Dodaj do ulubionych

Kurczenie sie żołądka

28.03.21, 19:11
Od początku roku zmieniłam troszkę dietę. Nie będę się rozpisywać bo to nic ciekawegosmile, ale jak to na diecie zmniejszyłam ilość pochłanianej paszy. Zauważylam po tych niemal 3 miesiącach, że to ilość która jeszcze na początku roku by wpadła do żoładka i tam zniknęla w odróżnieniu od głodu obecnie powoduje u mnie uczucie napchania pod korek.
Czy rzeczywiście zmniejszenie ilości jedzenia, wielkości porcji powoduje obkurczanie żołądka? Czy to mit/
Obserwuj wątek
    • snakelilith Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 14:18
      MIt. Żołądka nie da się "obkurczyć" jak sfilcowany gorącą wodą wełniany sweter. Zdrowe tkanki nie tracą swoich przewidzianych przez naturę elastycznych właściwości. Można go jednak długotrwałym wpychaniem naprawdę dużych ilości żywności rozciągnąć. To spotykane jest jednak tylko u ludzi bardzo otyłych.
      Głód i uczucie sytości regulowane są jedanak na różne sposoby, a nie tylko wypełnieniem żołądka.
      • marcosa_rainera Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 15:19
        A jak wytłumaczyc, że w tej chwili zapycha mnie pod korek ilość, która jeszcze kwartał temu wpadła by do środka a ja patrzyłabym co tu jeszcze zjeść.
        W pewnym momencie czułam się z tym źle bo mi w głowie nie stykało. Niby jestem na diecie a chodzę wypchana po brzegi. Musiałam użyć 100% racjonalności by patrzeć że jednak w danym dniu się napchałam bo to było 1700kcal.
        Inna sprawa że zmniejszylam udział węgli i tłuszczów(ale bez całkowitej eliminacji) na rzecz białka.
        Cukier praktycznie całkowicie wyeliminowany.
        • snakelilith Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 16:07
          Ludzie jedzą nie tylko z głodu. Motywacja do jedzenia, czy jej brak, może powstawać z różnych przyczyn i trudno w tym momencie powiedzieć, dlaczego odczuwałaś to wcześniej tak, a teraz inaczej. Można by spekulować, ale dokładna analiza nie jest możliwa przy tak mało wyczerpujących informacjach. Najprostszą odpowiedzią jest to, że ograniczając węglowodany obniżyłaś poziom nakręcającej apetyt insuliny. Ale to nie musi być jedyne wytłumaczenie.
          • barbibarbi Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 17:31
            A jak wyjaśnić, że ludzie po ciężkiej chorobie, długotrwałym głodzie (w niewoli na przykład) mogą zjeść minimalne porcje, bo więcej im po prostu nie wejdzie? Dopiero po jakimś czasie, powoli przyzwyczajają się do większych porcji.
              • vre-sna Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 21:21
                Ciekawe.
                Pamietam jako nastolatka mialam w pewnym momencie mozliwosc zjedzenia lyzki potrawy i bylam nasycona do upeku.
                Nie, to nie byla anoreksja, lecz wczesniej zjadajac dwie bulki i np paczka czulam sie ok.
                Moim zdaniem dziala to w sposob koleracyjny, wlasciwie zastanowiac sie nad tym glebiej czemu cos rozepchane nie moze sie obkurczyc?
                Psychika na pewno ma wplyw: nie jada sie stresujac, ale tylko to mialoby byc czynnikiem?
                • snakelilith Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 22:05
                  vre-sna napisała:

>
                  > Moim zdaniem dziala to w sposob koleracyjny, wlasciwie zastanowiac sie nad tym
                  > glebiej czemu cos rozepchane nie moze sie obkurczyc?

A jaki biologiczny sens miałoby coś takiego? Żołądek musi zmieścić ilości jedzenia do zaspokojenia kalorycznych potrzeb organizmu i ma jakąś tam fizjologiczną pojemność, mniej więcej 1,5l (u dorosłego człowieka). Nawet jak jesz mniej, to ciągle nie traci umiejętności do powiększenia się. Przez stałe przyjmowanie znacznie za dużych porcji można go rozciągnąć, ale w drugą stronę to tak nie działa. Z żołądka dorosłego człowieka nie zrobisz żołądka dziecka.
                  • milupaa Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 23:59
                    E tam, jest coś takiego jak szybsze uczucie sytosci dające wrażenie obkurczenia zoladka. Owszem żołądek się rozciąga przecież nie pęknie, ale wiele razy doświadczyłam tego, że po dniach głodowych np po zatruciu, celowej glodowce, powrót do normalnego jedzenia powodowal że najadalam się mniejsza porcja, nie miało to nic wspólnego z psychika. Było to odczucie fizyczne. I np powrót do porcji poprzedniej wielkości zajmował znów kilka dni. Jakby trzeba było żołądek znów rozciągać.
      • alina460 Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 20:32
        Snake, a to ciekawe, co piszesz. Ja tak jak przedmowczynie, myślałam, że żołądek jest jak gumowy balon. Im więcej w niwgo pakujesz, tym bardziej się powiększa. A jak pakujesz mniej, zmniejsza się jego pojemność.

Czyli że można sobie "rozepchac" żołądek jak się dużo je, albo "skurczyc" jak je się mało.
          • alina460 Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 22:50
            Ma to sens.
            Ale dlaczego jak przez tydzień jem dwa razy więcej niż wcześniej, a po tygodniu wracam do zmniejszenia ilości pokarmu to czuję ssanie w żołądku?
            A jak potem jem mało przez kolejny tydzień to żołądek się przyzwyczaja do mniejszej porcji i nie ssie o więcej ?
            To daje jednak złudzenie, że kurczy się i powiększa.
            • snakelilith Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 23:23
              alina460 napisała:

> Ale dlaczego jak przez tydzień jem dwa razy więcej niż wcześniej, a po tygodn
              > iu wracam do zmniejszenia ilości pokarmu to czuję ssanie w żołądku?
              > A jak potem jem mało przez kolejny tydzień to żołądek się przyzwyczaja do mniej
              > szej porcji i nie ssie o więcej ?
              > To daje jednak złudzenie, że kurczy się i powiększa.

Kurczy się i powiększa, ale to normalna fizjologia. Żołądek jest elastyczny, może powiększyć się nawet kilka razy jak dużo zjesz, ale potem wraca do wielkości wyjściowej. I dalej skurczyć go nie dasz rady. Jak następnym razem więcej zjesz, to znowu się powiększy.
              A głód to nie tylko pusty żołądek. Spróbuj zapchać żołądek niskokalorycznymi otrębami, na długo cię to nie nasyci. Kaloryczność jedzenia ma też znaczenie.
          • vre-sna Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 22:57
            Ale te osoby, zakwalifikowane do takich operacji no sila rzeczy moga byc porownane do tych, ktore z wagi ok 200 kg schudly i skora nie byla w stanie w pewnych rejonach ciala wrocic do dawnej sprezystosci.
            W tym watku jest chyba mowa o mniejszym kalibrze hm rozciagniecia?
            • snakelilith Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 23:14
              Osobom zakwalifikowanym do takch operacji nie pomniejsza się żołądka do rozmiarów normalnego człowieka, a do takiego o wiele, wiele mniejszej pojemności. A żołądek to nie jest skóra po odchudzaniu, twoje porównanie jest od czapy. Żołądek to mięsień.
              • vre-sna Re: Kurczenie sie żołądka 29.03.21, 23:31
                Nie, nawiazalam do tego, co napisalas wczesniej, ze zoladek sie rozciaga ale nie posiada mozliwosci powrotu do jakiegos stanu sprzed
                Skoro to miesien, no to do pewnego stanu jest elastyczny przeciez? W obie strony?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka