Dodaj do ulubionych

Twardy Brexit

25.01.19, 12:48
Myślicie, że to faktycznie nastąpi? Brexit bez umowy? Czy o to chodzi konserwatystom, żeby wyjść z Unii bez płacenia rachunku "rozwodowego"?
Obserwuj wątek
    • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:27
      mysiaapysia napisała:

> Myślicie, że to faktycznie nastąpi? Brexit bez umowy?

Mozliwe i chyba najlepsze rozwiazanie jesli sie chce faktycznie z unii wyjsc.
      • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:37
        Satysfakcjonujace mowisz.
        48.2% 'Brytoli' tego nie chcialo. A konsekwencje wszelkie dotyczyc beda wszystkich. M.in. tez Szkotow, Polnocnych Irlandczykow, Londynczykow - ktorzy w wiekszosci (i to wiekszej niz 52/48%) glosowali za zostaniem w UE.
        Wiec wyhamowalbym z ta satysfakcja , bo to droga na skroty.

To troche jakby miec satysfakcje, ze w Polsce cos sie zle dzieje pod przywodztwem jakiejs partii, nie zwazajac na to, ze miliony ludzi na te partie nie glosowaly i sa przeciwko.
        Skutki odczuwaja wszyscy.
          • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:55
            Tak, beda, lecz wyraznie mniejsze.
            Cokolwiek nie odczuja inne kraje, w GB odczuwalne to bedzie razy 5, czy tam razy 10.

Przykladowo - stopien handlu z UK wiekszosci krajow UE to np 5-15% ich, kraju Unii handlu (zalezy ktory kraj; inaczej Niemcy czy Francja, inaczej taka Chorwacja czy Slowenia).
            Ale GB okolo 50% handlu wszelakiego ma z UE.

To tak w najwiekszym skrocie.
            Najbardziej z UE dostanie sie rykoszetem pewnie Irlandii, bo jest najbardziej powiazana na rozne sposoby.
            • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:19
              Nie martwilabym sie tak bardzo handlem. Jesli dojdzie do no deal Brexit (mam nadzieje ze tak) to w przyszlosci (pewnie nie tak dalekiej) bedzie mialo to o wiele powazniejsze konsekwencje dla EU wlasnie. We Francji powazne problemy juz sa a w Niemczech beda wkrotce, wszak ponad milion uchodzcow bedzie sie rozmnazac do tego tylko te dwa kraje beda miec realny wplyw na gospodarke unii i beda musialy ciagnac na tym wozke cala reszte czyli niezbyt dobrze przedzace za to duze kraje unii. Zycze powodzenia ale mysle ze unia bedzie musiala sie zreformowac co bedzie oznaczac odciecie niektorych krajow.
                • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:29
                  palma34 napisała:

> na złość babci odmrozisz sobie uszy smile

Nie martw sie, masowych powrotow nie bedzie, nadal bedziesz w Polszy z Ukraincami o prace rywalizowac.
                  • palma34 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:40
                    Owszem, martwię się przyszłoscią UK, bo dobrze im życzę.
                    Ukraińcy mi nie przeszkadzają, znam się na gospodarce na tyle dobrze żeby nie ulegać populistycznym wizjom strachu o najazd obcego elementu na rynek pracy. O swoje stołki się nie martwię, nigdy z nikim nie rywalizowałam w tym zakresie. Spokojnie możesz wracać, zresztą wielu z was już wróciło big_grin
                  • sumire Re: Twardy Brexit 25.01.19, 15:23
                    saskia44 napisał(a):

> Nie martw sie, masowych powrotow nie bedzie, nadal bedziesz w Polszy z Ukraincami o prace rywalizowac.

Będą, jeśli okaże się, że lepiej się zarabia na kontynencie.
                    BTW, moja firma przenosi dwa ogromne działy z UK do Francji i Niemiec. Bez sentymentów. Kilkaset etatów.
              • profes79 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:24
                Wiem, że byli Polacy głosujący za UKINP (co samo w sobie jest fenomenem), ale Polaków mieszkających w UK i nawołujących do No Deal to już można porównywać tylko do bacy, co to piłował gałąź na której siedział.
                Spadniecie - ni spodnę - spadniecie - ni spodnę
                *trzask
                - prorok jaki, czy co?
      • palma34 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:14
        Odczuwasz satysfakcję że komuś się dzieje gorzej? Mi tam ich szkoda, zapędzili się w kozi róg. Przy czym to nie główne gwiazdy Brexitu (Farage i Johnson) muszą wypić piwo które nawarzyli.
        • bialeem Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:55
          Na własną prośbę z pełnym impetem i entuzjazmem - oczywiście. Gdyby to nie była ich własna wina, to bym współczuła, ale tam nawet niby proeuropejska młodzież i lewica przykleiła się do starego wariata, to komu współczuć?
          • palma34 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 15:01
            możesz współczuć komu chcesz, ja na przykład współczuję Szkotom i Irlandczykom Płn, którzy doznają teraz odpowiedzialności zbiorowej. W skali całego UK niemal połowa ludzi (głosujących!) nie chciała tego rozwiązania. Ci którzy chcieli dawno już się wypieli na szukanie konstruktywnego Dealu. Nawet szarzy brexiterzy są w czarnej d.

Wszyscy są zgodni, że dzisiejsze głosowanie wyglądałoby inaczej, niestety byłoby to wyjście niepoważne i pewnie nikt na to nie pójdzie.
            • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 15:23
              palma34 napisala

> Wszyscy są zgodni, że dzisiejsze głosowanie wyglądałoby inaczej,

Wcale by nie wygladalo inaczej.
              Drugie referendum przyniosloby z duzym prawdopodobienstwem ten sam wynik.
              Gdyby bylo zaglosowalabym inaczej tym razem.
              • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:08
                Mogloby wygladac inaczej. Duzo inaczej.
                Przeciez starczy ze mniej niz co 20 osoba zmieni zdanie + dojda mlodzi ludzie, ktorzy teraz moga glosowac a wtedy mieli 16 i 17 lat i zaglosuja glownie za zostaniem- i wtedy wynik masz odwrotny.

Tyle, ze w przeciwienstwie do wielu Remainerow, nie sadze, zeby to "rozwiazalo" sprawe. Ze wszystko zostaje jak bylo i wszyscy szczesliwi.
                Nadal z grubsza spoleczenstwo bedzie podzielone pol na pol - i zlosc i wkrw ogolny by rozkwitl, z kolei z drugiej strony.
                Miejsce wtedy by powstalo (politycznie) wieksze dla roznych Farage'ow do kwadratu i w ogole nastroje antyimigranckie moglyby sie poglebic. Bo byloby poczucie, ze "nic sie z nimi nie da zrobic", "przybywaja tu wbrew temu czego chce rzad", bo Unia.
                Teraz paradoksalnie, wcale nie czuje, zeby sie pogorszyly.

Ja bym nie chcial, zeby tak po prostu UK zostalo w UE.
                Ja bym chcial, zeby DUZA wiekszosc Brytyjczykow CHCIALA zostac w UE, i w zwiazku z tym, zeby w UE zostala.
                Ale chciec to se moge.
                • maaria33 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:20
                  Tyle, ze w przeciwienstwie do wielu Remainerow, nie sadze, zeby to "rozwiazalo" sprawe. Ze wszystko zostaje jak bylo i wszyscy szczesliwi.

No niestety. I jest to problem, który jest też w PL (i pewnie w wielu innych miejscach też) . Odsunięcie od władzy Pis to pikuś, problemem jest to co dalej z podzielonym narodem.
                • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:38
                  Ja bym chcial, zeby DUZA wiekszosc Brytyjczykow CHCIALA zostac w UE, i w zwiazku z tym, zeby w UE zostala.

Ale duza czesc nie chce zostac w UE. Osobiscie uwazam ze UE w takiej formie nie ma zbyt swietlanej przyszlosci.
                    • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:51
                      maaria33 napisała:

> A na pytanie odpowiesz? smile

Coz joa znam cie zbyt dobrze zeby nie wiedziec do czego dyskusje chcesz sprowadzic. Znasz doskonale odpowiedz na to pytanie wiec daruj sobie. Aha, odpowiedz tez ile na kazdej ulicy jest tych pralni samoobslugowych w przecietnym polskim miescie.
                      • maaria33 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:54
                        Czyli UK będzie jedynym państwem na świecie bez żadnej miedzynarodowej umowy handlowej. A kiedy zacznie je negocjować będzie na pozycji słabszego. I to Ci się podoba. OK.
                        • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 16:59
                          maaria33 napisała:

> Czyli UK będzie jedynym państwem na świecie bez żadnej miedzynarodowej umowy ha
                          > ndlowej.

Spij spokojnie joa. UK jest w UE wiec moze tyle na ile UE pozwoli, miedzy innymi dlatego (a nie tylko backstop) deal Teresy zostal odrzucony. Takie wyjscie to nie wyjscie bo nadal UK bedzie ograniczona prawem unii.
                • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 25.01.19, 17:01
                  Maria, rzecz w tym ze kazdy kraj UE moze miec tylko ograniczone umowy handlowe jak jest czlonkiem EU.

W UK juz podpisali umowy o wolnym handlu po Brexicie z Arabia Saudyjska, Australia, maja wstepne rozmowy z Japonia, Kanada czeka u drzwi i USA juz deklarowalo sie. Tu masz szczegoly:

Japonia
                  www.ft.com/content/0047b3c2-8b1e-11e7-a352-e46f43c5825d?mhq5j=e6

USA
                  www.telegraph.co.uk/business/2017/06/20/us-uk-start-trade-talks-next-month-ensure-deal-soon-brexit/

Australia
                  www.bbc.co.uk/news/uk-politics-40555634

Saudi Arabia
                  www.theguardian.com/world/2017/feb/12/british-arms-deals-with-saudi-arabia-high-court

i wiele innych nie wymienionych
                  • profes79 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 18:13
                    Przede wszystkim jeśli chodzi o Australię, to umowę o wolnym handlu ma też UE z nią. To samo dotyczy Japonii - obie umowy przypieczętowano pod koniec 2018. Tak naprawdę jedyne co UK może mieć czego nie mogła będąc w UE to układy z Kanadą i USA. Oczywiście w ramach tych układów dostanie też produkty - zwłaszcza spożywcze - niespełniające żadnych europejskich norm, ale to już ich problem.
                    Natomiast UE odpowiada za 44% eksportu UK (całej) i 54% importu. W dodatku z ujemnym bilansem handlowym, czyli więcej kupują niż sprzedają. Przy No Deal to wszystko walnie z hukiem z dnia na dzień. Dla Irlandii Pn. eksport z UE to ponad 60% całego eksportu.
                    Tu jest fajny, świeżutki dokument:
                    researchbriefings.files.parliament.uk/documents/CBP-7851/CBP-7851.pdf
                    • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 25.01.19, 19:08
                      >niespełniające żadnych europejskich norm, ale to już ich problem.

Tak jakby GMO nie bylo dozwolone i w Europie a w USA nie bylo A FSIS nie byl bardziej wsciekly niz wszelakie agencje kontroli zywnosci w Europie.

>Przede wszystkim jeśli chodzi o Australię, to umowę o wolnym handlu ma też

I nie ma cla na towary?
                    • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 25.01.19, 19:11
                      >Natomiast UE odpowiada za 44% eksportu UK (całej) i 54% importu

Sobie wyobraz jaki to wplyw bedzie mialo na ekonomie EU i ile fabryk bedzie zamknietych, ile miejsc pracy zlikwiduja. Efekt domino. Mam nadzieje z ci w UE tez sobie zdaja sprawe ze efekt na ekonomie EU bylby potezniejszy niz zasluzona Grecja
                      • saskia44 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 20:16
                        princesswhitewolf napisała:

> >Natomiast UE odpowiada za 44% eksportu UK (całej) i 54% importu
                        >
                        > Sobie wyobraz jaki to wplyw bedzie mialo na ekonomie EU i ile fabryk bedzie zam
                        > knietych, ile miejsc pracy zlikwiduja. Efekt domino. Mam nadzieje z ci w UE tez
                        > sobie zdaja sprawe ze efekt na ekonomie EU bylby potezniejszy niz zasluzona Gr
                        > ecja

Zgadza sie (zgadzam sie z princess 🙄) i unia zdaje sobie z tego sprawe ale nadal probuje szantazowac uk.
                          • profes79 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 23:03
                            Unia odpowiada za więcej wymiany handlowej dla UK niż UK za wymianę handlową z EU - niżej jeden z kolegów to wyjaśnił z rozpisaniem na konkretne w miarę wielkości. To co we wzajemnych stosunkach zaboli UE, to po dziesięciokroć więcej zaboli UK.

Efekt domino owszem, będzie. Fabryki z UK będą sp..lały gdzie się da, a najlepiej na kontynent. Pierwsze objawy już mamy.
                            • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 25.01.19, 23:55
                              No ale my sis tu nie licytujemy przeciez, bo ja za Brexitem nie jestem, tylko trzeba sobie uswiadomic ze a UE to bylby tez potezny cios. Potezniejszy niz Grecja. Rozmiar wiekszy niz gdyby Francja oposcila UE.
                              • profes79 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 00:30
                                Tu jest kwestia do dyskusji. UK zawsze była postrzegana jako hamulcowy integracji europejskiej; zresztą bardzo długo jej wejście do UE było blokowane (Francja) a samo UK wywalczyła sobie tzw. rabat, który odbija się na pozostałych państwach członkowskich. Na pewno jeżeli dojdzie do wyjścia NoDeal, to wstrząs odczuje zarówno UK jak i UE - tylko mam wrażenie, że mimo wszystko UE się po tym pozbiera szybciej.
                                Natomiast wstrząs byłby kolosalny, gdyby UK była członkiem strefy euro. Nie jest. Wybiórczo chce też traktować traktatowe zasady (np. Schengen). Tu w ogóle będzie komiczna sytuacja (aczkolwiek zainteresowanym nie będzie do śmiechu) - UK będzie poza UE; Irlandia będzie w UE ale poza Schengen a cała reszta UE ( z małymi wyjątkami) będzie w Schengen.
                                Tak naprawdę najgorsza jest niepewność - ja sam planowałem urlop w UK w tym roku choćby po to, żeby odwiedzić Bovington. Nie planuję. Dopóki jasno nie okaże się, czy i na jakich zasadach UK opuści UE, planowanie jakiegokolwiek wyjazdu do UK jest loterią. A ja nie mam szczęścia do loterii.
                                • bialeem Re: Twardy Brexit 26.01.19, 00:51
                                  Mąż miał bardzo ciekawą konferencję w uk w maju. Zrezygnował z powodu brexitu. Ja tam się chętnie znów wybiorę jak się sytuacja ustabilizuje i ceny spadną do cen drugoświatowych.
                                  • yuka12 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 01:09
                                    Bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak obecny bałagan wpływa na wiele decyzji- i prywatnych typowo turystycznych jak i biznesowych. Oczywiście zjawisko nie jest masowe, ale stopniowo po cichutku jedna firma sie zwija, druga nie zatrudnia, ktoś nie przyjeżdża na konferencję naukową, a doktor z Polski rezygnuje z oferty pracy smile.
                                    Ja życzę UK jak najlepiej, ale niektóre rzeczy wzbudzają mój niepokój, bo mają wpływ na przyszłość moich dzieci w tym kraju jak np. zwijanie się jedynego miejscowego koledżu (brak funduszy, w tym tych z UE).
                                    • profes79 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 08:35
                                      Bo o ile w tej chwili wiem jakie są zasady wjazdu do UK i na jakich warunkach mogę sobie tam zorganizować pobyt, to nie wiem jak to będzie wyglądało w najbliższym czasie po Brexicie - czy będzie potrzebny paszport, czy będzie potrzebna wiza, jak będzie wyglądała sytuacja na granicach, jak będzie wyglądała kwestia transportu do UK czy nawet rozliczeń bankowych (kwestia sytuacji funta). Dla mnie w tej chwili jest zbyt wiele niewiadomych, żeby sobie planować wyjazd do UK w czerwcu na przykład.
                                      • maaria33 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:15
                                        Nie wierzę w wizy, zwłaszcza już w czerwcu. Przecież to zadziałałoby na zasadzie wzajemności. Nie sądzę, że w tak krótkim czasie zmieni się jakoś specjalnie transport/siatka lotów. Jeżeli chodzi o płatnosci , to jeżeli nie będzie nam odpowiadał system rozliczen bankowych, zawsze pozostaje stara poczciwa gotówka (mówimy o krótkim wyjeździe).

Nie namawiam nikogo na wizyty, ale wydaje mi się przesadą rezygnacja z krótkich wyjazdów, zwlaszcza takich typu konferencja (chyba, że nudna wink )
                                        • bialeem Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:37
                                          maaria33 napisała:

> Nie wierzę w wizy, zwłaszcza już w czerwcu. Przecież to zadziałałoby na zasadz
                                          > ie wzajemności. Nie sądzę, że w tak krótkim czasie zmieni się jakoś specjalnie
                                          > transport/siatka lotów.

Możesz nie wierzyć, ale loty w obrębie kontynentu są regulowane umowami unijnymi. To jest jedna z pierwszych rzeczy która padnie przy no dealu.
                                          Szybkie odtworzenie granicy irlandzkiej będzie równie zabawne. Wizy wcale nie są wykluczone.
                                          • maaria33 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:43
                                            Także te loty do państw europejskich , które w Unii nie są?wink

Bez przesady, linie lotnicze będą latać jak latały, jest jeszcze IATA.

I teoretycznie nic nie jest wykluczone, ale praktycznie wizy od np kwietnia są nierealne. Po pierwsze ruch bezwizowy to nie jest wynalazek Unii. Po drugie wyobraź sobie miliony Brytyjczyków, którzy z dnia na dzień nie mogą się dostać do Europy. Szczerze wątpię.
                                      • saskia44 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:21
                                        Deal oznacza ze uk nie wyjdzie z unii, niestety. Albo no deal albo pozostanie. No deal oznaczalby wizy, wiadomo w obie strony ale dla gospodarki uk byloby to lepsze bo nadal byloby chetni ale to uk dyktowalaby warunki i kontrolowalaby ilosc.Tutejszy rzad lubi i potrzebuje imigrantow ale na swoich zasadach. Ma to sens.
                                          • rosapulchra-0 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:49
                                            profes79 napisał:

> "Tutejszy rzad lubi i potrzebuje imigrantow"
                                            > Lepszego dowcipu już chyba dzisiaj nie usłyszę smile
                                            >

Poczekaj, cały dzień przed tobą. Najma jeszcze niejeden raz zabłyśnie wink
                                          • saskia44 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 12:30
                                            profes79 napisał:

> "Tutejszy rzad lubi i potrzebuje imigrantow"
                                            > Lepszego dowcipu już chyba dzisiaj nie usłyszę smile
                                            >

Malo wiesz ale sie udzielasz. Brytyjczycy chca tylu imigrantow ilu potrzebuja na swoich zasadach.
                                            • profes79 Re: Twardy Brexit 27.01.19, 09:27
                                              Wystarczająco długo w UK mieszkałem, żeby poczuć jak Brytyjczycy "kochają" emigrantów.
                                              A paradoks jest taki, że Brytole zaczną wybrzydzać kogo przyjmują po czym zorientują się, że ludzi do pracy jak nie było tak nie ma bo rodzimi wolą siedzieć na benefitach ale za to wytną sobie podstawową siłę roboczą. No ale może jak zaczną ściągać więcej "pracowników" z Nigerii albo Pakistanu, to im się w kraju dobrobyt zacznie.
                                        • maaria33 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:29
                                          No deal nie oznacza wiz. Przypominam, że to nie Unia zniosła wizy dla Polaków. Wizy zostały zniesione 12 lat przed wejściem Polski do UE.

I nie wiem czy dla gospodarki UK byloby to lepsze jeżeli Brytyjczycy musieli starać się o wizę na wjazd do jakiegokolwiek państwa UE, czy to w celach turystycznych czy co ważniejsze - biznesowych. To co zachęca do współpracy/inwestycji gospodarczych to także łatwość komunikowania się i kontaktu, także fizycznego.
                                          • profes79 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:43
                                            Ale zniesienie wiz to kwestia umowy między dwoma państwami, bądź jednostronnej decyzji jednego z nich. Bazowo obowiązuje ruch wizowy i o ile w UK zniesienie wiz dla państw UE będzie stosunkowo proste o tyle już procedura wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Brytyjczyków do UE będzie bardziej problematyczna.
                                            Guardian opisuje szczegóły planu awaryjnego Komisji, który zakłada m.in łagodniejsze traktowanie Brytyjczyków, ale konieczność uiszczania przez nich opłaty przy wjeździe na terytorium UE; mało tego, tę opłatę trzeba będzie wnieść najlepiej an trzy dni przed podróżą (aczkolwiek to zezwolenie na wjazd będzie wazne trzy lata). Do tego dochodzi konieczność posiadania odpowiedniej ważności paszportu, Do tego dochodzi skasowanie obowiązujących zasad roamingu w ramach UE. Życie turystów bezpośrednio po Brexicie nie będzie lekkie.
                                            Generalnie im bliżej do no deal, tym bardziej Unia stara się gasić ten pożar, który wywoła zerwanie z dnia na dzień wszelkich więzów z UE przez UK. A UK wygląda, jakby nadal nikt niczym się tam nie przejmował.
                                            • maaria33 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:50
                                              Ja się generalnie zgadzam, że wesoło nie jest, zwłaszcza z powodu chaosu. Zgadzam się , że wszelkie decyzje dotyczące pobytów dłuższych/stałych, inwestycji itp należy przemyśleć. Nie wierzę, że w najbliższym czasie grozi nam coś na linii wyjazdów krótkoterminowych (poza ewentualnie mniej uprzejmymi urzędnikami na granicy). Sama mam zaplanowane trzy, z których powinnam wybrać dwa i to co mnie powstrzymuje przed decyzją które wybrać to na pewno nie jest Brexit.
                                            • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 26.01.19, 11:08
                                              >A UK wygląda, jakby nadal nikt niczym się tam nie przejmował.

Akurat UK, wewnatrz, od 2 i pol roku politycznie w zasadzie prawie cale resources cisnie w wszystko zwiazane z Brexitem. Cala reszta jest on-hold. Wiecej niz polowa czasu i energii od 2 i pol roku jest poswiecona na sprawy zwiaane z Brexitem.
                                              UK wewnatrz poci sie i wije.
                                              Przejmuje sie i to mocno, ale na swoj brytyjski sposob.

Co do Roamingu to przypuszczam, ze duzo sie nie zmieni.To jednak uklad miedzy operatorami (na ktorych nalozyla Unia pewne wymagania, owszem) - i to oni decyduja. Beda mieli opcje podwyzszenia stawek, bo Unia juz im nic nie kaze, ale watpie, zeby nagle zgodnie podniesli stawki.
                                              Ale nie jestem obcykany z prawem tu. To tak na chlopski rozum.
                                        • maaria33 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:32
                                          Każdy potrzebuje imigrantów na swoich zasadach wink Ale jak każdy ma "swoje" zasady, to zwykle może je mieć na swoim podwórku tylko. Poza - potrzebny jest kompromis.
                                • yuka12 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 00:54
                                  Myślę, że podobnie jest z inwestycjami. Przy dużych międzynarodowych firmach zakupy czy większe inwestycje planuje się rok czy nawet kilka lat na przód. Na podstawie dotychczasowych wyników i sytuacji firmy plus ww. zyski z inwestycji (lub konieczności wydatków) prognozuje sie rozwój firmy, zatrudnienie itp. itd. Sporo firm w UK ma z tym obecnie problem, o czym dzisiaj wspomniał szef Airbusa. Obecny zamęt wpływa na przyszłe funkcjonowanie biznesu, bo bardzo niewiele firm opiera się wyłącznie na lokalnych zasobach (włączając w to sprzęt, na którym pracują). Mam świadomość powiązań kapitałowo-produkcyjno-sprzętowych w obecnym świecie i wiem, że nie ma dzisiaj krajów samowystarczalnych. UK nie przetrwa bez odpowiednich umów handlowych z UE, bo nie wyobrażam sobie dostaw wszystkich niezbędnych surowców, części urządzeń i żywności drogą morską (Kanada, USA, Chiny) czy lądową z Arabii Saudyjskiej. A obecne spory w parlamencie i brak porozumienia tylko pogarsza sytuację gospodarczą UK- powoli dzień po dniu. Mam nadzieję, że uda się jak najszybciej wypracować kompromis i jako takie warunki wyjścia.
                                  • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:14
                                    Przetrwac UK przetrwa - ale jak bardzo bolesny no-deal by byl z punktu widzenia gospodarki jako calosci, (i rykoszetem podatkowych wplywow) - wielu nie zdaje sobie sprawy.

Tez mam nadzieje, ze nie skonczy sie no-deal'em.
                                    Ale jednoczesnie mam obawe co jesli tak jednak bedzie. Zwlaszcza, ze szanse sa niemale, ze na to moze nalozyc sie globalne znaczace spowolnienie i recesja w wielu krajach.
                                    Cykle gospodarcze zawsze byly i maja miejsce nadal.

Chiny nadal rozwijaja sie w predkosci ponad 6% rocznie, ale wciaz zwalniaja i teraz rozwijaja sie najwolniej od 30 lat.
                                    Spiecia Chiny - USA sa duze, grozba kontynuacji wojny handlowej nadal bardzo, bardzo realna. Rozmowy sa w toku, ale taryfy wchodza w zycie w ciagu zdaje sie poltora-dwoch miesiecy, jesli wiele dobrego z tego nie wyniknie - a potem to spirala kolejnych taryf, cel i hamulcow handlu.
                                    Niemcy w ostatnich 3 miesiacach zanotowaly kilka z rzedu miesiecy spadku produkcji.
                                    To najgorsze dane od kryzysu finansowego z 2008-2009. Jesli kolejne dane beda rownie slabe, to Niemcy znajduja sie oficjalnie w recesji.
                                    Wszystko jest polaczone, tylko w odczuwaniu tego jest zwykle paromiesieczny poslizg.

Sygnaly sa, ze swiat wlasnie wchodzi w trudniejszy okres gospodarczy wlasnie teraz i moze to byc bardziej odczuwalne i powszechnie zanotowane juz w tym roku, pewnie w drugiej czesci.
                                    Jesli do tego doszedlby No-Deal Brexit, no to mamy tzw. double-whammy.

I nie ma sie co ludzic, ze bedzie "gorzka satysfakcja", ze wtedy hard brexiterzy w takim scenariuszu przejrza na oczy i powiedza "mylilismy sie". Wiadomo, ze tak nie bedzie. I tak bedzie winna Unia (ze robi na zlosc UK), bedzie winne globalne spowolnienie. Brexit nie bedzie mial nic do rzeczy.

A tak w ogole to chcialbym sie mylic.
                                    Zobaczymy jak to bedzie.
                                    • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:16
                                      ..do mojej litanii powinienem jeszcze dodac spiecia i impas na linii Trump-demokraci, government shutdown (tymczasowo wlasnie zawieszony) z racji fundowania jego Pieknego Muru (tego co mial byc finansowany przez Meksyk).
                                      Nawet niekoniecznie trzeba byc przeciwnikiem Trumpa, zeby widziec, ze obiektywnie to w calym obrazie tez nie pomaga.
                                    • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:41
                                      >Spiecia Chiny - USA sa duze, grozba kontynuacji wojny handlowej nadal bardzo, bardzo realna. Rozmowy sa w toku, ale taryfy wchodza w zycie w ciagu zdaje sie poltora-dwoch miesiecy, jesli wiele dobrego z tego nie wyniknie - a potem to spirala kolejnych taryf, cel i hamulcow handlu.

Wlasnie czytalam o tym artykul w FT, ze US bedzie teraz szukac partnerow do wolnego handlu
                                  • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 26.01.19, 11:01
                                    O
                                    tam jest punkt 7, a to miala byc moja odp do profes79 w ktorym podwatku, ale cos mnie distracted.
                                    profes79 - pisales gdzies tu, ze parlament moze sobie uchwalic co chce, i rownie dobrze Polski parlament moglby uchwalic cos w sprawie brexitu. I ze to tylko rzad decyduje.
                                    No wiec chodzi o to, ze (jeden z scenariuszy, z linku do bbc od princess)

7. Parliament takes control
                                    Under normal parliamentary procedure the government generally controls the business of the House of Commons - ie what MPs get to debate. That makes it hard for the opposition or backbench MPs to set the agenda.

However, some MPs have suggested bypassing the normal rules so they can change the outcome of Brexit.

Their plan is to use the debate on the government's new motion to pass an amendment which would allow time to debate a new Brexit bill.

That bill, proposed by Conservative MP Nick Boles, would mean that if no Brexit deal had been approved by the end of February then the prime minister would be obliged to seek an extension of Article 50.

This plan is seen as a way for MPs to stop the UK leaving the EU without a deal
                                    • profes79 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 11:08
                                      Na przedłużenie art. 50 muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie UE (jednomyślność) a poza tym mamy rok wyborczy, więc UK zyska ile - ze trzy miesiące góra. Nikt rozsądny nie zgodzi się na przedłużenie tego okresu na okres powyborczy, kiedy to kształtowanie się nowej Komisji potrafi zająć kilka miesięcy. Niezależnie od tego więc, co sobie uchwali Parlament, to do UE będzie należał ostateczny ruch.
                                        • profes79 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 11:12
                                          Ależ oczywiście, jestem tego świadomy. UE też stara się uniknąć "NoDeal" i raczej nie widzę odważnego, który zagłosowałby przeciwko takiemu rozwiązaniu.
                                        • snakelilith Re: Twardy Brexit 26.01.19, 12:46

> Niemiecki przemysl samochodowy zrobi wszystko by przedluzyc dyskusje. Wiekszosc
                                          > .samochodow w UK jest niemieckich

W wieku krajach większość samochodów jest niemieckich. Twoje przekonanie o niezbędności UK dla Niemców, czy Europy jest naiwne.
                                            • snakelilith Re: Twardy Brexit 27.01.19, 01:33

> Tak bo Niemcy bardzo chca stracic 6 ekonomie swiata(UK) jako punktu zbytu samo
                                              > chodow ,w momencie gdy Niemiecki przemysl motoryzacyjny wchodzi w recesje. Lol
                                              > poczytaj troche news...

Ja czytam "news", u mnie nazywa się to Nachrichten, nie martw się. Ty jednak powinnaś poczytać coś więcej od brytyjskiej prasy, bo w sny o impire to tylko jeszcze w UK się wierzy. Zresztą sama się przekonasz jak UK walnie niedługo w ścianę. Ale nikt ze strony Europy UK powrotu nie zabroni, nawet termin wyjścia w nieskończoność przedłużą, tylko ta ekstra kiełbasa raz na zawsze się skończy.
                                      • profes79 Re: Twardy Brexit 29.01.19, 16:21
                                        Na razie widzę, że wstępnie Speaker wybrał siedem poprawek:
                                        Corbyn (LAB) - wezwanie do zabezpieczenia w umowie wyjścia zasad wspólnego rynku, stałą unię celną itd. Czyli zjadamy ciastko i mamy ciastko, bo UE raczej na coś takiego nie pójdzie.
                                        Blackford (SNP)- biorąc pod uwagę negatywne stanowisko parlamentów szkockiego i walijskiego oraz Izby Gmin wzywa do wydłużenia okresu negocjacji - "62% Szkotów zagłosowało przeciwko wyjściu z UK i nie powinni być z niej wyciągani wbrew własnej woli".
                                        Grieve (LAB) - techniczna, nadająca priorytet pracom Izby Gmin w obszarze Brexitu
                                        Cooper (LAB) - techniczna
                                        Reeves (LAB) - w przypadku odrzucenia umowy wyjścia przez Izbę Gmin zobowiązuje PM do wniosku o wydłużenie okresu negocjacji
                                        Spelman (CON) - wykluczenie wyjścia UK z UE bez umowy wyjścia i porozumienia (ciekawe jak niby będą chcieli to zrobić)...
                                        Brady (CON) - zastąpienie "backstopu" innym rozwiązaniem, nie powodującym powstania "twardej granicy" (bez precyzowania co ma na myśli).
                                        Widać więc, biorąc pod uwagę poprawki merytoryczne, że wśród samych Konserwatystów zdania są mocno podzielone co do kształtu Brexitu...
                                        • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 29.01.19, 16:30
                                          I Konserwatysci i Laburzysci sa mocno podzieleni pionowo, poziomo i po przekatnej. (Co juz pisalem nieraz wczesniej) a i jesli sledzisz to od dluszego czasu a nie tylko ostatnie tygodnie, to na pewno tez o tym dobrze wiesz.

Na moj gust czesc z tych poprawek to budowanie podloza, podwalin pod ewentualne nowe referendum.
                                          W sensie, skoro parlament przeglosowal X, Y, Z i jednoczesnie nie potrafi sie porozumiec, no to w tej sytuacji, no niestety, niestety, nie ma wyjscia - musimy spytac ludzi co zrobic.
                                          Ze bedzie, ze "inaczej sie nie da". Bo niewielu obecnie niezgadzajacych sie na referendum bedzie potem chcialo podpisac sie z imienia i nawiska ze CHETNIE sie na to referendum zgodzili. Tylko, ze musieli bo "inni nie potrafili wspolpracowac by wypracowac cos wspolnego".

To takie moje spekulowanie.
                                          Ale polityka brytyjska jest w takim miejscu, ze malo ktory (inny) scenariusz mnie zdziwi.
                                          • profes79 Re: Twardy Brexit 29.01.19, 21:42
                                            Poprawka Corbyna przepadła 296-327
                                            Poprawka Blackforda przepadła 39-327
                                            Poprawka Grieve przepadła 301-321 (ciekaw jestem rozkładu głosów)
                                            Poprawka Cooper przepadła 298-321
                                            Poprawka Reeves przepadła 290-322
                                            Poprawka Spelman przeszła 318 - 310 ( i jestem bardzo ciekaw co to przyniesie, chociaż to raczej myślenie życzeniowe)
                                            Poprawka Brady przeszła 317 - 301
                                            Główny wniosek ze zmianami - przeszedł
                                            Podsumowując - Brytyjczycy nadal grają na zwłokę licząc, że "jakoś to będzie" - bo w trakcie debaty nie udało się wydusić z przedstawiciela rządu, jakie rozwiązanie mają na myśli.
      • bi_scotti Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:39
        bialeem napisał:

> W ogóle patrzenie na miotający ch się brytoli jest bardzo satysfakcjonujące.

Tez patrze w oniemieniu i z rosnacym rozbawieniem Bardzo bym chciala zeby John Cleese sie wypowiedzial wink Juz nawet Elizabeth II cos podobno rzekla byla "off the record" - ma kobieta patience do tych swoich "subjects" big_grin Jeszcze sobie poogladamy i posluchamy! Cheers.
    • betty_bum Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:40
      Myślę, że nie nastąpi, aż tak głupi poddani Elżbiety nie sąwink Obstawiam, że wyjście zostanie przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość, czyli święte nigdy.
      • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:51
        >Obstawiam, że wyjście zostanie przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość, czyli święte nigdy.

Takie zawieszenie w uncertainty to tez o dupe roztrzasc.
        Jeden delay to jeszcze rozumiem. I moze bedzie. Ale zeby tak w nieskonczonosc..? Ja jestem remainer, ale oby nie
        • panpaniscus Re: Twardy Brexit 25.01.19, 19:13
          Wiesz co - ja rozumiem, że niepewność jest okropna (sama tu jestem i ileśtam rzeczy zawiesiliśmy na kołku do rozwiązania). Ale "no deal" to totalna katastrofa. Każdy, kto cokolwiek rozumie z ekonomii i polityki, to rozumie. W odróżnieniu rozmaitych ministrów aktualnego rządu - pani skretarz od Irlandii Płn co nie zdawała sobie sprawę, że tam ludzie głosują po linii katolik/protestant, ministra transportu co nie zdawał sobie sprawy że tyle żywności jest importowane (60% warzyw i owoców idzie przez Dover).
          Poza tym Brexit to katastrofa spowodowana przez marginalną większość - to jest dopiero kuriozum, refrendum z kompletnie rozmytym pytaniem ("czy chce pan dalej być żonaty" - a potem żonę mu zabijają, a on był przekonany, że chodzi o rozwód) i brakiem konkretów.
          W mojej działce (nauka) od roku przynajmniej widać odpływ i trudności w znalezieniu dobrych pracowników - również spoza EU. Bo UK przestało być atrakcyjne.
              • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 20:02
                Gospodarczo, patrzac calosciowo a nie na konkretne galezie gospodarki:

UK jest duza gospodarka - ale UE jakosc calosc o ilez wieksza.

UK ma 66 milionow obywateli, wytwarzaja 2.6 trylionow USD.
                UE to 511 miionow (wraz z UK), wytwarza 18.8 trylionow USD.

To tylko post, a nie dokument, wiec beda zaokraglenia, uproszczenia (bo exchange rate na przyklad) ale tak to wyglada jak ponizej:

UE bez UK to 545 milionow ludzi wytwarzajacych 15.2 trylionow USD dobr, uslug.

Unia (bezukejowa) eksportuje okolo 8% tego co wytworzy do UK.
                Czyli - mniej wiecej - co 12 eksportowany produkt/usluga Unii Europejskiej idzie do UK
                Uk za to eksportuje blisko 50% co wytworzy na eksport wlasnie do EU - czyli prawie co drugi produkt/usluga.

Zalozmy, czysto hipotetycznie, ze caly handel spada o polowe, w obie strony.
                Ucierpia obie strony. Ale oto skala:

UE zamiasy wyeksportowac 100 milionow w swiat, wyeksportuje mniej ,bo eksport do handel z UK spada i kwiczy - o polowe.
                Wyeksportuje wiec 100 - 8/2 = 96 milionow stuff'u. Eksport spada wiec calej Unii o 4%.

UK eksport do EU jesli spadnie o polowe, to na kazde obecnie eksportowane 100milionow stuff'u, po Brexicie w razie no-deal Brexitu, wyeksportuje tylko 100 - (50% / 2) 75 milionow stuffu. Spadek o 25% !!

Tu jest sporo uproszczen, ale tak sie przedstawia skala wzglednego "cierpienia" gospodarczego obu stron.

Jednym z uproszczen jest, ze zaklada sie tu, ze kazdy niewyeksportowany towar, czy to z UE czy z UK, nie zostaje wyeksportowany gdzies indziej.
                Czesc mozna upchnac gdzies indziej - ale na Boga - przeciez niewielka state-of-the-art firma produkujaca jakies gizmo do skrzyni biegow Renault i Volvo ustabilizowanym supply chain'em, nie przestawi sie nagle na eksport tego samego Gima, niepasujacego nigdzie indziej, do Grenlandii, Madagaskaru czy do Mongolii.
                I odwrotnie. Ciulstwo potrzebne z Czech, zeby sklecic kawalek kokpitu w Airbusie w UK jesli nie przybedzie na czas do UK, moze z powodzeniem przybyc na czas do Francji do tamtejszej skladalni kokpitow*. Do UK moga byc dlugie delay's, ktorych Airbus ryzykowac nie bedzie - jezeli nie musi.

Na kazdego dolara, ktory UE bedzie w plecy przypadnie duzo wiecej dolarow (5? 10?), ktore UK bedzie w plecy.

Nie bedzie to rozlozone po UE rowno. Sa kraje, ktorym sie dostanie nieco wiecej i takie ktorym minimalnie, niezauwazalnie wrecz.
                UK dostanie sie mocno, zwlaszcza w krotkim i srednim terminie.
                W dluzszym - zalezy jak to rozegra.

* nie wiem gdzie akurat sklada sie kokpity Airbusow - przyklad pogladowy.
                • snakelilith Re: Twardy Brexit 25.01.19, 20:16
                  no_easy_way_out napisał:

> UE zamiasy wyeksportowac 100 milionow w swiat, wyeksportuje mniej ,bo eksport d
                  > o handel z UK spada i kwiczy - o polowe.
                  > Wyeksportuje wiec 100 - 8/2 = 96 milionow stuff'u. Eksport spada wiec calej Uni
                  > i o 4%.

Dokładnie o tych 4% mówili eksperci w niemieckiej telewizji. A biorąc pod uwagę, że przyszłość leży w Azji (a pośrednio przez Azję w Afryce), to EU nie traciła czasu zacieśniając kontakty gospodarcze z Chinami i Japonią.
                  • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 00:01
                    Japonia
                    www.ft.com/content/0047b3c2-8b1e-11e7-a352-e46f43c5825d?mhq5j=e6

USA
                    www.telegraph.co.uk/business/2017/06/20/us-uk-start-trade-talks-next-month-ensure-deal-soon-brexit/

Australia
                    www.bbc.co.uk/news/uk-politics-40555634
            • snakelilith Re: Twardy Brexit 25.01.19, 19:58

> Katastrofa dla obu stron. EU tez. To koszt wiekszy niz wyciagnie za uszy Grecji
              > . Masa stanowisk pracy zlikwidowana jesli nie bedzie UK handlowac z UE a wybier
              > ze USA itd

Mniejsza katastrofa dla EU niż ci się wydaje. W ostatnim tygodniu była w niemieckiej telewizji dyskusja ze specjalistami od gospodarki i Niemcy jako gospodarka mocno połączone z UK Brexitu wyraźnie nie chce. Wyraźnie się mówi, że będą straty, ale te straty nie będą aż tak takie, by ich nie udźwignąć, Niemcy są przygotowane. EU to więc pociągnie. Nie licz na to, że Brytyjczycy załatwią sobie coś ekstra, bo EU sika ze strachu. Co gorsze, zaproszeni do studia brytyjscy dziennikarze jak jeden mąż byli zgodni, że media w UK nie mówią tam ludziom całej prawdy i podsycają nadzieje, które się nie spełnią. UK nie jest już kolonialnym impire, nie ma przemysłu, banki obsługujące europejski rynek uciekną, a drugiej Thatcher na horyzoncie brak. Nawet do rzekomych zapewnień gospodarczych dla UK ze strony Trumpa, odnieśli się bardzo sceptycznie, bo oceniają je na mało realistyczne w praktyce. Jedyne z czym wszyscy byli zgodni, to to, że Brexit jest dla Europy klęską polityczną, dyplomatyczną i tą dotyczącą spraw bezpieczeństwa, na międzynardowej arenie bowiem zjednoczona Europa ma w wielu tematach większą siłę głosu. UK w pojedynkę natomiast w ogóle nic nie znaczy.
              • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 25.01.19, 23:59
                Katastrofa bylo nawet wykupywanie duzo biedniejszej Grecji a co dopiero nagle obciecie zrodla zbytu= UK.
                Brexit jest kleska ekonomiczna, bo politycznie jeszcze sie moga dogadac za 4-5 lat.

Poza tym dla mnie to oczywiste ze wyjscie UK jest zabiegiem celowym USA, w przeciwnym razie Trump by nie szantazowal UK, ze jesli podpiszs UK soft Brexit propozycje May to nie możemy liczyć na umowe handlowa o wspolnym rynku z USA.

• yuka12 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 01:01
                  Ale Grecja jest blisko, natomiast Japonia i Australia kawałek drogi. Czy wyobrażasz sobie dostawę jabłek z Australii? Albo sałaty z Japonii? Czy oliwek z USA? Te ceny? Bo przy braku porozumienia z UE na żywność stamtąd mogą być nałożone cła. Co też podwyższy ceny w sklepie.
                    • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 11:02
                      Jest przeciez FSA( Food Standard Agency) ktora na podst The Food Safety and Hygiene Regulations 2013 zajmuje sie standardem i kontrola zywnosci. W kazdym kraju sa rozwiazania lokalne.
                      Akurat jesli chodzi Standardy i regulacje to UK bylo wzorcem na podst ktorego UE tworzyla wlasne standardy. BSI standardy sa najbardziej rozwiniete i najwczesniej tu powstaly
                  • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 10:46
                    Jak najbardziej yuka. A swoja droga popatrz skad sa aktualnie jablka,sliwki, awokado winogrono, borowka itd. Zima wszystko przylatuje z Ameryki Pd przeciez. Prawie wszystko bo czesc jest z Afryki. Duzo teraz jest z Morocco. Popatrz na opakowania
                    • yuka12 Re: Twardy Brexit 26.01.19, 12:51
                      Ja wiem. Ale w lecie i na jesieni plus przez cały rok masz od groma produktów z UE- wina, sery, sałaty, oliwki, oleje, słodycze (w tanich sklepach), jabłka (oprócz Chile są z Holandii, Polski i Niemiec), truskawski z Maroka i Hiszpanii, czosnek z Hiszpanii itp.itd. Osobiście nie przepadam za żywnością spoza UE (poza typowo egzotyczną). Warzywa i owoce preferuję zresztą z UK. Jabłka z Chile i truskawki z Egiptu i pomidory z Maroka to bardzo kiepska opcja dla mnie.
                      • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 19:16
                        Przeciez UE handluje nie tylko w obrebie UE ale i poza UE, a ceny musza dac na tyle atrakcyjne by UK nie stwierdziło ze taniej sprowadzac z USA czy Ameryki pd czy Afryki . UK to duzy rynek, a straty dla Hiszpanii czu Holandii wiazalymy sie z setkami tysiecy zamknietych miejsc pracy bo UK kupilo truskawki poza UE. To dla nich tez masakra.
                        Pomidory produkuja w Kent w szklarniach. jak beda ceny zaporowe to sorry Hiszpanio, zrobia wiecej gigantycznych hali -szklarnii w Kent. Pomarancze sciagna z Florydy.

Papier toaletowy jest produkowany prawie caly w UE. No coz, w Bangladeszu sie uciesza ze beda miec nowy kontrakt na papier toaletowy a w Europie zamkna fabryki.... Wiec wiesz....
                      • princesswhitewolf Re: Twardy Brexit 26.01.19, 19:21
                        Najwiecej jablek i gruszek w UK jest z UK. Dzis mialam Ocado delivery: pory, jablka gruszki ziemniaki seler ogorki, jedne pomidory cherries , ziemniaki , squash => UK. Z za granicy byl tylko avocado Spain( wiekszosc w EU avocado jest ze Spain a nie Ameryki pd a oni nadal nie jedzauncertain i o rainforest plota ), marziano Tomato z Italy, Marocco Truskawki, Borowka Chile, pomarancze Floryda, oberzyna i courgette Chile. Slodkie ziemniaki Boliwia.
                        Tak ze wiec wiesz....

Ponoc duzo UK cheddar jest produkowane w Irlandii. Jakby byl drogi to przemysl serowy w Irlandii padnie na pysk. UK sam wyprodukuje lub kupi gdzie indziej
    • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:43
      Niektorym konserwatystom o to chodzi. Jest to mniejszosc, ale jest ich troche.
      Innym konserwatystom chodzi wlasnie o to, zeby owsem wyjsc, ale na Boga - nie bez umowy!
      Sporo konserwatystow wolalaby zostac w UE, ale nie cisna tego na sile, zaakceptowali wole 51.8%.
      A sa tez konseratysci, ktorzy zabiegaja o kolejne referendum "people's vote" - to mniejszosc, ale to tez nie jedna czy dwie osoby.

Konserwatysci sa podzieleni.
      Laburzysci nielepiej- tyle, ze nie sa u wladzy, wiec to sie tak nie rzuca w oczy. Szef tak naprawde nie przepada za Unia, udaje ze wolalby zostac, lecz chce uszanowac wole ludu, tymczasem wiekszosc czlonkow partii jest prounijna - a wyborcy LAburzystow to zarowno Ci za leave jak i Remain.
      Platanina, ze ciezko nadazyc nawet komentatorom-wyjadaczom.

Chyba tylko Lib-Dem I SNP sa zgodni w ich opiini (prounijnej).

Parlament jest podzielony wzdluz i wszerz i na skos - i wlasnie stad tak ciezko przewidziec co sie wydarzy dalej na wiecej niz tydzien wprzod.
      • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:51
        Dodam, ze w wyniku tego zamieszania i sil w parlamencie - nie ma wiekszosci do zadnej opcji, bo KAZDA konkretniejsza opcja ma wiecej przeciwnikow niz zwolennikow.

Wiekszosc uwaza, ze obecnie proponowany deal jest zly (w duzej mierze z racji irlandzkiego Backtopu - ale nie tylko). Glosowanie bylo, duuza wiekszosc byla przeciw.
        Wiekszosc nie jest za poparciem kolejnego referendum. To tez roznica miedzy popierajacymi i niepopierajacymi jest duza.
        No Deal Brexit wiekszosc tez nie poprze. Bo nie chca tego soft-Brexiterzy, ani Pro-Remain'owcy. A to wiekszosc.
        Wiekszosc jest tez przeciw tzw. Norway style Brexit - poniewaz oznaczaloby to, ze nadal sie nie kontroluje imigracji, oraz ze placi sie nadal Unii pieniadze, lecz tym razem nie majac w ogole nic do powiedzenia. Czyli ze to gorsze niz zostac w UE.

A jednoczesnie wiekszosc mowi, ze "trzeba znalezc rozwiazanie".

Nie wiem jak bardzo sledzicie wydarzenia w Brytyjskiej polityce, wiec jesli pisze o rzeczach, ktore dobrze wiecie, stating the obvious - sorry.

Ale jesli nie - w skrocie - gdzie nie obrocisz d.. z przodu.
        • profes79 Re: Twardy Brexit 25.01.19, 13:57
          Jedyny "problem" jest taki, że No Deal jest jedynym rozwiązaniem, na które Parlament zgody wyrażać nie musi. I tu ilość przeciwników/zwolenników znaczenia nie ma. Bo jedyną możliwością uniknięcia NoDeal jest albo przegłosowanie wycofania wniosku o art. 50 albo też przedłużenie okresu negocjacji i wymyślenie czegoś nowego (o czym powoli przebąkuje np. Austria jak słyszałem), co jednak w roku wyborów do PE ma istotne ograniczenia, z czego zresztą zdawali sobie także sprawę MP podczas debaty nad umową wyjścia.
          • no_easy_way_out Re: Twardy Brexit 25.01.19, 14:07
            Teoretycznie na chwile obecna tak. No Brexit to (w tej chwili) deafultowa pozycja.
            Ale slyszy sie, ze poslowie chce przepchac motion, gdzie parlament po prostu powie, ze nie moze byc No Deal.
            Ze to prawo.
            Stapaja po uncharted terrirtory, ale wszyscy wiedza jak wazny moment w historii teraz ma miejsce i jest przekonanie, ze decyzje teraz podjete beda mialy wplyw na nie tylko rok, dwa, 5 ale na cale pokolenia.
            Tyle, ze wiekszosc okopala sie w wlasnych pozycjach i nic z tych kompromisow nie wychodzi.

Osobiscie jestem ciekaw, co by bylo gdyby "magicznie" kwestia backtopu jakos zostala rozwiazania.
            Dominuje poglad, ze to jedyna wlasciwie kosc niezgody w obecnym deal'u i gdyby nie to, obecny deal mialby wiekszosc.
            A mi sie wydaje, ze ten backstop przeslonil to, ze i tak wiekszosci za deal'em by nie bylo, bo tam i bez tego jest wiele rzeczy, ktore Brexiterom i tak sie nie podobaja.
            mysle, ze tez by przeglosowali odrzucenie, tylko nie 230 glosami tylko rzad wielkosci typu 50-100. W kazdym razie nadal duzo. Ale tego nie wiem, takiego mam tylko "czuja".