Dodaj do ulubionych

Gdańsk bez cukierków

23.03.05, 22:33
Po 80 latach zaprzestana zostanie produkcja słodyczy w Gdańsku. Skandynawski
producent słodyczy Cloetta Fazer zlikwiduje swój oddział w Gdańsku. Jako
przyczynę decyzji spółka podała nierentowność polskiej filii.

- Proces likwidacji rozpoczął się dziś, a pierwsze spotkanie konsultacyjne ze
związkami zawodowymi odbędzie się po Wielkanocy - poinformowała spółka we
wczorajszym komunikacie.

W oliwskim zakładzie firmy prowadzona jest zarówno działalność produkcyjna jak
i dystrybucyjna. Powstał on na bazie Zakładów Przemysłu Cukierniczego Bałtyk
przekształconych w 1991 roku w spółkę pracowniczą a w 1993 spółkę
joint-venture ze skandynawską firmą Karl Fazer. Historia produkcji słodyczy w
tym miejscu sięga jednak czasów przedwojennych. W latach 1923-25 powstały trzy
firmy: Anglas, Baltic i Kosma. Połączono je w 1951 roku. Obecnie najbardziej
znane produkty firmy to cukierki Dumle i Admiral Mix oraz cukierki z likierem
lub wódką. Nie znikną one z rynku ponieważ firma zamierza nawiązać współpracę
z miejscowym dystrybutorem, poprzez którego do sklepów będą trafiały produkty
z fabryk w Finandii i Szwecji.

- Fazer jest skandynawskim producentem słodyczy, fabryki firmy mieszczą się w
Finlandii i Szwecji – tłumaczy Monika Sarnecka, rzeczniczka spółki. - Tam
produkcja nadal będzie się odbywać. Poza Skandynawią firma produkowała jeszcze
w Polsce, ten oddział będzie jednak zlikwidowany.

Polska filia skandynawskiej firmy zatrudniająca 320 osób, w ostatnich latach
ponosiła znaczne straty. Według oceny przedstawicieli spółki było to
spowodowane przede wszystkim dość słabą pozycją na rynku oraz ostrą
konkurencją cenową. Udział firmy w krajowym rynku słodyczy wynosi ok. 5 proc.

Przychody Cloetty Fazer AB za 2004 rok wyniosły ok. 330 mln euro, a zysk netto
około 30 mln euro.
/trojmiasto.pl/
Obserwuj wątek
    • kalinowski11 Najpierw browar , teraz "Bałtyk" ... :( b/t 23.03.05, 22:51

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka