Dodaj do ulubionych

Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji getta?

17.03.09, 19:46
Wychodzi na to, że łodzianie. Dlaczego? Bo łodzianie tu żyli, ich w getcie
zamykano, ich likwidowano. Jak dostaliście raz w d... to teraz co roku w d...
ponownie was kopią. Bo czemu by nie?
Obserwuj wątek
    • Gość: szwed Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.adsl.inetia.pl 17.03.09, 20:36
      Rozumiem, że należy szanować pamięć i historię ale gdy słyszę po
      raz któryś o obchodach likwidacji getta to zbiera mi się na odruch wymiotny.
      Czyż w Łodzi nie ma innych potrzeb niż wydawanie sporych pieniędzy na takie
      obchody. Dla wielu młodych ludzi to zwykła historia i robienie wobec niej
      histerii jest głupie.
      Zróbcie akademię ku czci i ku pamięci i to wystarczy.
    • fullframe a propos getta... 17.03.09, 20:41
      lodz2016.blox.pl/html
      • lesialesia Re: a propos getta... 17.03.09, 20:49
        każdy kto wypowie się przeciw obchodom w takiej formie od razu jest nazywany
        antysemitą. związane ręce :]
        jutro sesja budżetowa, może się jeszcze Prezydent opamięta.
        • nefnef Re: a propos getta... 17.03.09, 20:58
          Prosta sprawa - ku czci Żydów, Romów i innych nacji, pomordowanych przez Niemców
          - kładźmy asfalt świeży i gładki na łódzkie ulice!
          • lesialesia Re: a propos getta... 17.03.09, 21:07
            niezła idea ;)
          • Gość: jaćka Re: a propos getta... IP: 67.159.5.* 17.03.09, 23:37
            No no! Już za kilka milionów musieliśmy położyć dzięki żydowskim szczątkom. Bo
            pany nie mogły przenieść to miasto musiało kasę wyłożyć za cudze grzechy
      • aaa202 Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:09
        Jak macewy na zdewastowanym kirkucie.
        • fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:40
          Macewy zawsze są zdewastowane, Żydom nie kalkuluje się remont, bo po co?
          Przecież i tak zmarłemu nie pomogą w ten sposób.
        • nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:40
          Proszę o zachowanie zasad kultury w tym wątku:)
          • fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:45
            Przecież kulturalnie się wypowiadam.
            • nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:46
              Ale prześmiewcza AaA robi sobie jaja.
              • fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:47
                Jak nie może znosić to niech je robi :)
                • nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:49
                  Te jej do Wielkiejnocy zgniją przecie, czyż nie?
                  • fullframe Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:55
                    Ja mam wrażenie, że miejskie nioski na państwowych etatach znoszą zbuki, dlatego
                    o kilka jajek bym się nie martwił.
                    • nefnef Re: Jakie eleganckie uzębienie uchwyciłeś! 17.03.09, 21:59
                      Ja dbałbym o każde, nawet to zbłąkane:)
    • 7bylo Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 17.03.09, 23:18
      To te zamordowane w łódzkim gettcie Żydy nie były łodzianami że kasy szkoda?
      • nefnef Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 17.03.09, 23:33
        Były. Co zresztą jest wyraźnie napisane.
        I dlatego chcemy ich czcić. Niekoniecznie wydając kasę w ten sposób:)
        • k_az Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 07:27
          Jaki masz cel, że obrażasz uczucia innych?
          Jątrzysz w okuł zamordowanych niewinnych ludzi.
          Proszę przestań.
          Nie zmuszaj aby Cię pozwać do sądu.
          kaz.
          • nefnef Re: Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 20:12
            Jesteś pewien, że wiesz co piszesz? I czy przypadkiem to nie Ty jątrzysz?
    • phelix Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 18.03.09, 07:07
      to dlatego - że kasa idzie na te obchody- ul. Wojska Polskiego i
      przyległe strasza swoim wyglądem. pewnie zachowuje się je w takim
      syfiastym stanie ku upamiętnieniu.
      • lesialesia Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 18.03.09, 07:52
        "Jaki masz cel, że obrażasz uczucia innych?
        Jątrzysz w okuł zamordowanych niewinnych ludzi.
        Proszę przestań.
        Nie zmuszaj aby Cię pozwać do sądu.
        kaz. "

        wow. największy problem jest w tym, że nikt nie mówi, żeby nie czcić. tylko
        chodzi o to JAK czcić. czy wy sobie w ogóle zdajecie sprawę z tego jak ma
        wyglądać budżet Łodzi?? na wszystko brakuje, szkoły się sypią, policja niedługo
        nie będzie miała za co kupić benzynę do radiowozów, a 'my' sobie chcemy pozwolić
        na wydawanie niesamowitych pieniędzy na obchody likwidacji getta
        to jest jakiś absurd przecież
        • k_az Do tych co wyśmiewają!!! 18.03.09, 08:10
          T%o proponuję aby np: Włosi przestali dbać o groby na Monte
          Casino.Przykładów mam wiele, tylko nie o to chodzi. Co ma jedno
          czyli "finansować z kasy miasta czy nie" do drugiego "wyśmiewania
          tych co zgineli w gecie" Proszę więc raz jeszcze niech przestaną.
          Proponuję niech zajmą się tym kto ich okradł w ostatnich latach, że
          są tak biedni.
          kaz.
          • Gość: wPolu propozycja przyjęta IP: *.gprs.plus.pl 18.03.09, 08:16
            okradający są w umł, dowody są, sprawy w sądach się toczą, po cichu,
            żeby się nie rozniosło po ludziach, szaaaaaaaaaaaa
            • lesialesia Re: propozycja przyjęta 18.03.09, 09:45
              nie organizować obchodów wcale to jedno, a organizować je tak aby nie zrujnować
              finansów miasta to coś innego.
              moim zdaniem to łódzcy Żydzi powinni zabrać głos i zaapelować o rozsądek. tylko
              Oni nie zostaliby posądzeni o antysemityzm a Im również powinno zależeć na tym,
              aby w mieście żyło się lepiej nie tylko przez jeden dzień
              • iszkariota Durne dywagacje 18.03.09, 10:04
                lesialesia napisała:

                > moim zdaniem to łódzcy Żydzi powinni zabrać głos i zaapelować o rozsądek.

                No ładnie - waśnie o rzecz oczywistą i na dodatek zrzucanie na ofiary kaźni
                odpowiedzialność za kaształt obchodów, lub ich brak.
                Ktoś wczesniej przytomnie zauważył, że byli to Łodzianie, obywatele Polski, więc
                właściwie po co ich głos w tak jednoznacznej sprawie oddania czci umęczonym i
                pomordowanym?
                Czy rodziny pomordowanych na Radogoszczu też powinni zabrać głos w sprawie ofiar
                i podjąć decyzję czy pamiętac, czy z powodu kryzysu dąc sobie spokój z pamięcią?
                • iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 10:06
                  iszkariota napisał:
                  czy z powodu kryzysu dąc sobie spokój z pamięcią?

                  Poprawka, nie z powodu kryzysu, a nieudolnym zarządzaniem miastem.
                  • lesialesia Re: Durne dywagacje 18.03.09, 11:54
                    człowiek ograniczony zawsze rozumie to co chce zrozumieć.
                    chodzi o sposób obchodów a nie o sam fakt. to, że uczcić trzeba, jest kwestią
                    bezsporną. ale żeby od razu wydawać na to fortunę??? po co pytam? czy to, że
                    przez jeden dzień zjemy 15 milionów sprawi, że zbrodnia holocaustu stanie się
                    mniej okrutną?? nie lepiej zrobić skromniejsze obchody a resztę pieniędzy
                    przeznaczyć na głodne dzieci albo na utrzymanie szkół?? naprawdę TRZEBA wydać
                    dużo pieniędzy żeby pokazać, że się pamięta?
                    • iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 17:20
                      No to idź do gminy żydowskiej z pytaniem ile miasto ma wydać na uczczenie ofiar
                      getta, do potomków ofiar Radogoszcza, a najlepiej wystąp z inicjatywą
                      obywatelską dotyczacą przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum, w którym
                      jedynym pytaniem byłoby: Ile Twoim zdaniem nalezy wydać z budżetu państwa na
                      upamiętnianie ofiar;
                      Odpowiedz a. 100 milionów
                      Odpowiedź b. 200 milionów
                      Odpowiedz c. 300 milionów
                      To co piszesz jest coraz bardziej zdumiewające, a tekst "o głodnych dzieciach i
                      utrzymaniu szkół" jest prymitywna demagogią.

                      Państwo poprzez naszych przedstawicieli prowadzi polityke historyczną, miast
                      dotyczy ta sama zasada, wydają tyle, ile uważają za słuszne na ten cel. Może za
                      dużo, może za mało tu można mieć swoją opinię, ale pomysł z pytaniem ofiar ile
                      ich zdaniem ma być wydane jest delikatnie mówiąc bezmyślne i niegrzeczne.
                      • lesialesia Re: Durne dywagacje 18.03.09, 17:50
                        nie zamierzam nikogo pytać, uważam tylko że sami powinni się wykazać odrobiną
                        dobrej woli.
                        uważasz, że powinni zamykać szkoły, ale mogą wydać lekką ręką kilka milionów na
                        1 obchody? nie jesteśmy bogatym miastem, żeby móc sobie pozwolić na taką
                        rozrzutność! może niech lepiej zainwestują w edukację, żeby dzieci chociaż
                        wiedziały co mają pamiętać.
                        chwalisz inicjatywę prezydenta natomiast chwilę później piszesz, że brak
                        funduszy to jego wina bo nieudolnie zarządza miastem. jaka w tym logika? właśnie
                        pomysł wydania takiej kasy na obchody to idealny przykład złego zarządzania miastem.
                        prymitywną demagogią jest udawanie, że koszt obchodów zmieni ich znaczenie.
                        powiedzmy: Panu Kowalskiemu zabili ukochanego ojca. twierdzisz, że jego żal
                        będzie mniejszy jeśli dostanie 10 milionów odszkodowania, a nie 1 milion?
                        korzystasz z dróg w Łodzi? korzystasz z łódzkich szpitali? korzystasz z
                        łódzkiego mpk? broni Cie policja? chodzisz/chodziłeś do państwowej szkoły w
                        Łodzi? nie zależy Ci żeby jakość usług oferowanych przez miasto była na
                        odpowiednim poziomie? co da wydanie astronomicznej kasy na jedno przedsięwzięcie?
                        • iszkariota Re: Durne dywagacje 18.03.09, 18:05
                          Ze wszystkim się zgadzam prócz oczekiwanie na podpowiedź ze strony ofiar i ich
                          rodzin. Przypomina to np. oświadczenie solenizatnowi że nie ma się pieniędzy, w
                          związku z tym można podarować złoty zegarek, lub pocztówkę z bukiecikiem
                          kwiatków i żeby sie wypowiedział co chce.
                          • nefnef Re: Durne dywagacje 18.03.09, 20:27
                            Nie odbierałbym możliwości wypowiadania się lub milczenia w tej sprawie
                            poszkodowanym Żydom i ich rodzinom.
                            Takie wielkie kwoty budzą poważne zastrzeżenia u takiego małego człowieka jak ja.
                            Zdecydowanie wolałbym włożenie tych pieniędzy w ratowanie tego co jeszcze mamy,
                            choćby w prace na cmentarzu przy Brackiej. Boje się, że kasa pójdzie w tzw.
                            parę, czyli wyparuje gdzieś tam. Przypominam, że wspaniały zabytek – synagoga
                            Kościuszki/Zielona nie został odbudowany. O ile wiem to stacja Radegast dalej
                            nie funkcjonuje tak, jak to było założone.
                            A Pan Bartoszewski mógłby wystarać się o dofinansowanie biednego i zaniedbanego
                            przecież miasta (na tle innych dużych miast) w kontekście zbliżających się
                            obchodów.
                            • Gość: kropa Re: Durne dywagacje IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 11:28
                              Niech Polacy ,,wbiją sobie do głów" raz na zawsze to ,że za Holocaust
                              odpowiedzialni są Niemcy. Polska została podbita w 1939r i nie mieliśmy nic do
                              gadania. W Kraju stacjonowały wielotysięczne garnizony wojskowe, w miastach
                              działały różne służby bezpieczeństwa i policja.
                              Podczas całej okupacji zginęło tak wielu ludzi, tyle zniszczeń okropieństw...
                              Każdy chyba stracił kogoś z rodziny podczas II wojny światowej.
                              To do ku.. nędzy dlaczego ja mam się wstydzić i przepraszać , kto tu był katem
                              a kto ofiarą. Dlaczego kreuje się teraz taką politykę, że jesteśmy czemuś winni
                              a przynajmniej temu ze biernie się przyglądaliśmy.
                              Takich oszczerstw i kłamstw w skierowanych w Polski naród, to ja znieść nie
                              mogę. Nasi przodkowie przez 6 lat na wszystkich frontach walczyli z Niemcami.
                              Ilu z nich przelało krew za wolność innych( Francji, Włoch, Holandii, Norwegii.
                              Dlaczego w Łodzi pomnik ,,Armii Łódź" która biła się z wrogiem na terenie
                              województwa został zbudowany ze składek mieszkańców, i jest usytuowany trochę na
                              uboczu a Na Piotrkowskiej stawia się rzeźby ku czci Latarnika,
                              fabrykanta,pianisty ??? Czemu do niedawna nikt nie zajmował się cmentarzami
                              poległych żołnierzy w jednej z największych starć zbrojnych I wojny światowej
                              bitwie Łódzkiej 1914r. Synagogę też nie my wysadziliśmy niech Niemcy oddają za
                              nią pieniądze.
                              I nie twórzcie mitów, że tak wspaniale się tu żyło przed wojną.
                              • iszkariota Re: Durne dywagacje 19.03.09, 14:01
                                Jak Ci ktoś z rodziny umrze na chorobę nowotworową z powodu wieloletniego
                                używania nikotyny, to nie stawiasz pomnika na cmentarzu i nie palisz świeczek
                                dlatego że powinien to zrobić koncern produkujący śmiercionośną truciznę, bo on
                                jest winien śmierci w męczarniach?
                                Przykro mi, taka jest logika tego co napisałeś.
                                • nefnef Re: Durne dywagacje 19.03.09, 17:10
                                  Facet wpuścił Ciebie w maliny - sam sobie poniekąd zaprzeczasz. Rzecz idzie o
                                  publiczne pieniądze i to, na jakie cele idą - czy na świeczki aby.
                        • k_az Proszę, 18.03.09, 18:13
                          dajcie spokój już tej sprawie. Wyrażam bełną wdzięczność tym którzy
                          myślą podobnie.

                          Mądrzy osiągną szacunek, lecz głupcy wywyższają hańbę.
    • lew_konia Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 19.03.09, 14:08
      Pewnego 11. listopada byłam z grupą łódzkiej młodzieży pod Arnhem.
      Na cmentarzu Holendrzy remontowali pomnik upamiętniający tę bitwę i
      poległych:

      pl.wikipedia.org/w/index.php?
      title=Plik:Ossterbeek_Memorial_Plateau.jpg&filetimestamp=200708211413
      44

      Gdy robotnicy zauważyli nadchodzącą grupę Polaków z kwiatami
      przerwali pracę i odsunęli się, abyśmy mogli złożyć hołd poległym.

      Dlaczego za utrzymanie polskich, brytyjskich i amerykańskich mogił
      płacą Holendrzy? - odpowiedz sobie nefnef
      • nefnef Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get 19.03.09, 17:08
        Przykro mi, że nie rozumiesz podstawowych spraw i słów - toż ja bardzo chętnie
        utrzymam w stanie jak należy groby i Rosjan, dopiero co pisałem o skandalicznym
        zaniedbaniu cmentarza przy Brackiej i Radegastu.
        Ale cóż, czytać to ja forumowiczów uczyć wciąż nie chcę.
      • Gość: kropa Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 21:10
        Płacą bo armie tych krajów walczyły za ich wolność od hitlerowskiej okupacji.
        • Gość: kropa Re: Kto ma wyłożyć kasę na obchody likwidacji get IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.03.09, 21:39
          Chociaż w ten symboliczny sposób mogą podziękować za przelaną krew.
          W Łodzi też mamy ładny pomnik Mojżesza w Parku Śledzia więc nie można powiedzieć
          , że zapomnieliśmy kto kiedyś mieszkał na Bałutach i Starym Rynku. Chodzi tylko
          o to , że historia Łodzi to nie tylko żydzi. W tym mieście działo się naprawdę
          wiele, ważne aby władze łodzi o tym pamiętały. Innym tez należy się pamięć i
          szacunek.
    • staahoo Popełniłeś samobójstwo.. 19.03.09, 21:44
      ..w ten sposób przedstawiając swoje wątpliwości.
      Niech Ci FŁ lekkim będzie.
      • nefnef łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 19.03.09, 21:59
        Przeciwnie. Nawet odrobina myśli o samobójstwie – chyba że myślisz o
        morderstwie. O poklask na FŁ z żadnej strony nie zabiegam.

        Ja wątpliwości nie mam – łódzkie getto to sprawa ogólnopolska i wszyscy
        powinniśmy partycypować w upamiętnianiu!
        • lesialesia Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 20.03.09, 07:59
          "> Ja wątpliwości nie mam – łódzkie getto to sprawa ogólnopolska i wszyscy
          > powinniśmy partycypować w upamiętnianiu!"

          oczywiście, że tak, ale są dziedziny, które wiele stracą przez to, że miasto
          wyda AŻ tyle pieniędzy na te obchody. zrobić obchody, zaprosić gości, uczcić
          godnie, ale nie zapominać, że miasto Łódź musi funkcjonować również przez
          pozostałe dni w roku.
          • nefnef Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska 20.03.09, 20:54
            No właśnie za tym głosuje, żeby obchody były centralne, finansowane z budżetu
            państwa - czyli przez nas wszystkich, i przez to bardziej podkreślony ich
            zasięg. To się da pogodzić. Nawoływanie, że tylko Łódź jest dla mnie co najmniej
            dziwne.
            • Gość: niunia Re: łódzkie getto to sprawa ogólnopolska IP: *.pools.arcor-ip.net 21.03.09, 13:18
              Buhaha ja sie nie zgadzam. W Toledo nawet knajpy z zydowskim zarciem
              nie uswiadczysz, bo nikt sie nie zachwycal. A w Polsce Krakow
              ciulenty i clezmery, Lodz anatewki. Kurde dlaczego mamy takie
              kompleksy????
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka