Dodaj do ulubionych

Podatek od spadku

30.05.11, 22:03
Witam
Mam pytanie dot. podatku od spadku po ojcu. US ustalił mi podatek od spadku w wysokości 1600zł. Obecnie nie stać mnie na zapłacenie takiej kwoty z uwagi na trudną sytuację materialną (mąż jest bezrobotny, mamy dwoje dzieci na utrzymaniu). Czy ktoś może wie czy US rozpatruje coś takiego jak wniosek o zwolnienie/umorzenie podatku, jakie ewentualnie mogłabym przedstawić dokumenty i na jakie przepisy się powołać? A może ktoś miał podobną sytuację i podzieli się informacjami.
pozdrawiam
Monika
Obserwuj wątek
    • agulha Re: Podatek od spadku 31.05.11, 18:34
      To już jest pewnie zaległość podatkowa. Pewnie nie złożyłaś odpowiedniej deklaracji w stosownym terminie, przecież teraz spadek po najbliższych jest nieopodatkowany, jeżeli się go zgłosi w porę.
      Ubiegać się o zwolnienie pewnie można, pamiętaj tylko, że urząd może przeanalizować nie tylko Wasze aktualne dochody, ale i przeszłe i (jeżeli się nie mylę) również oszczędności bankowe.
      • moniacw Re: Podatek od spadku 31.05.11, 22:40
        Nie, to nie jest zaległość podatkowa. Nie chciałam się zbytnio rozpisywać na forum;-) i stąd problem. Mój tata zmarł w 1982r., ale dopiero teraz robiliśmy postępowanie spadkowe. Ulga obowiązująca od 2007r. mnie nie obejmuje ;-( W moim przypadku wolną od podatku jest kwota 9637 zł. Wszelka nadwyżka kwoty spadku ponad 9637zł podlega opodatkowaniu wg 3, 5 i 7 proc. skali. Problem podatku - i to duży problem, w chwili obecnej - wyniknął stąd, że w spadku po ojcu odziedziczyłam 1/6 mieszkania. Niestety nie mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej, gdyż w tym lokalu nie mieszkam i nie jestem też w nim zameldowana. 2 lata temu zakupiłam z mężem mieszkanie, na które wzięliśmy kredyt. Zgodnie z przepisami żeby z tej ulgi skorzystać musiałabym przepisać mieszkanie np. na syna, zamieszkać i zameldować się w odziedziczonym lokalu przez okres 5 lat. Wszystko pociąga za sobą koszty. Chore jest dla mnie to, że muszę zapłacić podatek dlatego, że mam mieszkanie. A przecież podatek od wzbogacenia się (o to właśnie mieszkanie) zapłaciłam 2 lata temu.
        Czy widzicie jakiś wyjście z sytuacji?
        Monika

• Gość: gość Re: Podatek od spadku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.11, 11:35
          MOżna spróbować kombinacji z brzmieniem przepisów. zapewne jesteś współwłaścicielem mieszkania razem z mężem. Przepis mówi, że nie możesz być właścicielem innego mieszkania, domu. Widziałam interpretacje, że współwłasność to jednak co innego. a z kolei zbycie zbycie udziału w odziedziczonej nieruchomości na rzecz współspadkobiercy nie stanowi podstawy do ustalania zobowiązania podatkowego. Więc może w tą stronę. Bo szczerze mówiąc, na umorzenie zobowiązania w tej kwocie nie liczyłabym. Szybciej rozłożenie na raty.
        • agulha Re: Podatek od spadku 02.06.11, 00:20
          Nie bardzo to ogarniam...Co robisz z tą swoją 1/6? Jeżeli wynajmujecie całość i dostajesz 1/6, to powinno z czasem wystarczyć na zapłacenie 1600 zł. Jeżeli kto inny tam mieszka, to powinien Cię spłacić. Jeżeli mieszka i wiecznie nie ma pieniędzy, a wyprowadzić się nie chce, to może rozsądniej byłoby zrzec się na jego rzecz tej 1/6. Tak zrobiła moja koleżanka - jedyna z trójki rodzeństwa ze stabilną pracą: jej brat mieszka w mieszkaniu po rodzicach, pracuje dorywczo, o spłacaniu nie ma mowy, o zamianie na mniejsze też nie, a jeszcze mieszkanie zadłuża, no a odpowiedzialność za długi jest solidarna.
          Jeżeli opcje jw. nie są dostępne, to chyba tylko podanie o rozłożenie na raty i(lub) ubieganie się o kredyt albo pożyczkę hipoteczną na te 1600 zł. Względnie o pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub tp. (wspominasz, że mąż jest bez pracy, o sobie nie piszesz).
    • arszenik0 Re: Podatek od spadku 23.11.11, 22:31
      Monika, najlepiej będzie jeśli poszukasz odpowiedniej osoby, ktoś Ci pomoże. Tutaj na forum niekoniecznie ją znajdziesz. Wiem, że w tego typu sprawach specjalizuje sie kancelaria Mariusza Borucha w Krakowie i Rachelski z Warszawy. Nawet jeśli mieszkasz całkiem gdzie indziej, warto się z nimi skontaktować niż walić w ciemno do osób, których nie znasz.
      • moniacw Re: Podatek od spadku 24.11.11, 18:34
        Dzięki bardzo za info:-) Niestety nie ominęła mnie przyjemność opłacenia podatku;-( Na rozmowie u pana burmistrza usłyszałam,że zła sytuacja materialna rodziny nie jest podstawą do zwolnienia z podatku. A termin uciekał i pomimo złożenia podania o zwolnienie z podatku w US naliczane były odsetki. Pozdrawiam wszystkich Monika
        • bezpocztyonline Re: Podatek od spadku 24.11.11, 20:30
          moniacw napisała:

> Na rozmowie u pana burmistrza usłyszałam,że zła sytuacja materialna rodzin
          > y nie jest podstawą do zwolnienia z podatku.

Owszem, jest. Ustawowo jest to zapisane w Ordynacji Podatkowej.

Faktem jest jednak, że podatek ten stanowi "dochód własny gminy" czyli to do burmistrza rzeczywiście należała decyzja, czy się zlitować czy nie. Nie zlitował się - cóż...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka