nefnef 17.03.09, 19:46 Wychodzi na to, że łodzianie. Dlaczego? Bo łodzianie tu żyli, ich w getcie zamykano, ich likwidowano. Jak dostaliście raz w d... to teraz co roku w d... ponownie was kopią. Bo czemu by nie? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: szwed Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.adsl.inetia.pl 17.03.09, 20:36 Rozumiem, że należy szanować pamięć i historię ale gdy słyszę po raz któryś o obchodach likwidacji getta to zbiera mi się na odruch wymiotny. Czyż w Łodzi nie ma innych potrzeb niż wydawanie sporych pieniędzy na takie obchody. Dla wielu młodych ludzi to zwykła historia i robienie wobec niej histerii jest głupie. Zróbcie akademię ku czci i ku pamięci i to wystarczy. Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: a propos getta... 17.03.09, 20:49 każdy kto wypowie się przeciw obchodom w takiej formie od razu jest nazywany antysemitą. związane ręce :] jutro sesja budżetowa, może się jeszcze Prezydent opamięta. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: a propos getta... 17.03.09, 20:58 Prosta sprawa - ku czci Żydów, Romów i innych nacji, pomordowanych przez Niemców - kładźmy asfalt świeży i gładki na łódzkie ulice! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jaćka Re: a propos getta... IP: 67.159.5.* 17.03.09, 23:37 No no! Już za kilka milionów musieliśmy położyć dzięki żydowskim szczątkom. Bo pany nie mogły przenieść to miasto musiało kasę wyłożyć za cudze grzechy Odpowiedz Link Zgłoś
aaa202 Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:09 Jak macewy na zdewastowanym kirkucie. Odpowiedz Link Zgłoś
fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:40 Macewy zawsze są zdewastowane, Żydom nie kalkuluje się remont, bo po co? Przecież i tak zmarłemu nie pomogą w ten sposób. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:40 Proszę o zachowanie zasad kultury w tym wątku:) Odpowiedz Link Zgłoś
fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:45 Przecież kulturalnie się wypowiadam. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:46 Ale prześmiewcza AaA robi sobie jaja. Odpowiedz Link Zgłoś
fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:47 Jak nie może znosić to niech je robi :) Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:49 Te jej do Wielkiejnocy zgniją przecie, czyż nie? Odpowiedz Link Zgłoś
fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:55 Ja mam wrażenie, że miejskie nioski na państwowych etatach znoszą zbuki, dlatego o kilka jajek bym się nie martwił. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:59 Ja dbałbym o każde, nawet to zbłąkane:) Odpowiedz Link Zgłoś
7bylo Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 17.03.09, 23:18 To te zamordowane w łódzkim gettcie Żydy nie były łodzianami że kasy szkoda? Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 17.03.09, 23:33 Były. Co zresztą jest wyraźnie napisane. I dlatego chcemy ich czcić. Niekoniecznie wydając kasę w ten sposób:) Odpowiedz Link Zgłoś
k_az Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 07:27 Jaki masz cel, że obrażasz uczucia innych? Jątrzysz w okuł zamordowanych niewinnych ludzi. Proszę przestań. Nie zmuszaj aby Cię pozwać do sądu. kaz. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 20:12 Jesteś pewien, że wiesz co piszesz? I czy przypadkiem to nie Ty jątrzysz? Odpowiedz Link Zgłoś
phelix Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 18.03.09, 07:07 to dlatego - że kasa idzie na te obchody- ul. Wojska Polskiego i przyległe strasza swoim wyglądem. pewnie zachowuje się je w takim syfiastym stanie ku upamiętnieniu. Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 18.03.09, 07:52 "Jaki masz cel, że obrażasz uczucia innych? Jątrzysz w okuł zamordowanych niewinnych ludzi. Proszę przestań. Nie zmuszaj aby Cię pozwać do sądu. kaz. " wow. największy problem jest w tym, że nikt nie mówi, żeby nie czcić. tylko chodzi o to JAK czcić. czy wy sobie w ogóle zdajecie sprawę z tego jak ma wyglądać budżet Łodzi?? na wszystko brakuje, szkoły się sypią, policja niedługo nie będzie miała za co kupić benzynę do radiowozów, a 'my' sobie chcemy pozwolić na wydawanie niesamowitych pieniędzy na obchody likwidacji getta to jest jakiś absurd przecież Odpowiedz Link Zgłoś
k_az Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 08:10 T%o proponuję aby np: Włosi przestali dbać o groby na Monte Casino.Przykładów mam wiele, tylko nie o to chodzi. Co ma jedno czyli "finansować z kasy miasta czy nie" do drugiego "wyśmiewania tych co zgineli w gecie" Proszę więc raz jeszcze niech przestaną. Proponuję niech zajmą się tym kto ich okradł w ostatnich latach, że są tak biedni. kaz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wPolu propozycja przyjęta IP: *.gprs.plus.pl 18.03.09, 08:16 okradający są w umł, dowody są, sprawy w sądach się toczą, po cichu, żeby się nie rozniosło po ludziach, szaaaaaaaaaaaa Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: propozycja przyjęta 18.03.09, 09:45 nie organizować obchodów wcale to jedno, a organizować je tak aby nie zrujnować finansów miasta to coś innego. moim zdaniem to łódzcy Żydzi powinni zabrać głos i zaapelować o rozsądek. tylko Oni nie zostaliby posądzeni o antysemityzm a Im również powinno zależeć na tym, aby w mieście żyło się lepiej nie tylko przez jeden dzień Odpowiedz Link Zgłoś
iszkariota Durne dywagacje 18.03.09, 10:04 lesialesia napisała: > moim zdaniem to łódzcy Żydzi powinni zabrać głos i zaapelować o rozsądek. No ładnie - waśnie o rzecz oczywistą i na dodatek zrzucanie na ofiary kaźni odpowiedzialność za kaształt obchodów, lub ich brak. Ktoś wczesniej przytomnie zauważył, że byli to Łodzianie, obywatele Polski, więc właściwie po co ich głos w tak jednoznacznej sprawie oddania czci umęczonym i pomordowanym? Czy rodziny pomordowanych na Radogoszczu też powinni zabrać głos w sprawie ofiar i podjąć decyzję czy pamiętac, czy z powodu kryzysu dąc sobie spokój z pamięcią? Odpowiedz Link Zgłoś
iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 10:06 iszkariota napisał: czy z powodu kryzysu dąc sobie spokój z pamięcią? Poprawka, nie z powodu kryzysu, a nieudolnym zarządzaniem miastem. Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: Durne dywagacje 18.03.09, 11:54 człowiek ograniczony zawsze rozumie to co chce zrozumieć. chodzi o sposób obchodów a nie o sam fakt. to, że uczcić trzeba, jest kwestią bezsporną. ale żeby od razu wydawać na to fortunę??? po co pytam? czy to, że przez jeden dzień zjemy 15 milionów sprawi, że zbrodnia holocaustu stanie się mniej okrutną?? nie lepiej zrobić skromniejsze obchody a resztę pieniędzy przeznaczyć na głodne dzieci albo na utrzymanie szkół?? naprawdę TRZEBA wydać dużo pieniędzy żeby pokazać, że się pamięta? Odpowiedz Link Zgłoś
iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 17:20 No to idź do gminy żydowskiej z pytaniem ile miasto ma wydać na uczczenie ofiar getta, do potomków ofiar Radogoszcza, a najlepiej wystąp z inicjatywą obywatelską dotyczacą przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum, w którym jedynym pytaniem byłoby: Ile Twoim zdaniem nalezy wydać z budżetu państwa na upamiętnianie ofiar; Odpowiedz a. 100 milionów Odpowiedź b. 200 milionów Odpowiedz c. 300 milionów To co piszesz jest coraz bardziej zdumiewające, a tekst "o głodnych dzieciach i utrzymaniu szkół" jest prymitywna demagogią. Państwo poprzez naszych przedstawicieli prowadzi polityke historyczną, miast dotyczy ta sama zasada, wydają tyle, ile uważają za słuszne na ten cel. Może za dużo, może za mało tu można mieć swoją opinię, ale pomysł z pytaniem ofiar ile ich zdaniem ma być wydane jest delikatnie mówiąc bezmyślne i niegrzeczne. Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: Durne dywagacje 18.03.09, 17:50 nie zamierzam nikogo pytać, uważam tylko że sami powinni się wykazać odrobiną dobrej woli. uważasz, że powinni zamykać szkoły, ale mogą wydać lekką ręką kilka milionów na 1 obchody? nie jesteśmy bogatym miastem, żeby móc sobie pozwolić na taką rozrzutność! może niech lepiej zainwestują w edukację, żeby dzieci chociaż wiedziały co mają pamiętać. chwalisz inicjatywę prezydenta natomiast chwilę później piszesz, że brak funduszy to jego wina bo nieudolnie zarządza miastem. jaka w tym logika? właśnie pomysł wydania takiej kasy na obchody to idealny przykład złego zarządzania miastem. prymitywną demagogią jest udawanie, że koszt obchodów zmieni ich znaczenie. powiedzmy: Panu Kowalskiemu zabili ukochanego ojca. twierdzisz, że jego żal będzie mniejszy jeśli dostanie 10 milionów odszkodowania, a nie 1 milion? korzystasz z dróg w Łodzi? korzystasz z łódzkich szpitali? korzystasz z łódzkiego mpk? broni Cie policja? chodzisz/chodziłeś do państwowej szkoły w Łodzi? nie zależy Ci żeby jakość usług oferowanych przez miasto była na odpowiednim poziomie? co da wydanie astronomicznej kasy na jedno przedsięwzięcie? Odpowiedz Link Zgłoś
iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 18:05 Ze wszystkim się zgadzam prócz oczekiwanie na podpowiedź ze strony ofiar i ich rodzin. Przypomina to np. oświadczenie solenizatnowi że nie ma się pieniędzy, w związku z tym można podarować złoty zegarek, lub pocztówkę z bukiecikiem kwiatków i żeby sie wypowiedział co chce. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Durne dywagacje 18.03.09, 20:27 Nie odbierałbym możliwości wypowiadania się lub milczenia w tej sprawie poszkodowanym Żydom i ich rodzinom. Takie wielkie kwoty budzą poważne zastrzeżenia u takiego małego człowieka jak ja. Zdecydowanie wolałbym włożenie tych pieniędzy w ratowanie tego co jeszcze mamy, choćby w prace na cmentarzu przy Brackiej. Boje się, że kasa pójdzie w tzw. parę, czyli wyparuje gdzieś tam. Przypominam, że wspaniały zabytek – synagoga Kościuszki/Zielona nie został odbudowany. O ile wiem to stacja Radegast dalej nie funkcjonuje tak, jak to było założone. A Pan Bartoszewski mógłby wystarać się o dofinansowanie biednego i zaniedbanego przecież miasta (na tle innych dużych miast) w kontekście zbliżających się obchodów. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kropa Re: Durne dywagacje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 11:28 Niech Polacy ,,wbiją sobie do głów" raz na zawsze to ,że za Holocaust odpowiedzialni są Niemcy. Polska została podbita w 1939r i nie mieliśmy nic do gadania. W Kraju stacjonowały wielotysięczne garnizony wojskowe, w miastach działały różne służby bezpieczeństwa i policja. Podczas całej okupacji zginęło tak wielu ludzi, tyle zniszczeń okropieństw... Każdy chyba stracił kogoś z rodziny podczas II wojny światowej. To do ku.. nędzy dlaczego ja mam się wstydzić i przepraszać , kto tu był katem a kto ofiarą. Dlaczego kreuje się teraz taką politykę, że jesteśmy czemuś winni a przynajmniej temu ze biernie się przyglądaliśmy. Takich oszczerstw i kłamstw w skierowanych w Polski naród, to ja znieść nie mogę. Nasi przodkowie przez 6 lat na wszystkich frontach walczyli z Niemcami. Ilu z nich przelało krew za wolność innych( Francji, Włoch, Holandii, Norwegii. Dlaczego w Łodzi pomnik ,,Armii Łódź" która biła się z wrogiem na terenie województwa został zbudowany ze składek mieszkańców, i jest usytuowany trochę na uboczu a Na Piotrkowskiej stawia się rzeźby ku czci Latarnika, fabrykanta,pianisty ??? Czemu do niedawna nikt nie zajmował się cmentarzami poległych żołnierzy w jednej z największych starć zbrojnych I wojny światowej bitwie Łódzkiej 1914r. Synagogę też nie my wysadziliśmy niech Niemcy oddają za nią pieniądze. I nie twórzcie mitów, że tak wspaniale się tu żyło przed wojną. Odpowiedz Link Zgłoś
iszkariota Re: Durne dywagacje 19.03.09, 14:01 Jak Ci ktoś z rodziny umrze na chorobę nowotworową z powodu wieloletniego używania nikotyny, to nie stawiasz pomnika na cmentarzu i nie palisz świeczek dlatego że powinien to zrobić koncern produkujący śmiercionośną truciznę, bo on jest winien śmierci w męczarniach? Przykro mi, taka jest logika tego co napisałeś. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Durne dywagacje 19.03.09, 17:10 Facet wpuścił Ciebie w maliny - sam sobie poniekąd zaprzeczasz. Rzecz idzie o publiczne pieniądze i to, na jakie cele idą - czy na świeczki aby. Odpowiedz Link Zgłoś
k_az Proszę, 18.03.09, 18:13 dajcie spokój już tej sprawie. Wyrażam bełną wdzięczność tym którzy myślą podobnie. Mądrzy osiągną szacunek, lecz głupcy wywyższają hańbę. Odpowiedz Link Zgłoś
lew_konia Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 19.03.09, 14:08 Pewnego 11. listopada byłam z grupą łódzkiej młodzieży pod Arnhem. Na cmentarzu Holendrzy remontowali pomnik upamiętniający tę bitwę i poległych: pl.wikipedia.org/w/index.php? title=Plik:Ossterbeek_Memorial_Plateau.jpg&filetimestamp=200708211413 44 Gdy robotnicy zauważyli nadchodzącą grupę Polaków z kwiatami przerwali pracę i odsunęli się, abyśmy mogli złożyć hołd poległym. Dlaczego za utrzymanie polskich, brytyjskich i amerykańskich mogił płacą Holendrzy? - odpowiedz sobie nefnef Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 19.03.09, 17:08 Przykro mi, że nie rozumiesz podstawowych spraw i słów - toż ja bardzo chętnie utrzymam w stanie jak należy groby i Rosjan, dopiero co pisałem o skandalicznym zaniedbaniu cmentarza przy Brackiej i Radegastu. Ale cóż, czytać to ja forumowiczów uczyć wciąż nie chcę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kropa Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 21:10 Płacą bo armie tych krajów walczyły za ich wolność od hitlerowskiej okupacji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kropa Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 21:39 Chociaż w ten symboliczny sposób mogą podziękować za przelaną krew. W Łodzi też mamy ładny pomnik Mojżesza w Parku Śledzia więc nie można powiedzieć , że zapomnieliśmy kto kiedyś mieszkał na Bałutach i Starym Rynku. Chodzi tylko o to , że historia Łodzi to nie tylko żydzi. W tym mieście działo się naprawdę wiele, ważne aby władze łodzi o tym pamiętały. Innym tez należy się pamięć i szacunek. Odpowiedz Link Zgłoś
staahoo Popełniłeś samobójstwo.. 19.03.09, 21:44 ..w ten sposób przedstawiając swoje wątpliwości. Niech Ci FŁ lekkim będzie. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 19.03.09, 21:59 Przeciwnie. Nawet odrobina myśli o samobójstwie – chyba że myślisz o morderstwie. O poklask na FŁ z żadnej strony nie zabiegam. Ja wątpliwości nie mam – łódzkie getto to sprawa ogólnopolska i wszyscy powinniśmy partycypować w upamiętnianiu! Odpowiedz Link Zgłoś
lesialesia Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 20.03.09, 07:59 "> Ja wątpliwości nie mam – łódzkie getto to sprawa ogólnopolska i wszyscy > powinniśmy partycypować w upamiętnianiu!" oczywiście, że tak, ale są dziedziny, które wiele stracą przez to, że miasto wyda AŻ tyle pieniędzy na te obchody. zrobić obchody, zaprosić gości, uczcić godnie, ale nie zapominać, że miasto Łódź musi funkcjonować również przez pozostałe dni w roku. Odpowiedz Link Zgłoś
nefnef Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 20.03.09, 20:54 No właśnie za tym głosuje, żeby obchody były centralne, finansowane z budżetu państwa - czyli przez nas wszystkich, i przez to bardziej podkreślony ich zasięg. To się da pogodzić. Nawoływanie, że tylko Łódź jest dla mnie co najmniej dziwne. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: niunia Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska IP: *.pools.arcor-ip.net 21.03.09, 13:18 Buhaha ja sie nie zgadzam. W Toledo nawet knajpy z zydowskim zarciem nie uswiadczysz, bo nikt sie nie zachwycal. A w Polsce Krakow ciulenty i clezmery, Lodz anatewki. Kurde dlaczego mamy takie kompleksy???? Odpowiedz Link Zgłoś