Dodaj do ulubionych

12 potraw wigilijnych

18.12.21, 21:13
12 potraw wigilijnych:

1. Barszcz z uszkami
2. Żurek grzybowy z ziemniakami
3. Karp smażony
4. Karp w galarecie
5. Ryba po grecku
6. Pierogi z kapustą i grzybami
7. Pierogi ze śliwkami
8. Sałatka warzywna.
9. Makowiec
10. Sernik
11. Kompot z suszu.
12 - no właśnie co?!

U nas nigdy nie jadło się grochu z kapustą, moczki, makówek ani kutii, czasami lądował na stole makaron z makiem i miodem, ale nikt tego nie chciał jeść :(
Obserwuj wątek
    • marbor1 Re: 12 potraw wigilijnych 18.12.21, 21:43
      Kutia i śledzie, pieczywo.
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 18.12.21, 21:48
        marbor1 napisała:

> Kutia i śledzie, pieczywo.

Pieczywo! - to jest to! Śledzie ok, ale to będzie czwarta ryba. Kutii nikt nie tknie. Mogłaby też być zupa owocowa.
    • globette Re: 12 potraw wigilijnych 19.12.21, 18:11
      Pierwsze słyszę o moczce, za to na liście brakuje mi grochu z kapustą.
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 19.12.21, 19:17
        globette napisała:

> Pierwsze słyszę o moczce, za to na liście brakuje mi grochu z kapustą.

Moczka to danie górnośląskie na słodko, moczona bułka z bakaliami. Grochu z kapustą nigdy u nas nie było...
        Może by dla odmiany zrobić bigos wegański?
        • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 20:21
          Bigos wegański po polsku nazywa się kapusta wigilijna :)
          • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 20:57
            bene_gesserit napisała:

> Bigos wegański po polsku nazywa się kapusta wigilijna :)
            >

No tak, ale ona jest niedobra :(
            • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:07
              Yhyy, tak samo jak kluski z makiem są niedobre.
              Jakoś pachnie debiutantką w kuchni.
              • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:26
                bene_gesserit napisała:

> Yhyy, tak samo jak kluski z makiem są niedobre.
                > Jakoś pachnie debiutantką w kuchni.
                >

Kluski z makiem może są dobre, ale nikt ich u nas nie chciał jeść.
    • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 20:21
      Przedziwny terror 12 dań.
      A jak będzie 11, to co? A jeśli się zrobi 5?

Po co tyle tego żarcia, nie rozumiem.

PS Kluski z makiem powinny być domowe, wtedy nie moglibyście sie od nich oderwać.
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:00
        bene_gesserit napisała:

> Przedziwny terror 12 dań.
        > A jak będzie 11, to co? A jeśli się zrobi 5?

To będziesz się smażył w piekle przez całą wieczność.

> Po co tyle tego żarcia, nie rozumiem.

Żeby się nażreć?

> PS Kluski z makiem powinny być domowe, wtedy nie moglibyście sie od nich oderwa
        > ć.

One chyba wtedy były domowe, a i tak nikt nie chciał...
        • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:06
          Ktoś odtrąbił 'tradycję' i trzeba stanąć na baczność, choćby nie wiem co. Dwie zupy - nie lepiej jedna? Karp na dwa sposoby? Ja bym wolała jako drugą rybę łososia. No i wywaliłabym sałatkę warzywną, imo to mało świąteczne danie.

To bez sensu. Tak samo żarcie, żeby się nażreć w, heheh, postną kolację. Ma być miło i smacznie ale bez stękania z przeżarcia. Oczywiście, antropologicznie to obfitość robi święta, ale można granice tej obfitości ustawić na różnym poziomie.
          A kluski z makiem musi robić ktoś, kto się zna.
          • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:28
            bene_gesserit napisała:

> Ktoś odtrąbił 'tradycję' i trzeba stanąć na baczność, choćby nie wiem co. Dwie
            > zupy - nie lepiej jedna? Karp na dwa sposoby? Ja bym wolała jako drugą rybę łos
            > osia. No i wywaliłabym sałatkę warzywną, imo to mało świąteczne danie.
            >
            > To bez sensu. Tak samo żarcie, żeby się nażreć w, heheh, postną kolację. Ma być
            > miło i smacznie ale bez stękania z przeżarcia. Oczywiście, antropologicznie to
            > obfitość robi święta, ale można granice tej obfitości ustawić na różnym
            > poziomie.
            > A kluski z makiem musi robić ktoś, kto się zna.
            >

Dwie zupy są fajne, tak jak karp i ciepły i zimny. To jak się robi te kluski z makiem?...
            • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:38
              Ja nie wiem, mi się to menu wydaje dość banalne po prostu. Karp i karp. Standard, czyli ryba po grecku. Sałatka jarzynowa 'bo wszyscy lubią'. Zero inwencji, jakichś głębszych tradycji. A Wiligia to święto o wielotysięcznym rodowodzie.

Dwie zupy z dodatkami wystarczą, zeby się wszyscy najedli. A reszta?

Mak trzeba zalać wrzątkiem, namoczyć, ew dodać wody i długo gotować na bardzo małym ogniu. Nie przypalić. Ostudzić (nie mielić gorącego, bo się maszynka stępi!), przemielić trzy razy. Doprawić miodem (mało) i cukrem waniliowym (najlepiej domowym). Dodać sparzone rodzynki (te duże, np hetmańskie) i duże kawałki orzechów włoskich (duże kawałki), najlepiej podpieczonych w piecu (5-8 minut w 160-170C). Nie paprać żadnym sztucznym aromatem, nie dodaję też skórek cytrusowych, psują smak maku. Chyba że odrobinę

Makaronu nie umiem, babcia robiła, a babcia nie żyje już. Szukaj w sieci.
              • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 21:49
                bene_gesserit napisała:

> Ja nie wiem, mi się to menu wydaje dość banalne po prostu. Karp i karp. Standar
                > d, czyli ryba po grecku. Sałatka jarzynowa 'bo wszyscy lubią'. Zero inwencji, j
                > akichś głębszych tradycji. A Wiligia to święto o wielotysięcznym rodowodzie.
                >
                > Dwie zupy z dodatkami wystarczą, zeby się wszyscy najedli. A reszta?
                >
                > Mak trzeba zalać wrzątkiem, namoczyć, ew dodać wody i długo gotować na bardzo m
                > ałym ogniu. Nie przypalić. Ostudzić (nie mielić gorącego, bo się maszynka stępi
                > !), przemielić trzy razy. Doprawić miodem (mało) i cukrem waniliowym (najlepiej
                > domowym). Dodać sparzone rodzynki (te duże, np hetmańskie) i duże kawałki orze
                > chów włoskich (duże kawałki), najlepiej podpieczonych w piecu (5-8 minut w 160-
                > 170C). Nie paprać żadnym sztucznym aromatem, nie dodaję też skórek cytrusowych,
                > psują smak maku. Chyba że odrobinę
                >
                > Makaronu nie umiem, babcia robiła, a babcia nie żyje już. Szukaj w sieci.
                >

O jaki fajny przepis! Makaron dodajesz zwykły ze sklepu?
                • bene_gesserit Re: 12 potraw wigilijnych 20.12.21, 22:34
                  Tak, niestety, tagliatelle połamane w połówki i nie al-dente (makaron babci był grubawy, płaski i miękki). Pewnie mogłabym zrobić domowy, ale i tak byłoby to nie to.
    • tralalumpek Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 00:06
      1.kapusta z pieprzem
      2.zurek z grzybkiem i ziemniakiem
      3. Karp smazony
      4. barszczyk czerwony z uszkami
      5. kapusta z grochem
      6.barszyk czerwony z kulebiakiem
      7.lazanki z kapusta
      8. pierogi z kapusta I grzybami
      9.kluski z suszona sliwka
      10.kasza jaglana z gruszka
      11.Kluski z makiem
      12. pierogi ze sliwka suszona

Kompot z suszu

Jako przyklad peerlowskiej wieczerzy wigilijnej.Nie chodzilo o obzarcie sie czy nazarcie ale o tradycje 12 potraw i najwazniejsze: czas razem spedzony przy stole. Wieczerza zaczynala sie w okolicy 16 i trwala prawie do polnocy.
      Te 12 dan byly rozlozone w czasie, czasie rodzinnych spotkan, opowiesci, ....
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 04:29
        tralalumpek napisała:

> Jako przyklad peerlowskiej wieczerzy wigilijnej.Nie chodzilo o obzarcie sie czy
        > nazarcie ale o tradycje 12 potraw i najwazniejsze: czas razem spedzony przy s
        > tole. Wieczerza zaczynala sie w okolicy 16 i trwala prawie do polnocy.
        > Te 12 dan byly rozlozone w czasie, czasie rodzinnych spotkan, opowiesci, ....

Już o 16-ej? Tak wcześnie? Rodzinne spotkania w wigilię to nie, na spotkania chodziło się tylko w pierwszy lub drugi dzień świąt, ale nigdy w wigilię. We Francji natomiast w wigilię idzie się na dyskotekę.
        • tuttifrutti1234 Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 09:48
          dbender napisał:

We Francji natomiast w wigilię idzie się na dyskotekę.

Tak było kiedyś. W tym roku przyjdzie do was Omikron!
          • nchyb Re: 12 potraw wigilijnych 23.12.21, 15:31
            >>We Francji natomiast w wigilię idzie się na dyskotekę.
            powiedzmy, że jakaś część idzie na dyskotekę
            Duża część tam sie nie wybiera, za to idą do restauracji i jedzą ostrygi i foie gras i pije szampana...
            • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 23.12.21, 17:14
              nchyb napisała:

> >>We Francji natomiast w wigilię idzie się na dyskotekę.
              > powiedzmy, że jakaś część idzie na dyskotekę
              > Duża część tam sie nie wybiera, za to idą do restauracji i jedzą ostrygi i foie
              > gras i pije szampana...

No tak, nie wszyscy idą na dyskotekę. Ale dyskoteki są otwarte, chyba że koronawirus przymknie je w tym roku.
        • tralalumpek Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 13:11
          Tal, zgadzac sie.To byl czas dla domownikow, dla siebie nawzajem.Czas rodzinny....Odwiedziny byly w drugi dzien swiat dopiero
          • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 23.12.21, 04:57
            tralalumpek napisała:

> Tal, zgadzac sie.To byl czas dla domownikow, dla siebie nawzajem.Czas rodzinny.
            > ...Odwiedziny byly w drugi dzien swiat dopiero

Dokładnie. Tak jest trochę dzisiaj też.
            • tralalumpek Re: 12 potraw wigilijnych 24.12.21, 11:03
              Opowiesciom rodzinnym nie bylo konca, nigdy nie bylo nudno. Ani kiedy bylismy dziecmi, ani kiedy sie doroslo.Dla mnie Wieczerza Wigilijna pozostala w pamieci jako czas wspólny przy stole , nie jako zjedzenie szybko kolacji ....i co tam pod choinka
              Taka tradycje przeniosłam na swój dom. Czas przy stole wigilijnym to czas wspólnych wspomnień, rozmów, śmiechu i zadumy, czasem łzy za tymi ktorzy juz nie usiądą do stolu....a obok przesuwają sie 12 razy potrawy
              • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 24.12.21, 22:33
                tralalumpek napisała:

> Opowiesciom rodzinnym nie bylo konca, nigdy nie bylo nudno. Ani kiedy bylismy d
                > ziecmi, ani kiedy sie doroslo.Dla mnie Wieczerza Wigilijna pozostala w pamieci
                > jako czas wspólny przy stole , nie jako zjedzenie szybko kolacji ....i co tam p
                > od choinka
                > Taka tradycje przeniosłam na swój dom. Czas przy stole wigilijnym to czas wspól
                > nych wspomnień, rozmów, śmiechu i zadumy, czasem łzy za tymi ktorzy juz nie usi
                > ądą do stolu....a obok przesuwają sie 12 razy potrawy

Czas wspomnień tak.
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 04:33
        tralalumpek napisała:

> 1.kapusta z pieprzem
        > 2.zurek z grzybkiem i ziemniakiem
        > 3. Karp smazony
        > 4. barszczyk czerwony z uszkami
        > 5. kapusta z grochem
        > 6.barszyk czerwony z kulebiakiem
        > 7.lazanki z kapusta
        > 8. pierogi z kapusta I grzybami
        > 9.kluski z suszona sliwka
        > 10.kasza jaglana z gruszka
        > 11.Kluski z makiem
        > 12. pierogi ze sliwka suszona

Fajny zestaw! I prawdziwe dania, a nie, że liczy się chleb, ciasto albo kompot.
        • evro44 Re: 12 potraw wigilijnych 09.01.22, 15:12
          tragiczny zestaw, śliwka gruszkę pogania i kapusta w tysiącach odsłon. Zapychacze i marny karp. Będąc na takiej wigilii miałabym łzy w oczach
          • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 14.01.22, 02:09
            evro44 napisał(a):

> tragiczny zestaw, śliwka gruszkę pogania i kapusta w tysiącach odsłon. Zapychac
            > ze i marny karp. Będąc na takiej wigilii miałabym łzy w oczach

Jest tam trochę powtórek, rzeczywiście, kapusta z pieprzem i kapusta z grochem jako osobne dania.
    • Gość: Paulina1277 Re: 12 potraw wigilijnych IP: *.play-internet.pl 22.12.21, 00:35
      Oczywiscie nie musi byc 12 potraw! Ale polecam od siebie sushi, blok czekoladowy czy pierniczki zaliczyc!
      • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 22.12.21, 04:24
        Gość portalu: Paulina1277 napisał(a):

> Oczywiscie nie musi byc 12 potraw! Ale polecam od siebie sushi, blok czekoladow
        > y czy pierniczki zaliczyc!

Piernik! 🤩 Sushi nie pasuje. Blok to może być z betonu...
        • roseanne Re: 12 potraw wigilijnych 09.01.22, 15:38
          No jak, sushi to ryba!
          • dbender Re: 12 potraw wigilijnych 09.01.22, 17:07
            roseanne napisała:

> No jak, sushi to ryba!
            >

Szprotki w oleju to też ryba, a jednak do Wigilii nie za bardzo pasują. Frytki mimo że bezmięsne też mi do Wigilii nie pasują.
    • zaczarowanyogrod Re: 12 potraw wigilijnych 13.01.22, 17:35
      U mnie czasem jest 12 czasem mniej parę razy jak mieliśmy gości i każdy przyniósł coś swojego to było z 15, ale od zawsze 1. Barszcz z uszkami 2. Kapusta z grochem i grzybami 3. Kasza gryczana z cebulką 4. Śledzie 5. Sałatka warzywna 6. Smażona ryba nie koniecznie karp, kotlety z ryby 7. Kompot z suszu 8.Piernik lub sernik lub makowiec Czasami: 9.Ryba po grecku 10. Krokiety z kapustą i grzybami 11. Gołąbki z ryżem i grzybami. 12. Pierogi z kapustą i grzybami

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka