Dodaj do ulubionych

Nowa strona UM i błąd ortograficzny!

IP: *.kom / *.os1.kn.pl 07.02.06, 16:48
Wspaniale! Nasz UM ma nową stronę. To dobrze, bo poprzednia była beznadziejna.
Takie strony może tworzyć gimnazjalista po pobieżnym zapoznaniu się z
podstawową obsługą programu typu Pajączek, albo po odkryciu tajemnej opcji w
popularnym edytorze tekstów Word "Zapisz jako stronę HTML".

Co by nie powiedzieć nowa strona prezentuje się dużo lepiej niż poprzednia,
tylko dlaczego powielany jest znowu błąd ortograficzny. Kiedy nasi wspaniali
urzędnicy nauczą się chociaż w jakiej to placówce pracują?

Urząd Miasta KIELC, a nie Urząd Miasta KIELCE. Podobny zresztą błąd widnieje w
kilku innych miejscach, np. tabliczki przy Szymanowskiego. Bardzo wymownie to
świadczy o naszym urzędzie miejskim, bardzo...
Obserwuj wątek
    • Gość: zx Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.06, 17:06
      To niestety świadczy o twojej umiejętności odmieniania rzeczowników.

      Urząd miasta jest "kogo? czego?", a nie "kto? co?"

      kto? co? - miasto kielce
      kogo" czego? - miasta kielc. Odmieniają się oba rzeczowniki, a nie jeden.

      Urząd miasta Warszawa czy Warszawy? Poznania czy Poznań?
      • Gość: gg Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.02.06, 17:08
        No przecież on własnie o tym napisał, że jest błąd w nagłówku Urząd Miasta
        Kielce a nie Kielc.
        • Gość: zx Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.06, 17:15
          Istotnie, ale jakoś mętnie napisał, albo mój stary łeb już od wódy zgnił do
          reszty.

          Co do UM - no coż, ten urzędniczy żargon. Jeszcze lepiej widać w nekrologach,
          tam też imię odmienią, ale z nazwiskiem mają problemy.
      • Gość: megadeth Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.06, 23:09
        a przypomnijcie genezę nazwy "Kielce"

        a tak na marginesie - ja bym napisał u góry strony
        KIELCE
        URZĄD MIASTA

        i pozamiatane - dla niektórych nazw
        dopełniacz moża być taki sam dla różnych miast

        Np. Urząd Miasta Bielska
        może oznaczać Bielsk albo Bielsko ....
    • Gość: pała z polskiego Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.02.06, 17:17
      to jest chyba błąd gramatyczny, a nie ortograficzny.
      • Gość: Crux Błąd ortograficzny/gramatyczny! IP: *.kom / *.os1.kn.pl 07.02.06, 17:25
        Jakby nie nazywać tego błędu, to jest to błąd.

        Ja język polski już swego czasu zaliczyłem (może zbyt dawno) i mi to wystarcza
        :) A za moje wypociny na forum GW nie biorę ani grosza, w przeciwieństwie do
        twórców nowej strony.
    • Gość: m Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.02.06, 00:00
      Myślę że to jednak nie jest błąd... Prawdopodobnie dozwolone są obydwie formy
      (m.in. dla nazw z końcówką "ce").

      Popatrzmy na:
      Urząd Miasta Katowice (nie Katowic) - www.um.katowice.pl

      a również:
      Samorząd Miasta Lublin (nie Lublina) www.um.lublin.pl/pl/
    • Gość: m Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.02.06, 00:09
      To nie jest błąd, mogą być różne formy.
      przykład: slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=6321

      "Nazwa miasta w takich połączeniach może wystąpić w mianowniku lub dopełniaczu,
      nie można żadnej z tych form zdyskwalifikować, chociaż przewagę w praktyce
      językowej mają konstrukcje typu prezydent miasta Lublina.
      Moim zdaniem lepsze jest sformułowanie prezydent miasta Katowice (i tak dalej,
      np. rada miasta Kolno, wójt gminy Tuszyn), ponieważ użycie rzeczownika o
      znaczeniu ogólnym ma sens pod warunkiem, że wprowadza podstawową (czyli
      mianownikową) formę nazwy. Jeśli takiego rzeczownika nie używamy, stosujemy
      nazwę miejscową w dopełniaczu, np. prezydent Katowic, rada Kolna, wójt Tuszyna.
      Konkluzja: prezydent miasta Katowice lub prezydent Katowic.
      — Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski "

      no i jeszcze (slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=571):
      "Nie ma tu sztywnej reguły, ale zwykle oba człony - miasto i jego nazwa - są
      odmieniane: Prezydent Miasta Warszawy (Krakowa, Katowic, Bielska-Białej).
      Pozostawienie nazwy miasta w mianowniku nie jest błędem, ale nadaje wypowiedzi
      charakter urzędowy. Gdy nie wiemy, jak nazwa miasta się odmienia, zwyczaj taki
      może być nawet użyteczny.
      Wyrazistsza reguła rządzi nazwami rzek (np. most na rzece Wiśle, nie ...na
      rzece Wisła) i nazwami stacji kolejowych (tu na odwrót: postój na stacji
      Koluszki, nie ...na stacji Koluszkach).
      — Mirosław Bańko"

      Czyli po prostu - może być tak jak jest.

      • Gość: Crux Re: Nowa strona UM IP: *.kom / *.os1.kn.pl 08.02.06, 10:28
        No proszę, jeszcze z dwa lata temu językoznawcy wzdrygali się przed
        sformułowaniem Urząd Miasta Katowice, a teraz... A więc - zgoda, obie formy są
        prawidłowe. Ale również i w tym internetowym poradniku czytamy:

        "Dzień dobry!
        Moje pytanie dotyczy związku frazeologicznego: Prezydent Miasta Będzin czy
        Będzina, Burmistrz Miasta Czeladź czy Czeladzi, Wójt Gminy Psary czy Psar -
        okoliczne urzędy różnie traktują ten związek wyrazów - jako związek rządu lub
        zgody. Również poloniści udzielają różnych odpowiedzi. Państwa odpowiedź pozwoli
        ujednolicić formę pism urzędowych i nie tylko. Z góry dziękuję.
        Darek

        Już kilka razy odpowiadaliśmy na podobne pytanie. Za pomocą naszej wyszukiwarki
        pewnie się da się znaleźć poprzednie odpowiedzi, jeśliby szukać ich według form
        burmistrz, prezydent lub urząd. Mówiąc najkrócej, przeważa składnia zgody, dla
        której wzorem mogą być nazwy dużych i znanych miast (Prezydent Miasta
        Stołecznego Warszawy itp.). Nazwy mniejszych miast czasem wchodzą w związek
        rządu (burmistrz miasta X), gdyż w takiej konstrukcji występują w postaci
        nieodmienionej i są łatwiejsze do rozpoznania. Ani Będzin, ani Czeladź nie są
        jednak tak małe, aby należało się obawiać pomyłki. Dlatego doradzamy
        konstrukcje: Prezydent Miasta Będzina i Burmistrz Miasta Czeladzi.
        Wyjątkiem są nazwy małych miejscowości mające tylko liczbę mnogą, te bowiem
        często występują w składni rządu. Dlatego proponujemy konstrukcję Wójt Gminy
        Psary, która brzmi, naszym zdaniem, lepiej niż Wójt Gminy Psar. Podobne nazwy
        większych miast wchodzą zazwyczaj w związek zgody: Prezydent Miasta Katowic
        raczej niż Prezydent Miasta Katowice.
        — Mirosław Bańko"

        A także:

        "Jaki jest poprawny zapis: Kandydat na „Burmistrza Miasta Chełmża” czy Kandydat
        na „Burmistrza Miasta Chełmży”?
        Z poważaniem
        Krzysztof Galus

        Mówimy przeważnie burmistrz miasta Warszawy (Krakowa, Poznania, Łodzi...), więc
        jeśli Chełmża chce znaleźć się w towarzystwie dużych i znanych miast, niech się
        raczej odmienia: miasto Chełmża, miasta Chełmży itd. Użycie konstrukcji miasta
        Chełmża byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby zachodziła realna obawa, że na
        podstawie formy dopełniacza czytelnik lub słuchacz nie odtworzy postaci mianownika."

        Zwyczaj używania mianownika wynika z lenistwa urzędników, co zresztą jest
        napisane w innym miejscu tego poradnika:

        "Wrażenie to wynika stąd, że urzędnicy często wybierają takie konstrukcje, które
        pozwalają im nie odmieniać nazw (może czynią tak z obawy, że odmieniwszy nazwę
        własną, zmienią ją nie do poznania)."

        Niemniej jednak zwracam honor naszym urzędnikom - teoretycznie obie formy są
        dopuszczalne i prawidłowe.

        Pozdrawiam i dziękuję za pouczającą dyskusję językową :)
    • Gość: ff Re: Nowa strona UM i błąd ortograficzny! IP: 82.139.11.* 15.06.06, 12:02
      ff

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka