Gość: ANONIM IP: 217.147.104.* 01.10.09, 11:18 W dzień bezpieczny ? Kilka lat temu dotkliwie mnie pobito przy wejściu do "parku", w biały dzień, przy towarzystwie wielu gapiów. - "bo nie miałem kasy przy sobie" Dobrze że już nie mieszkam w Łodzi. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: lodzguide.pl Menele budują meble z nagrobków IP: *.pai.net.pl 01.10.09, 11:20 Proponuję przenieść nagrobki za kościółek w naszym pięknym łódzkim skansenie za Białą Fabryką. Myślę , że tam takie lapidarium spełni swoją funkcję. Odpowiedz Link Zgłoś
rodak.z.kurduplowa Re: Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 12:19 Myślę, że przeniesienie nagrobków do skansenu to dobry pomysł. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.10.09, 16:28 Świetny pomysł, myślę, że są duże szanse na realizację, jeśli tylko podsunąć pomysł komu trzeba. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ula Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.4web.pl 30.10.09, 14:39 Podobno UMŁ ma magazyn-lapidarium, gromadzący ocalałe z wyburzeń elementy dekoracyjne kamienic, kute kraty itp. Można to zgłosić miejskiemu konserwatorowi zabytków, choć dziwne, że to do p. Konieczniak nie dotarło z gazet... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zadumany Menele budują meble z nagrobków IP: *.astral.lodz.pl 01.10.09, 12:10 Jakie przestawianie grobów? Komentatorowi chyba się już zupełnie pomerdało, bo najpierw pisze o resztkach nagrobków, a później wali z grubej rury o bezczeszczeniu grobów. Chyba że to celowy zabieg dązący do ogłupienia czytających... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wicek w latach 80tych byl tam jeszcze cmentarz IP: *.net 01.10.09, 12:30 dopiero pod koniec zaczeto tworzyc tam park Odpowiedz Link Zgłoś
b-2 Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 13:21 Pragnę sprostować park z tego cmentarza powstał na przełomie lat80-90-ubiegłego wieku.Przedtem funkcjonował jako cmentarz protestancki,nawet mieszkał na tym cmentarzu jego "opiekun".Wiele lat był miejscem alkoholowych libacji pracowników pobliskiej elektrociepłowni,którzy libacje te urządzali na grobach zmarłych tu ewangielików.Przy pobliskiej ulicy Piastów znajduje się jeszcze mały cmentarz osób narodowości czeskiej. ' Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ano Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.toya.net.pl 01.10.09, 13:23 > libacje te urządzali na grobach zmarłych tu ewangielików. O, naprawdę oszczędni ci ewangelicy byli, skoro umierali od razu na cmentarzu :D Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: podPIES Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.toya.net.pl 02.10.09, 15:53 Uczęszczałem do XX LO. Na lekcjach w-f mówiło się "idziemy na parko-cmentarz". Dziwnie się biegało między nagrobkami, których było wtedy (lata 87-91 sporo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a Menele budują meble z nagrobków IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.10.09, 13:58 wiele fragmentów nagrobków nadal tkwi pod pokrywą gleby i roślinności na trawnikach w tym parku. nie widać ich na pierwszy rzut oka, ale można dostrzec, że trawniki są w tych miejscach bardzo nierówne. należałoby również te elementy stamtąd usunąć. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: miejscowy Menele budują meble z nagrobków IP: *.exorigo.pl 01.10.09, 14:21 kiedyś był pomysł, żeby w "parku" zrobić basen;-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chesed W Trzciance też tak z cmentarza robili park... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.09, 18:41 też w latach '80... Na przestrzeni kilku hektarów zdarto 30 cm warstwę ziemi wraz z nagrobkami. Do tej roboty zapędzono załogi miejscowych zakładów pracy tudzież uczniów pobliskich szkół. Szczątki naturalnie pozostawiono w ziemi. Potrafiono nawet na terenie tego cmentarza zorganizować przepompownie ścieków. Podczas robót ziemnych koparki wyciągały połówki trumien a pozostałe szczątki wystawały ze ściany wykopu. O dzieciakach biegających z kawałkami kości i czaszkami nie ma co nawet wspominać. Ot taka walka ze śladami cywilizacji która była tam przed nimi. I pamiętajmy, że w latach '80 przyjeżdżali Niemcy na groby swoich bliskich. Pamiętam do dziś światła i wieńce na piasku. A później dziwicie się, że na Łyczakowie dzieje się coś nie tak. Odpowiedz Link Zgłoś
gazeta_mi_placi Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 20:16 Po raz kolejny jeszcze przed zobaczeniem jakie to miasto obstawiłem Łódź. To miasto powinno zostać zburzone-same menelstwo i wysoka przestępczość.Popatrzcie na statystyki policyjne. Patologia! Jak dobrze,że mieszkam 300 km dalej od tego siedliska. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: łodziak! Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.adsl.inetia.pl 04.11.09, 23:09 krowy idz rano wydoić, Buraczku Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: elo5dwa0 Re: Menele budują meble z nagrobków IP: 87.205.144.* 08.01.10, 01:30 WaFkA? LOL Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mi gazeta nie... Re: Menele budują meble z nagrobków IP: 109.243.9.* 25.01.10, 22:40 Ja też nie kocham miasta Łódz,ale że same menele czy coś innego to koleś chyba Ci się poprzestawiało coś w głowie.Kompleksy masz jakieś czy co? Odpowiedz Link Zgłoś
berger.m Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 23:03 Nie zgadzam się z opinią pana Bonisławskiego. Należy dokładnie ogrodzić park i zamykać go na noc, a w dzień patrole straży miejskiej powinny czasami sprawdzać, czy nagrobki nie są naruszane. Odpowiedz Link Zgłoś
gazeta_mi_placi Re: Menele budują meble z nagrobków 02.10.09, 00:21 Gość portalu: ANONIM napisał(a): > W dzień bezpieczny ? Kilka lat temu dotkliwie mnie pobito przy wejściu do > "parku", w biały dzień, przy towarzystwie wielu gapiów. - "bo nie miałem kasy > przy sobie" > Dobrze że już nie mieszkam w Łodzi. To dlaczego Twoje IP wskazuje na Łódź? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TT Menele budują meble z nagrobków IP: *.dip0.t-ipconnect.de 02.10.09, 01:34 W katolickiej Polsce, szacunek nalezy sie tylko katolikom. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: vxcb Menele budują meble z nagrobków IP: *.chello.pl 02.10.09, 08:28 Jeżeli cmentarz BYŁ, tzn. ekshumacja nastąpiła to dlaczego wówczas nie zabrano również nagrobków, albo po prostu ich nie zniszczono? Ciekawe czy ekshumowane wszystkie pozostałości. Jest jeszcze jedno pytanie od kiedy istnieje cmentarz? Jeśli od wieków to ekshumacja wybranych pozostałości jest śmieszna, bo wtedy cmentarz nadal JEST. Niestety w Polsce nadal robi się parki, drogi, dworce autobusowe, działki budowlane z wielu cmentarzy, choć PRL minął. Nie ma tradycji troski o zabytki i dziedzictwo, również sztuki sepulkralnej a tym bardziej jeżeli to dotyczy mniejszości! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.10.09, 12:03 > Ciekawe czy ekshumowane wszystkie pozostałości. Zapewne mniej więcej tak samo, jak ze starego cmentarza żydowskiego. Warto również przypomnieć, że pierwotnie cmentarz ciągnął się aż do ul. Wólczańskiej. Odpowiedz Link Zgłoś
sobieray-3 Re: Menele budują meble z nagrobków? 06.10.09, 10:39 Specjalnie dodałem znak ? Nieeee, to państwo, Miasto tak wyzuło swych obywateli, mieszkańców ... z czci i wiary. Menel to ostatnie ogniwo - efekt tych pseudonaukowych procesów. On już tak zobojętniał, że robi to co lubi i robi to w taki a nie inny sposób.Ja też spędzałem dzieciństwo przy Felsztynie, też na tym cmentarzu spędzałem 1/3 dnia, lecz władza ludowa nie zdażyła zamienić mnie w menela. Mieszkam 100 i parędziesiąt kilometrów od Łodzi i pech chciał, że i tu mieszkam niedaleko CE-A. Tu procesy przebiegają podobnie, choć nie tak drastycznie jak na ,,moim'' łódzkim cmentarzu. Celowo używam słowa CMENTARZ.Bo to druga po starym cmentarzu ewangelicko-augsburskim zarówno pod względem wieku jak i znaczenia nekropolia dla ewangelików.Śmiem twierdzić, że teren ten jest nadal cmentarzem, bo ekshumacja z lat 80-tych była LIPNA!!! i tylko częściowa. Ten cmentarz powinien być zabytkiem i jeżeli miasto tak potrzebowało terenów, to powinno przy wykorzystaniu obiektów murowanych tego cmentarza urządzić ossarium. Powinno wyzbierać wszystkie kosteczki i umieścć nazwiska wszystkich pochowanych tam zmarłych, tak by rodziny mogły czcić ich pamięć do ,,końca świata, a może i jeden dzień dłużej''. Daliśmy się uwieść stralinowskiej ideologii, ale nie możemy stać się homosovieticus. Szczątki ludzkie i nagrobek - to jedność. Nie godzi się ich rozdzielać. Nie na próżno wieszcz pisał - ,,bez serc, bez ducha to szkieletów ludy''. Nie sądziłem jako katolik, że na starość przyjdzie mi walczyć o cmentarze ewangelickie. Pamiętajmy, że bez tych ewangelików złożonych na cmentarzu przy Felsztrynie, Łódź jako miasto mogłaby wcale nie zaistnieć. Do takiego ,,skoku'' przygotowywany był w tamtych czasach podkaliski Opatówek. Sądzę, że moją Łódż stać jeszcze na opamiętanie i krzywdy można jeszcze naprawić a istniejące obiekty wykorzystać na pomnik - ossarium. Można je tak urzązić, by nie pełniło roli baru, knajpy czy ,,pijalki''/. Pozostała część niech służy starszym i dzieciarni, skoro już musi. Odpowiedz Link Zgłoś
icek.goldberg Menele budują meble z nagrobków 22.01.10, 23:57 U nas to normalka.W latach sześćdziesiątych ub.w. służyłem w 33 pułku zmechanizowanym w Nysie. Tam nagrobki z pobliskiego cmentarza używane były jako obciążenie kapusty kiszonej w silosach. Odpowiedz Link Zgłoś
camelot Re: Menele budują meble z nagrobków 23.01.10, 11:54 A czy poprostu tych nagrobków nie można usunąć aby nie kojarzyły się z cmentarzem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wsn Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 07.02.10, 02:26 uzywanie slow: menele czy lumpy w stusunku do ludzi ktorzy pija alkohol nawet z zbyt duzych ilosciach podkresla tepy tok myslenia tego kto ten artykul pisal. gratulacje panie " spoleczniaku" dobrze wiemy ze pan po natknieciu sie na takich osobnikow bylby pan ciezko wystraszony (lekko mowiac sral bys ku... ze strachu), a wiec trzeba takim ludziom naublizac prawda? pozdrawiam i mam nadzieje ze ktos tu sie troche ogarnie Odpowiedz Link Zgłoś