azjahavana 09.12.09, 11:30 Jak w temacie - jakie są ceny w Wawie (oprawa muzyczna podczas Mszy Św.) skrzypce (np. 1, 2 os) oraz kwartety smyczkowe? Dostałam kilka ofert i ceny mnie zwaliły z nóg Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
misialka06 Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:32 możesz napisać jaki przedział cenowy? też jestem ciekawa, wybór oprawy jeszcze przede mną.... Odpowiedz Link Zgłoś
emily_valentine Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:34 W Katedrze na Starym Mieście każdy muzyk kosztuje 250 zł - organista, skrzypaczka, śpiewaczka itd. Odpowiedz Link Zgłoś
azjahavana Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:40 No własnie, tez planowaliśmy ślub na Starym Mieście ale rezygnowalismy (bo tłumy ludzi, brak miejsc do parkowania, troche tak masowo) na rzecz małego romantycznego kościółka w parku w innej dzielnicy. Odpowiedz Link Zgłoś
emily_valentine Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:49 No niestety, ślub na Starym Mieście do najłatwiejszych pod względem logistycznym nie należy. Odpowiedz Link Zgłoś
azjahavana Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:36 Misialka od 1000zł wzwyż... Odpowiedz Link Zgłoś
dorothy_mills Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 13:37 misialka06 mozesz naprawić swoja sygnaturkę? ta zajmuje zdecydowanie za dużo miejsca Odpowiedz Link Zgłoś
zia86 Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 11:51 Ja powiem jak to jest w Krakowie ale chyba ceny podobne, u nas jest około 250 zł za jednego muzyka, albo 1000 zł za kwartet. Odpowiedz Link Zgłoś
k.l2 Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 13:10 Jesli chcesz troche zejesc z ceny proponuje posukanie zdolnej grajacej mlodziezy np. w srednich szkolach muzycznych Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 17:48 k.l2 napisał(a): > Jesli chcesz troche zejesc z ceny proponuje posukanie zdolnej grajacej > mlodziezy np. w srednich szkolach muzycznych Jest to wyjście, ale nie każdy młody i zdolny człowiek orientuje się już w regulach, jakie utwory pasują do sfery sacrum/wymogów liturgicznych Kościoła. Grają więc to co "ładne" = popularne (więc stąd w kosciele "Zimy" Vivaldiego, "Marzenia Schumanna etc. 100%-owo świeckie hity z satelity) a przede wszystkim to, co na danym etapie rozwoju potrafia zagrać... Aha - ostrzegam przed bbbbb licznymi hochsztaplerami, po Warszawie szaleje np. Pani Rosjanka, co za nieludzkie zawycie 3 utworków pod ołtarzem i w balowej sukni (alternatywna Panna Młoda?!) żąda 1500 zł, plus dodatkowe 1000 zł dla jej męża obowiązkowo towarzyszącego Pani na ukwieconym keabordziku... z miejscowym organistą "artyści" nie współpracują. Odpowiedz Link Zgłoś
kotka.zielonooka Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 12:18 callja napisała: ale nie każdy młody i zdolny człowiek orientuje się już w regulach, jakie utwory pasują do sfery sacrum/wymogów liturgicznych Kościoła. A to akurat żaden argument bo bardzo łatwo zrobic sobie liste utworów (ja akurat bylabym wlasnie za mniej sakralnymi )ale jak ktos taki purysta muzyczny - to dobiera sobie odpowiednie utwory i z taka lista przepytac potencjalnych "młodych i zdolnych" a nawet i ew. posluchac fragmentu czy potrafia - btw. taka "zima" vivaldiego wydaje mi sie znacznie trudniejsza niz ave maria ) Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 14:18 O niestosowności wciskania świeckich hitów (z reguły zresztą oklepanych do mdłości) do LITURGII ślubnej pisałam już nie raz... zaznaczając, że muzyka w czasie ślubnej Mszy św. to nie ozdóbka w stylu kolczyków Panny Młodej, ale integralna część liturgii... Muzyka ma być modlitwą w intencji Młodej Pary (czyli mieć znaczenie liturgiczne - a "kto dobrze śpiewa, ten dwakroć się modli" jak zalecał św. Augustyn) a nie rzewną melodyjką, w takt której wszystkie ciotki i kuzynki chórem uderzą w głośny bek Nie raz przytaczałam wyjątki z przepisów Kościoła dotyczących doboru repertuaru do ślubnej Mszy św. I uwaga z generalnym argumentem "ksiądz się zgodził", bo np. w diecezji siedleckiej nawet taki hit jak "Ave Maria" (inna sprawa, że nie wszystkie wersje są liturgiczne...) nie przejdzie, biskup zarządził & zasugerował, że należy się zebrać parę razy z gośćmi ślubnymi na próbę (już to widze w dzisiejszych zagonionych czasach ) i - uwaga! - przećwiczyć pieśni które na slubie będą wspólnie zaspiewane, jak przed I Komunią A od popisów na Mszy św. artystom wara !!! Mogę załączyć linka z listem biskupa w tej sprawie. Jak więc widać, są jeszcze bardziej zasadnicze rejony & zarządzenia bardziej restrykcyjne od Vaticanum II. Odpowiedz Link Zgłoś
kotka.zielonooka Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 13:01 No wiec moze przestan sie "pienic" a przetrzyj oczka i zobacz co napisalam ! Mozna zaradzic urazeniu osob takich jak ty (+ biskupów calego swiata) - robiac liste utworów ktore sa "dopuszczone" do grania w kosciele i dostapia tego"zaszczytu". Czyli - twoj argument ze "uczen bedzie grał świeckie melodie" - jest chybiony. Latwo ustalic co ma grac a czego nie - i nie rozumiem czemu twoim zdaniem z koscielnymi melodiami ma sobie nie dac rady ! Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 20:53 Słońce, Ty nie mów nic o sporządzaniu listy dozwolonych utworów - bo takie będą w jednej parafii liczyły 1000 utworów liturgicznych, a w innej tylko 10, bo Ci się akurat ksiądz purysta trafi + organista leniuch To między innymi po to, by wyjasnić wątpliwości strzępię sobie tutaj język i palce na klawiaturze wykręcam :-p A mój argument o młodych muzykach jak najbardziej ma sens - na religii nikt niestety nie uczy dzieci o prawidłach doboru muzyki w liturgii, i taki młody skrzypek czy flecistka gra po prostu co to umie i co jest "ładne" (czyli popularne) - "Zimę" Vivaldiego, "Marzenie" Schumanna, "Sicilianę" Bacha, "Andante" Mozarta, "Taniec dusz błogosławionych w królestwie cieni" z opery "Orfeusz i Eurydyka" Glucka... kontekstu modlitewnego zero i null. I powiedz sama, na jakich podstawach Ty byś ustaliła ad hoc taką "listę utworów dla młodego muzyka"??? To, co słyszałaś & znasz, czyli hity, plus to co uczeń PSM II st. zaproponuje = umie... A "Sonat różańcowych" Bibera na tak wczesnycm etapie kształcenia jako żywo się nie grywa, plus nie ma się jeszcze wtedy wiedzy o regułach muzyki liturgicznej - to przychodzi z czasem i praktyką. Gdy ktoś pyta mnie, co mogłoby zostać zagrane/zaśpiewane i podaje mi planowaną obsadę muzyków - staram się dobrać indywidualnie repertuar. Sporządzanie odgórne listy nie mającej żadnego kontekstu obsadowego czy okolicznościowego jest kompletnie pozbawione sensu. Bo np. jak najbardziej dopuszczonoby do wykonania w liturgii piękną i archaiczną pieśń liturgiczną "Ludu, mój ludu" - ale czy chciałabyś ją usłyszeć na swoim ślubie??? wątpię Odpowiedz Link Zgłoś
sabliczek Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 02.10.15, 18:55 nie zapomnijcie ludzie ,że taka muzyka jak m.in. Bacha i Vivaldiego od początku swego istnienia grana była w kościele zapominają o tym wszyscy, którzy na siłę wyrzucają klasyke z kościoła. Też lubię trzymac sie liturgii, ale jak słysze, że Ave Maria tez nie jest liturgiczne, to przepraszam, ale ten kto to wymyślił to jest idiotą. Ave Maria to słowa modlitwy Zdrowaś Maryjo!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 03.10.15, 14:46 Wątek nagle odświeżony Marsze weselne grane są z reguły PO rozesłaniu - czyli w skład liturgii się nie wpychają, dlatego z pewnym bólem, ale można je przełknąć Choć osobiście zawsze namawiam Młode Pary na coś mniej sztampowego i oklepanego... Mało pięknej muzyki przez wieki napisano?? A to, że "coś jest grane w kościele" nie oznacza z automatu, że jest liturgiczne. Niezależnie, czy mamy do czynienia z Vivaldim, Paullą czy Lady Gagą - bo tak, utwory tych dwóch ostatnich pań też się w kościołach pojawiają. Bywa, że i na mszach ślubnych, tak, tak.... A z "Ave " zawsze jest jazda, strategie a'la inżynier Mamoń wcisnęły je w śluby tak głęboko, że wiecznie jest płacz "ale jak tego nie będzie, to mamusia/babcia/kuzynka Józia/teściowa (niepotrzebne skreślić) zejdzie ze zgrozy, one muszą sobie popłakać, bez tego ślub NIEWAŻNY!!" Sprawa podstawowa - gdy mamy do czynienia z najpopularniejszymi "aviomarinkami", nie są to utwory liturgiczne, tylko świeckie z wpasowanym na siłę i wbrew woli kompozytora religijnymi słowami W przypadku Bacha - do jego preludium Gounod dopisał INSTRUMENTALNĄ, świecką medytację, w którą wciśnięto łaciński tekst. Co z tego wynikło?? Proszę: www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a47/Anamnesis47-3bKiernikowski.pdf Z kolei Schubert napisał swoje "Ave" do tekstu niemieckiego (tłumaczenie anglojęzycznego lamentu Lady Elaine pióra Waltera Scotta), i brzmi on w tłumaczeniu polskim m. in. tak: "Błaganie usłysz me dziewczęce gdy ŁEZ PADOŁY DRĘCZY GŁÓD" - smacznego, zwłaszcza na ślubie Głodu Młodych życzymy?? Kontekstu liturgicznego takoż brak, tekst jest w 100% świecki... A dotknęłam tylko dwóch najpopularniejszych... na zasadzie: " To jakie utwory miałyby zostać wykonane na ślubie?? - Ave MARYJA!! - Chyba Ma-ri-a? - Przecież to to samo... - Poniekąd, choć nie do końca... Dobre, ale które, jest ich cinajmniej kilkadziesiąt... - No, takie, takie... to ŁADNE, no!! Pan(-)i nie zna?! To ŁADNE!!" Kurtyna Odpowiedz Link Zgłoś
suncokret81 Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 13:28 Witaj, u nas grały dwie dziewczyny, absolwentki Akademii Muzycznej - skrzypce + altówka, pól roku temu brały 150 zł za osobę. Jeśli jesteś zainteresowana, podeślę adres do ich strony mailem. Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 09.12.09, 17:41 Ceny za kwartet to z reguły około 200-250 zł za osobę - czyli w granicach właśnie 1000 zł. Grają wówczas na wejście, Ofiarowanie, Komunię i wyjscie - psalmu czy Veni Creator skrzypce już bowiem raczej nie zaśpiewają z przyczyn czysto obiektywnych Co do śpiewaczek - naprawdę dobrej klasy, doświadczona śpiewaczka to wydatek około 500 zł za zaśpiewanie całej Mszy św (= nawet do 9 utworów), ale wówczas oprócz organisty żaden inny muzyk nie będzie potrzebny Namiary na takową w Warszawie (i nie tylko) mogę podać w razie zainteresowania. Odpowiedz Link Zgłoś
ankh_23 Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 11:31 To ja poproszę o namiary na śpiewaczkę! Potrzebna mi na wrzesień. Proszę o maila na ankh_23[at]tlen. pl Z góry dziękuję Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 14:23 Namiary poszły polecam, świetna, kompetentna dziewczyna! Odpowiedz Link Zgłoś
ola_wawrz Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 18:49 Callja, czy mogę prosić o podanie tytułów kilku utworów, które są odpowiednie na Wejście i Ofiarowanie (możliwe do zagrania na skrzypcach lub zaśpiewania)? Szukałam w Twoich poprzednich wątkach, ale nie udało mi się znaleźć konkretnych tytułów. Z góry dziękuję Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 04.02.10, 21:06 Przejrzyj, proszę, ten wątek - sporo konkretnych informacji tu zamieściłam www.babiniec-cafe.pl/viewtopic.php?t=12907 Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.ko Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 01:24 A mogę jeszcze prosić o przykłady utworów instrumentalnych (na kwartet smyczkowy), nadających się do uświetnienia ceremonii ślubnej w kościele? uśmiech szeroki ślę Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 10:51 Hmmmm, i tu pole manewru jest bbb małe, bo repertuaru choćby minimalnie liturgicznego przeznaczonego na kwartet (zresztą - zestaw instrumentów w 100% świecki!!!) jest tyle, co kot napłakał i potem słyszymy w kościele hity z satelity jak fragmenty zmysłowych "Pór roku" Vivaldiego, ścieżki dźwiękowe z filmów Disneya etc, kwiotki Tymczasem zalecenie Kościoła brzmi tak, ż ejeśli pojawia się w czasie Mszy św. utwór instrumentalny, to MUSI to być albo adaptacja wokalnego utworu liturgicznego, albo utwór skomponowany z myślą o wykonawstwie liturgicznym. Kwartet to rewelacyjny pomysł na ceremonię w USC, do kościoła... wykona tam wejście, Ofiarowanie Komunię, ewentualnie poidpisanie dokummentów - skazsuje grubą kase i pójdze sobie... wszystkie pozostałe części Mszy św. i tak musi wykonać organista/kantor, bo MUSZĄ być ona zaśpiewane. Jeśli opcja śpiewaczki (która mogłaby wraz z kwartetem wykonać np. fragmenty z "Magnificat" Żebrowskiego, "Benedictus" z "Mszy organowej" Haydna etc.) nie wchodzi w grę, to mogę ewentuanie zaproponować: - na wejście wstęp instrumentalny do "Gloria" z "Wielkiej Mszy h- moll" Bacha - na Ofiarowanie wersja instrumentalna "offertorium "Sub Tuum presidium" Mozarta - na Komunię "Preghiera" z "Serenady na smyczki" Czajkkowskiego (to instrumentalna wersja motetu eucharystycznego "Ave verum Corpus" Mozarta, więc żaden ksiądz nie ma prawa nawet noska zmarszczyć) - na podpisanie dokumentów, pod warunkiem, że odbywa się juz po zakończeniu liturgii (utwór jest nieliturgiczny, za to nieprawdopodobnej urody): Andante z Divertimento D-dur KV 136 Mozarta - na wyjście może być tradycyjnie Mendelssohn Odpowiedz Link Zgłoś
magdalena.ko Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 11:46 dziękuję Ci bardzo w wolnej chwili przesłucham te utwory. kocham smyczki i dlatego tak bardzo zależy mi, aby usłyszeć je podczas ceremonii ślubnej. oczekuję, aby zagrały, kiedy goście powoli będą już zajmować miejsca, na nasze wejście, podczas ofiarowania i komunii oraz na wyjście. Psalm i części stałe zagra organistka - bardzo utalentowana zresztą (także wokalnie), co niestety w polskich kościołach dość rzadko się nadal zdarza. Odpowiedz Link Zgłoś
sabliczek Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 02.10.15, 18:59 przecież marsze weselne nie są liturgiczne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!hahaha Odpowiedz Link Zgłoś
ola_wawrz Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 10:06 Dziękuję, wątek bardzo pomocny Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, że Ave Maria w trakcie komunii faktycznie nie pasuje... Mam jeszcze jedno pytanie: czy organy, śpiewaczka i skrzypce do oprawy muzycznej ślubnej Mszy św. to nie za dużo szczęścia na raz? (Chciałabym skrzypce + organy na wejście, Hymn do Ducha św. zaśpiewany, w czasie ofiarowania i komunii też śpiew, w trakcie podpisywania dokumentów i składania kwiatów na ołtarzu Matki Boskiej skrzypce + organy-Ave Maria? No i koniecznie marsz Mendelssohn'a) Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 10:38 Skrzypce + organy to nie będzie "za dużo", ale pod warunkiem, że zdecydujesz się na arie KONCERTUJĄCE, tj. z udziałem solowych skrzypiec (w stylu "Domine Deus" z "Glorii" Vivaldiego albo "Laudamus Te" z "Wielkiej Mszy h-moll" Bacha). Jeśli zarządzisz, że śpiewaczka i skrzypek mają "działać osobno" zacznie się (również w odbiorze uczestników mszy) przepychanka na zasadzie "tiepier ja, teraz MOJA kolej"; nie polecam z doświadczenia, kompletny chaos plus duże neibvezpieczeństwo wciśnjięcia niestosownego repertuaru!!! A na wejście lepiej pokusić się o radosną arię koncertującą (np. "Semper mi Jesu" Antoniego Milwida) niż skrzypce... Po pierwsze, skrzypce jako instrument zdecydowanie kameralny zabrzmią zamiast radośnie - kwiląco i żałośliwie Po drugie, jak wpuścisz na początek skrzypce, to w 99 % przypadków zapoda Ci muzykus jakiś rzewliwy hit świecki z rodzaju "Zimy" Vivaldiego - i wtedy masz utwór niestosowny do sytuacji, plus ciotki i kuzynki od razu zaczną buczeć jak stado bobrów i do ołtarza na strudze łez popłyniesz Przeciez ślub to radość a nie chóralny bek!!! Ogólnie - opcja śpiewaczka + skrzypce + organy jest możliwa, ale pod warunkiem bbbb starannego doboru repertuaru!! Inaczej zamiast pięknej i modlitewnej oprawy Mszy św. będziesz miała na chórze koscielnym "czekanie na swoją kolej" i wyliczankę zamiast zwartej całości. I pamiętaj, że utwory na ślubnej Mszy św. to nie tylko wejście, Veni Creator i Komunia!!! Zaspiewane mogą bowiem zostać: - wejście - Kyrie - Gloria - psalm - Alleluja - "Veni Creator" - Ofiarowanie - Sanctus i Benedictus - Agnus Dei - Komunia - podpisanie dokumentów - modlitwa Młodych w klęcznikach przed wyjściem z kościoła - wyjście z kościoła Jak widać, sporo tego!!! Odpowiedz Link Zgłoś
ola_wawrz Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 12:21 Bardzo jestem Ci wdzięczna za fachową pomoc. Mam jeszcze dużo czasu (11.09) ale powoli chcę wszystko przemyśleć i starannie dobrać. W kwestii doboru repertuaru na organistkę w moim kościele raczej nie mogę liczyć - gra nieźle, ale jest młodą osobą i sama chyba jeszcze nie ma doświadczenia w tej sprawie ( byłam na kilku ślubach z jej udziałem i "dzieło" w stylu pieśni o splecionych dłoniach słyszałam co najmniej x2!!!)Będę się mniej denerwować jeśli wszystko będzie dokładnie ustalone Jeśli nie masz nic przeciw, pewnie za jakiś czas znów zwrócę się do Ciebie o poradę. Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 12:51 Nie ma sprawy, "męcz mnie ręcznie" etc., zgadzam się w imię idei - jeśli uda mi się choć jedną Msze ślubną wyzwoilić od nieliturgicznych pięśniczek, sacropolu i rubikoidiów, będę szczęśliwa Ot, taka jestem ideowa wojowniczka muzyczna Odpowiedz Link Zgłoś
cytrynowe_pole DO CALLJA 04.02.10, 22:58 a czy ja moglabym prosic namiary na gazetowego jakiejs osoby z Wrocławia?zaznaczam, ze slub jest cywilny,wiec nie musi znac sie na regulach liturgii Odpowiedz Link Zgłoś
callja Re: DO CALLJA 04.02.10, 23:08 Nie ma sprawy od razu zaznaczam, że na ceremonię cywilną polecam oprawę instrumentalną, mogącą stworzyć dyskretne, neutralne tło dla ceremonii zaślubin; śpiew mógłby się stać czynnikiem ciut zbyt mocno rozpraszającym W ceremonii kościelnej śpiew równy słowu czyli modliwtie ma zupełnie inne znaczenie; merytoryczne, nie tylko "odzóbkowe" Odpowiedz Link Zgłoś
diamond-beauty Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 13:08 Na maj 2010 za jedną skrzypaczkę zapłaciłam 150zł. Odpowiedz Link Zgłoś
delphine_delphine Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 05.02.10, 19:25 diamond-beauty a z jakiego miasta jesteś? Bo ciekawa jestem, gdzie taka cena Odpowiedz Link Zgłoś
viola_i_violino Re: Cena oprawy muzycznej w kościele (skrzypce) 17.09.14, 16:01 Ja gram w Wawie i biorę 200 zł po 17 latach nauki i wielu latach praktyki chyba mogę? Tym bardziej, że z tego nie da się utrzymać, i jest to od przypadku do przypadku. Odpowiedz Link Zgłoś