Dodaj do ulubionych

A jak Atom w M jak Miłość

17.12.09, 10:23
10 mln zł na propagandę? Wmuszanie przestarzałych technologii?
Obserwuj wątek
    • sfajros Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 10:37
      Dokładnie. Elektrownie atomowe może i warto było budować, ale 10 lat temu.
      Obecnie trzeba myślećo bardziej nowoczesnych i mniej kosztownych rozwiązaniach.

      A przede wszystkim należałoby zacząć od gruntownej modernizacji istniejących
      rozwiązań opartych na węglu. W ten sposób uzyskałoby się bardzo duże oszczędności.

      Niestety obawiam się jednak, że debata w Polsce następujący przebieg: albo
      jesteś nowoczesnym, oświeconym i wierzącym w postęp technologiczny zwolennikiem
      atomu albo zalęknionym ekologiem straszącym nowym Czarnobylem. Zupełnie tak jak
      w przypadku "reformy Balcerowicza" albo obecności kościoła w życiu społecznym.
      Albo jesteś za, albo jesteś komuchem. Wydaje mi się, że rządowi nie zależy na
      uczciwiej debacie, ale właśnie na propagandzie, więc tam to będzie wglądać.

      • eadingas Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 11:11
        A jakie to sa rozwiazania "nowoczesniejsze" i jednoczesnie "mniej
        kosztowne" ? Fuzja w szklance?
        • part_of_the_game Ostatnio jest mega product placement mieszkań 17.12.09, 13:00
          Nie oglądam seriali, ale podobno w kilku bohaterowie postanowili właśnie kupić
          nowe mieszkanie. Znajomy z agencji reklamowej mówił, że była wielka zrzuta
          deweloperów.
          • koko387 Re: Ostatnio jest mega product placement mieszkań 17.12.09, 13:29
            Nie wiem jak Wy, ale jak ja widzę (coraz częstszą ostatnio) reklamę jakiegoś produktu/usługi/pomysłu w serialach to od razu mi się śmiać chcę. Robione jest to tak nachalnie, że na przekór "ich" próbom nie wybieram danych rzeczy w sklepach.
            • miroo czyli... 17.12.09, 14:08
              albo nie oglądasz seriali w których występuje Joanna Brodzik albo
              specjalnie nie kupujesz samochodów marki Suzuki, które od czasu
              Magdy M są przedmiotem product placementu we wszystkich produkcjach
              filmowych z jej udziałem :)
              • soul.brother Re: czyli... 17.12.09, 14:28
                Problem w tym ze energia atomowa jest droga. jedyne uzasadnienie budowy takich
                instalacji to produkcja broni atomowej. Dostarczanie prądu jest drogie, odpady
                radioaktywne trzeba składować przez miliony lat. Zapewne takie argumenty w tym
                serialu nie padną, nie będzie prawdziwej dyskusji, będzie natomiast pranie mózgu.

                • des4 Re: czyli... 17.12.09, 14:44
                  w jaki sposób reaktory energetyczne mogą wytwarzać broń atomową???
                  • atomstop Re: czyli... 20.12.09, 22:18
                    W taki, że reaktor cywilny produkuje 250 kg plutonu, który się odzyskuje w
                    zakładach przetwarzania zużytego paliwa. ^ kg plutonu to bomba atomowa. Proste.
                    Przy okazji odzysk tego drogocennego materiału powoduje skażenie środowiska, jak
                    we Francji w La Hague, gdzie codziennie tony ścieków radioaktywnych płyną do
                    morza. Może o tym wspomną w serialu?
          • miroo Product placement to podstawa... 17.12.09, 13:49
            obecnie najbardziej skuteczna forma reklamy...
      • gdy_gdy Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 13:55
        > Dokładnie. Elektrownie atomowe może i warto było budować, ale 10 lat temu.
        > Obecnie trzeba myśleć o bardziej nowoczesnych i mniej kosztownych rozwiązaniach.

        podaj przykład proszę

        > A przede wszystkim należałoby zacząć od gruntownej modernizacji istniejących
        > rozwiązań opartych na węglu. W ten sposób uzyskałoby się bardzo duże oszczędności.

        modernizacja dziesiątek starych elektrowni węglowych i poprawienie efektywności
        o 5-10% i płacenie za emisję CO2 to twoim zdaniem oszczędność?

        > Niestety obawiam się jednak, że debata w Polsce następujący przebieg: albo
        > jesteś nowoczesnym, oświeconym i wierzącym w postęp technologiczny zwolennikiem
        > atomu albo zalęknionym ekologiem straszącym nowym Czarnobylem.

        tak będzie. Bo jedyny "argument" "ekologów" to straszenie promieniowaniem
        czernobyla. Elektrownie atomowe nie - promieniowanie i składowanie, węglowe nie
        bo dwutlenek węgla, wiatrowe nie bo niszczy krajobraz i siedliska ptaków.
        Najprościej być przeciwko, co?
        • sokolasty Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 15:52
          Zapomniałeś, że wodne jeszcze są elektrownie, ale one z kolei potrzebują (u nas) sztucznych jezior, to też be.
      • rikol Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 18:40
        A ile bedzie kosztowac obsluga odpadow? w USA odpady maja byc zabezpieczone na
        milion lat. Jakos o tych kosztach sie nie pisze - a beda one gigantyczne, tyle
        ze przeniesione na nastepne pokolenia.
    • zdzislaw_dyrman_zasadniczo_1 [...] 17.12.09, 11:18
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • mamuska-z-jajami O jak odpady 17.12.09, 11:25
      W jak wybuch
      A jak Awaria
      O jak odpady radioaktywne

      mozn atak caly alfabet zrobic
      • amgo100 Re: O jak odpady 17.12.09, 11:54
        W - Wybuchnąć to może bomba. W elektrowni może co najwyżej wybuchnąć
        pożar. W elektrowniach jest obecnie (właśnie dla zapewnienia
        bezpieczeństwa) stosowany uran o bardzo niskim stopniu wzbogacenia.
        To po prostu nie może wybuchnąć.

        A - Rzeczywiście może się zdarzyć, jak wszędzie. Jednak trudno o
        miejsce, w którym byłyby lepsze zabezpieczenia przed potencjalnymi
        skutkami. Sam reaktor jest osłonięty kopułą pięciometrowej grubości
        z wysokiej jakości betonu. Może w nią uderzyć nawet duży samolot,
        bez groźby dla samego reaktora (amerykanie sprawdzili). Nawet gdyby
        doszło do rozszczelnienia, utrzymywane w kopule podciśnienie sprawi,
        że żadne niebezpieczne substancje nie wydostaną się na zewnątrz.

        O - Odpadów z elektrowni atomowej jest bardzo niewiele. Nowoczesne
        reaktory bardzo efektywnie wykorzystują paliwo. To, które zostało
        zużyte jest utylizowane, tak by niewykorzystany uran trafił z
        powrotem do elektrowni. Z pozostałej części wydziela się również
        odpady, które wymagają krótkiego składowania i szybko staną się
        niegroźne. Dopiero to, co pozostanie, odpowiednio zabezpieczone
        trafia na składowisko. Należałoby poza tym wspomnieć, że inne
        rodzaje elektrowni wykorzystujących surowce nieodnawialne również
        pozostawiają odpady, często radioaktywne (np. popioły po spalaniu
        węgla), jednak nie podlegają one tak rygorystycznej kontroli.
      • eadingas Re: O jak odpady 17.12.09, 12:07
        H jak Hałdy
        S jak Siarka
        M jak Metanu, wybuch

        P jak Putin
        T jak Tankowca, wrak
        A jak Arabowie


        • eadingas Re: O jak odpady 17.12.09, 12:08
          A, i jeszcze Z jak Związkowcy.
        • ready4freddy Re: O jak odpady 17.12.09, 12:43
          zapomniales o P jak popiol, a dokladniej RP jak Radioaktywny Popiol z wegla.
          • part_of_the_game Re: O jak odpady 17.12.09, 13:01
            S jak Siarka
            K jak Kwaśne deszcze
            P jak Pylica
            S jak Smog
    • yav-anna Atom jest drogi 17.12.09, 12:13
      Energia atomowa jest znacznie droższa od tradycyjnej. Koszty budowy i utylizacji odpadów są zawsze na początku niedoszacowane.
      Polecam bardzo ciekawy wywiad z Władysławem Mielczarskim, członkiem European Energy Institute. Na portalu www.ChronmyKlimat.pl porównuje on opłacalność energii atomowej z OZE oraz mówi o przyszłości energetyki w Polsce.
      • des4 a jaka jest tańsza alternatywa??? 17.12.09, 13:03

      • p.w.l.k Re: Atom jest drogi 17.12.09, 13:53
        > Energia atomowa jest znacznie droższa od tradycyjnej. Koszty budowy i utylizacj
        > i odpadów są zawsze na początku niedoszacowane.
        > Polecam bardzo ciekawy wywiad z Władysławem Mielczarskim, członkiem European
        Energy Institute. Na portalu www.ChronmyKlimat.pl
        porównuje on opłacalność energii atomowej z OZE oraz mówi o przyszłości
        energetyki w Polsce.

        Trzeba byc baardzo naiwnym, żeby wierzyc, że Polska może sobie poradzic tylko z
        OZE. Mam przed sobą raport ERNE(Europejskiej wspólnoty Energii Odnawialnej).

        Całkowity potencjał odnawialnych źródeł energii do produkcji energii
        elektrycznej wynosi ok. 120 TWh/r(terrawatogodzin/rok) - fakt, to imponująca
        liczba, ale należy pamiętac że szacowane zapotrzebowanie na 2050 r. w Polsce
        wyniesie 190 TWh/r.

        Co to oznacza w praktyce? Że przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału
        odnawialnych źródeł energii pokrycie zapotrzebowania na energię wyniesie ok. 65%.

        Tylko 65% (a to i tak nierealna liczba). Bez energii atomowej polska energetyka
        nie ma przyszłości. I jeżeli już teraz nie zainwestujemy w atom, to co zrobimy w
        przyszłości? będziemy kupowac energię od sąsiadów?
      • p.w.l.k Re: Atom jest drogi 17.12.09, 13:55
        a, i żebym nie był źle zrozumiany. OZE jest bardzo ważne. Nie możemy jednak
        naiwnie sądzic, że to nam w przyszłości wystarczy.
    • pm987 A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 12:14
      Jak jak najbardziej za elektrowniami atomowymi, tylko nie tym 'złomem' który
      Francuzi mają u nas zbudować. Według przestarzałych i niebezpiecznych technologii.
      • mecenas_misiura Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 14:35
        Jeszcze bardziej przestarzały i jeszcze bardziej niebezpieczny reaktor z
        Żarnowca pracuje do tej pory w Finlandii, bezawaryjnie.
      • kbkkmm Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 22:31
        a co Ci się konkretnie w tych EPRach nie podoba?
    • 3miastoorg przeciwnicy atomu mogą oczekwać podobnych środków? 17.12.09, 12:42
      czy organizacje społeczne przeciwne budowie elektrowni jądrowych w Polsce mogą
      na równych zasadach otrzymać takie same kwoty jak zwolennicy (rząd)? W
      demokracji rozmawia się jak równy z równym, tutaj widać że będziemy nie mieli
      do czynienia z dyskusją, ale z urabianiem opinii społecznej. Jak z resztą w
      wielu poprzednich sprawach przepychanych przez rządzących a nie akceptowanych
      przez społeczeństwo.
      • obywatel_swiata Re: przeciwnicy atomu mogą oczekwać podobnych śro 17.12.09, 12:56
        Jakże pięknie ujęta istota problemu. Podobnie było z kasą na
        kampanię dotyczącą Traktatu Lizbońskiego w Irlandii (drugie
        referendum). Max kasy na kampanię dla tak. Grosze dla kampanii na
        nie. Jeśli nawet głos ludzi się liczy to dopiero wtedy jak zostanie
        zasiana odpowiednia propaganda.
      • kbkkmm Re: przeciwnicy atomu mogą oczekwać podobnych śro 17.12.09, 22:35
        wydaje mi się że rząd ma raczej na celu przekonanie naszej społeczności
        o tym że reaktor to nie jest tykająca bomba i nie ma się czego bać. W
        krajach w których działają elektrownie atomowe też takie akcje
        społeczne były przeprowadzane.
    • gdy_gdy nikogo nie trzeba przekonywać 17.12.09, 12:49
      ludzie doskonale wiedzą, że elektrownie jądrowe są potrzebne. Taka kampania to
      strata pieniędzy. Tylko dwulicowi pseudo ekolodzy się odezwą: z jednej strony
      protestują przeciwko elektrowniom atomowym z drugiej przeciwko węglowym, a potem
      przeciwko wiatrowym bo widoczek im psuje i ptaszki straszy.
      • luni8 Re: nikogo nie trzeba przekonywać 17.12.09, 12:57
        Z elektrowniami jest problem ale nie w promocji.
        Nie chodzi o to że ludzie nie chcą elektrowni atomowej.
        Oni tylko nie chcą elektrowni blisko siebie.
      • miroo mylisz się... zobaczysz co się będzie działo gdy 17.12.09, 13:01
        zdecydują się zbudować elektrownie w pobliżu twojego miejsca
        zamieszkania... sam będziesz wymagał przekonywania cię...
      • slavius_anonim Re: nikogo nie trzeba przekonywać 17.12.09, 13:09
        Zgadzam się. Czasami mam wrażenie, ze Ci nasi ekolodzy to by najchętniej
        powybijali 90% ludzi i kazali im potem żyć w zgodzie z naturą jak w czasach
        kamienia łupanego.
        Co do energii alternatywnych:
        Elektrownie wiatrowe też sporo kosztują i nie są też takie wydajne. Poza tym
        koniec śmigła potrafi osiągnąć prędkość 1 Macha co wywołuje infradźwieki, które
        są szkodliwe dla zdrowia.
        Elektrownie słoneczne - też sporo kosztują i również zajmują sporo miejsca. Dla
        domków jednorodzinnych może się i nadają, ale nie do tego by zasilić całe miasto.
        Elektrownie wodne - no niestety Polska nie ma odpowiednich warunków jak Norwedzy.
        Są jeszcze fundamenty energetyczne, ale służą one jedynie do ogrzewania domu i
        do działania potrzebują również energii elektrycznej.
        Czyli energia jądrowa jest najbezpieczniejszym i najbardziej wydajnym
        rozwiązaniem. A wszystkie odpady odpowiednio składowane nie będą zanieczyszczać
        środowiska tak jak elektrownie oparte na węglu.
        • miroo nie zgadzam się! 17.12.09, 14:00
          > Zgadzam się. Czasami mam wrażenie, ze Ci nasi ekolodzy to by
          najchętniej
          > powybijali 90% ludzi i kazali im potem żyć w zgodzie z naturą jak
          w czasach
          > kamienia łupanego.
          Bez przesady - po prostu w polsce cywylizacja później "przyszła" niż
          na zachodzie stąd mamy wiele cennych systemów ekologicznych, które
          na zachodzie zostały zniszczone jeszcze przed tym jak nadeszły
          dzisiejsze czasy czyli czasy w których ceni się naturalną przyrodę
          (stąd często na zachodzie zazdroszczą nam np wilków, albo puszczy
          białowieskiej etc)...
          Nasi ekolodzy nie są zwolennikami życia jak w średniowieczu... To
          łatka jest im przypinana aby zdyskredytować ich najczęściej słuszne
          uwagi, które nie prowadzą do wstrzymania w ogóle rozwoju
          cywilizacji, ale powodują np do tego, że nowe budowy są droższe,
          gdyż oni walczą o uwzględnianie środowiska tak by go nie niszczyć...

          > koniec śmigła potrafi osiągnąć prędkość 1 Macha co wywołuje
          infradźwieki, które
          > są szkodliwe dla zdrowia.
          To jakaś nowość!
          1) końcówki łopat poruszają się z prędkością najwyżej ok 100 metrów
          na sekundę (średnica całego wirnika to zwykle 30 metrów, a reduktory
          powodują obrót co najszybciej 1/3 obwodu tworzonego przez nich koła
          w ciągu sekundy) a prędkość dźwięku czyli 1Mach przy ziemii wynosi
          ok 310 metrów na sekundę...
          2) nie słyszałem o jakiś infradźwiękach od łopat elektrowni
          wiatrowych - takie dźwięki niesłyszalne dla człowieka i o
          nieudowodnionym negatywnym wpływie na zdrowie generuje wiele
          mechanicznych urządzeń, które nas otaczają i nikt z tego powodu np
          nie zabrania korzystania z metra czy tramwajów np.

          Poza tym ogólnie uważam, że dobrze, że będą elektrownie jądrowe
          budowane. Jestem za. Trzeba tylko bardzo starannie do ich
          bezpieczeństwa się przyłożyć.
          A to, że mieszkańcy okoliczni będą protestować oraz to, że znajdzie
          się kilku przeciwników tej energii (i ekologów i pseudoekologów i
          tych, którzy będą uważali, że energia atomowa to wstęp do
          zapowiadanej przez biblię apokalipsy) którzy będę próbowali
          protestować na rózne sposoby - możemy być pewni.
          Także ogólnie masz rację ale w punktach, które Tobie opisałem się
          mylisz (zastanawiam się skąd to sobie np wymyśliłeś).
          • slavius_anonim Re: nie zgadzam się! 17.12.09, 17:16
            Pisałem, że mam wrażenie iż tacy są ekolodzy, bowiem najczęściej się mówi i
            pisze o tych najbardziej ekstermistycznych ekologach.
            Co do elektrowni wiatrowych to muszę się przyznać, że powielałem "mity", bądź
            też podawałem informacje o problemach ze starszymi rozwiązaniami.
      • p.w.l.k Re: nikogo nie trzeba przekonywać 17.12.09, 14:05
        >Tylko dwulicowi pseudo ekolodzy się odezwą: z jednej strony
        > protestują przeciwko elektrowniom atomowym z drugiej przeciwko węglowym, a pote
        > m
        > przeciwko wiatrowym bo widoczek im psuje i ptaszki straszy.

        Żeby o czymś mówic trzeba miec o tym minimalne pojęcie, a zdania w stylu
        'widoczek im psuje i ptaszki straszy' świadczą już nie tyle o ignorancji,ale
        zwyczajnie głupocie.

        Logicznym powinni byc, że każde źródło energii ma swoje wady i zalety i ciężko
        wytypowac najlepsze. Ja osobiście uważam, że polska energetyka potrzebuje
        energii jądrowej i to jak najszybciej. I mogę Cię zapewnic, że przeważająca
        większosc w środowiskach akademickich, związanych z ochroną środowiska jest
        podobnego zdania.
        Natomiast jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe - uważasz, że stała zmiana
        krajobrazu, albo śmierc setek ptaków w przypadku złej lokalizacji, to nie jest
        problem? Poczekajmy aż na Niżu Polskim nie będzie żadnego zakątka, skąd nie
        będzie widac wiatraków, zobaczymy czy warto też zabiegac o ochronę krajobrazu.
        No ale potężne lobby zachodnioeuropejskich producentów turbin robi swoje i
        elektrownie wiatrowe mnożą się u nas na potęgę.

        To tylko taka mała dygresja mająca uświadomic, że nie istnieje idealne źródło
        energii.
    • krakus24kr A co tu przekonywać? Elektrownie atomowe są potrzb 17.12.09, 12:57
      A co tu przekonywać? Elektrownie atomowe są potrzbne. Ze dwie trzy
      na północy kraju bo to rejon najbardziej biedny w prąd.
    • miroo Będą kłamać o cenie prądu_tym będą przekonywać 17.12.09, 13:00
      tak samo jak zrobili aby przekonać polaków do prywatyzacji zakładów
      energetycznych - przekonywali, że cena spadnie bo będzie
      konkurencja... teraz wymyślą, że cena spadnie bo:
      a) będzie większa konkurencja,
      b) energia jądrowa w dłuższym okresie czasu jest tańsza od węgla,
      c) nie trzeba będzie kupować emisji CO2,
      Do tego dojdzie jeszcze jeden argument:
      d) będziemy mniej zależni od energii z Rosji czyli dywersyfikacja...
      Najważniejszy i najbardziej racjonalny argument czyli:
      e) Polska zużywa coraz więcej prądu bo się rozwijamy i dobijamy pod
      tym względem do czołówki państw rozwiniętych więc trzeba budować
      nowe elektrownie...
      Pewnie będzie gdzieś na końcu...
      • qrde_balans Re: Będą kłamać o cenie prądu_tym będą przekonywa 17.12.09, 13:07
        Jakie rozwiązania konkretnie mają być nowocześniejsze i bardziej wydajne niż
        atom? Nikt nie podaje konkretów.

        Czy elektrownie wiatrowe/słoneczne wybudowane w Polsce są w stanie fizycznie
        pokryć potrzeby tego kraju?

        Proszę tylko bez trucia: "gdyby ludzie byli dobrzy i używali mniej prądu" - bez
        życzeniowego bełkotu, tylko merytorycznie - jakie są fizycznie możliwości tego,
        aby elektronie wiatrowe/słoneczne pokryły potrzeby przemysłu, czy zwykłych
        domów. Poza tym:

        - czy elektrownie wiatrowe są bezpieczne dla ptaków?
        - czy komponenty elektrowni słonecznych (baterie etc.) są bezpieczne dla środowiska?
        • miroo Na wszystkie twoje pytania odpowiadam: "NIE" 17.12.09, 13:47
          Czyli masz rację: żadne rozwiązania od atomu nie są w tej chwili
          bardziej nowoczesne i bardziej przydatne niż atom, a elektrownie
          wiatrowe nie są w stanie pokryć zapotrzebowania Polski na energię, w
          dodatku ich budowa jest baaaardzo kapitałochłonna (a tego nam
          brakuje czyli kapitału) i czasochłonna a obsługa przez energetyków
          sprawia im dużo problemów (problem ich bezpieczeństwa dla ptaków to
          jakieś debilne zagadnienie).
          Natomiast nie można:
          a) zrezygnować z elektrowni węglowych w ogóle,
          b) zrezygnować z elektrowni wiatrowych (przeciwnie, trzeba je
          budować),
          c) zrezygnować z promowania oszczędności w zużywaniu energii poprzez
          wyłączanie niepotrzebnie działających urządzeń oraz zastosowanie
          nowocześniejszych urządzeń o większej wydajności.
          Podstawa to zbilansowana produkcja energii - kilkanaście procent z
          elektrowni wiatrowych, kilkanaście a może kilkadziesiąt z atomowych,
          parę procent wodnych, i kilkadziesiąt procent z gazu i węgla...

          Natomiast pytanie w artykule brzmi:
          Jak będzie rząd nas przekonywał do energii jądrowej - odpowiedziałem
          na nie, że kłamiąc, że to będzie oznaczało spadek jej ceny... tak
          samo jak kłamano, że prywatyzacja zakładów energetycznych także
          będzie powodowała spadek cen...

          Ceny energii będą w polsce rosły bez względu na to w jaki sposob
          produkcji energii zainwestujemy czy też nie... bo energia w polsce
          jest zbyt tania ogólnie...

          Ty natomiast, jak wielu łosiów na tym forum, moją merytoryczną
          odpowiedź na pytanie z artykułu zgodnie z prawdą jak się
          rzeczywistość kształtuje oceniłeś jako wypowiedź przeciwnika energii
          atomowej... pomyliłeś się, bo ja akurat byłem już zwolennikiem tej
          energii nawet w latach 80-90 gdy budowano żarnowiec i klempicz...
          ale napisać prawdę, że przy pomocy kłamstwa będzie promowane dobre
          dla Polski rozwiązanie i już paru nierozumnych odczytuje to jako
          negatyw...
    • ulanzalasem A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 13:13
      "W przyszłym roku rząd zacznie kampanię mającą przekonać " - czyli propaganda
      jak za PRLu?
      • dafu.de Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 13:19
        "Rząd chce dać na czteroletnią kampanię 10 mln zł rocznie."
        Wnioskuję że w sumie 40 mln.
        Może niech każdy obywatel dostanie swój milion i go jakoś fajnie wykorzysta?
        • dafu.de Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 13:23
          realne gdyby nasze państwo liczyło 40 osób :D


          > "Rząd chce dać na czteroletnią kampanię 10 mln zł rocznie."
          > Wnioskuję że w sumie 40 mln.
          > Może niech każdy obywatel dostanie swój milion i go jakoś fajnie wykorzysta?
      • marek.superexpress Prawdziwa historia 17.12.09, 13:25
        Polecam te linki:
        mojasd.ovh.org/ghosttown_classic/chapter1.html
        Ciekawe galerie:
        www.waldek.sewera.pl/galeria2.htm
        To lepsze niż serial i propaganda:
        Katastrofa czyli " Bitwa o Czarnobyl"
        pl.youtube.com/watch?v=KogOMEpqm5M&feature=related
        Jak doszło do katastrofy:
        pl.youtube.com/watch?v=wRhRWTOVjDQ&feature=channel_page
        Aktualizacja linków 2009-01-08*
        Skutki wybuchu w PL
        library.thinkquest.org/19662/high/pol/czernobyl-poland.html
        Opis i klika niespotykanych zdjęć
        www.konflikty.pl/artykul-czasynajnowsze-498.html
        Czarobyl a mapy
        czarnobyl.cba.pl/mapy/
        Obiekty jądrowe wokół Polski
        www.paa.gov.pl/?frame=4.4
        Dawki promieniowania
        library.thinkquest.org/19662/high/pol/czernobyl.htmlZachorowania
        www.dzieci.org.pl/pap/nauka/20010426173908.html
        Podróż do Czarnobyla
        wiadomosci.onet.pl/1240678,2678,1,kioskart.html
        forum.czarnobyl.cba.pl/viewtopic.php?id=12&action=new
        Najnowsze zdjecia + wycieczka
        www.frazpc.pl/b/201237Zdjecia
        czarnobyl.cba.pl/zdjecia/
        Teorie i spiski
        www.eksel.user.icpnet.pl/opowiadania/4miszmasz/czarnobyl10.php
        Oko Moskwy - zdjęcia
        www.insomnia.pl/Czarnobyl-2_..._Oko_Moskwy-t213438.htmlFilm
        Budowa nowego sarkofagu która ma zostać ukonczona do 2025 r
        pl.youtube.com/watch?v=jvEDVuGOJ6Y
    • kotek.filemon Re: A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 13:18
      Nie wiem czy M jak Mdłości to dobre miejsce na propagowanie energetyki jądrowej. Przecież bracia M jak Mroczek nie mają J jak Jąder.
    • ekofanka N jak Nieopłacalna i D jak Droga! 17.12.09, 13:40
      Energia atomowa jest kompletnie nieopłacalna. Przykład Wielkiej Brytanii powinien nas czegoś nauczyć, też miało być tanio i "czysto":
      Droga energia atomowa potrzebuje dotacji! Przykład z Wielkiej Brytanii
      • gdy_gdy ten artykuł został zmiażdzony w prasie 17.12.09, 14:00
        i określony jako tendencyjny bełkot z naciąganymi prognozami.
        • schamienie.rozsiane K... jak za komuny 17.12.09, 14:06

      • p.w.l.k Re: N jak Nieopłacalna i D jak Droga! 17.12.09, 14:18
        prosiłbym koleżankę o zaprzestanie używania w nicku członu 'eko'. Przez Tobie
        podobnych każdemu zainteresowanemu ochroną środowiska przyczepia się łatkę
        pseudoekologów, ekooszołomów, itp.
        • qrde_balans Re: N jak Nieopłacalna i D jak Droga! 17.12.09, 16:38
          Cóż... niestety dużo "ekologów" to młodzież, która nie ma bladego pojęcia o
          ekonomii, gospodarce, czy... realnym świecie. Dobrze się oni bawią na
          prostestach, imprezkach, czasem zakrzykną jakieś zasłyszane hasełko, o tym że
          jakieś elektrownie są be, a coś jest eko, ekomanifestem i jest git.
    • adwach Bardzo dobry pomysł..... 17.12.09, 14:09
      trzeba Ciemnogród przekonać do rzeczy oczywistych :)
      • qrde_balans Re: Bardzo dobry pomysł..... 17.12.09, 16:42
        Niestety, merytorycznej dyskusji w tym zakresie nie będzie.

        Przyjdą ekolodzy - "elektrownie atomowe be ziom, palmy kupę i budujmy wiatraki".

        Każdy będzie miał "badania" - jedne bardziej bezwartościowe od drugich. Dyskusja
        będzie miała charakter pyskówy.
    • w.i.l To już było: Wesele w Atomicach 17.12.09, 14:09
      "Ale ten nic nie rzekł, jeno cichaczem Piega zaszedł i
      niespodziewanie wypalił go głowicą atomową, co ją miał schowaną za
      pazuchą. Pieg zatoczył się i zaczął promieniować, ale zdążył jeszcze
      guzik u surduta nacisnąć i z wyrzutni, co ją miał ukrytą w prawej
      nogawce, rakietę średniego zasięgu prosto w czoło tamtemu puścił.
      Byłby niewątpliwie Smygę wykończył, gdyby nie to, że mu ostatni
      człon rakiety nie odpalił i przez to nastąpiła dewiacja z kursu.
      Cofnął się Smyga, zakołysał i oparł o barierę cieplną, ale ta
      dewiacja pękła i Smyga poleciał w głąb temperatury, przy stale
      wzrastającym jej współczynniku.– Ludzie, co robita?! – zawołał
      ojciec panny młodej, wskazując na staroświeckiścienny licznik
      Geigera"
      Sławomir Mrożek
    • piotrpits Zacofanego polskiego ludu nie da się przekonać 17.12.09, 14:33
      Ludu, gdzie politycy partii PIS, SLD i kilku innych są z założenia
      przeciwko wszystkiemu co proponuje partia rządząca aktualnie.
      To zacofanie, w którym naprawdę nic nie da się zrobić.
      Przedstawiciele tych zacofanych karłów nawet teraz, tutaj siedzą na
      tym forum i na oślep puszczają teksty o bezmyślności pomysłu, dla
      samej czystej krytki, bez grama użycia szarych komórek. Jak w takim
      kraju może dojść do jakiegokolwiek postępu technologicznego???
    • gryzli głupi lud to kupi 17.12.09, 14:38
      a potem zapłacimy za to wszyscy...
      • des4 Re: głupi lud to kupi 17.12.09, 14:51
        a co proponujesz w zamian???
    • darek781 Dobrodziejstwa atomu w UA 17.12.09, 14:45
      A mnie do atomu nic nie przekona nic. Widziałem NA WŁASNE OCZY ZONĘ
      CZORNOBYLSKĄ! MUZEUM KATASTROFY W KIJOWIE!!! Ja bym wolał zainwestować w
      energię słoneczna, wiatrową, biomasę i reaktywować małe elektrownie wodne.
      • qrde_balans Re: Dobrodziejstwa atomu w UA 17.12.09, 16:39
        W Gazecie Wyborczej (DF) także były artykuły o tej zonie - konkretnie o tym, że
        jest to starannie utrzymywany mit, aby uzyskiwać pomoc zagraniczną w ramach
        likwidacji następstw katastrofy.

        Na pewno wygląda przygnębiająco, ale równie dobrze odwiedź biedniejsze rejony
        Mazowsza - wygląda to podobnie ;) ;).

        Nie wierz we wszystko co widzisz.
    • kolaabb Rysio z Klanu bierze kredyt na mieszkanie ! 17.12.09, 18:39
      Rysio z Klanu bierze kredyt na mieszkanie ! Ja też pobiegnę i kupię
      dwa. Nie mogę być gorszy od Rysia
    • cezar85 Swietny pomysl z tym stypendysta 17.12.09, 18:50
      Gdyby jeszcze mial dwie glowy,bo wiadomo co dwie glowy...to nazajutrz od
      emisji mozna byloby budowac
    • rothschild BZ jak brak złóż - damy zarobić "zagranicy" 17.12.09, 18:52
      od pozyskiwania źródeł po składowanie odpadów (w międzyczasie technologie i
      budowa też zlecona koncernom zagranicznym)- no "mądrzej" już nie można było
      pomyśleć nad pozyskiwaniem energii.
    • vonslavek Po co reklamować? 17.12.09, 18:56
      Wydaje mi się to niepotrzebne bo i tak decyzja o budowie pierwszej elektrowni
      atomowej nie będzie podejmowana przez naród w drodze głosowania.

      Lepiej te pieniądze przeznaczyć na poczet przyszłej inwestycji
    • aktyntasza A jak Atom w M jak Miłość 17.12.09, 19:09
      Dobrze że od 1 stycznia 2010 r Tusk likwiduje abonament RTV bo
      szkoda prądu na takie denne filmy !
    • second.majster sprawa jest prosta 17.12.09, 19:30
      Wystarczy wspomnieć w którymś odcinku że bracia Mroczkowie to mutanty atomowe.
    • pan-kabak A po co jest abonament??? 17.12.09, 19:42
      Podobno dlatego obciąża się wszystkich posiadaczy telewizora
      parapodatkiem na państwową tv (choćby jej nie oglądali), że
      państwowa tv ma za te pieniądze realizować społeczną misję. Ale jak
      przychodzi do konkretów, to za misję państwo musi płacić oddzielnie!

      Abonament należy zlikwidować, a misyjne programy zlecać stacjom na
      zasadach przetargów. Tylko wtedy nie będzie stołków dla kolegów z
      faszystowskich gazetek...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka