Dodaj do ulubionych

Menele budują meble z nagrobków

IP: 217.147.104.* 01.10.09, 11:18
W dzień bezpieczny ? Kilka lat temu dotkliwie mnie pobito przy wejściu do
"parku", w biały dzień, przy towarzystwie wielu gapiów. - "bo nie miałem kasy
przy sobie"
Dobrze że już nie mieszkam w Łodzi.
Obserwuj wątek
    • Gość: lodzguide.pl Menele budują meble z nagrobków IP: *.pai.net.pl 01.10.09, 11:20
      Proponuję przenieść nagrobki za kościółek w naszym pięknym łódzkim skansenie
      za Białą Fabryką. Myślę , że tam takie lapidarium spełni swoją funkcję.
      • rodak.z.kurduplowa Re: Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 12:19
        Myślę, że przeniesienie nagrobków do skansenu to dobry pomysł.
        • parkomat o parku 02.10.09, 00:36
          lodz.parki.org/parki.php?park=skrzywana
      • Gość: . Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.10.09, 16:28
        Świetny pomysł, myślę, że są duże szanse na realizację, jeśli tylko podsunąć
        pomysł komu trzeba.
      • Gość: Ula Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.4web.pl 30.10.09, 14:39
        Podobno UMŁ ma magazyn-lapidarium, gromadzący ocalałe z wyburzeń elementy
        dekoracyjne kamienic, kute kraty itp. Można to zgłosić miejskiemu konserwatorowi
        zabytków, choć dziwne, że to do p. Konieczniak nie dotarło z gazet...
    • Gość: zadumany Menele budują meble z nagrobków IP: *.astral.lodz.pl 01.10.09, 12:10
      Jakie przestawianie grobów? Komentatorowi chyba się już zupełnie
      pomerdało, bo najpierw pisze o resztkach nagrobków, a później wali z grubej
      rury o bezczeszczeniu grobów.
      Chyba że to celowy zabieg dązący do ogłupienia czytających...
    • Gość: wicek w latach 80tych byl tam jeszcze cmentarz IP: *.net 01.10.09, 12:30
      dopiero pod koniec zaczeto tworzyc tam park
    • b-2 Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 13:21
      Pragnę sprostować park z tego cmentarza powstał na przełomie
      lat80-90-ubiegłego wieku.Przedtem funkcjonował jako cmentarz
      protestancki,nawet mieszkał na tym cmentarzu jego "opiekun".Wiele lat był
      miejscem alkoholowych libacji pracowników pobliskiej elektrociepłowni,którzy
      libacje te urządzali na grobach zmarłych tu ewangielików.Przy pobliskiej ulicy
      Piastów znajduje się jeszcze mały cmentarz osób narodowości czeskiej.
      '
      • Gość: ano Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.toya.net.pl 01.10.09, 13:23
        > libacje te urządzali na grobach zmarłych tu ewangielików.

        O, naprawdę oszczędni ci ewangelicy byli, skoro umierali od razu na cmentarzu :D
      • Gość: podPIES Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.toya.net.pl 02.10.09, 15:53
        Uczęszczałem do XX LO. Na lekcjach w-f mówiło się "idziemy na parko-cmentarz".
        Dziwnie się biegało między nagrobkami, których było wtedy (lata 87-91 sporo.
    • Gość: a Menele budują meble z nagrobków IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.10.09, 13:58
      wiele fragmentów nagrobków nadal tkwi pod pokrywą gleby i
      roślinności na trawnikach w tym parku. nie widać ich na pierwszy
      rzut oka, ale można dostrzec, że trawniki są w tych miejscach bardzo
      nierówne. należałoby również te elementy stamtąd usunąć.
    • Gość: miejscowy Menele budują meble z nagrobków IP: *.exorigo.pl 01.10.09, 14:21
      kiedyś był pomysł, żeby w "parku" zrobić basen;-)
    • Gość: chesed W Trzciance też tak z cmentarza robili park... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.10.09, 18:41
      też w latach '80...
      Na przestrzeni kilku hektarów zdarto 30 cm warstwę ziemi wraz z nagrobkami.
      Do tej roboty zapędzono załogi miejscowych zakładów pracy tudzież uczniów
      pobliskich szkół.

      Szczątki naturalnie pozostawiono w ziemi.

      Potrafiono nawet na terenie tego cmentarza zorganizować przepompownie ścieków.
      Podczas robót ziemnych koparki wyciągały połówki trumien a pozostałe szczątki
      wystawały ze ściany wykopu.
      O dzieciakach biegających z kawałkami kości i czaszkami nie ma co nawet wspominać.

      Ot taka walka ze śladami cywilizacji która była tam przed nimi.


      I pamiętajmy, że w latach '80 przyjeżdżali Niemcy na groby swoich bliskich.
      Pamiętam do dziś światła i wieńce na piasku.

      A później dziwicie się, że na Łyczakowie dzieje się coś nie tak.
    • gazeta_mi_placi Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 20:16
      Po raz kolejny jeszcze przed zobaczeniem jakie to miasto obstawiłem Łódź.
      To miasto powinno zostać zburzone-same menelstwo i wysoka
      przestępczość.Popatrzcie na statystyki policyjne.
      Patologia!
      Jak dobrze,że mieszkam 300 km dalej od tego siedliska.
      • Gość: łodziak! Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.adsl.inetia.pl 04.11.09, 23:09
        krowy idz rano wydoić, Buraczku
      • Gość: elo5dwa0 Re: Menele budują meble z nagrobków IP: 87.205.144.* 08.01.10, 01:30

        WaFkA? LOL
      • Gość: mi gazeta nie... Re: Menele budują meble z nagrobków IP: 109.243.9.* 25.01.10, 22:40
        Ja też nie kocham miasta Łódz,ale że same menele czy coś innego to
        koleś chyba Ci się poprzestawiało coś w głowie.Kompleksy masz jakieś
        czy co?
    • berger.m Menele budują meble z nagrobków 01.10.09, 23:03
      Nie zgadzam się z opinią pana Bonisławskiego. Należy dokładnie ogrodzić park i
      zamykać go na noc, a w dzień patrole straży miejskiej powinny czasami
      sprawdzać, czy nagrobki nie są naruszane.
    • gazeta_mi_placi Re: Menele budują meble z nagrobków 02.10.09, 00:21
      Gość portalu: ANONIM napisał(a):

      > W dzień bezpieczny ? Kilka lat temu dotkliwie mnie pobito przy wejściu do
      > "parku", w biały dzień, przy towarzystwie wielu gapiów. - "bo nie miałem kasy
      > przy sobie"
      > Dobrze że już nie mieszkam w Łodzi.


      To dlaczego Twoje IP wskazuje na Łódź?
    • Gość: TT Menele budują meble z nagrobków IP: *.dip0.t-ipconnect.de 02.10.09, 01:34
      W katolickiej Polsce, szacunek nalezy sie tylko katolikom.
    • Gość: vxcb Menele budują meble z nagrobków IP: *.chello.pl 02.10.09, 08:28
      Jeżeli cmentarz BYŁ, tzn. ekshumacja nastąpiła to dlaczego wówczas
      nie zabrano również nagrobków, albo po prostu ich nie zniszczono?
      Ciekawe czy ekshumowane wszystkie pozostałości. Jest jeszcze jedno
      pytanie od kiedy istnieje cmentarz? Jeśli od wieków to ekshumacja
      wybranych pozostałości jest śmieszna, bo wtedy cmentarz nadal JEST.

      Niestety w Polsce nadal robi się parki, drogi, dworce autobusowe,
      działki budowlane z wielu cmentarzy, choć PRL minął. Nie ma tradycji
      troski o zabytki i dziedzictwo, również sztuki sepulkralnej a tym
      bardziej jeżeli to dotyczy mniejszości!
      • Gość: . Re: Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.10.09, 12:03
        > Ciekawe czy ekshumowane wszystkie pozostałości.

        Zapewne mniej więcej tak samo, jak ze starego cmentarza żydowskiego. Warto
        również przypomnieć, że pierwotnie cmentarz ciągnął się aż do ul. Wólczańskiej.
        • sobieray-3 Re: Menele budują meble z nagrobków? 06.10.09, 10:39
          Specjalnie dodałem znak ? Nieeee, to państwo, Miasto tak wyzuło
          swych obywateli, mieszkańców ... z czci i wiary. Menel to ostatnie
          ogniwo - efekt tych pseudonaukowych procesów. On już tak
          zobojętniał, że robi to co lubi i robi to w taki a nie inny
          sposób.Ja też spędzałem dzieciństwo przy Felsztynie, też na tym
          cmentarzu spędzałem 1/3 dnia, lecz władza ludowa nie zdażyła
          zamienić mnie w menela. Mieszkam 100 i parędziesiąt kilometrów od
          Łodzi i pech chciał, że i tu mieszkam niedaleko CE-A. Tu procesy
          przebiegają podobnie, choć nie tak drastycznie jak na ,,moim''
          łódzkim cmentarzu. Celowo używam słowa CMENTARZ.Bo to druga po
          starym cmentarzu ewangelicko-augsburskim zarówno pod względem wieku
          jak i znaczenia nekropolia dla ewangelików.Śmiem twierdzić, że teren
          ten jest nadal cmentarzem, bo ekshumacja z lat 80-tych była LIPNA!!!
          i tylko częściowa. Ten cmentarz powinien być zabytkiem i jeżeli
          miasto tak potrzebowało terenów, to powinno przy wykorzystaniu
          obiektów murowanych tego cmentarza urządzić ossarium. Powinno
          wyzbierać wszystkie kosteczki i umieścć nazwiska wszystkich
          pochowanych tam zmarłych, tak by rodziny mogły czcić ich pamięć
          do ,,końca świata, a może i jeden dzień dłużej''. Daliśmy się uwieść
          stralinowskiej ideologii, ale nie możemy stać się homosovieticus.
          Szczątki ludzkie i nagrobek - to jedność. Nie godzi się ich
          rozdzielać.
          Nie na próżno wieszcz pisał - ,,bez serc, bez ducha
          to szkieletów ludy''. Nie sądziłem jako katolik, że na starość
          przyjdzie mi walczyć o cmentarze ewangelickie. Pamiętajmy, że bez
          tych ewangelików złożonych na cmentarzu przy Felsztrynie, Łódź jako
          miasto mogłaby wcale nie zaistnieć. Do takiego ,,skoku''
          przygotowywany był w tamtych czasach podkaliski Opatówek.
          Sądzę, że moją Łódż stać jeszcze na opamiętanie i krzywdy można
          jeszcze naprawić a istniejące obiekty wykorzystać na pomnik -
          ossarium. Można je tak urzązić, by nie pełniło roli baru, knajpy
          czy ,,pijalki''/. Pozostała część niech służy starszym i dzieciarni,
          skoro już musi.
    • icek.goldberg Menele budują meble z nagrobków 22.01.10, 23:57
      U nas to normalka.W latach sześćdziesiątych ub.w. służyłem w 33 pułku
      zmechanizowanym w Nysie. Tam nagrobki z pobliskiego cmentarza używane były
      jako obciążenie kapusty kiszonej w silosach.
      • camelot Re: Menele budują meble z nagrobków 23.01.10, 11:54
        A czy poprostu tych nagrobków nie można usunąć aby nie kojarzyły się z cmentarzem.
    • Gość: wsn Menele budują meble z nagrobków IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 07.02.10, 02:26
      uzywanie slow: menele czy lumpy w stusunku do ludzi ktorzy pija alkohol nawet
      z zbyt duzych ilosciach podkresla tepy tok myslenia tego kto ten artykul pisal.
      gratulacje panie " spoleczniaku"
      dobrze wiemy ze pan po natknieciu sie na takich osobnikow bylby pan ciezko
      wystraszony (lekko mowiac sral bys ku... ze strachu), a wiec trzeba takim
      ludziom naublizac prawda?
      pozdrawiam i mam nadzieje ze ktos tu sie troche ogarnie
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka