Dodaj do ulubionych

czy robić prenatalne?????

04.12.13, 08:34
Druga ciąża, mam 28 lat, pierwsze dzieciątko zdrowe, w rodzinie zero chorób.. Lekarka mnie namawia na prenatalne, jestem w 12 tygodniu i nie wiem czy je robić... Dodam że lekarka z NFZ wink))) więc nie naciaga na kasę!! Mam wątpliwości nie wiem czy sens je robić w ogóle... Co o tym myślicie??

--
https://www.suwaczki.com/tickers/relg20mmfrwslawu.png
Obserwuj wątek
   • ziarenko-piasku Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 09:02
    Usg genetyczne w okolicach 12tc to podstawa, nie sądzę, aby pani dr miała na myśli testy z krwi i pappa, bo te w twoim wieku napewno nie są refundowane.
    To jest zwykłe usg, jednakże dość dokładne, zresztą poczytaj tutaj www.gynae.pl/index.php?id=usg_genetyczne
    --
    https://lbym.lilypie.com/KND4p1.png https://lb2m.lilypie.com/qBgzp1.pnghttps://lbdm.lilypie.com/hDhMp1.png
  • figa33 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 09:44
   Zakładam że jeszcze nie robiłaś usg genetycznego, a to podstawa, to badanie oczywiście obowiązkowo powinno się wykonać, ale na pewno wiesz, skoro jedno dziecko już masz.
   Dopiero w zależności od wyniku przezierności karkowej z tego usg, należałoby rozpatrzeć test pappa lub amniopunkcję.
   Ja przed takim wyborem (najtrudniejszym chyba w życiu) stałam tydzień temu, kiedy usg wyszło nie do końca tak, jak powinno, tzn przezierność była 2,5 (mam 36 lat, też 2 ciąża) i od razu dostałam skierowanie na amnio. Przez 2 dni schizowałam, ale ponieważ nie jestem zasadniczo ze schizujacych, ochłonęłam i postanowiłam wykonać powtórnie usg i była to najlepsza decyzja jaką podjęłam. Poszłam do zupełnie innego specjalisty od usg genetycznego i okazało się że przy tym pierwszym dziecko źle się ułożyło (było lekko zgięte zamiast na prostym kręgosłupie), więc z powodu braku współpracy wyszło dużo krótsze (o 1,5 cm) co rzutowało automatycznie na wynik przezierności. I nagle ryzyko ZD spadło z 1:100 na 1:4000. Dziecku w 2 dni "przybyło" 1,5 cm a przezierność spadała do 2,3.
   Tak więc na razie zrób koniecznie usg (do końca 13 tygodnia najpóźniej), a gdyby wyniki były wątpliwe, to też nie polecam gnać od razu na test pappa, który z tego co czytałam tu na forum, wprowadza tylko jeszcze więcej niepotrzebnego stresu, ani tym bardziej na amnio, tylko powtórzenie na usg.
  • kosa.bar Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 10:24
   Tak jak napisały poprzedniczki usg z pomiarem przezierności karkowej i kości nosowej jest obowiązkowe. Dopiero gdy wyjdzie nieprawidłowe można się zastanowić nad dalszą diagnostyką.Akurat to,że w rodzinie wszyscy zdrowi nie ma znaczenia,większość mutacji genetycznych powstaje de novo.
   • 1klara79 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 13:07
    Jasne, że bym robiła. Przecież to nie szkodzi dziecku, niczego nie ryzykuje, a to że pierwszą ciąże miałaś bezproblemową o niczym niestety nie świadczy. Swiadomosć co się dzieje warto mieć.
    Czyli tak robić, jasne że robić! Powodzenia kochana!
    • figa33 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 14:36
     1klara79 napisał(a):

     > Jasne, że bym robiła. Przecież to nie szkodzi dziecku, niczego nie ryzykuje, a
     > to że pierwszą ciąże miałaś bezproblemową o niczym niestety nie świadczy. Swiad
     > omosć co się dzieje warto mieć.
     > Czyli tak robić, jasne że robić! Powodzenia kochana!

     Ale co konkretnie nie szkodzi ? USG i test pappa nie, ale np. amniopunkcja to badanie inwazyjne, obarczone ryzykiem poronienia. Niewielkim, ale zawsze.
     Autorka postu niestety nie określiła, o jakie badania prenatalne chodzi, a pod tą nazwą kryje się przynajmniej kilka rodzajów.
     • evdokia Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 15:14
      Autorka pisze, że ma 28 lat i jest w 12tc. Logiczne, że lekarka chce ją skierować na USG i ewentualnie test PAPP-A. O ile mi wiadomo nie robi się amniopunkcji i innych inwazyjnych badań bez wskazań.

      A jak już się czepiać, to na całego: Badania prenatalne to, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie badania przeprowadzane przed narodzeniem dziecka. A więc zwykłe badanie palpacyjne też. I badanie krwi pod kątem toksoplazmozy też. I morfologia, i badanie moczu, itd. itp.
   • allyviki Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 19:53
    No właśnie też nie uznaję aborcji.. Dlatego się zastanawiam.. oczywiście regularnie chodzę do gin badam krew mocz robiłam toxo... Chodzi mi o te badanie pierwsze w 12 tc usg pappa itd za ponad 200 zł... I z tego co wiem obowiązkowe nie jest... Dzięki za odpowiedzi wink lubię mieć wsparcie informacyjne... Liczę na dalsze
    --
    https://www.suwaczki.com/tickers/relg20mmfrwslawu.png
    • allyviki Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 19:56
     A jeszcze Wam coś napiszę rozmawiałam ze znajoma pediatra i opowiedziała mi o kilku przypadkach kiedy usg wyszło źle nawet powtarzane a amnio wszystko wykluczylo a dzjedna z dziewczyn już się na aborcje umawiała...brrrr
     --
     https://www.suwaczki.com/tickers/relg20mmfrwslawu.png
    • minerwamcg Re: czy robić prenatalne????? 05.12.13, 01:05
     Należy zrobić USG genetyczne, to koniecznie, i to u dobrego specjalisty. A dalej - to zależy od tego, co wyjdzie. Z lektury forum i na chłopski rozum uważam, że nie ma co robić testu Pappa, nie daje odpowiedzi na żadne pytanie, tylko oblicza prawdopodobieństwo, a stresów powoduje mnóstwo. Odpowiedź, i to gwarantowanie pewną, daje amniopunkcja, która jest badaniem inwazyjnym i nie należy jej robić bez konieczności.
     Badania prenatalne nie mają nic wspólnego z ewentualną decyzją o aborcji. Ja też zdecydowanie odrzucałam taką możliwość, ale zwyczajnie chciałam wiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy nie. Chore też bym urodziła, ale przynajmniej wiadomość o chorobie nie spadłaby na mnie jak grom z jasnego nieba natychmiast po urodzeniu dziecka, kiedy i tak emocji jest dość. Miałabym czas tę chorobę odpłakać, oswoić się z nią, przeczytać wszystko, co na jej temat napisano i zatroszczyć się o najlepszą możliwą pomoc lekarską.
     Dlatego będąc przeciwniczką aborcji zdecydowanie popieram badania prenatalne. Choćby dlatego, że wiele kobiet uratowały od świra, dając im większą czy mniejszą pewność, że urodzą zdrowe dzieci.
     --
     Nawet na północy Grenlandii słońce kiedyś wschodzi. I należy to koniecznie wziąć pod uwagę.
    • merci77 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 21:48
     ja mam 36 lat i 2 ciąża, przezierność badana 13tc i 3 dni 1 mm, na żadne testy dalej nie poszłam, bo nie miałoby to dla mnie znaczenia, czy wiedzieć i się nastawiać to też niekoniecznie musze, także zarówno przy 1 ciązy w której byłam jak miałam 32 lata jak i w tej odpuściłam dalsze badania po przezierności.
   • rozalka81 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 22:56
    Tu nie chodzi od razu o aborcję. Dziecko można czasem leczyć już w łonie matki, można nawet operować. Nie chodzi mi oczywiście o ZD ale są takie wady/schorzenia itp. w przypadku których można skutecznie interweniować czy też je chociaż ograniczyć czy zapobiegać ich dalszemu postępowaniu. To chyba nie jest niemoralne?
    --
    https://fajnamama.pl/suwaczki/7bcaai5.png
   • lidek0 Re: czy robić prenatalne????? 05.12.13, 20:10
    Ale co ma aborcja do tego, bo nie rozumiem? Chyba lepiej przed narodzinami wiedzieć, że czegoś masz się spodziewać, możesz się przygotować, pomyśleć o ewentualnej rehabilitacji, dokształcić w danym temacie niż być zaskoczoną? Więc chyba oczywisty jest cel bez względu na wiek. A już na NFZ to w ogóle bym się nie zastanawiała bo nie ma nad czym.
    --
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • mum2004 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 23:14
   USG po skończonym 12 tc. zrób koniecznie. Test pappa i amnio - to już do twojej decyzji - jeśli na USG wyjdą dobre parametry - a nie czujesz wewnętrznej konieczności - to sobie możesz odpuścić.
   • aurinko5 Re: czy robić prenatalne????? 04.12.13, 23:33
    To nie są badanie 'kwalifikujące' do aborcji.
    Ważne jest to żeby w razie jakieś wady przygotować się na urodzenie chorego dziecka. Które często wymaga natychmiastowej pomocy zaraz po urodzeniu. Jeżeli wiesz, że np dziecko urodzi się z poważną wadą serca, przepukliną przeponową , mózgowo rdzeniową, czy wytrzewieniem to wiadomo, ze nie mozesz urodzić w pierwszym lepszym szpitalu. Tylko w szpitalu z bardzo dobrym zapleczem medycznym, blisko ośrodka chirurgicznego. Bo są to choroby wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Nie traci się cennego czasu na diagnostykę, ani na przewożenie dziecka karetka czy helikopterem kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów.
    A w przypadku niektórych przepuklin lub wad serca możliwa jest interwencja wewnątrz płodowa.
    Dlatego tak ważne jest badanie usg , genetyczne a pozniej połówkowe . U dobrego specjalisty. Na tym się nie powinno oszczędzać.
    I jak mówi prof. Kaliciński, każde dziecko po urodzeniu powinno mieć zrobione również usg jamy brzusznej. Bo dzieci, trafiających do szpitala z guzami jamy brzusznej jest coraz więcej i trafiaja późno. Kiedy guz daje już objawy.
   • wola1 Re: czy robić prenatalne????? 05.12.13, 02:03
    USG genetyczne to podstawa w każdej ciąży nie wyobrażam sobie by nie zrobić, to tak jakby moim zdaniem zrezygnować z prześwietlenia przy chorobie płuc..

    A co z wynikami zrobisz to już twoja sprawa, ale od USG genetycznego do aborcji to baaardzo daleka droga i przeraza mnie myślenie w kategoriach, by nie robić żadnych badań płodu, bo się jest przeciw aborcji.. a możliwość leczenie w trakcie ciąży, a tuż po?? ręce opadają trochę
  • aguu17 Re: czy robić prenatalne????? 06.12.13, 12:13
   Ale na jakie prenatalne Cię namawia?

   Pierwsze to USG ok 12tc, ale w sumie jak nie rozważasz aborcji to ta cała przezierność na nic Ci. Najważniejsze i najwięcej mówiące jest USG połówkowe w okolicach 20tc. Warto zrobić bardzo dokładne, bo na nim można wykryć przeróżne ewentualne nieprawidłowości, które czasem można leczyć/operować jeszcze w łonie matki lub tuż po narodzinach.
   Ale te USG są standardem refundowanym, więc nie wiem jaką kasę może naciągać, ew. można gdzieś się wybrać jak lekarz prowadzący ma słaby sprzęt.
   --
   Mama '08, '09, '12
   • aurinko5 Re: czy robić prenatalne????? 06.12.13, 17:30
    aguu17 napisała:

    > Ale na jakie prenatalne Cię namawia?
    >
    > Pierwsze to USG ok 12tc, ale w sumie jak nie rozważasz aborcji to ta cała przez
    > ierność na nic Ci.

    Czy usg genetyczne jest kwalifikacją do aborcji ? Tylko dlatego jest zalecane ?
    Wolisz dowiedzieć się przy porodzie , że Twoje dziecko ma chorobę genetyczną ? Na którą przez całą ciąże mogłaś się przygotować ? Fizycznie i psychicznie.
    Przy rozpoznaniu zespołu downa, bardzo ważne jest zrobienie echa serca płodu. Bo bardzo często współistnieje z cavsd. A nie jest to badanie standardowe.
    Możesz też poznać przyczyne poronienia, bo ciężkie wady genetyczne wiążą się z dużym ryzykiem poronienia. Więc jak zajdziesz w następną ciąże możesz uniknąć niepotrzebnego brania leków podtrzymujących, od razu po zrobieniu testu. Tak na wszelki wypadek, bo poprzednio z jakiegoś niewiadomego powodu poroniłaś.
    • marweg25 Re: czy robić prenatalne????? 06.12.13, 21:31
     Można się też dowiedzieć, że dziecko nie ma szans na przeżycie poza organizmem matki. Wtedy wiadomo że można np. zrezygnować z uporczywego medycznego podtrzymania ciąży. Rodzice też mają czas oswoić się z sytuacją i przygotować się na pożegnanie dziecka oraz pochówek. Miałam taki przypadek w rodzinie i wybór szpitala, który z szacunkiem i współczuciem podszedł do tej sytuacji był dla tych nieszczęsnych rodziców bardzo ważny.
     • aguu17 Re: czy robić prenatalne????? 07.12.13, 19:34
      No ale chyba nie z usg w 12tc? O.o
      Też znam taki przypadek, rodzice robili co mogli dla tego maluszka, choć wiedzieli, że nie będzie mogło przeżyć poza organizmem matki. Zapewnili mu godne narodziny i godną śmierć. Maluszek urodził się o czasie i żył ponad godzinę. Zmarł wtulony w ramiona matki.
      --
      Mama '08, '09, '12
    • aguu17 Re: czy robić prenatalne????? 07.12.13, 19:32
     Jasne, że nie, ale niewiele daje, jest niemiarodajne. Samo usg nie stwierdza wad genetycznych wiec po nim musisz robić kolejne. A 100% pewności daje i tak amniopunkcja, a to padanie już inwazyjne. Co innego usg połówkowe. Na dobrym sprzęcie można wykryć różne wady wrodzone i zostać pokierowanym na echo serca w razie potrzeby.
     Co do przygotowania to już jak dana kobieta woli.
     Sama mam za sobą 2 poronienia właśnie najprawdopodobniej z ciężkich wad, bo taka jest zazwyczaj przyczyna tzw. "pustych jaj płodowych" i nijak się to ma do usg w 12tc gdyż zwyczajnie ciąże nie dotrwały, a nie da się na zaś stwierdzić, że następna ciąża będzie z wadą. Trzeba by robić dokładne badania ojca i matki by móc coś przypuszczać w %.
     --
     Mama '08, '09, '12
     • aguu17 Re: czy robić prenatalne????? 07.12.13, 19:45
      Poza tym ja się tu nie zastanawiam czy robić to USG bo i tak jest ono w planie NFZ, a zawsze warto pooglądać maluszka wink ale nie jest ono miarodajne po prostu (dużo zależy od dnia wykonania, sprzętu i umiejętności). Może być jedynie potrzebnym, bądź nie, wskazaniem do kolejnych badań.
      --
      Mama '08, '09, '12 i maleństwa pod serduszkiem kiss
  • me-lissa Re: czy robić prenatalne????? 07.12.13, 10:04
   Ja też nie brałam pod uwagę aborcji ale robiłam usg z przeziernością plus pappa ze względu na wiek (35 lat). Mimo zaawansowanego wiekusmile ryzyko ZD wyszło jak 1 do 8000 bodajże, dwóch pozostałych zespołów 1:100000. Dzięki temu byłam przez resztę ciąży spokojna, bezcenne. A jeśli wyniki są złe można i trzeba się przygotować, dzieci z ZD np b często mają wady serca i nie wolno rodzić w pierwszym lepszym szpitalu
  • kerri31 Re: czy robić prenatalne????? 09.12.13, 17:29
   Jest sens, warto wiedzieć jaki stan zdrowia na chwile obecną ma Twoje nienarodzone dziecko. To taka naturalna potrzeba wywodząca się z obawy o życie i zdrowie własnego dziecka, podszyta miłością, wiesz?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka