Dodaj do ulubionych

nie otrzymałam...

08.01.10, 08:49
nie otrzymałam świadectwa pracy, rozwiązałam umowe w polowie
grudnia. Ale pracowałam do 31 stycznia.
Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac
odszkodowanie za zwłokę?
Obserwuj wątek
    • katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 08:49
      katarzynka200 napisała:

      > nie otrzymałam świadectwa pracy, rozwiązałam umowe w polowie
      > grudnia. Ale pracowałam do 31 stycznia.
      > Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac
      > odszkodowanie za zwłokę?


      sory, pracowałam do 31 grudnia
      • filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 09:04
        jeśli z powodu tego braku poniosłaś jakąś szkodę, szczególnie finansową (np.
        dostarczeniem świadectwa było uwarunkowane podjęcie nowej pracy) to możesz się
        starać w sądzie pracy o odszkodowanie

        dziś dopiero 8 stycznia rano, rozumiem że bardzo chcesz zrobić kuku pracodawcy
        nawet jak się spóźni (minimalnie, a nie drastycznie) z dotrzymaniem terminu
    • kawad Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 14:30
      Jeśli chcesz nabruździć byłemu pracodawcy możesz zgłosić fakt do PIP
      i oni wówczas pójdą na kontrolę, sprawdzą i dadzą mandat smile
    • angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 14:51
      > Wiem ze max do 7 dnia stycznia powinnam otrzymac. Czy moge dostac
      > odszkodowanie za zwłokę?

      Za jedno- czy dwudniową zwłokę? Litości...
      • funky_mamma Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 17:58
        Pracodawca ma 7 dni od końca umowy na wysłanie świadectwa - będziesz miała na
        kopercie datę z poczty to dopiero zobaczysz czy się spóźnił.
        • funky_mamma Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 18:01
          A tak w ogóle, nie wiem jaki miałaś okres wypowiedzenia, podejrzewam, że 2
          tygodnie, to nawet jak rozwiązałaś umowę 15 grudnia to okres wypowiedzenia
          biegnie 2 tygodnie od soboty do soboty, czyli de facto od 19 grudnia do 2 stycznia
    • m_o_k_o Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:03
      Umowa skończyła się 31.12 ?
      Musisz czekać na świadectwo - moze pracodawca wysłał w terminie ?
      Jesli nie - mozesz ubiegać się o odszkodowanie!
      • filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:25
        ale m_o_k_o, powiedz, bo aż tak się nie znam - pracodawca ma wysłać w terminie
        czy pracownik ma w terminie otrzymać?
        i odszkodowanie to tylko jak miała miejsce jakaś szkoda (np. nie podjęła
        intratnej posady), a nie ot tak
        kara dla pracodawcy za uchybienie terminu to co innego
        • katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 19:57
          chciałąm sie zarejestrowac w urzedzie pracy, jak najszybciej bo chce
          założyc własną działalność i dostac dofinansowanie. A kiedy dostane
          swiadectwo nie wiem...czas leci...
          Pracowałam do płowy grudnia, 31 ostatni dzien. Dzis poterminie.
          • angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 20:03
            Liczy się (zapewne) data wysłania dokumentu, bo przecież twój były
            pracodawca nie odpowiada za działanie Poczty Polskiej, więc nie
            spiesz się tak z tym żądaniem odszkodowania.
          • filipianka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:48
            > czas leci...

            dopiero uleciał 1 (jeden!) dzień
            mamy weekend
            w poniedziałek daj szansę poczcie i we wtorek możesz zadzwonić do kadr i zapytać
            na jaki adres wysłali
          • funky_mamma Re: nie otrzymałam... 09.01.10, 11:28
            > Pracowałam do płowy grudnia, 31 ostatni dzien.

            To do kiedy w końcu pracowałaś - zero składu i ładu w wypowiedzi.

            Kiedy złożyłaś wypowiedzenie i jaki masz okres wypowiedzenia, bo ten 31 grudnia
            nijak mi nie pasuje. Bo jeśli masz miesięczny okres wypowiedzenia to wtedy byłby
            to 31 grudnia jako ostatni dzień wypowiedzenia ale te musiałabyś złożyć jeszcze
            w listopadzie - tymczasem, napisałaś, że złożyłaś w połowie grudnia?! No chyba,
            że pracodawca poszedł na ugodę?
        • m_o_k_o fili 11.01.10, 17:55
          Przepisy mówią, że pracodawca jest w obowiązku wydac swiadectwo
          pracy w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy co oznacza, ze 7 dni
          moze wysłac pismo i zachował termin 7 dniowy, więc liczy się 7 dni
          na wysyłkę a nie otrzymanie przez pracownika !
        • morekac Re: nie otrzymałam... 11.01.10, 21:15
          Pracodawca ma w terminie wysłać.
    • lidpot Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:11
      KP nie mówi wprost o terminie wystawienia świadectwa.
      "Zgodnie z art. 97 K.p. w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem
      stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać
      pracownikowi świadectwo pracy"
      Tam jest tylko to "Niezwłocznie". Mowy nie ma o żadnych 7 dniach.
      • katarzynka200 Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:30
        lidpot
        jest 7 dni
        www.przepisnabiznes.pl/porady-prawne/swiadectwo-pracy.html
        • angazetka Re: nie otrzymałam... 08.01.10, 21:46
          Jest też o tym, że pracodawca ma siedem dni na WYSŁANIE ci
          świadectwa: czyli mógł je wysłać wczoraj.
          • babcia47 Re: nie otrzymałam... 11.01.10, 18:24
            a jak poczta przesyła w okresie okołoświątecznym, to juz wszyscy
            chyba wiedzą..mozna poprosić byłego pracodawce o przesłanie
            faksem..co prawda to juz zalezy od pracownika UP ale mozna się na
            tej podstawie zarejestrować i dostarczyc oryginał, gdy juz poczta
            łaskawie dostarczy..miałam podobna sytuację ale bym mogła
            wykorzystać reszte przyznanego, przerwanego okresu pobierania
            zasiłku (zostałam zatrudniona ponownie na okres zamkniety) musiałam
            wywiązac sie z siedmiodniowego okresu dostarczenia swiadectwa i
            zarejestrowania się, takie wówczas były przepisy, nie wiem jak jest
            teraz)..wystarczyło okazanie faksu potwierdxonego przez szefową
            macierzystej placówki, bo po kresie sylwestrowym presura w centrali
            zaszczyciła swoja obecnoscią prace oczywiście w ostatnim mozliwym
            dniu, by firma nie poniosła konsekwencji z opóźnienia w wysyłaniu
            świadectw..a były to zwolnienia grupowe i to sporej ilosci
            pracowników..oczywiscie pracodawca przesyłą poleconym ale nie musi
            wysłać priorytetem, chyba, ze wczesniej i to poprosisz i opłacisz
            np. przelewem..Późniejsze zarejestrowanie się moze skutkowac jedynie
            tym, że później sie zarejestrujesz i pźniej dostaniesz decyzję o
            nabyciu prawa bezrobotnego i do zasiłku..czy tak bardzo to wpływnie
            na uzyskanie dotacji to juz wątpię..zamiast sie stresować rób dobry
            biznesplan, kosztorys, wypełniaj dokumenty (wniosek mozesz przeciez
            wziąść i pogadać o warunkach do spełnienia,mozliwościach uzyskania
            dotacji), załatwiaj lokal, jeżeli bedzie potrzebny, bo i tak trochę
            potrwa zanim je złożysz i wszystko będzie ok.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka