myfa80
21.07.05, 15:34
Alkohol a ciąża
"Badania nad spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne wykazały, że:
po upływie 40-60 min. od spożycia przez matkę alkoholu jego stężenie w
krwiobiegu płodu będzie równe stężeniu alkoholu we krwi matki;
ponieważ alkohol działa szczególnie toksycznie na organizmy młode, u kobiet
które piją alkohol w okresie ciąży, spotykane są znacznie częściej porody
niewczesne i przedwczesne oraz poronienia samoistne. Z badań wynika, że
poronienia samoistne występują istotnie częściej u kobiet, które w okresie
ciąży piły niewielkie nawet ilości alkoholu (np. 1-2 razy tygodniowo 1-
2 "drinki" czyli 250-500 ml piwa, 100-200 ml wina czy 25-50 ml 40% alkoholu);
u noworodków, matek pijących podczas ciąży, obserwowano bezpośrednio po
urodzeniu obecność objawów zespołu abstynencyjnego (drżenia, wzmożone
napięcie mięśniowe, osłabienie, zaburzenia snu, płaczliwość, trudności w
ssaniu itp.).
Późne skutki spożywania alkoholu podczas ciąży to opóźniony wzrost oraz
osłabienie koncentracji uwagi i spowolnienia reakcji u dzieci.
Najpoważniejszym powikłaniem spożywania alkoholu podczas ciąży jest
jednak, opisany po raz pierwszy w 1968 r., tzw. alkoholowy zespół płodowy
(Fetal Alcohol Syndrome - FAS).
Zespół ten charakteryzuje się niską wagą urodzeniową i złym stanem ogólnym
noworodka (m.in. częste wady serca, deformacje stawów), opóźnieniem rozwoju
psychomotorycznego oraz obecnością licznych wad rozwojowych (głównie twarzy i
układu kostno - stawowego).
Objawom tym towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne oraz
obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia zachowania. Zmiany są
efektem bezpośredniego, teratogennego działania alkoholu na płód. Alkohol
powoduje bowiem m.in. niedotlenienie płodu (skurcz naczyń pępowinowych),
niedobory hormonalne a także hamuje rozmnażanie się i różnicowanie komórek
płodowych.
Badacze amerykańscy oceniają częstość występowania alkoholowego zespołu
płodowego na ok. 2-6 przypadków, natomiast w populacji kobiet uzależnionych
liczba ta dochodzi nawet do 25 przypadków na 1000 żywych urodzeń. Są również
badania, z których wynika, że ryzyko wystąpienia alkoholowego zespołu
płodowego u ciężarnych kobiet pijących dużo i systematycznie może sięgać
nawet 50% urodzeń. Prawdopodobieństwo zwiększa się, jeżeli obok picia
alkoholu, kobieta ciężarna pali papierosy, pije dużo kawy bądź zażywa leki.
U części noworodków mogą występować pojedyncze objawy lub grupy objawów
spośród wyżej wymienionych. Mówimy wówczas o niekorzystnych skutkach
działania alkoholu na płód (tzw. FAE - fetal alcohol effects).
dr n. med. Bohdan T. Woronowicz "