Gość: mk IP: *.devs.futuro.pl 16.01.06, 21:13 uwielbiam ten park. wychowalem sie w domu z widokiem na park Kosciuszki... ech..łza sięw oku kręci Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: oj Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.eranet.pl 16.01.06, 22:09 ziemne alejki to zly pomysl... w parku bawia sie dzieci na rolkach... pozatym to zadna przyjemnosc korzystac z takich alejek gdy nadejdzie jesień.. Odpowiedz Link Zgłoś
gregory_z_radomia Re: Remanent parku Kościuszki 16.01.06, 23:10 W tekście znajduję sie mały błąd, a dokładnie w zdaniu: "Urządzanie parku noszącego obecnie imię Tadeusza Kościuszki trwało do 1844 r. Wtedy Radom stał się stolicą nowo utworzonej guberni RADOMSKO-KIELECKIEJ". Z wiadomych mi źródeł, ukaz Mikołaja I z 21 sierpnia 1844 r. redukował liczbę guberni z 8 do 5. W wyniku tego posunięcia powstała gubernia radomska która dzieliła się na 19 okręgów i 8 powiatów: powiat kielecki (okręg kielecki i jędrzejowski), powiat miechowski (okręg miechowski, skalbmierski, proszowicki), powiat olkuski (okręg olkuski, pilicki, lelowski), opowiat patowski (okręg opatowski i solecki), powiat opoczyński (okręg opoczyński, konecki, szydłowiecki), powiat radomski (okręg radomski i kozienicki), powiat sandomierski (okręg sandomierski i staszowski) i powiat stopnicki (okręg stopnicki i szydłowski). W tym okresie Kielce podlegały pod Radom. To taki mały ale jak znczący szczególik.:). (Redakcja mogłaby poprawić ten błąd) Odpowiedz Link Zgłoś
heniek_z_lasu Re: Remanent parku Kościuszki 16.01.06, 23:30 Dobrze, że ktoś czuwa i szkoda, że redaktorzy nie przykłądają się jeszcze tak jak powinni... Ale będzie lepiej, prawda?;) Odpowiedz Link Zgłoś
isoxazolidine Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 08:12 dodam, że Gmach wspomniany w tekście już wcześniej został siedzibą władz województwa sandomierskiego ze stolicą w Radomiu .... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lesnik Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 17.01.06, 09:26 Proponuje przywrocic dawne zeliwne ogrodzenie parku , to uchroni park przed nocnymi zniszczeniami chuliganow, park powinien byc zamykany na noc i pilnowany. Tak bylo dawniej w Radomiu. Teraz jak slyszalem wrucono do takiej nocnej formy zabezpieczenia w kilku juz zabytkowych parkach w Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J-25 Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 10:40 Po desancie Kochanowskiego to raczej nie możliwe, otoczenie pomnika musi być "otwarte" aby wkomponować się w otoczenie, analiza mówi o odtworzeniu arabeski kwiatowej, zamku itp. dlatego wycinki o których tu mowa zapewnie będą większe niż te wynikajace z analizy. Ale to sprawa projektu, a takze mam nadzieje również debaty publicznej. Odpowiedz Link Zgłoś
isoxazolidine Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 16:06 elementy tego ogrodzenia są w Kielcach. swego czasu ekipa SKRZR tam sie wybierała. jaki skutek ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J-25 Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 17.01.06, 16:44 Ta historia już obrosła legendą ponoć wglądało to tak, że komuś z Kielc się ogrodzenie spodobało, nakazano więc je zezłomować, tam po cenie złomu ogrodzenie odkupił je urząd miejski (?) w Kielcach i zamontowałou siebie. Z prawnego punktu widenia nie mamy szans na jego odzyskanie co najwyżej możemy je odtworzyć.Jest jeszcze jedna historia dotyczaca kompletnej zbroi z XV w. znalezionejw Radomiu przez pracowników muzeum regionalnemu podległemu wówczas Muzeum Narodowemu w Kielcach które ostatecznie po zakupie trafilo do Kielc. Niestety nie interesowalem sie tymwięc nie wiem czy to prawda czy fikcja. Prawdą jest natomiast to,ze w 1965 roku. muzeum w radomiu usiłowało zlikwidować zbiory przyrodnicze przekazując je do Kielc, na podstawie opini napisanej przez diał przyrody Muzeum w Kielcach, jedynie zdecydowana postawa śp. Leopolda Pac- Pomarnackiego, Teodora Zielińskiego i innych którzy wprost podważyli kompetencje sporządzajacych opiię spowodowały że zbiory zostały, a 10 lat później utworzono oficjalnie zial Przyrody.Takie przypadki "przejmowania" przez sąsiednie miasto różnych instytucji (np.LOP powstała w Radomiu, a po kilku latach zarząd przeniesiono do Kielc) można zresztą mnożyć. Odpowiedz Link Zgłoś
greg958 Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 09:39 a ja pamiętam majowe kiermasze książkowe na głównej alei... nie było tygodnia abym nie przespacerował się po parku. najpierw z rodzicami, potem z kolegami aż wreszcie spotkania i spacery z sympatią. ale od 1969r wizyty w radomiu już są sporadyczne a park dalej STOI! nie odmawiam sobie spaceru choc główną aleją. czy stoi jeszcze waga osobowa "siadana" z fotelem? to też była atrakcja 50 lat temu? radomianin z gdyni Odpowiedz Link Zgłoś
domel_radom Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 13:03 najlepiej wszystko pozamykac i isc spac tak???? bzdura.. park to miejsce (jak malo jakie) publiczne. musi byc przyjazne. jezelisie go zamknie bedzie jeszcze gorzej... naprawde... za korekte teztu slowa podzieki... BO DIABEL TKWI W SZCZEGOLACH... szczegolnie tyck o kielcach =D Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: as barej wysiada IP: *.radom.pilicka.pl 17.01.06, 14:31 wydano 44 tys.zł by dowiedzieć się ile jest drzewek; może generałek marcinkowski przespacerowałby się i policzył drzewka; a jak paluszków by nie starczyło to ten przekręt, jego kurdupel - zastępca co jak co ale liczyć umie (swoje). Brawo! Poza tym 44 tys wydać by "dostać" 4 tys., a wczesniej by kupa urzędników miała co robic przygotowując ów wniosek o dofinansowanie (czego?). Ekstara! Miasto wreszcie się rozwija! powinniśmy postawić pomnik nie jakiemuś tam Kochanowskiemu ale marcnkowskim, banasiewiczom , nitom, woźniakom, włodarczykowm... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Norbi Re: barej wysiada IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 15:03 Tyle sie płaci za wiedzę, w Radomiu większość projektantów lub inwestorów zieleniarzowi za taką robotę skłonna byłaby zapłacić 500-1000, a resztę dla siebie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zorientowany Re: barej wysiada IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 16:52 Tym bardziej,że kiedyś już taka dokumentacja powstała i na tym się skończyło. Ale cuda będą się działy!!! Przecież wybory samorządowe już jesienią i trzeba zadbać o miasto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: realista Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.internet.radom.pl 18.01.06, 01:17 precz z asfaltem, kostke z jadaru niech miasto kupi :D buahahhaha kostka tylko z jadaru, to technologia pieknego betonu :D rotfl Odpowiedz Link Zgłoś