Dodaj do ulubionych

Loża masońska

29.10.22, 08:52
Widziana od strony Grobli. Kamień węgielny pod budowę Loży położono 3 maja 1817. Koszty okazały się wysokie niemniej w 1822r budynek został wykończony. Z bogatego wystroju niewiele pozostało.
Poza drobnym epizodem na początki jej działalności była opanowana przez Niemców. I do samego końca (Dekret Prezydenta Mościckiego z 1938r rozwiązujący te loże) taką pozostała.
W XX leciu w Poznaniu było 4 loże z tego dwie żydowskie.
Obserwuj wątek
    • qwardian Re: Loża masońska 29.10.22, 10:30
      renepoznan napisał:

> Poza drobnym epizodem na początki jej działalności była opanowana przez Niemców

Ponury budynek, no na pewno nie przywrócono ich działalności po wrześniu 1939, ale ciekawostka, bo chyba we Wrocławiu Żydowski Zakon B'nei B'rith kontynuował działalność do końca III Rzeszy..
      • renepoznan Re: Loża masońska 29.10.22, 10:51
        Co zabawne i trochę dziwne. Gestapo bardzo interesowało się likwidacją tych lóż masońskich ale żydowskich. Ścigali likwidatorów i domagali się dokumentacji likwidacji. Nie wiem po co im to było.
      • renepoznan Re: Loża masońska 29.10.22, 11:08
        Te dwie loże żydowskie to:
        - Aminitia - zarejestrowana w 1915r. na czele której stał adw. Marcin Kohn
        - Kosmos-Loge - centrala mieściła się w Paryżu.
        Dwie pozostałem loże były niemieckie.
        -Johannis Freimauer-loge zum Tempel der Eintracht - to ta przy Grobli. Jak jednego z patronów wieła św. Jana Chrzciciela - w loży stała jego figura.; Na jej czele stał Herbert Kindler
        - Schlaraffia - wybitnie lokalna. W momencie rozwiązania liczyła 6 członków.
        • qwardian Re: Loża masońska 29.10.22, 12:22
          Gdybym wiedział to bym zwrócił uwagę, ale na Grobli byłem ostatni raz kiedy płaciłem rachunki za gaz, a to spory szmat czasu..
        • renepoznan Re: Loża masońska 29.10.22, 14:40
          Ups. Literówka mi się trafiła. Pierwsza loża to "Amicitia"

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka