Dodaj do ulubionych

Kapuśniak

IP: *.dip.t-dialin.net 06.09.03, 20:51

- 1 włoszczyzna,
- 1/2 kg mięsa na zupę wybranego rodzaju,
- 1/2 kg ziemniaków,
- 1/2 kg kapusty kiszonej,
- 2 cebule,
- 10 dkg boczku wędzonego,
- 2 łyżki smalcu,
- 3 litry dobrej wody,
- sól, pieprz, liście laurowe,
- 1 grzyb suszony,
- 2 łyżki mąki (nie jest to konieczne),
- zielona pietruszka.

Jak przyrządzić?
1) Jeśli to będzie zupa na mięsie, do garnka z wodą wkładamy kawałek mięsa i
gotujemy powoli.

2) Do gotującego się wywaru mięsnego wrzucamy obraną i rozdrobnioną
włoszczyznę. Dorzucamy listek laurowy, pieprz - tak z 2 ziarnka, ziele
angielskie, suszony grzybek.

3) Kiszoną kapustę płuczemy (lub nie - w zależności od jej kwaśności i
naszego smaku) i kroimy na krótsze pasma. Na patelni rozgrzewamy smalec.
Wkładamy kapustę i obsmażamy, aż zmięknie i zarumieni się.

4) W tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy je drobno i wrzucamy do wywaru
mięsno - jarzynowego. Gdy ziemniaki ugotują się (10 - 15 min.) do garnka
wrzucamy uduszoną kapustę.

5) Całość gotujemy jeszcze chwilę dobrze wymieszawszy wszystkie składniki.
Solimy wg własnego uznania.

6) Na patelnię kładziemy pokrojony drobno boczek, a po wysmażeniu dorzucamy
cebulę równie drobno posiekaną. Cebula musi stać się szklista, a nawet lekko
rumiana. Na te składniki sypiemy mąkę i mieszamy całość. Gdy mąka lekko się
przyrumieni, zawartość patelni wrzucamy do garnka z zupą.

7) Jeśli do dna patelni przywarły składniki - nalewamy nieco zupy,
rozprowadzamy ją łyżką, starając się zebrać wszystko z dna i wlewamy do
zupy.

8) Ostatni raz mieszamy wszystko i czekamy aż sie zagotuje ponownie.
Odstawiamy.

Jak podawać?
Jeśli chcemy postawić ją na stole w dużym naczyniu do rozlewania, to choćby
w garnku, w którym się gotowała. Bo do tej zupy nie pasują wytworne wazy.


Uwagi:
Najsmaczniejsza jest na mięsie wieprzowym (np. mała golonka), ale smaczna
wychodzi również w wersji bezmięsnej. Choc pozostawiłabym boczek - dla
specjalnego smaku, jaki daje całości. Naprawdę pyszna staje się 2-3 godziny
po ugotowaniu. Znakomita do przechowywania na następny dzień.


Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka