Dodaj do ulubionych

“Mądrości” na forum

21.03.21, 18:59
To oczywiście był problem forum od zawsze, ale jest szczególnie widoczny w wątkach około-covidowych.

Osoby nie mające najmniejszego pojęcia o wirusologii wypowiadają się w kategoryczny sposób na temat mechanizmu transmisji wirusów i tempa mutacji. Geniuszka z sąsiedniego wątku komentuje stwierdzenie, że dłuższy przebieg choroby wirusowej u osób z obniżoną odpornością zwiększa prawdopodobieństwo mutacji, jako “bzdurę”. Prawdopodobnie uważa, że ma solidniejszą wiedzę na temat mechanizmu mutacji wirusowych niż specjaliści z CDC. Kolejny nieuk dziwuje się, że wirus mutuje w stronę wyższej zakażalności.

Osoby nie rozumiejące podstaw biologii molekularnej wymądrzają się o działaniu szczepionek opartych na RNA i DNA oraz wyrażają kategoryczne opinie, czy szczepionka Pfizera jest lepsza od szczepionki z AstraZeneca czy odwrotnie. Połowa tych osób nie potrafi poprawnie napisać nazwy firmy Pfizer.

Każdy ma wyrobioną opinię na temat właściwej kolejności szczepień, łącznie z osobami, które uważają, że pandemia to ściema, a szczepionki nie działają albo wręcz szkodzą.

Prawie każdy na forum jest epidemiologiem, łącznie z kolejną geniuszką z sąsiedniego wątku, która nie odróżnia oczekiwanej długości życia w momencie narodzin od oczekiwanej długości życia w wieku x lat i nie może się nadziwić, że ktoś, kto umarł na covid w wieku 77 lat, stracił 10 lat życia. I oczywiście prawie wszyscy wyciągają wnioski epidemiologiczne z tego, ile osobiście znają chorych osób. Domorośli epidemiolodzy wiedzą też, że “nie ma co porównywać sezonowego kaszelku do raka”, najwyraźniej nie mając pojęcia o faktycznej śmiertelności poszczególnych chorób.

Czy nie lepiej czasem zamilczeć, jeśli temat wykracza poza naszą wiedzę?

Ciekawe, że biologia, medycyna, epidemiologia i statystyka wydają się tym wszystkim mądralom łatwymi dziedzinami wiedzy, o których każdy nieuk może mieć swoje zdanie. Czekam na podobne dyskusje na temat konstrukcji łazika marsjańskiego albo budowy mostów.
Obserwuj wątek
  • triss_merigold6 Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 19:04
   Most jaki jest każdy widzi, możemy porozmawiać o przewałach przy budowie warszawskiego tunelu wzdłuż Wisły.
   Łazik marsjanski jest pozytywną ciekawostką, bez znaczenia dla codziennego życia i nikt się nie będzie o niego sprzeczał.
   • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 19:35
    "bez znaczenia dla codziennego życia"

    ...powiedziała Triss po tym, jak usmażyła jajecznicę na teflonowej (NASA) patelni patrząc na syna piszącego w zeszycie długopisem (pisze z pamięci - bodajże lata 60-70?). W międzyczasie cyknęła fotkę kota swoją komórką (mini-kamerki to wynalazek NASA z lat 90), oświetlając go wbudowanym LEDem (również NASA), zmierzyła temperaturę dousznym termometrem (NASA) córce, bo coś ją głowa bolala. Z tym bólem głowy może też przejść się na tomografię komputerową (NASA).

    Mam wymieniac dalej technologie, które powstały tylko i wyłącznie dzięki eksploracji kosmosu, czy już ci wystarczy, ignorantko? Czy może mam zacząć wymieniać technologie opracowane w tymże celu w ciągu ostatnich np. 20 lat?
       • turzyca Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:59
        Zwykły dłuopis to akurat patent Węgra Laszlo Biro, stąd marka długopisów Bic - przerobione nazwisko wynalazcy. Pan wraz z patentem zwiewał przed nieprzyjemnościami II WŚ aż do Ameryki, tak więc długopis jest zdecydowanie wynalazkiem przedwojennym.


        A teraz niech ktoś mi wytłumaczy, czemu ja pamiętam informacje przeczytane w roku 1995 w ambitnym czasopiśmie Uśmiech Numeru?
           • turzyca Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 13:02
            >Slyszalam w radio pare lat temu, ze w 2022 roku POLOWA wiadomosci, ktore beda do nas docierac w mediach, to beda fejki. Niezla perspektywa

            Dlatego właśnie powinniśmy uczyć dzieci weryfikacji wiadomości, a nie samej wiedzy. Bo przyrost wiedzy jest tak potworny, że nie da się jej pokryć materiałem szkolnym, pomijąc już fakt, że sporą część wiedzy zapominamy. Ale obecnie jestem w stanie bez problemu dotrzeć do wiedzy typu "jak rozmnażają się rośliny" i to z dobrych pewnych źródeł, bez posiadania w domu podręcznika do biologii. Albo "jak działa internet" - czego mnie w szkole nie uczono, bo to było zjawisko zupełnie marginalne.
            • kalafiorowa.es Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 13:17
             No to tak. Ale zobacz informacje o aktualnych wydarzeniach. Wlasnie wspominalam jak przed rokiem ze zdumieniem wyczytalam w polskim necie (liczne kopiuj-wklej, nie wiadomo, kto pierwszy napisal, reszta powtorzyla), ze w moim regionie naebalo sniegu tak, ze autobus sie rozbil, cytuje: "na drodze pokrytej topniejacym sniegiem". Tyle, ze snieg w tej miejscowosci sypnąl niesmialo dopiero jakies 2 dni po tym wypadku.
             I jak pomysle, ile takich niemajacych pokrycia w rzeczywistosci sensacji do nas trafia, to wole powiesci czytac niz prase codzienna.
            • runny.babbit Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 17:33
             Ale to jest bardzo trudne, o ile wręcz niemożliwe. Po pierwsze nikt nie ma tyle czasu by weryfikować wszystko co przeczyta. Czytelnicy opierają się na zaufaniu do mediów z których czerpią wiadomości, minus jest taki że jeśli to zaufanie zostanie nadszarpnięte, to nie ma już na czym się oprzeć.
             Po drugie, nie jestesmy w stanie zweryfikować czy źródła są wiarygodne. Na ile np. wierzymy w statystyki władz. Ponownie to kwestia zaufania.
             To wszystko prowadzi do konkluzji, że to czego możemy uczyć dzieci, to żeby podważały wszystko co jest w mediach, ale to z kolei prosta droga do foliarstwa 😀
             • boogiecat Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 21:38
              runny.babbit napisał(a):

              > Ale to jest bardzo trudne, o ile wręcz niemożliwe. (...)
              > To wszystko prowadzi do konkluzji, że to czego możemy uczyć dzieci, to żeby pod
              > ważały wszystko co jest w mediach, ale to z kolei prosta droga do foliarstwa 😀

              Nie, bo to jest caly proces, w ktory wtloczona powinna byc nie tylko szkola/rodzice, ale i rozne inne instytucje, organizacje, jak i same media.
              Generalnie to od jakichs dziesieciu lat jeden z kierunkow edukacyjnych zalecanych i propagowanych przez komisje europejska, ale na razie roznie bywa z realizacja w poszczegolnych panstwach.
            • boogiecat Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 21:59
             turzyca napisała:

             > >Slyszalam w radio pare lat temu, ze w 2022 roku POLOWA wiadomosci, ktore b
             > eda do nas docierac w mediach, to beda fejki. Niezla perspektywa
             >
             > Dlatego właśnie powinniśmy uczyć dzieci weryfikacji wiadomości, a nie samej wie
             > dzy.

             Szukalam kiedys jak to wyglada w Polsce (bo zalozylam watek, czy dziubdziusiow ucza o tym w szkolach i bylo dokladnie zero odpowiedzi😛) i wyszukalam, ze edukacja medialna i informacyjna (wpisana w programy finansowane przez UE) jest dobrze reprezentowana jesli chodzi o oddzielne projekty, natomiast slabo w kwesti dzialan polaczonych sieciowo. Tutaj to bylo: rm.coe.int/1680783500
           • kalafiorowa.es Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 17:50
            Było! Ale coś sobie uświadomiłam. Całkiem wiarygodna historyjka o nazwie pochodzącej od wynalazcy długopisu była dużo bardziej poprawna, niż sączenie w młode umysły dorastającej socjalistycznej wczesnej młodzieży herezji o współzałożycielu i współwłaścicielu jakiejś firmy, kapitaliście i wyzyskiwaczu. Tfu!
    • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 20:24
     A mnie w ogóle nie jara, że to NASA i to NASA i w ogóle jakie to dobrodziejstwa dla ludzkości nas spotykają z racji podboju kosmosu. Gówno prawda. Na "podbój kosmosu" przewalane są kosmiczne nomen omen ilości pieniędzy, dzięki którym można by rozwiązać masę zupełnie prawdziwych i kluczowych na przykład dla ekologii problemów tu na Ziemi. Użyteczne wynalazki to tylko skutki uboczne zabawy bogatych facetów, którym praca na rzecz poprawienia bytu ludzi i zwierząt na tej planecie nie daje wystarczająco dużo adrenaliny. Łazik na Marsie to JEST nic nieznacząca ciekawostka, oprócz tego, że na wysłanie tego złomu taki kawał drogi wydaliśmy tyle kasy, że strach myśleć, a do tego zanieczyściliśmy atmosferę spalinami rakietowymi. "Wizjonerzy" tacy jak Elon M. bawią się na całego w Indian, opowiadając ziomkom, jak fajnie będzie przenieść się gdzieś indziej w kosmosie, zamiast próbować zrobić porządek z syfem, którego tu narobiliśmy. Wszystkie te mini-kamerki, ledy, douszne termometry to są paciorki, jakie dostaliśmy od bonzów tego świata za to, że pozwalamy im rozpieprzać zasoby tej Ziemi na durnoty.
     • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 21:21
      Szkoda, że nie rozumiesz że badania naukowe i cały "podbój kosmosu" nie dość że pozwalają znaleźć zatrudnienie MASIE wysoko wykształconych ludzi, to jeszcze stymuluja całą masę innych branż pobocznych do tworzenia nowych produktów albo do ulepszania już istniejących. Już nie wspomnę o "drobiazgach" typu GPS.

      Hydroponika, farmy wertykalne, panele słoneczne, mikroprocesory, metody odzyskiwania wody czy oczyszczania powietrza - to wszystko są efekty uboczne tych działań. Są to metody czy wynalazki które zastosowane na masową skalę mogą poprawic (i juz poprawiaja!) byt ludzi i reszty istnień na naszej planecie. Jak mamy uratować planetę, jeśli nie mamy ku temu narzędzi? A te narzędzia powstają m.in. dzięki eksploracji pozaziemskiej albo budowie projektów typu CERN - bo wtedy są na nie fundusze.

      Najśmieszniejsze jest to, że idealnie wpisujesz się w to o czym pisala autorka wątku - nie masz zielonego pojęcia na ten temat, ale za to ugruntowaną opinię już tak. Szkoda tylko, że nie znasz faktów i historii.

      PS. Jak można nie wiedzieć kim był Carl Sagan i jednocześnie wypowiadać się o podboju kosmosu??
      • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 21:43
       To ty nie rozumiesz. Nie są nam potrzebne żadne efekty uboczne, pojawiające się kosztem wywalania w kosmos ogromnych zasobów. Nie jest nam potrzebne idiotyczne zatrudnienie dla mas wykształconych ludzi, tylko po to, żeby się czymś zajęli, a jak będziemy mieli szczęście, to może przy okazji skapnie nam coś pożytecznego. Te wynalazki są rozwiązywaniem problemu, który sami wcześniej stworzyliśmy, rozkręcając bez umiaru "postęp" i zajmując się idiotycznymi przedsięwzięciami, zamiast tym, co naprawdę ważne, czyli wpływem naszej dzikiej działalności na planetę, na której żyjemy. My wcale nie potrzebujemy "nowych produktów", potrzebujemy czystej wody i czystego powietrza. I to my decydujemy, na co przeznaczamy fundusze. Straszne jest to, że nawet dzisiaj w imię świętego postępu i podboju kosmosu trwają cały czas próby uruchamiania najróżniejszych rakiet, wypalających tony paliwa w atmosferze i rozwalające do reszty klimat. Że zamiast zakończyć działanie ISS, dostarcza się kilkorgu ludziom krążącym nie-wiadomo-po-co na orbicie zapasy niewyobrażalnym kosztem, bynajmniej nie tylko finansowym. Nie wspominając o "turystyce kosmicznej" dla superbogatych, którym się już tak nudzi, że nie mają pojęcia, co zrobić z workami pieniędzy. I tak dalej, i tak dalej. Płacimy za to wszyscy, a najwięcej zapłacą nasze dzieci.
       Nie muszę znać żadnej "historii", bo to nie jest historia, to wszystko dzieje się tu i teraz, za mojego życia.
       • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 22:15
        W zasadzie, to nie wiem po co odpisuje osobie, która pisze coś takiego:

        >Nie jest nam potrzebne idiotyczne zatrudnienie dla mas wykształconych ludzi, tylko po to, żeby >się czymś zajęli, a jak będziemy mieli szczęście, to może przy okazji skapnie nam coś >pożytecznego.

        Po tym zdaniu powinnam była przestać, bo jest po prostu ograniczone i głupie.

        Ale ok, napisz proszę skąd chcesz wziąć czystą wodę i powietrze? Jedzenie dla 8 mld ludzi? Jaki masz REALNY plan?

        Czy może Twoim pomysłem na rozwiązanie tych problemów jest przeniesienie się 200 lat w przeszłość i zatrzymanie rewolucji industrialnej? Mleko się rozlało, stan planety jest jaki jest. Możemy albo dalej wycinać lasy pod pola uprawne, albo zmienic stare magazyny na wertykalne farmy (dzięki NASA) i produkować tam żywność. Albo palic ropę i węgiel, albo (znów) korzystać z metod produkcji energii wymyślonych poprzez "idiotyczne zatrudnienie".

        Ludzie na ISS prowadzą badania, które w przyszłości zaprocentują np. tym, że będziemy wreszcie mieli nieograniczony dostęp do ludzkich organów bez konieczności wycinania ich z umierających ludzi (drukowanie szkieletów do organów w 3d w stanie nieważkości ma byc niebawem testowane). Dzięki tym badaniom nasza wiedza dotycząca tego, jak funkcjonują żywe organizmy wzrosła w sposób wykładniczy. Na orbicie bada się nowe metody oczyszczania powietrza z CO2, hoduje kryształy, testuje metody przeprowadzania operacji za pomocą robotów, bada sposoby na zapobieganie utraty masy mięsniowej i kostnej, pracuje nad szczepionkami i tak dalej.

        >Nie muszę znać żadnej "historii", bo to nie jest historia, to wszystko dzieje się tu i teraz, za >mojego życia.

        Kwintesencja idiotyzmu. Historia jest bardzo ważną nauką, zapobiega popełnianiu tych samych błędów w kółko.
        • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 22:26
         fragile_f napisała:


         > Ale ok, napisz proszę skąd chcesz wziąć czystą wodę i powietrze?

         Well, I know ... to moze byc too simplistic ... ale czyz nie wystarczy nie brudzic? Tejze wody i tego powietrza chocby tymi spalinami, o ktorych Daisy etc. etc. etc.? Zgadzam sie z Daisy w 100% - skupiamy sie (i wydajemy niebotyczne sumy) na rozwiazywaniu problems, ktore sami tworzymy zamiast na nie tworzeniu ich from the beginning. Regardless, czy dotyczy to podboju kosmosu, czy masy innych naszych codziennych, ziemskich spraw uncertain Life.
         • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 08:42
          „ ale czyz nie wystarczy nie brudzic? ”

          Ależ genialne. Wystarczy również nie rozmnażać się, nie jeść, nie srac, chodzić na golasa, mieszkać w jaskiniach, nie leczyć itp. Proste jak konstrukcja cepa.
         • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 16:52
          Ok Bi_scotti - to zróbmy eksperyment. Od dzisiaj przestajesz korzystać z jakichkolwiek wynalazków (telefon, komputer, internet, zmywarka, pralka, ogrzewanie, samochod), koniec z rozpustą pod postaci wina (produkcja bardzo niszczy srodowisko!), czekolady (baaardzo nieekologiczna), kawy (oj, bardzo zla dla srodowiska i totalnie zbędna), wszelkiej masci słodyczy, miesa czy w ogole - każdej rzeczy, która nie jest niezbędna do życia. Od dzisiaj owsianka na wodzie,, trochę fasoli, trochę oleju słonecznikowego i juz. No i owoce ktore Ci wyrosna w ogrodzie, ale nawoz tylko naturalny.

          Aha, pamiętaj o tym, że ludzi jest za duzo i masz pozwolenie na jednego wnuczka, mozecie wylosowac ktore z dzieci moze sie rozmnozyc.

          Zrobisz to dla dobra planety?

          Przeciez wystarczy nie brudzic.
          • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:11
           Wyobraź sobie taką sytuację: wyrzyna się w pień kawał puszczy amazońskiej, a przy tej okazji naukowcy dokonują fantastycznego ulepszenia mechanizmu piły spalinowej i jeszcze wynajdują świetny środek na kleszcze i metodę wytwarzania sztucznego drewna prawie tak dobrego jak naturalne, chociaż nie całkiem.
           Jak myślisz, zysk czy strata?
           Próbujesz mi wmówić, że muszę być specjalistką od pił spalinowych, żeby to ocenić, a to nieprawda. Taką działalność może ocenić każdy kierujący się rozsądkiem użytkownik zasobów tej planety i również nie musi w tym celu znać historii triumfalnego pochodu piły spalinowej przez dzieje. I zrozum, nikt nie ma nic przeciwko piłom ani tym bardziej środkom na kleszcze, o ile nie są okupione niszczeniem środowiska i marnotrawieniem zasobów, które są potrzebne do życia, i to nie tylko ludziom.
           • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:31
            Aha, a REALNYM rozwiązaniem byłoby nie wycinać puszczy, za to zająć się ulepszaniem różnych urządzeń i środków na kleszcze. Wymyślanie sztucznych drzew nie byłoby już w ogóle potrzebne. Tyle że zniknąłby fun factor i wielka przygoda Bogatych Białych Facetów, smuteczek, ale dalibyśmy sobie z tym radę.
            • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 01:56
             Super, fantastyczny pomysł, jestem za.

             To teraz napisz realnie jak można zapobiec wycince.

             Konkretne pomysły proszę, ale takie które nie uwzględniają wynalazków typu farmy wertykalne, gmo, mięso z groszku, mleko z owsa ew. laktoza wyhodowana w zbiorniku za pomoca bakterii - no bo to wszystko działka Bogatych Bialych Facetow.
             • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 02:01
              fragile_f napisała:

              > Super, fantastyczny pomysł, jestem za.
              >
              > To teraz napisz realnie jak można zapobiec wycince.
              >
              > Konkretne pomysły proszę, ale takie które nie uwzględniają wynalazków typu farm
              > y wertykalne, gmo, mięso z groszku, mleko z owsa ew. laktoza wyhodowana w zbior
              > niku za pomoca bakterii - no bo to wszystko działka Bogatych Bialych Facetow.
              >

              Dodaj: kompletnie nikomu niepotrzebnych! Wymyslonych przez Bogatych Bialych Facetow dla Bogatych Bialych Facetow! Nobody, but nobody, truly & honestly needs oat milk! A juz almond milk to zwyczajny crime! Cheers.
         • nocnamagia Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 05:59
          daisy napisała:

          > Za to twoja wypowiedź jest kwintesencją arogancji i ograniczenia myślowego i có
          > ż na to poradzimy. Nie próbujesz nawet nic zrozumieć, bo uważasz, że wiesz lepi
          > ej.
          >

          Zawodowo zajmujesz się moralizatorstwem?
        • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:18
         No to sobie teraz uświadom, że być może twoje dzieci, a już prawie na pewno - ich dzieci będą z powrotem siedzieć w jaskiniach, tyle że już z brudnym powietrzem i tłukąc się z innymi o dostęp do wody. Od razu lepiej się poczujesz.
        • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:21
         tomato.soup napisała:

         > Gdyby wszyscy ludzie myśleli jak Daisy, to nadal byśmy w jaskiniach siedzieli.
         > Powietrze byłoby może czystsze, ale ja bym się jednak nie zamieniła

         Problem w tym, ze powrotu do tamtego powietrza i tamtej wody nie ma. Chcocbys chciala sie zamienic, no way uncertain I sami to sobie zrobilismy a kazdego roku zamykamy kolejne opcje uratowania tego skrawka, na ktorym moze i wyhodujemy hydroponic greens ale mozemy juz nie miec czasu zeby je zjesc, bo przy okazji we gonna melt Arctic ice etc. etc. etc. Life.
         • tomato.soup Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:39
          Dokładnie, powrotu nie ma, więc nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Zepsuliśmy ziemię, to może chociaż pokombinujmy jak się wyekspediować gdzieś indziej , a przy okazji może uda się naprawić coś tutaj.
          • alicia033 Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:47
           tomato.soup napisała:

           > a przy okazji może uda się naprawić coś tutaj.

           a skończy się tak, że kosmosu nie naprawimy natomiast zniszczymy Ziemię do reszty.

           Może by tak jednak przemyśleć klaskanie panom licytującym się, który ma dłuższego ... i który potrafi więcej środków prze3,14erdolić?
          • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:53
           Oto głos Prawdziwie Postępowej Gospodyni Domowej! W nagrodę wygrywasz breloczek z podobizną Elona Muska i możesz za jedyne 500 dolarów popatrzeć przez lunetę na jego wielki śmieć w postaci samochodu krążący po orbicie, płatne przelewem, gratulacje.
           • vviolet.rose Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 12:52
            no, bo taki Elon Musk o tyle głupszy od naszej Daisy ekspertki. Jak zwykle rozmowa na poziomie youtuba. Ty za to nie jesteś postępowa, nie martw się. Prochu nie wymyślisz. I przez lunetę też nie musisz patrzeć, bo nic nie dotrze i tak, sądząc po wypowiedziach. Po co w ogóle ta nauka, lunety, mechanizacja. Zlikwidować i wrócić do ery kamienia łupanego.
            • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 17:36
             No widzisz, mieliśmy wszystko: naukę, lunety, mechanizację i wiele, wiele więcej. I gdzie nas to zaprowadziło? Dokładnie prosto z powrotem do ery kamienia łupanego, tyle że już na zniszczonej Ziemi. Ale po co się zastanawiać, co poszło nie tak - lepiej dalej bawić się, bawić ile fabryka dała, słać samochodziki na Marsa i tak dalej. W sumie powoli i tak wszystko jedno.
              • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 18:07
               Zupełnie oczywistym ruchem byłoby po pierwsze przestać zanieczyszczać atmosferę idiotycznymi zabawami typu łaziki marsjańskie, utrzymywanie ISS i tym podobnymi, nie uważasz? A następnie przeznaczyć wszystkie dostępne fundusze i siły naukowe na poszukiwanie metod zatrzymania katastrofy klimatycznej i rozwój alternatywnych źródeł energii.
               Ale tak w ogóle nie wiem, czemu uporczywie zadajesz mi to pytanie. Nie zgłosiłam się tutaj do przedstawiania strategii ratujących Ziemię, wyraziłam jedynie swoje zdanie na temat rozwijania technologii kosmicznych i "podboju kosmosu", które to działania uważam za tragiczne marnotrawstwo zasobów naturalnych i ludzkich. Strasznie irytuje mnie bezkrytyczny zachwyt nad dokonaniami NASA, bo przy wyrzucaniu miliardów dolarów w kosmos przy okazji wynaleźli długopis.
               • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 18:19
                Czyli uważasz, że w ogóle powinniśmy przestać latać w kosmos, tak?

                To pytania za 100 pkt:

                - co robimy z siecią GPS w takim układzie?
                - co robimy w temacie teleskopów orbitalnych?
                - czy w takim razie porzucamy wszystkie badania na ISS, łącznie z tymi dotyczącymi druku 3D, uprawy roślin, badaniami nad promieniowaniem etc?
                - rozumiem, że np. polscy studenci astronomii, ktorzy za własne pieniadze wysyłają swoje mini-satelity na orbitę, po prostu powinni zmienic tytuł pracy doktorskiej i zając się czymś innym?


                Zadaje Ci te pytania, bo jak wszyscy luddyści nie masz żadnego realnego i możliwego do zrealizowania pomysłu na poprawienie sytuacji. Rzucasz idealistycznymi sloganami, nie mając jednocześnie wiedzy na ten temat. Codziennie korzystasz z tych wywalonych miliardów dolarów, nawet o tym nie wiedząc i wydaje Ci się, że wystarczy po prostu magicznie przekierować ten strumień pieniędzy i już, problem rozwiązany.
                • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:32
                 "- rozumiem, że np. polscy studenci astronomii, ktorzy za własne pieniadze wysyłają swoje mini-satelity na orbitę, po prostu powinni zmienic tytuł pracy doktorskiej i zając się czymś innym?"

                 No ba. Specjalna rada naukowa powinna dawać specjalne certyfikaty kto powinien czym zajmować się w pracy zawodowej... A ci którzy zajmują się czym innym powinni być z całą mocą napiętnowani.
                 Ciekawam co takiego zawodowo robi Daisy dla ludzkości...
               • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:25
                Tak, jasne. Łazik marsjański winnym katastrofy ekologicznej na Ziemi 😄
                A tak ogólnie to wystarczy nie brudzić, napisała Daisy na forum. Korzystając z laptopa/komputera/komórki (pierwiastki rzadkie!), podłączona do prądu, serwera, chmury itp. itd... Wystarczy nie brudzić Daisy 😄 zacznij od siebie. Twój laptop/komórka jest tak samo potrzebny jak i łazik marsjański...
                 • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:44
                  "No to tez mnie fascynuje - z jednej strony laptopy, komorki, zarcie na wynos, licytowanie sie na wakacje i regularne wizyty w winiarniach, a z drugiej - ojojojoj, planeta zanieczyszczona!"

                  Klasyczne wyparcie. Zanieczyszczają tajemniczy ONI. Nie ja. ONI. Tudzież łazik marsjański...
                  Jakoś Daisy nie zauważa że znajduje się w tym maleńkim promilu całej ludzkości z dostępem do wody, prądu, internetu, posiadającej komórkę, komputer, dom, samochód, transport publiczny, metro. Jaka to kasa, jakie roztrwonione zasoby i katastrofa dla środowiska. Ale nie. Planetę zanieczyszczają ONI. Także ci ktorzy muszą to robić żeby w ogóle przeżyć.
                  • dr.amy.farrah.fowler Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 10:40
                   No ale to jest standard w przypadku ludzi z odpałem eko. Blachosmrody niedobre, bo psują kadry z miejskimi fotkami wrzucane na Insta, jak się rano idzie po sojowe latte, ale oni mają i korzystają, bo ich sytuacja jest szczególna i wyjątkowa, bo praca daleko, bo dzieci do szkoły, bo cośtam.
         • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 08:10
          W sensie bi_scotti, proponujecie z koleżanką Daisy zagłodzenie jakichś 6mld ludzi? Jako doraźny sposób rozwiązania problemow naszej planety?

          Pytanie pomocnicze - czy to bogaci faceci z NASA odpowiadają za wycinkę lasów Amazonii i dewastację środowiska czy być może jednak te 8 mld ludzi których trzeba jakoś wyżywić i dać pracę?

       • dr.amy.farrah.fowler Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 10:35
        @„Nie jest nam potrzebne idiotyczne zatrudnienie dla mas wykształconych ludzi, tylko po to, żeby się czymś zajęli, a jak będziemy mieli szczęście, to może przy okazji skapnie nam coś pożytecznego. ”

        Mam łamiącą wiadomość: cały postęp nauki i techniki odbywa się w ten sposób, że masy wykształconych ludzi coś tam sobie dłubią dziesięcioleciami i raz na czas nam z tego coś skapnie.
        • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 17:12
         ...i to często dlatego, że zapomnieli o słoiku z jakimś glonem, stał 2 tygodnie w szafce pod blatem, aż go sprzątaczka wyjęła, postawiła na słoncu i okazało się, że ten przerośnięty glut w środku to jest własnie TO.

         Albo 30 niezaleznych grup testowało po kolei, jak leci, wszystko to co wygrzebali z jakiejś nory i po 10 latach i milionie próbek okazało się, że bakteria numer 3981DASJ93X zjada całkiem sprawnie plastik.
      • jedn0raz0w0 Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 22:43
       A, czyli żeby uratować tę planetę musimy zająć się technologią pozwalająca na podbój innej, ponieważ absolutnie wykluczone jest, żeby te masy wykształconych ludzi zatrudnić tak po prostu przy opracowywaniu technologii do ratowania ziemi.
       • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:09
        Nie, uważam że o wiele łatwiej jest zdobyć fundusze na badania i popularyzacje technologii jeśli idzie za tym dobry PR i wspołpraca tysięcy naukowców. Widać to zresztą na przykładzie szczepień na COVID. Dodatkowo o wiele łatwiej jest dostosować do masowej produkcji coś, co zostało już wynalezione i dopracowane.
        • daisy Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:16
         Ale zdobyć od kogo, od kosmitów? Twoje argumenty przypominają psa, który kręci się za własnym ogonem. Sami możemy przeznaczać fundusze na badania i technologie, zamiast nakręcać zabawę w podbój kosmosu, po to, żeby przy okazji wynaleźć coś pożytecznego, co po części naprawi szkody wyrządzone przy podbijaniu kosmosu.
         • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 00:17
          Zrozum, ze wiele wynalazków powstało przy okazji, przypadkiem, jako efekt uboczny. Viagry nie zaprojektowano specjalnie w laboratorium, ot okazalo sie przy okazji badan klinicznych, ze jakis lek wpływa tez na impotencję. Preparat na porost rzes - ta sama historia, to lek na jaskrę ktory ma taki efekt uboczny. I tak dalej.

          Nie ma juz powrotu do przeszlosci, mozemy tylko probowac naprawic to, co mamy. Hasla typu "wystarczy nie wycinać puszczy amazonskiej" brzmia swietnie, ale nie spowoduja ze nagle iles osob na świecie przestanie jeść wołowinę a drzewa odrosna. Trzeba najpierw znalezc cos zamiast niej, a to robią Ci znienawidzeni przez Ciebie naukowcy.
          • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 00:23
           Ej, plis, nie wmawiaj mi dziecka w brzuch, sama jestem naukowcem i nikogo specjalnie nie nienawidzę. Łazika na Marsa wysłano dopiero co, czy mi się wydaje? I teraz chłopaki bawią się nim, za grubą kasę, czyż nie? Właśnie o to chodzi. O koszty. O sens działania. Jak mamy "naprawiać to, co mamy", jeśli cały czas rozwalamy wszystko, co jeszcze zostało?
          • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 00:23
           Really? Naprawde myslisz, ze nie prosciej jest przestac wycinac Amazon? C'mon, az tak wierzysz w moc Bolsonaro? I definitely naukowcy nie powinni sie zajmowac znajdowaniem niczego new zamiast beef. Blad myslenia. Koszmarny blad myslenia - szukamy sobie problemow do rozwazania a gdy ich nie mozemy znalezc, to je sobie wyprodukujemy przy pomocy bored scientists - crazy!
           Oczywiscie, nie ma powrotu ale tez nie ma zadnego powodu by isc ta sama, bledna sciezka dalej i dalej. Opcja STOP wciaz jest available. Cheers.
           • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 01:44
            Oczywiście ze nalezy przestac niszczyc, tylko co z tego? Czy od takiej kontestacji sytuacja sie poprawila? Nie, poprawia sie od konkretnych działań. Fajnie jest byc tak slodko naiwnym i wierzyc w to, ze ludzie po prostu nagle przestaną jest mieso. A prawda jest taka, ze do promocji weganizmu w ostatnich latach przyczynił sie najbardziej beyond meat, impossible meat i tak dalej. Im wiecej bedzie alternatyw dla miesa, tym mniejsza bedzie potrzeba jego produkcji.
            • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 01:58
             Mylisz sie. Juz samo zaprzetsanie niszczenia prowadzi do ogromnych, relatively szybkich, pozytywnych zmian! Przykladow sa dziesiatki. BTW, wybprodukowanie beyond meat wymaga bezsensownej ilosci wody & energii, podobnie produkcja electric cars - to nie jest panaceum i definitely ci, ktorzy faktycznie care for the environment nie beda popierac ani betond meat, ani innych tego typu wynalazkow. Osobiscie, znajac dziesiatki vegetarians, nie znam ani jednego, ktory by jadal cokolwiek beyond meat - it's not healthy, it's not environment friendly & simply that's not the point! Ale to poboczny temat. Rzcz rowniez nie w tym zeby kompletnie zaprzestac produkcji miesa. Rzecz w madrej dystrybucji tego, co juz jest produkowane. Ceny miesa dla Ciebie i dla mnie sa za niskie, ceny miesa dla ludzi w underdeveloped countries sa za wysokie. I tak jest z wiekszoscia produktow. Nie trzeba leciec na Marsa zeby zweryfikowac istniejace zapasy zywnosci, przemyslec lepszy sposob dystrybucji tego, co juz jest i tego, co bedzie wyprodukowane. Nie trzeba leciec na Marsa zeby przymyslec tax system, w ktorym dopracowalismy sie nieszczesniego 1% populacji etc. etc. etc. Scientists, researchers tez przeciez nie funkcjonuja w prozni i szukaja projects, ktore pozwola im "make the name", pozyskac fundusze, zrobic cos, czego nie zrobil nikt przedem. Ale to, ze cos nie istnialo wczesniej wcale nie znaczy, ze jest to gift for the humanity - wielokrotnie jest to przeklenstwo. Life.
             • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 02:05
              >wybprodukowanie beyond meat wymaga bezsensownej ilosci wody & energii

              Oh really? Skąd wziełas te rewelacje?

              > Osobiscie, znajac dziesiatki vegetarians, nie znam ani jednego, ktory by jadal cokolwiek beyond meat

              A ja znam dziesiątki mięsożerców, którzy dzięki beyond meat przestali jesc wołowinę. To samo mowią statystyki. Każdy burger w którym jest beyond meat, to jeden burger mięsny mniej.

              >Rzecz w madrej dystrybucji tego, co juz jest produkowane.

              I w tym moze pomoc znienawidzona przez Ciebie technologia.

              Wybacz Bi_scotti, ale jesteś naiwna jak dziecko. Szkoda tylko, że świat taki nie jest.
              • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 02:16
               A ja mysle, ze to Ty jestes naiwna jak komunisci z lat 30tych i 40tych - the same way of thinking ... a potem, coz ... przychodzi rachunek i "wraca nowe" - nie po raz pierwszy, nie po raz ostatni zapewne. Those who cannot remember the past are condemned to repeat it. Life.
               • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 02:30
                Czekam nadal na te statystyki dotyczące beyond meat.

                Nie masz pojecia o moim sposobie myślenia - ja naprawdę chcialabym, zeby bylo nas 2 mld i zeby wszyscy mogli sie wyzywic bez trudu, zeby nie bylo wojen i nienawisci. Niestety jestem tez realistką i zdaję sobie sprawę z tego, że od krzyczenia "nie jedzcie miesa!!!" nikt nie przestawił się na kotleta z fasoli. Za to od momentu kiedy w sieciowkach zaczeli sprzedawac roślinną alternatywę do wołowiny - masa osob odkryła, ze wcale nie musi jej jesc.
      • 12gram Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 15:30
       tia... błogosławieństwo posiadania GPS...
       Dawniej ludzie patrzyli na korę drzew, słońce i w gwiazdy i nawigację mieli sprawdzoną, niezawodną i ogólnie dostępną. Teraz bez kupionego od innych GPS nie sa w stanie kierunku świata określić albo lądują samochodem w jeziorze "bo gps tak pokierował"...
       Społeczeństwo nam głupieje przez te zabawki bogatych chłopców. A kosmos staje sie śmietnikiem, zaś nowinki techniczne kosztujące krocie w pierwszej kolejności używane są do potrzeb armii i wyzysku społeczności.
       • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 15:37
        "Dawniej ludzie patrzyli na korę drzew, słońce i w gwiazdy i nawigację mieli sprawdzoną, niezawodną i ogólnie dostępną. Teraz bez kupionego od innych GPS nie sa w stanie kierunku świata określić albo lądują samochodem w jeziorze "bo gps tak pokierował"...
        Społeczeństwo nam głupieje "

        Robi sie coraz zabawniej smile

        Czego jeszcze nie uzywasz oprocz gupiego GPSu? Radia, telewizji, telefonu, pralki, kuchenki, piekarnika, mikrofali, samochodu, pradu...? No pochwal sie jak to ty nie jestes ta co oglupiala przez te zabawki bogatych chlopcow...

        PS. Przysiegam, ludzie naprawde nie maja poczucia obciachu wypisujac takie brednie?
    • jedn0raz0w0 Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 22:38
     te rzeczy mogłyby być wynalezione i w ramach poszukiwania ułatwień dla matek dzieciom, gdyby tylko ta dziedzina oraz życie ludzi tu i teraz stały się bardziej priorytetowe niż wysłanie paru osób gdzieś w chooj daleko.
     • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:07
      Nie, nie zostałyby wynalezione, bo np. hydroponika zaczęła mieć ręce i nogi w czasach, kiedy ludzi było o 4 mld mniej i mieliśmy do wycięcia gazyliony hektarów lasów. Gdybyśmy teraz zaczęli szukać rozwiązania dotyczącego masowej produkcji żywności w ten sposób, to mające ekonomiczny sens technologie weszłyby na rynek najwcześniej za kilkanaście lat. A dzieki popularyzacji tej techniki możesz sobie aktualnie za ~$1000 kupić własną, zautomatyzowaną mini-farmę z dowozem do domu.

      Gdyby ktoś w latach 70tych powiedzial "hej, a może wywalmy miliardy dolarów na to, żeby nam sałata rosła bez doniczek!" - uważasz, że ktokolwiek by się tym zainteresował? Nie, dopiero kiedy powstała potrzeba (loty w kosmos, przedtem marginalnie - marynarka wojenna), odpowiednie zainteresowanie mediów i gigantyczne fundusze do dyspozycji zaczęto budować poważną techologię. Bo przedtem sprowadzalo się to do pana, który miał w laboratorium grzadke pomidorów a wszyscy dookoła stukali się w głowę, bo przecież taniej jest wysiać te same pomidory na polu.
      • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:16
       Ale zdajesz sobie sprawe z tego, ze hunger na swiecie nie jest skutkiem braku zywnosci w ogole (including hydroponic tomatoes etc.) tylko fatalnej jej dystrybucji! The same de facto z wiekszosci problems - kwestia odpowiedniego taxation i odpowiedniepo podzialu dobr a nie pozyskiwania/odzyskiwania tychze! Gryziemy wlasny ogon a imprezy typu lazik na Marsie tylko ten process przyspieszaja uncertain Niczego sie nie uczymy i to jest bardzo depresjonujace, eh ... BTW, reaction na pandemic jest tego najpelszym dowodem, o czym zreszta pisalam juz kilka razy, bo jest dla mnie mocnym zaskoczeniem, ze ludzie (az tak!) nie znaja historii. Cheers.
       • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 02:01
        Farmy hydro- i aeroponiczne (a do tego fermy świerszczy czy innych owadów) wbudowane bezpośrednio w tkankę miasta to gigantyczny spadek marnotrawstwa żywności i w tę stronę powinniśmy iść. A nie udawać, że da się wrócić do tego, co było kiedyś. No tylko takie farmy to dzieło nowocześnej technologii, w tym AI - dlatego obrażanie się na to, że miliardy dolarów idą na badania naukowe jest nielogiczne. To dzięki wynalazkom sprzed lat mamy teraz taką możliwość (np. automatyzacji zbierania płodów rolnych w takiej farmie, dzięki czemu do obsługi wystarczą 3-4 osoby). Ale żeby zrobić robota, który jest w stanie ocenić czy papryka już dojrzała a następnie ją zerwać, musiały zostać wywalone gigantyczne środki na te "głupie" badania z dziedziny robotyki, automatyki, IT i tak dalej.

        I nie pisz mi, że przecież paprykę można zasiać na polu a potem ja zebrać ręcznie. To jest urocza wizja ogródkowa, ale absolutnie nierealna na skalę tylu miliardów ludzi.
        • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 17:49
         Jak ja lubię słuchać tych bajęd o hodowaniu organów, o AI, która zrobi wszystko za nas, o operacjach przeprowadzanych przez roboty... Od razu mam lepszy humor i przypomina mi się, jak w Paryżu swego czasu biadano, że nawóz koński zalegający na ulicach będzie największym problemem miasta.
         Chodzi o to, że to wszystko się nie zdarzy, bo znacznie wcześniej dopadną nas problemy, którymi nie chcemy się zająć tak, jak powinniśmy. Za chwilę klimat tak się podgrzeje, że będziemy walczyć o wodę pitną. O pożywienie. o miejsca do życia. Nie będzie powszechnie dostępnego prądu, a nasze AI zardzewieje w magazynach. Skończą się te coraz mniej liczne działające jeszcze antybiotyki i żadnych skomplikowanych operacji nikt nie będzie robił bo najprostszy zabieg będzie groził sepsą. I tak dalej. Tymczasem my tańczymy na wulkanie, wypalamy tony paliw w atmosferze, bo "podbój kosmosu", zatrudniamy naukowców do manewrowania łazikami na Marsie i tym podobnych bzdur, podczas gdy wokół nas każdego dnia giną kolejne gatunki zwierząt. Ech, nie chce mi się już o tym gadać.
         • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 17:54
          Pisałaś, że jesteś naukowcem, w jakiej dziedzinie?

          Bo wypowiadasz się jak totalna luddystka i cieżko jest mi to co piszesz połaczyc z pracą naukową. Nie wiedziałaś też, kim był Carl Sagan, postać znana w kręgach związanych z fizyką, futuryzmem, matematyką, astronomią, socjologią, literaturą etc.

          Nadal też nie wiem, jakie masz propozycje na uzdrowienie sytuacji, poza zniknięciem 3/4 populacji.
          • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 18:26
           Widzę że ci ciężko. Najwyraźniej nawet lektura amerykańskich popularyzatorów SETI nie pomaga... Może spróbuj zwyczajnie zastanowić się nad tym, co napisałam? Nad innym światopoglądem, w którym latanie w kosmos nie jest żadnym osiągnięciem ludzkości, a badania nad rozwiązaniami dla planety nie powinny odbywać się "przy okazji" gigantycznego marnotrawstwa zasobów na działania nikomu nieprzydatne (choćby nie wiem jak ambitne i zabawne). Coś jest nie tak z naszym kształceniem naukowców, jeśli nie mogą tak po prostu wynaleźć led-ów i termometru dousznego, bo to by było dobre dla ludzi, nie "przy okazji" zabawy na całego kosztującej miliardy dolarów i niszczącej środowisko - nie uważasz?
           • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 18:54
            > Coś jest nie tak z naszym kształceniem naukowców, jeśli nie mogą tak po prostu wynaleźć led-ów i termometru dousznego, bo to by było dobre dla ludzi, nie "przy okazji" zabawy na całego kosztującej miliardy dolarów i niszczącej środowisko - nie uważasz?

            Eee... a moze po prostu nie było takiej potrzeby, bo do tej pory zwykły termometr wystarczał? Dokładnie tak samo jak z LEDami i innymi rzeczami?
              • daisy Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:19
               Spoko, mała strata, biorąc pod uwagę twój sposób prowadzenia rozmowy. Spróbuj następnym razem skupiać się na zagadnieniu, bez insynuacji, osobistych wycieczek, obrażania rozmówców i podważania ich kompetencji. Naukowcom to nie przystoi.
               • nocnamagia Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 05:56
                daisy napisała:

                > Spoko, mała strata, biorąc pod uwagę twój sposób prowadzenia rozmowy. Spróbuj n
                > astępnym razem skupiać się na zagadnieniu, bez insynuacji, osobistych wycieczek
                > , obrażania rozmówców i podważania ich kompetencji. Naukowcom to nie przystoi.
                >

                Tyle się tu produkujesz, a zastanowiłas się ile prądu w tym czasie zmarnowałas? Dlaczego nie zrezygnujesz z mediów dla dobra planety?

                Śmieszne jest to krytykanctwo postępu technologicznego samemu będąc bujającą w obłokach panienką z okienka
             • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:40
              "O jezu. Przy takim założeniu tym bardziej nie opłacało się wysyłać kilku facetów, żeby sobie pochodzili po Księżycu, żeby wynaleźć rzeczy, które nikomu nie są potrzebne?"

              A taki internet to już w ogóle zbędny... Po cholerę go wynalezli. A potem te wszystkie inne bzdury. Szybkie komputery, światłowody, chmury, serwery, hardware wszelkiego rodzaju, żeby ludzie klepali na forum, Facebooku, Insta. Po co to komu pytam?? Prąd to tylko zużywa, a problemu głodu nie rozwiązuje...
           • dramatika Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 09:09
            daisy napisała:

            > Coś jest nie tak z naszym kształceni
            > em naukowców, jeśli nie mogą tak po prostu wynaleźć led-ów i termometru douszne
            > go, bo to by było dobre dla ludzi, nie "przy okazji" zabawy na całego kosztując
            > ej miliardy dolarów i niszczącej środowisko - nie uważasz?

            Bo tak jesteśmy skonstruowani jako ludzkość. Wynika to wprost z naszej biologii, gospodarki hormonalnej, konstrukcji psychicznej.
            Człowiek jest istotą ekspansywną i agresywną. W poszukiwaniu nowych lądów był w stanie wypłynąć statkiem na nieznany ocean, nie mając zielonego pojęcia o odległościach (Indianie), a przecież mógł siedzieć na dupie i dziergać serwetki, zamiast płynąć w zasadzie na pewną śmierć. Tego zwyczajnie nie zmienisz.
            Teraz np. kraje demokratyczne mają zakaz wojny napastniczej, mogą się tylko bronić, ale czy to przeszkadza USA, aby "wprowadzały demokrację" i "walczyły z terroryzmem"?
            Nie było, nie ma i nie będzie żadnej innej motywacji dla człowieka do działań oprócz ekspansji, by zapewnić swojemu "plemieniu" dobrobyt i bezpieczeństwo.
      • sasanka4321 Re: “Mądrości” na forum 21.03.21, 23:37
       >Gdyby ktoś w latach 70tych powiedzial "hej, a może wywalmy miliardy dolarów na to, żeby nam sałata rosła bez doniczek!" -

       Mam silne przeczucie, ze gdybysmy w latach 70 te same miliardy dolarow zainwestowali w badania jak ulatwic zycie na Ziemi sobie i nastepnym pokoleniom i tym zajeli tych niesamowitych naukowcow, zamiast grzebac sie w kosmosie, mielibysmy znacznie wiecej znacznie wazniejszych odkryc niz "salata bez doniczki".
        • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 00:27
         fragile_f napisała:

         > Ok, czyli jesteś z opcji "hej, odwrocmy bieg czasu!".
         >

         Nope. Jestem z opcji "reflect! nad tym, co juz spieprzylismy i zrobmy wszystko by nie powtarzac bledow!" i w obecnej sytuacji Planety zwyczajnie nie stac nas na wywalanie kolejnych $$$ na zabawy na Marsie etc. Zachowujemy sie jak fancy aristocrat, ktory inwestuje w ekstrawagancka palmiarnie nie dbajac o to, ze mu podloga gnije i dach przecieka. Simply silly uncertain Life.
        • sasanka4321 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 12:36
         brenya78 napisała:

         > "zainwestowali w badania jak ulatwic zycie na Ziemi sobie i"
         >
         > Czyli CO konkretnie?

         Odnosze sie do postow, w ktorych jest napisane, ze ma gleboki sens wkladac miliardy w wysylanie ludzikow w kosmos, bo sa szanse, ze przy okazji, tak niechcacy, wynajdziemy cos, co pomoze zlikwidowac glod na swiecie. To ja mowie, ze nalezaloby to odwrocic - wladowac miliardy w badania, jak zlikwidowac glod na swiecie, a przy okazji, tak niechcacy, byc moze wynajdziemy cos, co umozliwi wysylanie ludzikow w kosmos. wink To takie bardziej racjonalne by bylo...
         Niemniej dotyczy to tylko samej logiki argumentacyjnej.
         Dramatika ma oczywiscie racje - psychika czlowieka jest tak skonstruowana, ze zeby poswiecil czas, energie, mase pracy i zapalu, zeby mu sie w ogole chcialo cos wymyslec to musi w tym widziec swoj wlasny zysk, polepszenie wlasnego bytu, albo musi robic cos, co go fascynuje. Wyraznie prowadzi to do ludzikow w kosmosie a nie do likwidowania glodu na swiecie.
         • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 12:51
          "To ja mowie, ze nalezaloby to odwrocic - wladowac miliardy w badania, jak zlikwidowac glod na swiecie, "

          Ale kto ma te miliardy wladowac? Tak bezinteresowanie? Podatnik?
          Czy ty w swojej pracy robisz cos w kierunku zlikwidowania glodu na swiecie, czy tez zgola cos zupelnie innego? Podobnie inni ludzie - robia to co ich interesuje. Ktos wyklada na to kase i tak sie swiat kreci. Nie kazdy inzynier NASA tak samo chetnie bedzie wymyslal sztuczne jedzenie, jak wymysla lazika na marsa. Moze pozwolmy mu robic to co chce.
     • dramatika Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 01:00
      jedn0raz0w0 napisał(a):

      > te rzeczy mogłyby być wynalezione i w ramach poszukiwania ułatwień dla matek dz
      > ieciom, gdyby tylko ta dziedzina oraz życie ludzi tu i teraz stały się bardziej
      > priorytetowe niż wysłanie paru osób gdzieś w chooj daleko.

      Wot, naiwność.
      Rzeczy typu "ułatwienia dla matek dzieciom" nigdy nie będą same w sobie priorytetowe. To, co napędza rozwój ludzkości to woja i ekspansja. Kraje są w stanie wydawać kasę, owszem, ale na zbrojenie się lub podbój kosmosu - tak zwyczajnie jesteśmy skonstruowani. I nawet teraz, jeśli ktoś inwestuje w zieloną energię, to nie dlatego aby poprawić byt ludzkości, tylko po to, aby zarobić kasę.
       • solejrolia Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 08:04
        ojp.

        Fragile, akurat NASA nie odkryła hydroponiki!!!!!
        Jest dokładnie w drugą stronę niż ty piszesz, to
        NASA zainteresowała się hydroponiką do dalszych badań, gdy hydroponika już była dokładnie opisana, opracowana oraz...tadam rozpropagowana na szeroką skalę! I to hydroponika przyczyniła się do postępu w podróżach kosmicznych! Nie odwrotnie. Żywność w roztworach wodnych i odżywkach była już uprawiana od kilku dekad, to tak w dużym skrócie. A główne badania nad hydroponiką przypadały na lata 30-40 ubiegłego wieku. NASA zainteresowała się w latach 90-tych, to wtedy nawet w Polsce były już gospodarstwa szklarniowe gdzie w uprawiano już na skalę produkcyjna (!) pomidory, ogórki, paprykę. Studiowałam w latach 90tych, w końcówce, i odwiedziliśmy jedno z takich gospodarstw, i gospodarstwo istnieje nadal, i produkuje pomidory.
        • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 16:47
         Nigdzie nie napisałam, ze NASA odkryła hydroponikę, tylko że badania nad eksploracją kosmosu pozwolily na udoskonalenie, miniaturyzację, pracę z zamknietym obiegiem wody i powietrza, sztucznym światłem i tak dalej. I nie mowimy o latach 90, pierwsze rosliny w kosmosie to lata 80.

         Super, że uprawialiście pomidory w latach 90tych, ale pierwsze poważne badania były zapoczątkowane potrzebą uprawy swiezych warzyw podczas WWII - chodziło o żołnierzy stacjonujących na Pacyfiku. Uprawy otworzyła i armia i marynarka wojenna, zostały na to przeznaczone wielkie fundusze. I tylko i wyłacznie dzieki temu można było hydroponikę skomercjalizować, ale nadal było to mocno niszowe (i tak naprawdę bez użycia plastiku ciężko było znalezc odpowiednie pojemniki).

         Chodzi o to że bez gigantycznych pieniędzy panstwowych, ktore zapewnewiele osob w tamtych czasach uznawało za totalne wywalenie kasy w błoto, dojrzałą hydroponikę ujrzelibyśmy 20 laat pozniej.
         • sasanka4321 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 18:37
          fragile_f napisała:

          > Chodzi o to że bez gigantycznych pieniędzy panstwowych, ktore zapewnewiele oso
          > b w tamtych czasach uznawało za totalne wywalenie kasy w błoto, dojrzałą hydrop
          > onikę ujrzelibyśmy 20 laat pozniej.
          >

          Fragile, wedlug Twojej logiki, nalezy wydawac ogromne pieniadze na cos, co nie jest naszym problemem w tej chwili, bo moze przy okazji, mimochodem, rozwiazemy nasz obecny/przyszly problem.
          Jesli potrzebujemy lekarstwa na covid, nie szukajmy bron boze lekarstwa na covid, przeznaczmy miliardy na badania atmosfery Marsa, moze przy tej okazji znajdziemy lek na covid, kto wie... Osobiscie wolalabym jednak przenaczyc ten pieniadze na szukanie tego lekarstwa. I jeszcze zostaloby na szukanie szczepionki i nowych zrodel energii.

          Za prywatne pieniadze, niech kazdy bada, co chce. Za panstwowe szukajmy rozwiazan obecnych, realnych problemow. Jak bedzie wygladal swiat za kilkadziesiat lat, ile ludzi bedzie na ziemi, jakie bedzie powietrze, jaka woda (zakladajac, ze my nic nie zmienimy) da sie juz dzis stosunkowo latwo obliczyc. Nie potrzeba do tego NASA.
          • fragile_f Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:02
           Więle wynalazków to rozwiązania przeznaczone do czegos zupelnie innego, tylko dostosowane. Troche tak jak z zakupami - jak idziesz kupic spodnie, to jak na zlosc nic nie ma, ale za to wracasz z fajnym sweterkiem. Odrzucajac z gory badania nad "bzdetem" odrzucasz przy okazji cale spektrum wynalazkow, ktore z tego "bzdeta" wyewoluuja.

           Dzisiaj pracujemy nad głupotami, ktore dla naszych wnuków (po udoskonaleniu) beda codziennoscia i absolutna oczywistoscia.


           Nauka dziala dlugofalowo i czesto cos idiotycznego dla jednego pokolenia staje sie podstawa zycia nastepnego. Jestes w stanie jednoznacznie ocenic ktore niszowe i niepraktyczne rozwiazania z 2021 takie beda? Jesli nie, to moze lepiej probowac wszystkiego.
           • sasanka4321 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 19:25
            fragile_f napisała:

            > Więle wynalazków to rozwiązania przeznaczone do czegos zupelnie innego, tylko d
            > ostosowane. Troche tak jak z zakupami - jak idziesz kupic spodnie, to jak na zl
            > osc nic nie ma, ale za to wracasz z fajnym sweterkiem.

            Ja bym radzila potrenowac to najpierw w prywatnym czasie i z prywatnymi pieniedzmi. Na przyklad, chcesz kupic jeansy. W tym celu idziesz do sklepu z bizuteria. Kto wie, moze akurat sprzedawczyni - albo jakas inna kleintka - bedzie miala na sobie jeansy, ktore Cie zachwyca, zapytasz jaki to model i skad, i sprawa zalatwiona. Jak Ci sie to sprawdzi tak przez pol roku, przyznam, ze masz racje, i badania w kosmosie, to bardzo racjonalny sposob wydawania pieniedzy podatnikow.
             • sasanka4321 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 22:05
              fragile_f napisała:

              > Ok, czyli generalnie to nie zgadzasz się z tym, w jaki sposob ludzkość produkuj
              > e kolejne wynalazki od ~10 000 lat.
              >

              Niesamowite odkrycia zdarzaja sie takze podczas kapieli w wannie i siedzenia pod jablonia, jak wiemy - a jest to i przypadkowe i zupelnie bezkosztowe. Ja sie bardzo ciesze, jak ktos inwestuje swoje prywatne pieniadze w laziki na innych planetach. Tacy beda zawsze. I super. Chwala marzycielom. Natomiast pieniadze podatnika - wyciagniete i od kasjerki i od stroza nocnego i od samotnej matki - powinny byc jednak wydawane w inny sposob.
              Nawet jesli nasz rzad, podczas budowy Centralnego Portu Lotniczego, kladac fundamenty wykopie z ziemi cos, co doprowadzi do wymyslenia nowego rodzaju "teflonu", nie bedzie to znaczylo, ze madrze wydaja pieniadze.
              • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 22.03.21, 22:40
               "Natomiast pieniadze podatnika - wyciagniete i od kasjerki i od stroza nocnego i od samotnej matki - powinny byc jednak wydawane w inny sposob."

               Wy sobie naprawdę wyobraźcie tak wymyślanie wynalazków? Że zakłada się fabrykę, zatrudnia naukowców, rzuca im zadanie albo i nie, posypuje kasa i oto nagle zaczynają powstawać wynalazki? Tak z kapelusza po prostu się robią? Siedzą, siedzą, myślą i tak wymyślają?
               😄😄 Dobre.
               Nie, to wcale NIE byłoby marnowanie pieniędzy podatnika. Wcale.
              • dramatika Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 09:22
               sasanka4321 napisała:

               > Natomiast pieniadze
               > podatnika - wyciagniete i od kasjerki i od stroza nocnego i od samotnej matki -
               > powinny byc jednak wydawane w inny sposob.

               Suwerenne decyzje na co wydawać kasę to sobie możesz robić, jak jesteś niezależna. Polska nie jest krajem suwerennym i to, na co wydaje kasę zalezy w dużej mierze od sojuszników, układów, umów. Dlatego kraje walczą o to, aby być mocarstwami, bo wtedy stają się suwerenne i mogą wydawać kasę na co chcą i w zasadzie robić to, co chcą. A żeby być mocarstwem, to większość kasy należy wydać na wojny i prężenie muskułów, a nie na socjal.
               To są elementarne zasady rządzące rzeczywistością, czy nam one się podobają, czy nie.
              • daisy Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 22:23
               Ech, prywatne pieniądze to jedna sprawa; w ogóle pieniądze to nie jest najgorszy problem. Chodzi najbardziej o marnowanie dóbr bezcennych - wody, powietrza, gleby.
               Pomyślcie, jak to możliwe, że Kowalskiemu nie wolno spalać sobie starej meblościanki, którą kupił za własne prywatne pieniądze, w dodatku we własnym tak samo nabytym piecu - a taki powiedzmy Jeff Bezos czy Elon Musk wypalają w atmosferze tony paliw ot tak sobie. I jakoś nikt nie protestuje, dlaczego? Kowalski w dodatku pali meblościankę, bo chce się ogrzać i kartofli ugotować, a Musk z Bezosem - bo mają taką fantazję, bo chcą dorobić albo im się nudzi, albo wpadli na jakiś fajny pomysł i będą go sobie sprawdzać. Dlaczego na to pozwalamy? Bo nam wmówiono, że najważniejszy jest Postęp, Podbój, Ekspansja. Być może jakąś odpowiedź daje koncepcja "kapitałocenu", chociaż niewątpliwie ma swoje słabości.
               www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/to-kapitalizm-a-nie-czlowiek-niszczy-ziemie/
    • al_sahra Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 03:44
     Nie chcę się wbijać w tę dyskusję (chociaż jest ciekawa), chciałam tylko zauważyć, że koszty łazika marsjańskiego są bardzo skromne w proporcji do pozostałych misji kosmicznych i do budżetu NASA, nie mówiąc już o innych programach amerykańskiego rządu. Budowa łazika Curiosity kosztowała kilkaset milionów, a po 9 latach on ciągle łazi i przesyła dane (całkowity koszt ok. 3 mld). Obecna misja ma kosztować 2.7 miliarda, co jest porównywalne do kosztów konstrukcji jednego bombowca B-2 Spirit czyli Stealth Bomber (a zbudowano ich ze 20) i do kosztów opracowania jednej szczepionki na COVID (Moderna). Innymi słowy, to nie jest suma, ktorej zaoszczędzenie zmieniłoby świat.
     • canaille Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 12:05
      Wbij się, wbij, przynajmniej jest pod kogo się podpiąć.

      Cały problem w tym, że ci, co wymyślili GPS nie wymyślili podpiętego pod niego systemu przydziału chorych do szpitala i teraz karetki może i mają GPS, dzięki czemu znalazłyby szpital, ale nie wiadomo który.

      Ironią losu jest to, że NASA z przyległościami wciela w życie coraz to bardziej wymyślne i futurystyczne pomysły, a ludzie na Ziemi potykają się o podstawowe kwestie - typu jak zorganizować szpitale w Polsce i się nie rozkraczać co krok. A to tylko wybrana pozycja z długiej listy potknięć na Ziemi.
     • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 14:24
      chicarica napisała:

      > Wymień długopis na buty na rzepy i będzie ok.
      >

      W sensie, ze sugerujesz wiecej wedrowek po lesie zamiast pisania listow milosnych dlugopisem? Great idea - trudno negowac wink
      As context: The VELCRO® brand of hook and loop was invented by a man named George de Mestral in the 1940's while hunting in the Jura mountains in Switzerland. Mr. de Mestral, a Swiss engineer, realized that the tiny hooks of the cockle-burs were stuck on his pants and in his dog's fur and wondered how they attached themselves. Under the scrutiny of the microscope, he observed the hooks engaging the loops in the fabric of his pants.
      Keep walking! Cheers.
       • bi_scotti Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 16:46
        Nie bede Ci odpowiadac, sorry. Jeden-dwa posts ponizej sredniej uprzejmosci - no problem. Ale w pewnym momencie conversation przestaje byc nice & pleasant. Ja nie przychodze na forum zeby brac udzial w boxing match. Gdy rozmowa przestaje byc sympatyczna, znikam. Maybe some other time ... other topic. Cheers.
         • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 21:10
          "Zniknelas kiedy powiedziałam "sprawdzam" i okazalo sie, ze Twoja troska o środowisko to blef."

          One wszystkie mądre poznikały jak tylko wypunktowano im hipokryzję. Może i dobrze. Może coś dotarło...
        • al_sahra Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 17:07
         bi_scotti napisała:

         > Nie bede Ci odpowiadac, sorry. Jeden-dwa posts ponizej sredniej uprzejmosci - n
         > o problem. Ale w pewnym momencie conversation przestaje byc nice & pleasant.

         No to odpowiedz mnie - ja chyba jestem uprzejma?

         Czytałam kiedyś artykuł (CNN? NY Times? Wired? - nie chce mi się szukać) o Beyond Meat i tam było, że obciążenie dla środowiska jest nieporównywalnie mniejsze niż obciążenie ze strony produkcji prawdziwego mięsa (but more studies are needed, etc., etc.). Poza tym nie wnikałam specjalnie w temat, ale coraz bardziej mnie to interesuje. Jeśli możesz podać jakieś naukowe źródła tego twierdzenia, że produkcja sztucznego mięsa "wymaga bezsensownej ilości wody i energii", to będę wdzięczna.
        • brenya78 Re: “Mądrości” na forum 23.03.21, 21:08
         "Nie bede Ci odpowiadac, sorry. Jeden-dwa posts ponizej sredniej uprzejmosci - no problem. Ale w pewnym momencie conversation przestaje byc nice & pleasant. Ja nie przychodze na forum zeby brac udzial w boxing match. Gdy rozmowa przestaje byc sympatyczna, znikam. Maybe some other time ... other topic. Cheers."

         Tyle się napisała ino byle nie na temat.
         Oj brzydko biscotti.