Dodaj do ulubionych

Katolicyzm dobry dla Słowian?

08.01.23, 18:14
Na Łużycach językiem ojczystym na co dzień posługują się Katolicy Serbołużyczanie,zarówno młodzi jak i starzy.
Natomiast u protestanckich Serbołużyczan językiem ojczystym posługują się wyłącznie starsi ludzie.Młodzież mówi wyłącznie po niemiecku,jeśli już to uczy się języka przodków w szkole.

www.youtube.com/watch?v=iuCmRVWGK94
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 10.01.23, 11:47
   Chyba dobry, skoro od Słowian pędzonych przez radanickich Izraelitów do kalifa, pochodzi określenie niewolnictwa, Slavery. Chrzest rodziny Piastów nas od tego uwolnił, niestety oni również uczestniczyli w tym haniebnym procederze.
   • olszak-przytycki Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 10.01.23, 12:20
    Takie to były niestety czasy.
    Ja nie wierzę w jakiś wielki handel niewolnikami słowiańskimi.W krajach arabskich i na Zachodzie Europy rzadko występuje słowiańska haplogrupa R1a1.Chyba,że ci niewolnicy byli masowo kastrowani i nie rozradzali się?

    Wschodnie Niemcy(dawne NRD) były luterańskie a dziś są przeważnie bezreligijne.Tylko mała enklawa katolicków na północ od Budziszyna jest bardzo religijna.
    • olszak-przytycki Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 10.01.23, 12:39
     "W związku z masową praktyką kastrowania słowiańskich niewolników przez Żydów przed sprzedażą Arabom, słowo ṣaqlab w kolejnych wiekach zaczęło być używane w znaczeniu „biały eunuch”[136]. Wcześniej arabski uczony Al-Dżahiz (776–869) z Kalifatu Bagdadzkiego, jeden z najważniejszych autorów literatury adabowej, w swej encyklopedii Księga zwierząt (Kitāb al-Ḥayawān – كتاب الحيوان) pisał o zaletach kastrowania słowiańskich niewolników, stwierdzając m.in., iż „pierwszą rzeczą, jaką sprawia kastracja u Słowianina jest powiększenie jego inteligencji”, zaś niekastrowany „pozostanie przy swojej wrodzonej niewiedzy i głupocie właściwej Słowianom”[140]. Już w X wieku w Al-Andalus Ṣaqlab zaczął być kojarzony z kastratem[47]. Później nazwa Słowianin/niewolnik stała się powszechnie dla Arabów ogólnym synonimem kastrata. Historyk z Kordoby Abu Marwan ibn Hayyan al-Qurtubi (987–1075) stosował w tym sensie słowo Ṣaqlab. Pisarz Abu Hayyan al-Gharnati (1256–1344), komentator Koranu i najbardziej znany arabski gramatyk swej epoki, określa kastrata słowem ṣaḳlabī. Takie samo znaczenie tego słowa podają arabsko-łacińskie słowniki z XII i pocz. XIII wieku. W tym drugim występuje też utworzony od pierwotnego wyrazu Słowianin czasownik saqlaba – „kastrować”[141][13"

     Słowiańscy niewolnicy byli masowo kastrowani.
  • oszol-lom-z-rm Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 10.01.23, 15:18
   Lepszy niż prawosławie !
   • olszak-przytycki Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 10.01.23, 15:45
    Ja bym nie powiedział,że prawosławie było złe dla Słowian.Bułgarzy,Macedończycy i Serbowie przetrwali dzięki prawosławiu pod okupacją turecką.
   • privus Który katolicyzm jest lepszy oszołomie? :) 20.01.23, 20:12
    oszol-lom-z-rm napisał:

    > Lepszy niż prawosławie !

    https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/wp-content/uploads/2021/09/katolicyzm-graf.jpg
   • edico Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 23.01.23, 00:44
    W każdym bądź razie w annałach historii Polski dobrze się nie zapisał.
  • privus Re: Katolicyzm dobry dla Słowian? 17.01.23, 15:03
   Katolicyzm był i jest nadal zabójczy nie tylko dla Słowian.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka