Dodaj do ulubionych

polska inwazja na Ruś Zakarpacką, 1938/1939?

31.07.08, 14:33
kupiłem dzisiaj PzKpf 35 (t), model wyprodukowany przez czeską firmę
CMK. Na dołączonym opisie czołgu jest również historia jego działań
bojowych, a w niej następujący passus (tłumaczenie moje z
angielskiego):

"Jesienią 1938 czołgi LT 35 uczestniczyły w obronie Słowacji i Rusi
Zakarpackiej przed atakiem węgierskim. Jednostki pancerne walczyły
również przeciw polskim jednostkom Becka na północnych granicach
Rusi. Wspominane walki przeciw Węgrom trwały do marca 1939".

Wercje czeska, niemiecka i francuska stanowią niemal dokładnie tak
samo. W wersji niemieckiej i czeskiej nie ma nic o Becku (drobiazg),
ale zamiast o walkach z Polakami na granicach Rusi, mowa jest o
walkach z Polakami na "północno-wschodnich granicach Słowacji".

ktoś ma pojęcie, o czym mowa? Ja nie. O ile mi wiadomo, wojska
polskie nie wkroczył na teren Rusi Zakarpackiej, a w przypadku
Słowacji zajęliśmy jedynie kilka wsi na Orawie, Spiszu i w
Pieninach. Zajęliśmy bez walki, nie mówiąc już o walce z jednostkami
pancernymi armi czechosławckiej. Czyżbym czegoś nie wiedział?

???
Obserwuj wątek
    • matrek Re: polska inwazja na Ruś Zakarpacką, 1938/1939? 31.07.08, 19:37
      W różnych firmach siedza różne pańcie, niektóre z nich skońzyły marketing na
      lokalnej uczelni i o ile na tym ostatnim troche sie jeszcze znaja, o tyle gdy
      szef kazał om napisac jakiś opis na pudelko, to napisaly co znalazły na
      pierwszej lepszej stronie internetowej.

      Ta pańcia nie znała juz jednak innego jezyka, wiec opis w innym jezyku pisała
      inna pańcia, która znalazła inna informacje na innej stronie www.
      • windows3.1 możliwe. chciałbym więc znaleźć te strony www 01.08.08, 10:59
        o których piszesz i poczytać sobie. Zresztą bardzo lubię czytać o
        jakiś znanych wydarzeniach, ale opisanych z zupełnie nieznanej
        perspektywy.

        Co do tej Rusi, to kiedyś trafiłem na zdjęcie żołnierzy polskich i
        węgierskich, jak cali w śniegu stoją na jakiejś przełęczy w górach i
        oblewają szampanem ustanowienie granicy polsko-węgierskiej.
        Niesamowita wymowa tego zdjęcia na długo została mi w pamięci.
        • wladca_pierscienii Re: możliwe. chciałbym więc znaleźć te strony www 01.08.08, 11:15
          windows3.1 :

          > Co do tej Rusi, to kiedyś trafiłem na zdjęcie żołnierzy polskich i
          > węgierskich, jak cali w śniegu stoją na jakiejś przełęczy w górach
          i
          > oblewają szampanem ustanowienie granicy polsko-węgierskiej.
          > Niesamowita wymowa tego zdjęcia na długo została mi w pamięci.

          dzięki powstaniu tej granicy
          Polacy mogli uciekać na Węgry 17 września 1939

          niestety w 1920 roku nie mieliśmy wspólnej granicy
          więc węgierski korpus kawalerii ( 30 tys. szabel)
          nie mógł (wobec sprzeciwu rządu Czechosłowackiego)
          przyjść na pomoc Polsce
          • matrek Re: możliwe. chciałbym więc znaleźć te strony www 01.08.08, 11:17
            wladca_pierscienii napisał:

            > windows3.1 :
            >
            > > Co do tej Rusi, to kiedyś trafiłem na zdjęcie żołnierzy polskich i
            > > węgierskich, jak cali w śniegu stoją na jakiejś przełęczy w górach
            > i
            > > oblewają szampanem ustanowienie granicy polsko-węgierskiej.
            > > Niesamowita wymowa tego zdjęcia na długo została mi w pamięci.
            >
            > dzięki powstaniu tej granicy
            > Polacy mogli uciekać na Węgry 17 września 1939
            >
            > niestety w 1920 roku nie mieliśmy wspólnej granicy
            > więc węgierski korpus kawalerii ( 30 tys. szabel)
            > nie mógł (wobec sprzeciwu rządu Czechosłowackiego)
            > przyjść na pomoc Polsce
            >




            I m.im. dlatego Polak-wegier.... a z czechami mamy tak sobie.
        • rzewuski1 Re: możliwe. chciałbym więc znaleźć te strony www 01.08.08, 12:06
          tej Rusi, to kiedyś trafiłem na zdjęcie żołnierzy polskich i
          > węgierskich, jak cali w śniegu stoją na jakiejś przełęczy w górach
          i
          > oblewają szampanem ustanowienie granicy polsko-węgierskiej.
          > Niesamowita wymowa tego zdjęcia na długo została mi w pamięci.


          pl.youtube.com/watch?v=5jEWuQVyNiU
          mierdzy 16 a 46 s to chyba zdjecia z tej granicy z Wegrami
          • windows3.1 super, wielkie dzięki za link [n/t] 01.08.08, 12:11
            • windows3.1 0:23 vs 2:56 01.08.08, 12:18
              na 0:23 nasi demontują czechosłowackie słupy i tablice, na 2:56 ciąg
              dalszy Europy bez granic.
    • wladca_pierscienii Re: inwazja na Ukrainę Zakarpacką, 1938/1939? 01.08.08, 11:18
      windows3.1 napisała:

      > kupiłem dzisiaj PzKpf 35 (t), model wyprodukowany przez czeską
      firmę
      > CMK. Na dołączonym opisie czołgu jest również historia jego
      działań
      > bojowych, a w niej następujący passus (tłumaczenie moje z
      > angielskiego):
      >
      > "Jesienią 1938 czołgi LT 35 uczestniczyły w obronie Słowacji i
      Rusi
      > Zakarpackiej przed atakiem węgierskim. Jednostki pancerne walczyły
      > również przeciw polskim jednostkom Becka na północnych granicach
      > Rusi. Wspominane walki przeciw Węgrom trwały do marca 1939".
      >
      to jest na tym samym poziomie
      jak parę lat temu rosyjskie figurki
      żołnierzy (?) "Smiersz" z lata 1944
      opisane jako "jednostka antyterrorystyczna"
    • marcowsky Re: polska inwazja na Ruś Zakarpacką, 1938/1939? 01.08.08, 12:57
      czytac watek prosze -"Akcja łom".
      pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_%C5%81om
      • windows3.1 akcja łom 01.08.08, 13:49
        Dzięki za link do Wiki, bardzo ciekawy, w dodatku wskazuje na kilka interesujących opracowań.

        W kwestii użycia czołgów LT 35 przeciw Polakom tekst jest raczej bez znaczenia, niemniej ciekawy sam w sobie. Zadaję sobie kilka pytań co do hasła Wiki:

        1. Skoro dążeniem władz polskich było „poskromienie ukraińskiego ruchu państwowego”, to upozorowanie dywersji jako „Rusińskiego powstania” było chyba bez wybitnie sensu?

        2. Skoro akcja trwała raptem 20 dni i skoro brało w niej udział około 100 ludzi, to czy w tym okresie możliwe było przeprowadzenie „kilkudziesięciu akcji bojowych”, w tym „czterech większych potyczek z oddziałami czechosłowackimi”?

        **

        PS. co to znaczy "czytac wątek proszę - "Akcja łom"? był o tym jakis wątek? szukałem, ale nie mogę znaleźc

        • marcowsky Re: akcja łom 01.08.08, 20:58

          >
          > 1. Skoro dążeniem władz polskich było „poskromienie ukraińskiego ruchu pa
          > ństwowego”, to upozorowanie dywersji jako „Rusińskiego powstania
          > 221; było chyba bez wybitnie sensu?
          >
          > 2. Skoro akcja trwała raptem 20 dni i skoro brało w niej udział około 100 ludzi
          > , to czy w tym okresie możliwe było przeprowadzenie „kilkudziesięciu akcj
          > i bojowych”, w tym „czterech większych potyczek z oddziałami czecho
          > słowackimi”?
          >
          > **
          >
          > PS. co to znaczy "czytac wątek proszę - "Akcja łom"? był o tym jakis wątek? szu
          > kałem, ale nie mogę znaleźc
          >

          Zle sie wyrazile mprosze czytac "Akcje łom" w wikipedii oraz przypisy zrodlowe
          do niej ,podane sa opracowania historyczne(tytuly), autorzy ,rok wydania itp.
    • obcy29 Re: polska inwazja na Ruś Zakarpacką, 1938/1939? 01.08.08, 19:19
      Chyba na jesień 1939 szykowano coś nowego.Opowiadał mi por 5 psp,że
      w pocz.sierpnia został przydzielony do kompanii Komańcza.Zastał tam
      chodzących w cywilkach podoficerów.Zadaniem kompanii była dywersja
      na Rusi Zakarparpackiej.Podobne zadanie miała kompania
      Dukla.Oficerem tym by śp por Jan Koprowski.
      • windows3.1 dzięki za tą anegdotę 02.08.08, 20:15
        tylko że nijak mi się to żaden sens nie składa.

        dywersja na Węgrzech jesienią 1939? Po jaką cholerę?

        więc jeśli faktycznie byli jacyś oficerowie w cywilkach, to chyba jednak chodziło o coś innego.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka