02.07.08, 12:56
Moja mała ma 13 mniesięcy i jak dotąd podawłąm jej 1-2 kropelki
witaminy d3 i 2 kropelki Cebionmulti. Czy teraz latem też podawać
jej witaninę d3? Nie dopytałam lekarza i liczę na Waszą radę. Mała
jest zdrowa jak ryba, dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu,jak
chłodno to ze dwie godziny, a tarez to prawie non stop. Unikam
jednak ostrego słońca, staram się trzymać małą w cieniu.
Obserwuj wątek
    • rozowa_papuga Re: witaminki 02.07.08, 13:20
      A po co te witaminy? Przeciez sa one w praktycznie kazdym dzieciecym
      posilku, nie wspominajac o mleku dla maluchow...
      • maga785 Re: witaminki 02.07.08, 13:23
        Tu masz odpowiedź:
        Witaminy w pigułkach mogą skracać życie
        Izabela Redlińska, bbc, times 16-04-2008, ostatnia aktualizacja 17-04-2008 02:42

        Przyjmowanie suplementów diety bardziej szkodzi, niż pomaga – ostrzegają duńscy
        uczeni. To wniosek, jaki płynie z analizy przeprowadzonej przez badaczy z
        Uniwersytetu w Kopenhadze. Upubliczniła je Cochrane Collaboration,
        międzynarodowa organizacja non profit.
        Łykanie witamin może szkodzić
        autor zdjęcia: Darek Golik
        źródło: Fotorzepa
        Łykanie witamin może szkodzić
        +zobacz więcej

        Naukowcy wzięli pod lupę wyniki 67 różnych badań poświęconych przyjmowaniu
        witamin w pigułkach, w których uczestniczyło w sumie ponad 230 tys. osób.

        Tylko w Wielkiej Brytanii rynek suplementów diety szacuje się na 330 mln funtów.
        Ludzie – zarówno zdrowi, jak i chorzy, łykają tabletki garściami, w nadziei, że
        pomoże im to długo cieszyć się dobrą kondycją. Tymczasem według duńskich
        naukowców takie tabletki nie tylko nie wydłużą życia, ale mogą je nawet skrócić.

        I tak, przyjmowanie witaminy A może o 16 proc. zwiększyć zagrożenie przedwczesną
        śmiercią, betakarotenu o 7 proc., a witaminy E o 4 proc. W przypadku witaminy C
        i selenu nie zauważono podobnych efektów. Niemniej jednak uczeni twierdzą, że
        wymagają one przeprowadzenia dodatkowych badań.

        Nie jest do końca jasne, dlaczego przyjmowanie wydawałoby się prozdrowotnych
        tabletek szkodzi. Prawdopodobnie kolidują one z działaniem ludzkiego organizmu.
        A konkretnie powodują kłopoty z systemem odpornościowym.

        – Większość ludzi jest w stanie zaspokajać swoje żywieniowe potrzeby poprzez
        stosowanie odpowiednio zróżnicowanej diety, bogatej w warzywa i owoce. Dlatego
        nie potrzebują przyjmowania suplementów – skomentowała wyniki badań rzeczniczka
        brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia. W swoim oświadczeniu zaleca ona przyjmowanie
        witamin w tabletkach z większą ostrożnością.

        – Organizmy wielu osób nie są w stanie przyswajać z posiłków wszystkich
        potrzebnych im witamin i minerałów – przekonuje z kolei rzeczniczka Health
        Supplements Information Service, organizacji reprezentującej producentów tego
        typu środków. Dlatego dla milionów ludzi są one użyteczne i nie powinni oni
        przerywać ich zażywania.
        Źródło : Rzeczpospolita
    • ap3333 Re: witaminki 02.07.08, 13:33
      Wit. D nie trzeba podawać latem, kiedy dziecko dużo przebywa na słońcu (nawet w
      cieniu, np. pod drzewami do skóry docierają promienie słoneczne, choć nie w
      takiej dawce jak na pełnym słońcu). Cebion Multi ja akurat daję, bo tak zalecił
      mi lekarz, do którego mam większe zaufanie niż do artykułów prasowych lub
      internetowych, gdzie pisze się, że "jacyś tam naukowcy - najlepiej amerykańscy -
      ustalili", czyli na ogół redaktor piszący artykuł wyczytał u innego redaktora w
      innej gazecie. Najlepiej jednak spytaj lekarza.
      • maga785 Re: witaminki 02.07.08, 13:48
        Wiesz o tym to sie mówi od wielu lat.Tylko coraz bardziej oficjalniesmileI dobrze.
        To są akurat badania przeprowadzone przed Duńskich naukowców na podstawie badań
        w 67 krajach i na sporej grupie 230 tys osób.Badania były również opublikowane w
        Lanceciesmile
        Nasz pediatra zakazał podawania jakichkolwiek witamin zdrowemu,dobrze
        odżywianemu dziecku,które spędza na spacerze min.1 h dziennie.
    • rafiwo Re: witaminki 02.07.08, 16:31
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jestem szczerze zaskoczona
      niektórymi, bo nie podaję witamin swojemu dziecku od tak sobie,
      tylko z polecenia lekarza. I z tego co wiem jest to powszechnie
      praktykowane, że dziecku podaje się witaminę d3. Nie interesowała
      mnie szkodliwość czy nieszkodliwość, tylko czy podawać ją latem.
      • gusia210 Re: witaminki 02.07.08, 19:49
        ja z zalecenia lekarza latem nie dawałam.Dużo słońca więc i po co?A
        nadmiar może być bardzo szkodliwy.
        • sylwiales Re: witaminki 02.07.08, 22:41
          Ja dawałam vit.D synkowi do 10 m-ca (był to marzec)Lekarz zalecił
          zamianę na Cebionmulti.A dzisiaj byłam u lekarza i pytałam się czy
          dalej podawać- kazał się wstrzymać do września,pożdziernika.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka