Dodaj do ulubionych

Remanent parku Kościuszki

IP: *.devs.futuro.pl 16.01.06, 21:13
uwielbiam ten park. wychowalem sie w domu z widokiem na park Kosciuszki...
ech..łza sięw oku kręci
Obserwuj wątek
    • Gość: oj Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.eranet.pl 16.01.06, 22:09
      ziemne alejki to zly pomysl... w parku bawia sie dzieci na rolkach... pozatym
      to zadna przyjemnosc korzystac z takich alejek gdy nadejdzie jesień..
    • gregory_z_radomia Re: Remanent parku Kościuszki 16.01.06, 23:10
      W tekście znajduję sie mały błąd, a dokładnie w zdaniu: "Urządzanie parku
      noszącego obecnie imię Tadeusza Kościuszki trwało do 1844 r. Wtedy Radom stał
      się stolicą nowo utworzonej guberni RADOMSKO-KIELECKIEJ".
      Z wiadomych mi źródeł, ukaz Mikołaja I z 21 sierpnia 1844 r. redukował liczbę
      guberni z 8 do 5. W wyniku tego posunięcia powstała gubernia radomska która
      dzieliła się na 19 okręgów i 8 powiatów: powiat kielecki (okręg kielecki i
      jędrzejowski), powiat miechowski (okręg miechowski, skalbmierski, proszowicki),
      powiat olkuski (okręg olkuski, pilicki, lelowski), opowiat patowski (okręg
      opatowski i solecki), powiat opoczyński (okręg opoczyński, konecki,
      szydłowiecki), powiat radomski (okręg radomski i kozienicki), powiat
      sandomierski (okręg sandomierski i staszowski) i powiat stopnicki (okręg
      stopnicki i szydłowski). W tym okresie Kielce podlegały pod Radom. To taki mały
      ale jak znczący szczególik.:). (Redakcja mogłaby poprawić ten błąd)
      • heniek_z_lasu Re: Remanent parku Kościuszki 16.01.06, 23:30
        Dobrze, że ktoś czuwa i szkoda, że redaktorzy nie przykłądają się jeszcze tak jak powinni... Ale będzie lepiej, prawda?;)
      • isoxazolidine Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 08:12
        dodam, że Gmach wspomniany w tekście już wcześniej został siedzibą władz województwa sandomierskiego ze stolicą w Radomiu ....
        • Gość: lesnik Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 17.01.06, 09:26
          Proponuje przywrocic dawne zeliwne ogrodzenie parku , to uchroni park przed
          nocnymi zniszczeniami chuliganow, park powinien byc zamykany na noc i pilnowany.
          Tak bylo dawniej w Radomiu. Teraz jak slyszalem wrucono do takiej nocnej formy
          zabezpieczenia w kilku juz zabytkowych parkach w Polsce.
          • Gość: J-25 Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 10:40
            Po desancie Kochanowskiego to raczej nie możliwe, otoczenie pomnika musi
            być "otwarte" aby wkomponować się w otoczenie, analiza mówi o odtworzeniu
            arabeski kwiatowej, zamku itp. dlatego wycinki o których tu mowa zapewnie będą
            większe niż te wynikajace z analizy. Ale to sprawa projektu, a takze mam
            nadzieje również debaty publicznej.
            • isoxazolidine Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 16:06
              elementy tego ogrodzenia są w Kielcach. swego czasu ekipa SKRZR tam sie wybierała. jaki skutek ?
              • Gość: J-25 Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 17.01.06, 16:44
                Ta historia już obrosła legendą ponoć wglądało to tak, że komuś z Kielc się
                ogrodzenie spodobało, nakazano więc je zezłomować, tam po cenie złomu
                ogrodzenie odkupił je urząd miejski (?) w Kielcach i zamontowałou siebie. Z
                prawnego punktu widenia nie mamy szans na jego odzyskanie co najwyżej możemy je
                odtworzyć.Jest jeszcze jedna historia dotyczaca kompletnej zbroi z XV w.
                znalezionejw Radomiu przez pracowników muzeum regionalnemu podległemu wówczas
                Muzeum Narodowemu w Kielcach które ostatecznie po zakupie trafilo do Kielc.
                Niestety nie interesowalem sie tymwięc nie wiem czy to prawda czy fikcja.
                Prawdą jest natomiast to,ze w 1965 roku. muzeum w radomiu usiłowało zlikwidować
                zbiory przyrodnicze przekazując je do Kielc, na podstawie opini napisanej przez
                diał przyrody Muzeum w Kielcach, jedynie zdecydowana postawa śp. Leopolda Pac-
                Pomarnackiego, Teodora Zielińskiego i innych którzy wprost podważyli
                kompetencje sporządzajacych opiię spowodowały że zbiory zostały, a 10 lat
                później utworzono oficjalnie zial Przyrody.Takie przypadki "przejmowania" przez
                sąsiednie miasto różnych instytucji (np.LOP powstała w Radomiu, a po kilku
                latach zarząd przeniesiono do Kielc) można zresztą mnożyć.
    • greg958 Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 09:39
      a ja pamiętam majowe kiermasze książkowe na głównej alei... nie było tygodnia
      abym nie przespacerował się po parku. najpierw z rodzicami, potem z kolegami aż
      wreszcie spotkania i spacery z sympatią. ale od 1969r wizyty w radomiu już są
      sporadyczne a park dalej STOI! nie odmawiam sobie spaceru choc główną aleją.
      czy stoi jeszcze waga osobowa "siadana" z fotelem? to też była atrakcja 50 lat
      temu?
      radomianin z gdyni
      • domel_radom Re: Remanent parku Kościuszki 17.01.06, 13:03
        najlepiej wszystko pozamykac i isc spac tak???? bzdura.. park to miejsce (jak
        malo jakie) publiczne. musi byc przyjazne. jezelisie go zamknie bedzie jeszcze
        gorzej... naprawde... za korekte teztu slowa podzieki... BO DIABEL TKWI W
        SZCZEGOLACH... szczegolnie tyck o kielcach =D
    • Gość: as barej wysiada IP: *.radom.pilicka.pl 17.01.06, 14:31
      wydano 44 tys.zł by dowiedzieć się ile jest drzewek; może generałek
      marcinkowski przespacerowałby się i policzył drzewka; a jak paluszków by nie
      starczyło to ten przekręt, jego kurdupel - zastępca co jak co ale liczyć umie
      (swoje).
      Brawo! Poza tym 44 tys wydać by "dostać" 4 tys., a wczesniej by kupa urzędników
      miała co robic przygotowując ów wniosek o dofinansowanie (czego?). Ekstara!
      Miasto wreszcie się rozwija! powinniśmy postawić pomnik nie jakiemuś tam
      Kochanowskiemu ale marcnkowskim, banasiewiczom , nitom, woźniakom,
      włodarczykowm...
      • Gość: Norbi Re: barej wysiada IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 15:03
        Tyle sie płaci za wiedzę, w Radomiu większość projektantów lub inwestorów
        zieleniarzowi za taką robotę skłonna byłaby zapłacić 500-1000, a resztę dla
        siebie
        • Gość: zorientowany Re: barej wysiada IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 16:52
          Tym bardziej,że kiedyś już taka dokumentacja powstała i na tym się skończyło.
          Ale cuda będą się działy!!! Przecież wybory samorządowe już jesienią i trzeba
          zadbać o miasto.
    • Gość: realista Re: Remanent parku Kościuszki IP: *.internet.radom.pl 18.01.06, 01:17
      precz z asfaltem, kostke z jadaru niech miasto kupi :D
      buahahhaha kostka tylko z jadaru, to technologia pieknego betonu :D
      rotfl
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka