katarzynka200 08.01.10, 08:49 nie otrzymałam świadectwa pracy, rozwiązałam umowe w polowie grudnia. Ale pracowałam do 31 stycznia. Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac odszkodowanie za zwłokę? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 08:49 katarzynka200 napisała: > nie otrzymałam świadectwa pracy, rozwiązałam umowe w polowie > grudnia. Ale pracowałam do 31 stycznia. > Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac > odszkodowanie za zwłokę? sory, pracowałam do 31 grudnia Odpowiedz Link Zgłoś
filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 09:04 jeśli z powodu tego braku poniosłaś jakąś szkodę, szczególnie finansową (np. dostarczeniem świadectwa było uwarunkowane podjęcie nowej pracy) to możesz się starać w sądzie pracy o odszkodowanie dziś dopiero 8 stycznia rano, rozumiem że bardzo chcesz zrobić kuku pracodawcy nawet jak się spóźni (minimalnie, a nie drastycznie) z dotrzymaniem terminu Odpowiedz Link Zgłoś
kawad Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 14:30 Jeśli chcesz nabruździć byłemu pracodawcy możesz zgłosić fakt do PIP i oni wówczas pójdą na kontrolę, sprawdzą i dadzą mandat Odpowiedz Link Zgłoś
angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 14:51 > Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac > odszkodowanie za zwłokę? Za jedno- czy dwudniową zwłokę? Litości... Odpowiedz Link Zgłoś
funky_mamma Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 17:58 Pracodawca ma 7 dni od końca umowy na wysłanie świadectwa - będziesz miała na kopercie datę z poczty to dopiero zobaczysz czy się spóźnił. Odpowiedz Link Zgłoś
funky_mamma Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 18:01 A tak w ogóle, nie wiem jaki miałaś okres wypowiedzenia, podejrzewam, że 2 tygodnie, to nawet jak rozwiązałaś umowę 15 grudnia to okres wypowiedzenia biegnie 2 tygodnie od soboty do soboty, czyli de facto od 19 grudnia do 2 stycznia Odpowiedz Link Zgłoś
m_o_k_o Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:03 Umowa skończyła się 31.12 ? Musisz czekać na świadectwo - moze pracodawca wysłał w terminie ? Jesli nie - mozesz ubiegać się o odszkodowanie! Odpowiedz Link Zgłoś
filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:25 ale m_o_k_o, powiedz, bo aż tak się nie znam - pracodawca ma wysłać w terminie czy pracownik ma w terminie otrzymać? i odszkodowanie to tylko jak miała miejsce jakaś szkoda (np. nie podjęła intratnej posady), a nie ot tak kara dla pracodawcy za uchybienie terminu to co innego Odpowiedz Link Zgłoś
katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:57 chciałąm sie zarejestrowac w urzedzie pracy, jak najszybciej bo chce założyc własną działalność i dostac dofinansowanie. A kiedy dostane swiadectwo nie wiem...czas leci... Pracowałam do płowy grudnia, 31 ostatni dzien. Dzis poterminie. Odpowiedz Link Zgłoś
angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 20:03 Liczy się (zapewne) data wysłania dokumentu, bo przecież twój były pracodawca nie odpowiada za działanie Poczty Polskiej, więc nie spiesz się tak z tym żądaniem odszkodowania. Odpowiedz Link Zgłoś
filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:48 > czas leci... dopiero uleciał 1 (jeden!) dzień mamy weekend w poniedziałek daj szansę poczcie i we wtorek możesz zadzwonić do kadr i zapytać na jaki adres wysłali Odpowiedz Link Zgłoś
funky_mamma Re: nie otrzymałam... 09.01.10, 11:28 > Pracowałam do płowy grudnia, 31 ostatni dzien. To do kiedy w końcu pracowałaś - zero składu i ładu w wypowiedzi. Kiedy złożyłaś wypowiedzenie i jaki masz okres wypowiedzenia, bo ten 31 grudnia nijak mi nie pasuje. Bo jeśli masz miesięczny okres wypowiedzenia to wtedy byłby to 31 grudnia jako ostatni dzień wypowiedzenia ale te musiałabyś złożyć jeszcze w listopadzie - tymczasem, napisałaś, że złożyłaś w połowie grudnia?! No chyba, że pracodawca poszedł na ugodę? Odpowiedz Link Zgłoś
m_o_k_o fili 11.01.10, 17:55 Przepisy mówią, że pracodawca jest w obowiązku wydac swiadectwo pracy w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy co oznacza, ze 7 dni moze wysłac pismo i zachował termin 7 dniowy, więc liczy się 7 dni na wysyłkę a nie otrzymanie przez pracownika ! Odpowiedz Link Zgłoś
lidpot Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:11 KP nie mówi wprost o terminie wystawienia świadectwa. "Zgodnie z art. 97 K.p. w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy" Tam jest tylko to "Niezwłocznie". Mowy nie ma o żadnych 7 dniach. Odpowiedz Link Zgłoś
katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:30 lidpot jest 7 dni www.przepisnabiznes.pl/porady-prawne/swiadectwo-pracy.html Odpowiedz Link Zgłoś
angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:46 Jest też o tym, że pracodawca ma siedem dni na WYSŁANIE ci świadectwa: czyli mógł je wysłać wczoraj. Odpowiedz Link Zgłoś
babcia47 Re: nie otrzymałam... 11.01.10, 18:24 a jak poczta przesyła w okresie okołoświątecznym, to juz wszyscy chyba wiedzą..mozna poprosić byłego pracodawce o przesłanie faksem..co prawda to juz zalezy od pracownika UP ale mozna się na tej podstawie zarejestrować i dostarczyc oryginał, gdy juz poczta łaskawie dostarczy..miałam podobna sytuację ale bym mogła wykorzystać reszte przyznanego, przerwanego okresu pobierania zasiłku (zostałam zatrudniona ponownie na okres zamkniety) musiałam wywiązac sie z siedmiodniowego okresu dostarczenia swiadectwa i zarejestrowania się, takie wówczas były przepisy, nie wiem jak jest teraz)..wystarczyło okazanie faksu potwierdxonego przez szefową macierzystej placówki, bo po kresie sylwestrowym presura w centrali zaszczyciła swoja obecnoscią prace oczywiście w ostatnim mozliwym dniu, by firma nie poniosła konsekwencji z opóźnienia w wysyłaniu świadectw..a były to zwolnienia grupowe i to sporej ilosci pracowników..oczywiscie pracodawca przesyłą poleconym ale nie musi wysłać priorytetem, chyba, ze wczesniej i to poprosisz i opłacisz np. przelewem..Późniejsze zarejestrowanie się moze skutkowac jedynie tym, że później sie zarejestrujesz i pźniej dostaniesz decyzję o nabyciu prawa bezrobotnego i do zasiłku..czy tak bardzo to wpływnie na uzyskanie dotacji to juz wątpię..zamiast sie stresować rób dobry biznesplan, kosztorys, wypełniaj dokumenty (wniosek mozesz przeciez wziąść i pogadać o warunkach do spełnienia,mozliwościach uzyskania dotacji), załatwiaj lokal, jeżeli bedzie potrzebny, bo i tak trochę potrwa zanim je złożysz i wszystko będzie ok. Odpowiedz Link Zgłoś