Dodaj do ulubionych

Pandemia cofnie emancypację do lat 50?

28.06.20, 09:50
www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/jun/23/the-coronavirus-backlash-how-the-pandemic-is-destroying-womens-rights
Czyli to kobiety ogarniają szkołę dzieci i dom, częściej pracują w sektorach wrażliwych na ten kryzys, częściej mniej zarabiają, więc jak w rodzinie ma ktoś zrezygnować z pracy, to częściej one rezygnują, częściej są zwalniane, bo zaangażowanie w dom i rodzinę powoduje teraz częstszą nieobecność w pracy, kobietom podczas HO w pracy przeszkadza się dwa razy bardziej niż mężczyznom (ci przepracowują w domu dwa razy więcej godzin bez przerywania). Przez te wszystkie perturbacje szanse na karierę zawodową kobiet w przyszłości maleją. A wniosek z tego taki, że po pandemii lądujemy gdzieś w okolicach 1950.

Sprawdza się w Waszym otoczeniu?
U mnie to trudno ocenić wpływ akurat pandemii, bo dziecko samodzielne, a resztę i tak ogarniam od wielu lat, bo pracę mam mniej angażującą niż mąż. Czyli w sumie dość typowo.

Z przeszkadzaniem się sprawdza - jak mąż pracuje, zamyka się w gabinecie, a ja wolę na kanapie lub tarasie siedzieć niż u niego (swojego biura w domu nie mam), więc co trochę kto czegoś chce, choć miliony razy powtarzałam, że wtedy jestem, ale jakby mnie nie było wink Nie trafia, ani do jednego, ani do drugiego.
Obserwuj wątek
  • danaide Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 10:16
   A niby gdzie doszliśmy z tą swoją emancypacją, żeby nas miało tak cofać? Ja tam nie potrzebowałam pandemii, żeby zostać zamknięta w domu z dzieckiem i całą okołodomową robotą. Wystarczyło, że facet zwiał i dawał minimum, sądy rodzinne nie uznawały preliminarzu wydatków na opiekunkę do dziecka, babcia nie wsparła (bez uraz - to miałam zapowiedziane), a ewentualne zarobki nie pozwalały na utrzymanie się PLUS wzięcie pomocy domowych (opieka nad dziećmi, pomoc w sprzątaniu/gotowaniu). Pracy na pół etatu albo z jakimś luzem (właśnie typu nieszczęsne HO) szukałam, czasem znajdowałam, najczęściej jednak nie.

   Zgadzam się z triss, w latach 50tych to Francja nam zazdrościła, ale oni jednak poszli naprzód, a my zatoczyliśmy piękne, chochole kółeczko.
   • triss_merigold6 Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 10:29
    - dziecko do żłobka, lub - najpóźniej - do przedszkola w wieku 3 lat <trzeba było dać, jako samotna matka miałabyś pierwszeństwo>
    - znakomita większość samotnych matek nie miała/nie ma pomocy w sprzątaniu i gotowaniu, ja też nie miałam
    - praca na etat była, normalnie 8-16, dodatkowe fuchy też można było znaleźć

    nie wciskaj kitu, mieszkamy w tym samym mieście
    • danaide Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 14:39
     - Dziecko poszło do przedszkola mając 2 lata i 10 miesięcy. Żłobek zostawiłam bardziej potrzebującym, mnie kasa nie była niezbędna, natomiast wiedziałam już, że to moje pierwsze i ostatnie dziecko więc miałam prawo pobyć sobie matką małego dziecka full time chociaż raz, żeby zobaczyć jak to jest.

     - Dawaj, opowiedz o słoiczkach teściowej. Gdy chodzę do pracy więcej jem na mieście. Fakt. Sprzątanie jak sprzątanie, ale oczywiście pominęłaś wątek sprawowania opieki nad dzieckiem przez jakąkolwiek drugą osobę. Wygodne, co?

     - Praca jest, ale nie zawsze praca była moim priorytetem. Miałam kasę, miałam wybór. Niestety, jeśli wszystko co oferują Ci za pracę jest zarobkiem na poziomie sprzątaczki czy opiekunki dla dziecka to pójście do pracy, w sytuacji gdy masz małe dziecko, jest cokolwiek negocjowalne.

     - To że dzielimy te same ulice nie znaczy, że dzielimy tych samych mężczyzn, matki czy teściowe.
    • danaide Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 14:44
     Czasami sama już nie wiem czy był to mój wybór - bo mogłam tak wybrać - czy po prostu niekiedy - zwłaszcza gdy dziecko było młodsze, więcej chorowało - po prostu już nie widziałam tych możliwości. Ja tam w każdym razie gram w otwarte karty i gdy mówię, że jestem sama z dzieckiem i czasem potrzebuję elastycznego podejścia, a słyszę "a my jednak potrzebujemy kogoś codziennie 9-17" to nie wiem co mam myśleć. Zwłaszcza w kontekście pandemicznego HO. Jednak można? Jednak można.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 10:20
   U mnie mąż ogarnia, bo ma dg a ja etat.
   W pracy różnie w zależności od małżeństwa. Koleżanka ani godziny wolnej nie miała, bo mąż i teściowa mieszkająca ulicę dalej ogarniali dzieci. Kolega z żoną pół na pół bo oboje na etacie.
   Druga koleżanka ma męża "pana domu" i ma zapierdol straszny przy 2 dzieci szkolnych młodszych.
   A i 2 dziewczyny "bogate z domu" teraz jak się pokończyły zasiłki to złożyły wypowiedzenia.
   Myślę, że jak tak będzie przez kolejne 2 lata to kobiet pracujących zostanie z 2/3.
  • dolcenera Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 15:08
   U mnie to niemożliwe, ponieważ wkład finansowy w życie rodziny mamy podobny, przez kilka lat ( przed dziećmi ) mój był większy, i choć teraz na wychowawczym wynosi równe 0, to stare przyzwyczajenia zostały = moja praca jest tak samo ważna jak mojego męża.
   • kosmos_pierzasty_x Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 15:39
    Przed dzieckiem też zarabiałam 2x tyle co mąż. A potem się pozmieniało i w sumie też nie narzekam - może dlatego, że mam przeświadczenie, że to mój wybór. Pytanie, czy gdybym chciała pracować i zarabiać więcej, mając dziecko, byłoby to równie łatwe jak dla męża. Ale to takie trochę gdybanie.
    • dolcenera Re: Pandemia cofnie emancypację do lat 50? 28.06.20, 15:57
     To podobnie jak ja - mój wybór.

     Mnie udało się ciągnąć pracę na 100% z jednym dzieckiem, korzystając z HO przez 3 dni w tygodniu bez niań, babć itd a tata zapewniał opiekę chorobową + moje wyjazdy. Przy drugim dziecku już poległam logistycznie, I stanęłam przed wyborem żłobek albo dymisja... po wychowawczym zmieniam sektor i będę celować w ( głodowe) połówki etatu w innym sektorze. Rynek pracy jest bezlitosny dla matek.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka