Dodaj do ulubionych

Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4latki

22.02.10, 16:21
Witam.

Bardzo proszę o radę.
Moja córka ma 4 lata i od dwóch tygodni leczy zakażenie układu moczowego.
Zaczęło się od bólu w okolicy cewki moczowej. Badanie ogólne moczu wykazało
50-100 leukocytów wpw, nitraty, urobilinogen, ertytocyty 15-25 wpw etc.
Morfologia, CRP, kreatynina w normie. Badanie bakteriologiczne wykazało E.
coli. Dziecko dostało Zinnat na 10 dni. Po 7 dniach leczenia leukocyty
zmniejszyły się do 15-25 wpw, inne parametry w normie.

Dziś robiłyśmy USG i nie wykazało ono nieprawidłowości w nerkach, tylko
powiększoną śledzionę. Przeczytałam gdzieś, że śledziona w krótkim czasie po
wyleczeniu zakażenia powinna wrócić do normalnych rozmiarów (?). Martwi mnie
badanie moczu z dzisiaj - 25-50 leukocytów wpw. A może powiększona śledziona
ma związek z wydalaniem takiej ilości leukocytów?

Pobierając mocz do badania staram się zachować maksymalną higienę - dziecko
jest umyte oraz "popsikane" Octeniseptem, a kubeczek jałowy. Zastanawiałam
się, czy w jakiś sposób mogłam tę próbkę zanieczyścić, ażeby było aż tyle
leukocytów? Skąd ich tyle?

Dziecko ma się dość dobrze, jest pogodne, pełne energii, tylko co jakiś czas
boli je brzuszek - nie wiem, czy powinnam te dolegliwości wiązać z jego
stanem. W ostatnich dniach przydarzył się też epizod gorączki 39,2 st. C, co
tłumaczyłam wizytą w przychodni i kontaktem z chorymi dziećmi. Nasza pani
doktor nie potrafi wyjaśnić, co się dzieje, choć z całą swoją troską i
starannością stara się nam pomóc.

Nie wiem, co jest mojemu dziecku. Czy ktoś z Was był w takiej sytuacji?
Obserwuj wątek
    • sja75 Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 19:11
      pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aledziona
      na pojawienie sie leukocytów w próbce moczu nie masz wpływu -a jakie sa badania
      krwi?
      • nie_fikaj ... 22.02.10, 19:30
        Dziękuję Ci za odpowiedź. Dwa tygodnie temu, zaraz na początku infekcji, mimo
        fatalnego wyniku badania moczu, morfologia była w normie. CRP w normie.
        Kreatynina w normie. Ca, P w normie. Nikt mi nie zlecił powtórnej morfologii,
        więc chyba zrobię dziecku jutro na własny koszt. Zastanawiam się nad zbadaniem
        ASPAT i ALAT przy okazji, kreatyniny. Może wydziwiam, ale chcę dla dziecka jak
        najlepiej.
        • easyblue Re: ... 24.02.10, 13:27
          Ja kiedyś z rozpędu dziecku nawet cholesterol zbadałamsmile Był w
          normiesmile
          Badaj, jak tak uważasz. Ja też robiłam mnóstwo badań, większość
          niepotrzebnych, ale kilka okazało się bardzo przydatnych, i nie
          żałujęsmile Pewnie uzbierało by się kasy na kilka par butówtongue_out
    • izabellaz1 Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 19:28
      A dostaliście skierowanie do poradni specjalistycznej?
      Ja nie czekałabym ani chwili na konsultację innego lekarza.
      • nie_fikaj Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 19:39
        Niestety nasza pani doktor nie kierowała nas jeszcze do specjalisty. Trochę
        długo to trwa, a ja jestem na opiece już trzeci tydzień. Czas niestety leci, a
        ja nadal nic nie wiem. Sama urodziłam się z podwójnym układem
        kielichowo-miedniczkowym, pół dzieciństwa spędziłam w szpitalu z infekcjami.
        Chcę małej tego oszczędzić. Ręce mi opadają.
        • beatulek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 20:35
          Zakładam, ze robiłaś morfologię i najgorsza opcję czyli białaczkę
          już wykluczyłaś. A więc po pierwsze: Robisz badanie na mononukleozę
          choć na 90% dziecko jej nie ma/ nie miało bo trudno przeoczyć jej
          objawy. Za jednym kłuciem przy mononukleozie robisz próby wątrobowe
          i żelazo - norma dla 4-roletniego dziecka to: żelazo (49-151)
          ALAT (5-31) AspAT (5-31) - Jak tutaj wyjdzie coś nie tak to idziesz
          do poradni na badanie histopatologicze.
          Zakładajac, że nadal wszystko jest w normie szukasz pasożytów lub na
          własna rękę odrobaszasz dziecko i patrzysz czy objawy minęły (jeden
          negatywny wynik nie oznacza, ze pasożytów nie ma - poszukaj tematu w
          innych wątkach na tym forum)

          Kolejna sprawa to po poważnej infekcji np. zapalenie płuc, grypa
          inne (temu podobne choroby) śledziona ma prawo być powiększona do 10
          tygodni. Sama wraca wtedy do normy - trzeba tylko skontrolować? Nie
          pisalas nic o wątrobie? Jeśli jest oki to samą śledzioną bym się aż
          tak nie przejmowała.

          Przy pasożytach poza powiększoną śledzioną wystepuje tez (ale nie
          zawsze) atopowe zapalenie skóry i niespokojny sen. Piszę o tym bo na
          90% to pasożyty tylko trudno to choler... wykryć. Mozesz w ciemno
          podać pyrantelum - jest na receptę więc pediatra powie jak - i potem
          sprawdzić śledzionę będzie szybciej niż szukać robali w badaniach.
          Pozdrawiam !!!
          Ps. Nie jestem lekarzem ale mam dokładnie to samo za sobą z moją 4-
          rolatką tyle, że nami zajmowało się 4 lekarzy, kazdy innej
          specjalnosci.
          • beatulek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 20:39
            Acha - i jeszcze jedno - moja młoda tez miała leukocyty w moczu 3+
            ale posiew wyszedł jałowy. Obecnie śledziona zmniejszyła się o 3cm
            wróciła do normy i problemy z ZUM tez się skończyły. Co do tych
            leukocytów to zakwaś trochę organizm np. witaminą C lub kapustą
            kiszoną ALE NIE W CZASIE SZUKANIA ROBALI bo się jeszcze bardziej
            pochowają i podawaj dużo picia. Chyba, ze pediatra poleci inaczej to
            sluchaj pediatry. Pozdrówka.
            • dziub_dziubasek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 21:03
              Ja tez napisze o tych robalach. Poza objawami wymienionymi przez koleżankę ja u
              swojego syna zauwazyłam jeszcze:
              pochrząkiwanie i pokasływanie
              większą nerwowość i drażliwość
              co jakiś czas luźne stolce
              Pyrantelum nie działa na lambie, nie jestem zresztą zwolenniczką odrobaczania
              bez badań. Rzetelnie zrobione badanie kału (z kilku próbek pobranych w odstępach
              klkudniowych, każda próbka dosyć spora, a nie jak w wiekszości labów zyczą
              sobie- wielkości ziarnka grochu) jest wiarygodne. Poczytaj tu:
              www.laboratoriumfelix.com/analizy.html
              Co do leukocytów w moczu. Jesli pozostałe parametry są w normie i posiew jest
              jałowy to sprawdziłabym czy córka nie ma jakiegoś stanu zapalnego w obrębie warg
              sromowych i pochwy.
          • memphis90 Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 21:08
            > Zakładam, ze robiłaś morfologię i najgorsza opcję czyli białaczkę
            > już wykluczyłaś.
            Do wykluczenia białaczki trzeba zrobić rozmaz, morfologia nie
            wystarcza.

            Robisz badanie na mononukleozę
            > choć na 90% dziecko jej nie ma/ nie miało bo trudno przeoczyć jej
            > objawy.
            U dzieci mononukleoza często przebiega zupełnie bezobjawowo, więc
            badanie w tym kierunku jest jednak dobrym pomysłem. W rozmazie też
            mononukleoza się "pokaże".
            • beatulek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 21:18
              Ja na mononukleozę robiłam odczyn PBD - i dzięki temu miałam pewnośc
              a nie przypuszczenie, ze dziecko jej nie ma. Zwłaszcza, że i tak
              musisz pobrac dziecku krew do prób watrobowych (raczej są konieczne -
              wykluczą choroby watroby a jak wyjdą złe są wskazaniem do badania
              histopatologicznego czyli biopsji). Co do odrobaczania w ciemno -
              poczytaj sobie forum prywatne - Pasożyty- Candida i zdecyduj sama co
              chesz zrobić. Nam się udało - zobaczymy jak długo. Na forum o
              pasożytach poszukaj też o odrobaczaniu balsamem kapucyńskim i olejem
              z pestek dynii. Powodzenia.
    • morelka80 Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 22:04
      Zrób prywatnie test na mononukleozę, koszt około 20 zł.
      Moja Córka miała stan podgorączkowy i powiększoną wątrobę i okazało
      się, że to mononukleoza, chociaż pediatra nie chciała dać
      skierowania na badania bo "to na 100% nie to" sad
      • nie_fikaj Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 22.02.10, 22:19
        Dziękuję serdecznie za wszystkie porady. Zrobimy jutro badania. smile)
        • nie_fikaj Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 23.02.10, 09:45
          Pobrałyśmy próbki do badania w USD szybko i bezboleśnie smile Czekamy. Miałyśmy
          trochę trudną noc. Ciekawe, czy nie jakieś robale się gramolą sad
    • beatulek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 23.02.10, 13:16
      Jakby Twój pediatra miał jeszcze jakis pomysł to podziel sie proszę -
      bo jak pisałam też mam ten problem z moją czterolatką. No mam
      nadzieję, ze miałam - bo po pyrantelum sledzoina wróciła do normy i
      poprawił się znacznie stan skóry ale chętnie się dowiem co to
      jeszcze mogło być. Ja to co Ci pisałam wyżej konsultowałam z 3
      pediatrami, alergologiem, radiologiem i onkologiem dzieciecym oni
      juz innych pomysłów nie mieli ale kto wie?
      • nie_fikaj Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 23.02.10, 16:03
        Więc tak: Enzymy wątrobowe w normie - czyli wątróbka pierwsza klasa. Kreatynina też w granicach normy - znak, że nerki pracują prawidłowo (Hurrraaa!).

        Badanie ogólne moczu w innej placówce analitycznej różni się od wczorajszego: są oprócz leukocytów erytrocyty 10-12 wpw, nabłonki wielokątne i okrągłe, bakterie (jutro będzie wynik bakteriologiczny, zobaczymy, co wyrośnie).

        Wartości morfologii w większości w granicach normy, płytki 430 tys. (norma podana 435 tys.), leukocyty 4 tys.(norma podana przez USD - 5-14,8tys.), Neut. poniżej normy, Lym. - powyżej. Nie ma się co upierać przy tych wynikach, w końcu dziecko przechodzi infekcję. Przynajmniej wiem, jak tłumaczyć ciotkom, dlaczego dziecko jest koloru brudnej bieli smile

        Piszą w necie, że śledziona powiększona w wyniku infekcji, wraca do normy po jakimś czasie. Zastanawiam się tylko, dlaczego wynik badania moczu, mimo naszych wysiłków, starannej higieny i leczenia, stale jest niekorzystny. Mam nadzieję, że pani doktor znajdzie jakiś sposób na ostateczne pozbycie się tego paskudztwa.

        Serdecznie Was pozdrawiam smile
        • beatulek Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 24.02.10, 12:53

          > Piszą w necie, że śledziona powiększona w wyniku infekcji, wraca
          do normy po ja
          > kimś czasie.

          Pisałam Ci wyżej - mój radiolog twierdzi, ze do 10 tygodni. Ale
          radzę skontrolowac po tym czasie. I daj zanc jak wymyślicie coś
          czego nie pisałam to u swojej tez sprawdzę wtedy. Pozdrówka.
        • kasia_750 Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 24.02.10, 13:22
          Niestety to może być zakażenie układu moczowegosad (dużo leukocytów,
          erytrocytów, nabłonki okrągłe-pochodzące z nerek)
          Może antybiotyk był za słaby (chociaż pewnie dobrany na podstawie
          antybiogramu), może za krótko podawany? Po antybiotykoterapii
          zazwyczaj jako leczenie wspomagające lekarze zalecają furagin (przez
          2 tygodnie).
          Wspomagająco warto podawać żurawinę (preparaty z żurawiną w różnej
          formie bez problemu kupisz w aptece, moja córka zaakceptowała tylko
          suszoną Żurawinę Herbapolu, którą zaparzam z herbatką).

          Usg niestety nie wykrywa wszystkich problemów z układem moczowym
          (np. niższych stopni refluksu). Ale dobre usg daje nadzieję, że
          wszystko jest oksmile
        • easyblue Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 24.02.10, 13:34
          Robiłaś równolegle dwa badania, czy to z dobrym wynikiem jakiś czas
          temu? Jeżeli oba na raz to trzeba je powtórzyć, jeżeli teraz tylko
          jedno i wyszło nieciekawie, to moze być zapalenie w obrębie układu
          moczowego. Za dużo erytrocytów. A ile ich jest, bo jak 2-3 to ok.
          • nie_fikaj Re: Leukocyty w moczu i powiększona śledziona u 4 24.02.10, 17:49
            Więc tak:
            Pierwsza morfologia była znacznie lepsza, mimo że wykonana podczas największego
            nasilenia zakażenia. Tłumaczę to sobie tak, że po dwóch tygodniach choroby, w
            tym 10 dni stosowania Zinnatu 250 mg, organizm jest trochę przefatygowany smile.

            Badania ogólne moczu zrobiłam 4 razy, badania bakteriologiczne 3 razy.
            Dzisiejszy wynik mówi o bakterii w nasileniu 10^3, czyli dziecko jest prawie
            doleczone. Mimo to badanie ogólne moczu wykazuje leukocyty, erytrocyty,
            nabłonki, wcześniej wspomniane bakterie. Mamy jeszcze Furaginę. Dziękuję za rady
            dotyczące domowego wspomagania leczenia, jak też te w sprawie obserwacji śledziony.

            Mała znowu dziś kiepsko spała, wyraźnie odczuwa jakiś dyskomfort. Ciekawe, czy
            to z powodu infekcji. A może powinnam szukać przyczyny gdzie indziej..(robaczki
            zjadaczki) Na szczęście już nie ma temperatury, samopoczucie w ciągu dnia też w
            normie smile /czyli wszystko w domu powywracane, zabawki nawet w toalecie/. smile

            Jestem statystykiem medycznym w oddziale intensywnej terapii noworodka, na co
            dzień mam do czynienia z dziesiątkami morfologii, USG, badaniami genetycznymi.
            Zdążyłam się połapać w tych klockach, tak i się przypadkiem wydawało, ale
            choroba mojego własnego dziecka złamała mnie totalnie. Myślę, że najważniejszymi
            w tej sytuacji była zarówno ufność w lekarza, jak i szybkie działania własne,
            podparte intuicją matczyną. W tym czasie miałam rzadką okazję pobyć tak po
            prostu z moją córką. No i spotkałam się z niezawodnym instynktem innych
            kochających Mam smile
            • nie_fikaj Kolejny zły wynik :-( 25.02.10, 17:14
              Dzisiejszy wynik badania moczu wykazuje 50-100 leuko wpw, ponadto erytrocyty,
              ale zero białka. Dostałyśmy skierowanie do nefrologa na 8 marca. Umyłam dziecko,
              nasikało w jałowy pojemnik. Nie zauważyłam w obrębie sromu żadnego
              zaczerwienienia, ale może jest coś, czego nie widać (?). Ciśnienie krwi 120/70-
              trochę za wysokie w stosunku do wieku, ale należy tu wziąć pod uwagę stres
              dziecka, który mógł wpłynąć na rezultat. Nie wiem, czy porównywanie leukocytów
              we krwi coś tu da, ale ponad 2 tyg. temu było to 9000, a teraz 4000. Nic już nie
              wiem... sad (smutno mi)
              • easyblue Re: Kolejny zły wynik :-( 25.02.10, 17:32
                A E.Coli wyszły tylko raz? Te erytrocyty sa świeże czy wyługowane?
                Bo jak świeże to z dolnych dróg, a jak wyługowane to z górnych.
                Dobra kreatynina nie zaprzecza infekcji nerek.
                Nie masz co się zastanawiać, czy próbka była źle pobrana - za bardzo
                zły wynik. No a poza tym, przy takich leukocytach i czerwonych
                krwinkach musiałby mieć ranę, nie wystarczyło by zaczerwienienie.
                Ciśnienie faktycznie powinno być nizsze, ale dziecku udziela się
                pewnie Twój strach.
                To rzeczywiście dziwne, że wyniki z moczu nie pokrywają się z
                wynikami krwi, choć reakcja jest, bo szły w górę, choć wciąż
                mieściły się w normie.

                Tam wprawdzie mały ruch, ale warto zapytać:
                forum.gazeta.pl/forum/f,22158,Reflux_moczowy_ZUM_wady_.html

                • nie_fikaj Re: Kolejny zły wynik :-( 25.02.10, 20:54
                  Może nefrolog zaleci pobranie moczu bezpośrednio z cewki. Co do erytrocytów, to
                  nie wiem, czy świeże, czy nie, bo wynik badania nie obejmuje takiej informacji.
                  DZiwne, że we krwi leukocyty spadły, a w moczu wzrosły (?). Może maszyna
                  szwankuje..? Nie widzę tu spójności niestety.
                  • dziub_dziubasek Re: Kolejny zły wynik :-( 25.02.10, 21:03
                    Nefrolog i to na cito. Cos się dzieje, zdecydowanie. za dużo tych leukocytów
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka