Dodaj do ulubionych

Zapalenie zatok

31.12.19, 13:32
Zapowiada się szałowy Sylwester, nie ma co - umieram z zapaleniem zatok.
Od tygodnia mnie męczy, wczoraj poszłam do lekarza nawet ale mnie spuścił na drzewo - kazał robić nebulizacje z soli i dał pronasal. Kazał wrócić w piątek jak nie przejdzie. A ja od wczoraj mam okropny ból głowy który nie przechodzi nawet po sporych dawkach nurofenu zatoki (zawsze pomagało) i wszystko zatkane tak, że aż zęby bolą. Przerobiłam też już sinupret, sinulan forte i tarty chrzan. Płukać nie będę bo mam uraz (kiedyś próbowałam i mi wszystko w ucho popłynęło).
Do lekarza się nie dostanę już dziś, ale znalazłam w szafce Summamed taki trzydniowy - da radę?
Muszę dożyć do piątku jakoś.
Jakieś może domowe sposoby macie na zawalone zatoki?
Obserwuj wątek
      • ankanka3 Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 14:01
        A na zatoki to nie trzeba brać dłużej antybiotyku? Bo co po tych 3 dniach? A poza tym skąd wiadomo ze to bakteryjne?
        Ja bym starała sie rogrzewac zatoki i robiła inhalacje - np z majeranku.
        • nightdream Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 14:09
          Zakładam że jak już smarkam na zielono (jak mi się uda w ogóle) to znaczy że bakteryjne.
          Sumamed jest antybiotykiem o przedłużonym działaniu z tego co pamiętam - biorę 3 tabletki a działa 10 dni
          • madzioreck Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 14:26
            nightdream napisała:

> Zakładam że jak już smarkam na zielono (jak mi się uda w ogóle) to znaczy że ba
            > kteryjne.

Ja tam nie wiem, ale nasza forumowa lekarka mówi, że to nieprawda.
            Nie masz jakiegoś sterydu? W sprayu do nosa albo ampułek do nebulizacji? Nebbud czy coś...
          • aguar Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 15:29
            Azytromycynę rzeczywiście stosuje się krócej niż większość antybiotyków, trzydniowa kuracja 1 x 500 mg jest jedną z zalecanych opcji w zakażeniach dróg oddechowych. Poza tym jeśli autorka zażyje dziś, jutro i w czwartek, a nie będzie spektakularnej poprawy, może pójść na wizytę i lekarz zdecyduje czy przedłużyć czy zamienić...
    • aqua48 Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 13:37
      Ciepłe okłady, mnie nawet przytrzymanie kubka z gorącą herbatą przy czole. lub uchu trochę pomaga. Jeśli nie nebulizacje to rób inhalacje też pomagają. Łyżka sody oczyszczonej i trzy łyżki soli rozpuścić w gorącej wodzie. I przedmuchuj zatoki. Trzeba zatkać nos palcami i 20 razy mocno dmuchać nosem.
      • hanusinamama Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 14:03
        Jezu....ale na twarz (znaczy okolice zatok) kładziesz wykgrzany tobełk z solą. NIE PATELNIE!!!

--
        "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
      • asia-loi Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 14:54
        mona-taran napisała:

> Sól-patelnia-szmata-położyć na twarz.

Stosowałam to i trochę pomogło, ale mnie kazano kupić bawełniane skarpetki i do tych skarpetek wsypać tą rozgrzaną sól i wtedy ciepłą skarpetkę (z solą) przyłożyć do zatok. Koniecznie skarpetki muszą być bawełniane. Skarpetkę na końcu zawiązałam, żeby się sól nie wysypywała.
        Ze szmaty to ta sól będzie się wysypywać.
        A lepsza moim zdaniem jest rada laryngologa, a mianowicie: kupić w aptece żel voltaren max (jest bez recepty) i smarować nim zatoki i tam gdzie boli (twarz). Mnie pomogło bardzo. I teraz nawet profilaktycznie smaruję tym żelem lub ketanolem w żelu zatoki. Przynajmniej nie boli, bo z zatokami dalej mam problem. A ten lek który masz (antybiotyk) też weź i jeszcze kup sobie ibuprom zatoki i bierz po 2 tabletki lub ibuprom max (400).

--
        Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
        Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
    • elenelda Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 15:00
      Co godzinę inhalacje z gorącej wody z solą, sodą i olejkiem z drzewa herbacianego. Sinupret 3 razy dziennie po 2 tabletki, okłady z gorącej soli (w skarpetcesmile na czoło. Inhalacje pomagają, pod warunkiem, że robi się je często.
    • yadrall11 Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 15:13
      Summamed ma szanse pomoc. To antybiotyk,ktory sie bierze 3 dni,ale dziala 7 dni po ostaniej tabletce,wiec w sumie 10 dni. Przenika do zatok i ma szanse pomoc,ale nie licz,ze jutro bedziesz zdrowa... To potrwa zanim zadziala...
      Ps. I wtedy zadnego alkoholu-ponoc obniza skutecznosc antybiotykow
      • laruara Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 15:21
        Kiedyś dostałam na zatoki antybiotyk Duomox. Po latach zapadania na zatoki wyleczył mnie szybko, skutecznie i raz na zawsze. Tani, tylko tablety wielkie. Polecam wszystkim, ewentualnie na przyszłość poprosić lekarza.

--
        Jestem bohaterką we własnym domu.
    • mimbla125 Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 16:54
      Przede wszystkim trzeba udrożnić odpływ, czyli nos, wszystko z zatok musi móc spłynąć. Na to najlepiej pomagają krople do nosa, te całkiem zwykłe, z xylometazoliną, dla dorosłych.
      Wszystko inne (antybiotyk, ciepłe okłady etc) dopiero na drugim miejscu. Jak nie będzie odpływu, nie będzie poprawy.

I -uwaga, będzie obrzydliwe- starać się nie wydmuchiwać przez nos, powinno się raczej "wciągać" do gardla- tak, to obrzydliwe i w ogóle fuj, ale dużo zdrowsze w takim przypadku, sorry...
        • mimbla125 Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 18:46
          Dlatego trzeba działać lokalnie, kroplami do nosa, ewentualnie sprejem.
          Jak jest silny obrzęk, to trzebaby tej efedryny wziąć bardzo dużą dawkę, ci może dawać nieźle skutki uboczne, bo działanie tej substancji w tabletkach jest systemowe.

Natomiast kropli do nosa można uzywac stosunkowo liberalnie, przynajmniej na krótką metę (max kilka dni)
          Aha, i te zwykłe krople z xylometazoliną są zazwyczaj o niebo bardziej skuteczne niż te że steroidami (te są lepsze przy obrzeku śluzówek na tle alergicznym lub w użyciu przez dłuższy czas)
    • agusiah Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 18:00
      Mnie przy chorych zatokach najbardziej pomaga cirrus, ogranicza wydzielinę, jakoś wtedy nagrzewania dają rade. Próbowałam antybiotykami się przeleczac, bez większego skutku.
    • jak_matrioszka Re: Zapalenie zatok 31.12.19, 18:45
      Z domowych sposobów to tylko wizyta na pogotowiu mi przychodzi do głowy. I to zanim ustawi sie kolejka pirotechników, bo na bank beda skwalifikowani jako majacy pierszeństwo przed Toba.
    • malo.slonca Re: Zapalenie zatok 01.01.20, 12:53
      jako doświadczona osoba z przewlekłym zapaleniem zatok powiem, że lekarz bardzo dobrze zrobił dając pronasal. Też kiedyś nie wierzyłam że takie leczenie może pomóc przy moich bólach i ropnych katarach ale uratował mnie steryd donosowo, tylko przy zaostrzeniu, na początku terapii, musiałam go psikac 3x dziennie przez kilka dni, potem 2 i na końcu raz dziennie.
      zdarzają mi się jeszcze nawroty ale ból jest już o wieje mniejszy.
      płukanie zatok też jest bardzo pomocne ale nie można go robić przy zatkany nosie!
      też się kiedyś oburzylam, że jak to, 3 tyg katar ropny i końca nie widać a lejarz nie chce dsc abtybiotyku ale okazało się że teraz odchodzi się od leczenia zatok antybiotykami na rzecz sterydow. Na moim przykładzie faktycznie się to sprawdziło.
      • berdebul Re: Zapalenie zatok 01.01.20, 13:04
        Moje zapalenie zatok zostało okiełznane dopiero antybiotykiem (długo branym i duża dawka) + sterydami + płukanie zatok (3-5 x dziennie), plus nebulizacje i lampa. Od tego czasu jestem zdrowa i to goofno nie wróciło.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka