Dodaj do ulubionych

Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD]

22.10.11, 07:09
Władze Polski kolaborują z agentami watykanika poprzez pozwalanie aby ciągle istniało NIENORMALNE prawo pozwalające na zagarnianie majątków przez przedstawicieli obcego państewka - bękarta mussoliniego !!!
Obserwuj wątek
    • wiedzacy_ziemianin Rejestrować parafie jako stowarzyszenia zwykłe !!! 22.10.11, 07:17

      b/k
      • calli Niejakiemu Czapińskiemu przypominam.. 22.10.11, 14:06
        ..jak to wieszczył - wraz z niejakim Konarskim, również podobnej klasy naukowcem - jeszcze w ostatnich dniach niedawnej kampanii wyborczej wynik wyborczy Ruchu Palikota na poziomie 1% oddanych głosów. Jak słyszę, nie odszczekał jeszcze żaden z nich tych kłamstw i insynuacji, ale już się Czapiński wziął za prognozowanie tego, co będzie w Polsce za 10-15 lat.

        Dobrze żeście Czapiński chociaż właściwą perspektywę czasową przyjęli, bo może nikt nie zapamięta do tego czasu waszych bredni xD
        • yem bezsens , panie Czapiński 22.10.11, 16:53
          jest prorokować co będzie za 15 lat , ja sądzę że już za 4 lata ludzie będą dość mieli tego pajaca palikota z jego penisami i innymi happeningami i żałośnie marną trzodą którą na fali antypisowskich antysldowskich i antyplatformerskich nastrojów udało mu sę wpechnąć dl Sejmu. Jeszcze nie zaczęli a już wychodzi z nich ta niekompetencja i marność . Np. Biedroń , absolwent politologii i doktorant z nauk politycznych nie wie co to jest Konwent Seniorów , to tak jakby biolog nie wiedział ile nóg ma żaba , reszta ekipy to mi.in . hodowca norek , który przyznał się że głownie mu zależy żeby były dobre przepisy dla hodowców norek , inni są tylko zainteresowani żeby mogli sobie uprawiać trzy krzaki marychy w domu i taka to menażeria z palikotem na czele. W Polsce już kilka razy miewali swoje 5 minut podobni pajace ( przyjaciele piwa , tymiński , wiejska menażeria od leppera ) ale na szczęście szybko przemijali . I ci też szybko przeminą .
          • jwojnar Re: bezsens , panie Czapiński 22.10.11, 17:00
            Może będziemy mieć dość Palikota, może jego ludzi i ich sprawek, a może Palikot zatrzyma się na dwudziestu procentach zdobytych wśród gejów, śmiertelnych wrogów kościoła i palaczy trawki. Może Palikot znowu zmieni front i poglądy, może to, może tamto. Zobaczymy. Jedno wydaje się pewne: skoro na miesiąc przed wyborami nikt nie wiedział, co z nich wyjdzie, to opowiadanie o wyborach za 15 lat jest bezsensowne.
            • kola Re: bezsens , panie Czapiński 22.10.11, 17:45
              Nie nikt, tylko Czapiński z Konarskim i etatowymi ekspertami GazWybu nie wiedzieli ;>
        • asperamanka Re: Niejakiemu Czapińskiemu przypominam.. 22.10.11, 22:51
          calli napisał:

          > ..jak to wieszczył - wraz z niejakim Konarskim, również podobnej klasy naukowce
          > m - jeszcze w ostatnich dniach niedawnej kampanii wyborczej wynik wyborczy Ruch
          > u Palikota na poziomie 1% oddanych głosów. Jak słyszę, nie odszczekał jeszcze ż
          > aden z nich tych kłamstw i insynuacji, ale już się Czapiński wziął za prognozow
          > anie tego, co będzie w Polsce za 10-15 lat.

          Ja natomiast niejakiemu Czapińskiemu przypominam, jak to w 2007 roku, zanim jeszcze było wiadomo że Premier Jarosław zakiwał się na śmierć i bedą przedterminowe wybory, wieszczył w jakimś "Newsweeku" albo "Polityce" w obszernym artykule, że PiS będzie rządził dwie lub trzy kadencje, bo odpowiada stanowi umysłu i oczekiwaniom większości społeczeństwa, i nie widać potencjału zmiany. I bardzo "naukowo" i obszernie to uzasadniał.

          Innymi słowy mówiąc, weźcie się, Panie Profesorze Czapiński, za śpiewanie, że po nocy nastanie dzień, a po burzy spokój. Taka prognoza ma pewną szansę sie sprawdzić.
          • antobojar Nie socjologia lecz parazytologia jest właściwym 23.10.11, 02:01
            narzędziem do badania polskiego społeczeństwa i jego relacji z Kościołem..
            Socjologiczne prognozy się nie sprawdzają, gdy wbrew słusznym założeniom, wzmożona aktywność pasożytów watykańskich powoduje nieoczekiwane reakcje społecznego organizmu..
            Wcześniej, zakładając w ślad za Kurskim że lud jest ciemny.. nie brano tego czynnika w ogóle pod uwagę..

            A jak uczy nas historia, reakcje na pasożytnictwo może być różnorakie... od głosowania na antyklerykalną partię... do rewolucyjnej złośliwości, gdzie podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, przed wrzuceniem ich do wody, wiązano księży z zakonnicami, przed udzieleniem im sakramentu "podwodnego małżeństwa"...

            Reakcję na pasożytnictwo mogą być więc gwałtowne.. o czym oprócz kleru, powinni też pamiętać banksterzy..




            "WZGLĘDNOŚĆ MA ZASTOSOWANIE W FIZYCE.... NIE W ETYCE.."
            "Relativity applies to physics, not ethics"
            Albert Einstein
    • sakral Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 07:17
      zgodnie z tradycją na niedzielną mszę to ja chodzę,
      ale co ma dopowiedzenia ksiądz dobrodziej i biskup
      nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

      z Kościoła katolickiego nie wystąpienie,jestem
      przyzwyczajony do opłatka,choinki i wigilijnych
      potraw.
      i uroczystości kościelne mają piękną oprawę
      nikt tak ładnie jak ksiądz nie zorganizuje chrztu,
      komunii i ślubu.

      A premier Donald Tuska niech nie udaje ślepego i
      głuchego na przywileje duchownych kosztem
      innych ludzi w czasie kryzysu.To jest niemoralne
      i krzywdzące.

      i to jest odpowiedź dlaczego Ruch Palikota jest
      atrakcyjny dla wyborcy.



      • wiedzacy_ziemianin bóg to nałóg i ... tylko imprinting !!!!!!!!!!!!!! 22.10.11, 07:24

        b/k
    • terleo Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 07:17
      * Z głębi trzewi. . . wujek na tle biblioteki. . . rozbetonował scenę. . . W lud wysyłać apostołów, a nie tuby prezesa. . .*
      Szanowny Profesorze! Za dużo poety w Pana stylu. Taki "naukawy" styl. . . Ale - z drugiej strony - TO trafia do czytelników GW.
    • wiedzacy_ziemianin Nie dla rozkradania Polski przez sektę watykańską! 22.10.11, 07:18

      b/k
    • wiedzacy_ziemianin Równość wobec praw i obowiązków dla wszystkich !!! 22.10.11, 07:21

      b/k
      • terleo Re: Równość wobec praw i obowiązków dla wszystkic 22.10.11, 07:25
        wiedzacy_ziemianin napisał:

        b/k = bezkurcyjo. Skrót myślowy *ziemianina*.
    • wiedzacy_ziemianin W kolonii watykanika nie ma równości - są równi i 22.10.11, 07:23

      są RÓWNIEJSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • wiedzacy_ziemianin kolonia watykanika - Czechy-BIS - nadszedł już cza 22.10.11, 07:26

      s !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • sakral Re: kolonia watykanika - Czechy-BIS - nadszedł ju 22.10.11, 07:47
        piszesz o Czechach.

        Czesi w kodeksie karnym nie mają artykułu 196 o
        uczuciach religijnych.

        widocznie nasi sąsiedzie jeszcze nie ustalili co to są
        uczucia religijne,i dlaczego jedno uczucie jest lepsze
        od innego uczucia.

        biskupi będą bronić tego zapisu w kodeksie karnym
        jak niepodległości i cnoty.
        ten zapis nie pozwala z nimi normalnie rozmawiać.
        oni od razu lecą do prokuratora
    • wiedzacy_ziemianin Obecnie istniejące prawo pomaga rozkradać Polskę 22.10.11, 07:30

      sekcie watykańskiej - bękartowi mussoliniego !!!
    • wiedzacy_ziemianin Tak długo jak tusk nie zmieni obowiązującego w kol 22.10.11, 07:32

      onii watykanika prawa tak długo będzie pozwalał na okradanie Polski !!!
    • 48matrix Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 07:57
      Znakomity wywiad. Już dawno w GW nie czytałem czegoś tak bardzo sensownego i na czasie.
      • koloratura1 Re: Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra 22.10.11, 08:55
        48matrix napisał:

        > Znakomity wywiad.

        Owszem, bardzo interesujący, choć nie ze wszystkim się zgadzam.

        1. Palikot, albo ktoś o podobnych poglądach, zwłaszcza równie antykościelny, wygra wcześniej. I nawet jeśli zniknie sam Palikot, to uruchomił proces, którego nie da się zatrzymać.

        2. Przywiązanie do partii, wyrażające się oddawaniem na nią głosu w wyborach, bynajmniej nie jest trwałe . Wyjątek stanowi PiS, który jest raczej sektą, niż partią polityczną i ma (prawie)wyłącznie wyznawców, a nie - zwyczajnych wyborców. Szczęśliwie - z uwagi na średnią wieku tychże - na wymarciu...
        PS.: Każda partia ma jakiś twardy elektorat, ale to mniej niż aktualnie na nią głosuje.

        3. Fakt, PO odpuściła - relacje z Kościołem, in vitro, aborcja, związki partnerskie, a mimo to, Palikot zdecydowanie nie dał jej rady, bo nie tylko liderów PO dręczyła wizja porażki z PiS, ale i wielu wyborców (np. podobnych do mnie). A Palikot z jego Ruchem jawił się - tak jakoś - nie do końca poważny...
    • tow_rydzyk Palikot, nie płosz nam owiec i baranów... 22.10.11, 08:21
      Nie chce byc dobrym prorokiem ale przewiduje, ze za sprawa prymitywnych demagogow jak Ojciec-Dyrektor instytucja KK -podobnie jak komunizm - ulegnie destrukcujnym sila odsrodkowym. Nie wykluczam mozliwosci, ze nasze koscioly za 50-100 lat zamienione zostana w puby, hale targowe/wystawowe albo w najlepszym wypadku na muzea, galerie, pomieszczenia koncertowe albo biblioteki jak ma to miejsce w wielu krajach Zachodnich.

      Totalitaryzmow politycznych czy religijnych nie da sie reformowac. Koscielna konserwa utracila wylaczne prawa na gloszenie moralnosci. Nie zrozumiala zachodzacych w swiecie przemian, postepu w nauce i poziomie wyksztalcenia, sily rewolucji informacyjnej/epoki internetu, wolnosci DOSTEPU/przeplywu/wymiany informacji, globalizacji i swiata bez granic...o wszystkim mowi sie glosno i otwarcie – z wielkim powodzeniem robi to ruch rownouprawnienia kobiet, dzialacze obrony praw czlowieka/praw dziecka, dzialacze gejowscy, ruch ochrony srodowiska naturalnego, pozareligijne organicacje charytatywne ... i wlasnie tego boja sie religijni monopolisci....teraz przychodzi kolej na totalitaryzm w swiecie islamskim...
      Mamy w Polsce rowniez ksiezy Natankow – religijnych fundamentalistow. Mam nadzieje, ze tym ludziom przy wsparciu psychologicznym mozna pomoc. W Stanach - gdzie mieszkam i pracuje - sa powolane organizacje spoleczne, ktore oferuja takim ludziom pomoc, jezeli sie oni o nia zwroca.
      Rydzykami - religijnymi cwaniakami i oportunistami po mistrzowsku oprozniajacymi kieszenie naszych rodzicow i dziadkow powinna sie zainteresowac prokuratura i urzad podatkowy. Doskonale wykorzystuje 21 w. technologie medialne do propagowania sredniowiecznego swiatopogladu. Tzw. “ojciec–dyrektor” to klasyczny “self-made-man”, ktory nawet ku zdziwieniu najwyzszych wladz Koscielnych w Polsce zrobil oszalamiajaca kariera w religijnym biznesie. W stosunkowo krotkim czasie Rydzyk – pomijajac “oficjalne - kanaly awansu w hierarchi koscielnej stal sie katolicka super-gwiazda/celebryta o nieslychanych wplywach, ktorych moga mu pozazdroscic wszyscy politycy nie mowiac o kompletnie zagubionej w realiach 21 wieku geriatrokracji w polskim Episkopacie. Rydzyk - jest de facto - samozwanczym liderem medialnym katolikow w Polsce.
      Dziwiszow - religijnych dinozaurow czyli post-okraglostolowych, twardoglowych biurokratow-politykow w sutannach, po ktorch po wyborach zaginal wszelki sluch - zmiecie duch czasu.

      Do niedawna obowiazujaca zasada, ze “kosciolowi nie wolno sie stawiac” po wyborach przestaje byc aktualna .Wprawdzie trudno jest oczekiwac decyzji zakwestionowania/poddania pod plebiscyt np. konkordatu w czasie prezydentury bylego wykladowcy seminarium duchownego ale jest to tylko kwestia czasu, ktory pracuje na Polskich swieckich humanistow i sekularystow.
      W KK pozostaja bardzo nieliczne osoby pokroju Panow Wisniewskiego czy Tischnera. Zwlaszcza ten ostatni jest/byl przykladem naiwnego ale poczciwego ideowca, ktory wierzac w mysl przewodnia nie wierzyl w jej praktyczne wykonanie. Przynajmniej religia nie byla dla niego biznesem ale - tylko jemu zrozumiala - metafora. Dla mnie pozostanie on na zawsze piewca rubasznego religijno-pochodnego folkloru, ktory czytam z przymruzeniem oka ale i z refleksja.
      Co do tysiecy "pozostalych zwyczajnych pasterzy". Trudno mi powiedziec ilu z nich wierzy w to co mowi z ambony... wg mnie ci MEZCZYZNI (w wiekszosci w wieku przed-emerytalnym) po prostu boja sie nie tyle o utrzymanie autorytetu w spoleczenstwie ( ktory – zreszta dawno juz urtacili ...co doskonale wiedza) ale o swoje "miejsce pracy"... Oprocz bezsensownego zawodzenia tych samych nudnych tekstow, pokrapiania woda ludzi, zwierzat oraz roznych przedmiotow i nieruchomosci poczawszy od ambulansow a na stacjach benzynowych skonczywszy nie posiadaja oni zadnych innych praktycznych kwalifikacji. Po czesci ich rozumiem i im wspolczuje. W Stanach i Kanadzie opuszczanie Kosciola przez ksiezy i pastorow jest tak powszechne, ze musiano zorganizowac poradnictwo psychologiczna dla tych ludzi aby pomoc im odnalezc sie w normalnym, realnym 21-wiecznym swiecie. Wiekszosc z nich nie jest w stanie zniesc intelektualnego dualizmu mowic jedno, myslec czy robic co innego.
      Dwaj autorzy (byli ksieza) Stepehen Uhl i Dan Barker pozwolaja dokladnie przyjrzec sie obludzie zorganizowanej religii w USA od kuchni. Ilosc powolan kaplanskich jest najnizsza w historii KK w Ameryce Pln. Braki kadrowe wladze KK rozpaczliwie wypelniaja duchownymi z Ameryki Lacinskiej, Filipin, Afryki i ..Polski. Podobny problem KK ma w Australii i Nowej Zelandii.
      W przeciwienstwie do przedstawicieli kleru Europy Zach i Ameryki Polnocnej, ktorzy spedzaja obecnie wiecej czasu studiujac Kodeks Karny niz tzw. "pismo swiete", ludzie pokroju Rydzyka – zywcem wyjeci ze sredniowiecznych komiksow - mimo swojej groteskowosci i karykaturalnosci w Polsce AD 2011 nie moga byc lekcewazeni. Tym bardziej, ze ten mistrz demagogii i oportunizmu jednym skinieniem swojego malego palca moze wyprowadzic na ulice setki tysiace ludzi. Ten samozwaniec i uzurpator doskonale zdaje sobie sprawe ze swojej niezagrozonej pozycji na polskiej scenie religijnej. Episkopat rowniez po pewnych wahaniach przygarnal go w koncu do swojego lona. Badz co badz w post-okraglostolowym (kontrolowanym) zamieszaniu ekonomiczno-prawnym dokonal nie lada wyczynu; zbudowal niemale teokratyczne panstwo w panstwie i szybko zostal medialna “maskotka”. Pan Rydzyk wie, ze biskupow jest wielu ale “Ojciec–Dyrektor “ jest tylko jeden
      ...byc moze juz niedlugo “Ojciec-Imperator”...
    • edwlad1950 Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 08:39
      KOŚCIÓŁ kATOLICKI jest największym przegranym wyborów parlamentarnych, jego wpływ na społeczństwo będzie maleć. Zmiany w mentalności powinny szczególnie w młodych ludziach następować szybko, bardzo szybko, gdyż czas biegnie, czasu coraz mniej.. Rewolucja światopoglądowa jaka nastąpić powinna(uwolnienie się mentalnie od wpływu kościoła), szczególnie w umysłach, przyczyni,c się powinna do tego, że nastąpią pozytywne zmiany w społeczeństwie. KażdycCzłowiek ma przestrzegać prawo stanowione, a jeżeli prawo jest ; złe, przestarzałe, średniowieczne, powinniśmy starać się go zmieniać, naciskając na tych, na których oddaliśmy głos, którym zaufaliśmy, by stanowili dobre, korzystne dla spłeczeństwa na miarę XXI wiku prawo! Kościół "WPYCHAJĄC" SWOJE PRAWO KOŚCIELNE SPOŁECZEŃSTWU - SAM GO NIE PRZESTRZEGA" , oraz idei i wartości i dobroci, miłosierdziai (przeważnie z abony i to nie zawsze) ! Prawdą jest , że kościół jest pazernym graczem na scenie politycznej Polski, gdyż uważa, że mu wszystko się należy. Przkład: Fundusz Kościelny rocznie z budżetu państwa 100 mil. złotych. Propozycja !%, ale sztywna z odpisu wiernych podatku na kościoł bardzo kościołowi odpowiada. Kotrowersyjny Fundusz Kościelny, chętnie by Episkopat zastąpił tym jednym procentem, czyli żeby z automatu był przelany na kościół! Obliczyć prosto i wartość tego odpisu, nie zawyżając: około 25mil wiernych x 15złotych rocznego odpisu średnia = 375 milionów złotych. Pomimo, że kościół odebrał swoje byłe dobra z naddatkiem za pomocą komunistycznego tworu jakim była "KOMISJA MAJĄTKOWA" - straszy państwo polskie, że jeszcze w sądach będzie dochodził zwrotów, które jak twierdzi mu się oczywiście należą, chce wyrwać z budżetu ile się jeszcze da. Różnica około 300miln. in plis na kościół daje obraz z kim, mamy do czynienia. Jest to organizacja szkodąca społeczeństwu i państwu polskiemu, w nowoczesnym rozwoju, żerująca kosztem społeczeństwa, wykorzystując naciski różnego rodzaju na uległych rządach i samorządach po1989 roku, by osiągnąć swoje cele! Kryzys jaki doskwiera i niepewana przyszłość powinna wymusić na rządzacych zakończenie finansownia kościoła w każdej postaci ! Kto to morze zmienić ? Tylko realistyczny i właściwy rząd oraz otwarci na zmiany parlamentarzyści !
      • koloratura1 Jak długo jeszcze Katotalibanu w centrum Europy? 22.10.11, 09:28
        edwlad1950 napisał:

        > KOŚCIÓŁ kATOLICKI jest największym przegranym wyborów parlamentarnych,
        > jego wpływ na społeczństwo będzie maleć.

        Oczywiście.
        Z każdymi następnymi wyborami będzie coraz gorzej i Kościół zdaje sobie z tego sprawę.

        > Kościół "WPYCHAJĄC" SWOJE PRAWO KOŚCIELNE SPOŁECZEŃSTWU - SAM GO
        > NIE PRZESTRZEGA" , oraz idei i wartości i dobroci, miłosierdzia
        (...)
        > Prawdą jest , że kościół jest pazernym graczem na scenie politycznej Polski,

        I jest to postępowanie jak najbardziej rozsądne.

        Nawet gdyby wszyscy tam, w Kościele, byli święci i co do joty realizowali przesłanie Chrystusa i tak niewiele by to im - na dłuższą metę - pomogło.
        Coraz mniej na świecie, w Polsce również, ciemnoty serio traktującej mity, nawet chrześcijańskie.
        Zatem - jedyne co Kościołowi pozostaje i może pomóc przetrwać jak najdłużej - to kasa.

        Nie dziwota, że właśnie o nią - głównie, a nawet wyłącznie - dbają.
        • iluminacja256 Episkopat jest stary i slepy 22.10.11, 10:49
          Gdyby KK w Polsce choć przez chwilę się zastanowił, to dotarłoby, że jedyna droga, która pozwala zachować cokolwiek z tzw. "autorytetu" i w ogóle planować jakąkolwiek przyszłość kościoła to postawienie na to, co opowiadał pewien facet ponad 2 tysiące lat temu.
          Czyli na kosciół "blisko ludzi" - otwierający własne ośrodki dla osób wykluczonych społecznie, bezdomnych, samotnych matek, osób chorych i zniedołężnialych. Do tego, zamaist siódmego doktoratu z teologii ---psychologia, fizjoterapia, pięlęgniarstwo, terapia uzależnień,resocjalizacja jako uzupełnienie wiedzy księdza i kontakt z żywym człowiekiem. Polska ma aż w nadmiarze ludzi, ktorym warto pomóc, nie trzeba siep chać na misje.

          To się chyba samo nasuwa, że jest to jedyne pole dzięki, któremu kościół może jeszcze egzystować w nowoczesnym społeczństwie. Ale przyzwyczajonym do wygód, bryk, przemądzrzałych kazań i politykowania księżom do do głowy nie przyjdzie - trzeba by było zacząć coś robić od podstaw i w mozole. Z drugiej strony - gdyby w kościele było więcej kobiet, które miałyby coś do powiedzenia, a nie przyzwyczajane byly do miotły kościoł przekształciłby sie w taką instytucję dość naturalnie...
          • koloratura1 Czym jest kościół (każdy)? 23.10.11, 07:12
            iluminacja256 napisał:

            > Gdyby KK w Polsce choć przez chwilę się zastanowił, to dotarłoby, że jedyna droga,
            > która pozwala zachować cokolwiek z tzw. "autorytetu" i w ogóle planować jakąkolwiek
            > przyszłość kościoła to postawienie na to, co opowiadał pewien facet
            > ponad 2 tysiące lat temu.

            Ależ i dla tego Faceta - najważniejsze było prowadzenie ludzi do Ojca ! Wszystko temu służyło, ze stylem życia włącznie.
            Zwłaszcza, że mylnie uważał iż koniec świata nastąpi jeszcze za życia Mu współczesnych.
            I dlatego zalecał - m.in. - opuścić żony i iść za sobą - fragment Pisma, z którym teolodzy, zresztą do dziś, nie mogą sobie poradzić.

            Żaden kościół nie jest - wyłącznie, ani przede wszystkim - organizacją charytatywną i w każdym najważniejsze jest prowadzenie ludzi do zbawienia , oczywiście, poprzez nauczanie: prezentację dogmatów, prawd wiary, nakazów, tzw. moralnych, itd. Przykład własny schodzi na plan dalszy.

            A we współczesnym świecie - coraz mniej coraz lepiej wykształconych ludzi wierzy w mity i dlatego nie bardzo im na owym zbawieniu zależy...
            Dlatego dni kościołów, jako kościołów, są policzone.

            Faktycznie, co najwyżej mogą się ostać jako organizacje charytatywne.

    • 6.smiech Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 09:48
      I oby to stalo sie jak najszybciej bo to co kosciol rozgrabia w Polsce doprowadzi nas do greckiej katastrofy. Poza tym Polska nie ma byc kolonia watykanu. Klechy do kosciolow a nie do rzadzenia i zlobu !
    • hieronim_kowalski Polacy przestaną bać się PIS i zaczną głosować zgo 22.10.11, 10:11
      Jak zwykle mądra analiza Czapińskiego. Sojusz robotniczo-chłopski na dłuższą metę nie może przetrwać. Nawet w socjalizmie zgrzytało bo wieś była państwem w państwie. Zgrzytało i w II RP bo chłop zawsze garnie pod siebie. Nawet w obliczu wojny 1920 chłopi do końca nie byli zdecydowani czy nie lepsza będzie dla nich parcelacja majątków przez komunistów. Wtedy przeważyła obawa, że nie tylko sparcelują ale zabiorą też "kułakom". Obecnie koalicja PO-PSL będzie hamowała wszelkie rozsądne reformy choć w żadnym nowoczesnym państwie 30% ludzi nie może żyć "na garnuszku" pozostałych nie płacąc podatków, ZUSu ani na opiekę medyczną a jednocześnie korzystając z wszelkich zdobyczy socjalnych. Takiej sytuacji nie da się utrzymać bez krachu finansów państwa. Również Kościół mocno "przegiął" w ostatnich latach. Wykazał swoją pazerność, zupełne lekceważenie głoszonych przez siebie zasad moralnych i chciwość władzy. Coraz wyraźniej widać, że zamiast być podporą przemian służących człowiekowi, stał się rakiem żerującym na społeczeństwie. Ta podwójna moralność Kościoła staje się coraz większym hamulcem postępu tak społecznego jak i ekonomicznego. Zamiast potępiać kradzież i kłamstwo Kościół sam kradnie i kłamie. Nie wiem, czy w przyszłości wygra Palikot czy ktoś inny ale proces zmian już się zaczął. Polacy przestaną bać się PIS i zaczną głosować zgodnie z prawdziwymi przekonaniami. I to jest prawdziwe zwycięstwo Palikota !
    • r1111111 Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 10:19
      "Jak Palikotowi się to udało? Według rozmówcy "GW", sukces Ruchu to nie zasługa mediów. "

      A jednak zasługa mediów. Zapraszanie, przedstawianie w pozytywnym lub tylko nie negatywnym świetle, nie ukazywanie negatywnych stron, nie polemizowanie z chamskimi zagrywkami to także promowanie.
      Wystarczy spojrzeć na sposób przedstawiania PiS i tego efekt.
      • boykotka Re: Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD 22.10.11, 10:46
        r1111111 napisał:

        > "Jak Palikotowi się to udało? Według rozmówcy "GW", sukces Ruchu to nie zasługa
        > mediów. "
        >
        > A jednak zasługa mediów. Zapraszanie, przedstawianie w pozytywnym lub tylko nie
        > negatywnym świetle, nie ukazywanie negatywnych stron, nie polemizowanie z cham
        > skimi zagrywkami to także promowanie.
        > Wystarczy spojrzeć na sposób przedstawiania PiS i tego efekt.
        Nie zgadzam się. Media całkowicie przegapiły gwałtownie wzrastające poparcie Ruchu Palikota. Po za tym nie znając zaplecza nie potrafiły ustosunkować się do tego w odpowiedni sposób. Poszły tylko ograne karty jak "wibrator" i świński ryj". Anna Grocka wystąpiła w telewizji po raz pierwszy w TVN24 na tydzień przed wyborami i do tego w niszowym programie dla kobiet "Babilon". Udało się tylko ustalić jednego "podejrzanego" - pana który miał wyrok za pobicie. Jednocześnie afera z Angelą Merkel całkowicie zajęła ostatni tydzień kampanii. Media całkowicie to przegapiły.
        --
        /
    • szczypopasku Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 11:15
      proces laicyzacji w Polsce już trwa od 20 lat i nikt tego nie zatrzyma.Idziemy tą samą drogą co państwa zachodnie i Ameryka.Im więcej ludzi wykształconych i kapitalizmu tym więcej świedzkości państwa.Za 50 lat uczestnictwo ludzi w kościołach będzie 30 procentowe.Kościół w Polsce musi zmienić stosunek do obywatela i państwa.!!!
      • guzikiewicz Szczyporęce 22.10.11, 13:30
        Do qwy nędzy ,nie ma słowa świedzkość.Chodziłbyś biedaku do szkólki niedzielnej,proboszcz nauczyłby cię języka pisanego.A chodziłeś do szkółki państwowej,nic nie umiesz.
        Gdyby Polska szła drogą państw zachodnich /dzisiejszych/siedziałbyś nieszczęśniku na drzewie i szczał po łapciach.
        • kicior99 Re: Szczyporęce 22.10.11, 13:47
          Do qwy nędzy ,nie ma słowa świedzkość

          Istotnie nie ma. Jest świeckość.

          > Do qwy nędzy
          > Gdyby Polska szła drogą państw zachodnich /dzisiejszych/siedziałbyś nieszczęśni
          > ku na drzewie i szczał po łapciach.

          I tej retoryki też ksiądz proboszcz cię nauczył? To ja dziękuję za taką edukację.
        • sakral Re: Szczyporęce 22.10.11, 13:56
          na krzyży by siedział,a nie na drzewie.
        • 6.smiech Re: guzikiewicz 22.10.11, 14:07
          guzikiewicz napisał:

          > Do qwy nędzy ,nie ma słowa świedzkość.Chodziłbyś biedaku do szkólki niedzielnej
          > ,proboszcz nauczyłby cię języka pisanego.A chodziłeś do szkółki państwowej,nic
          > nie umiesz.
          > Gdyby Polska szła drogą państw zachodnich /dzisiejszych/siedziałbyś nieszczęśni
          > ku na drzewie i szczał po łapciach.

          Gratuluje dobrego wychowania i wiedzy nabytej widac w kosciolku.
    • jurek4491 Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 11:26
      Baj Boże wtedy będziemy naprawdę wolnym krajem, zrobi porządek z czarnym robactwem, robactwo będzie pracować i samo się utrzymywać a nie na krzywy ryj żyć na koszt państwa.
    • last.man.standing Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 11:41
      Profesor Czapiński ośmiesza się takimi tezami. Palikot nie przedstawił żadnego programu gospodarczego a już na pewno nie zamierza realizować czegokolwiek. Na ten moment Palikot realizuje swoją "nowoczesność" antyklerykalnymi hasłami co najlepiej dowodzi, że nie ma nic poważnego do zaoferowania.

      A tematów jest wiele profesorze Czapiński - choćby gaz łupkowy z którego nie dość - że nie będziemy mieli nic (koncesje sprzedaliśmy za śmieszne pieniądze) to skutek ekologiczny będzie tragiczny. Polecam obejrzeć ten materiał:

      www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LUv8Khqgea8
      To zrobienia jest całą reforma publicznych finansów z naciskiem na likwidację biurokracji, niejasnych reguł w prawie podatkowym, obcięcie pomocy społecznej tym, którzy jej nie potrzebuję.

      Inny temat - dopłaty do CO2, które rozłożą kompletnie Polską gospodarkę.

      Jeśli człowiek z tytułem profesora nie widzi tych problemów, to za 30 lat Polska znika z mapy Europy.
      • r-jak-rozum Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 12:02
        widac, ze nie czytal pan programu Palikota. A swoja droga to jakie reformy chce przeprowadzic PO? Na stronie internetowej PO sa zachecani ludzie do pisania pomyslow co nalezy zmienic - bardzo fajnie, pomyslalam ale na tym sie ta akcja konczy! Pan Tusk nic nie zmieni w Polsce - nastepne 4 lata marazmu, tak jak napisal pan Czapinski...
        • eland56 Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 12:22
          Profesor Czapiński jest twórcą raportu o stanie Państwa, w którym opiewa kończące się wówczas wspaniałe według niego rządy Leszka Millera. Oceniając pseudo-profesora radziłbym odświeżyć nieco pamięć !
          • r-jak-rozum Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 12:43
            Drogi rozmowco, nie znam tak naprawde pana prof. Czapinskiego (byc moze jestem zbyt mloda, zeby wiedziec co pisal kiedys). Jednak to o czym on mowi teraz potwierdza rowniez moje spostrzezenia. Nie mam nic przeciwko PO ale istotnie niewiele robia. I jesli koalicja PO z PSL jest hamulcem do przeprowadzenia istotnych reform tak jak podkresla pan Czapinski to utwierdzam sie znowu w moim przekonaniu. Oby bylo inaczej niz on pisze a ja mysle!
            • trzy.14 Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 13:29
              Niewątpliwie koalicja z PSL uniemożliwia jakąkolwiek sensowną reformę KRUS. Ale równie dobrze koalicja z SLD uniemożliwia zniesienie Karty Nauczyciela...
              • amen-666 Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 14:09
                Dlatego Tusk powinien zawiązać koalicję z Palikotem.
              • last.man.standing Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 15:09
                KRUS to najmniejszy problem w tej chwili - chociaż temat niewątpliwe do naprawy. Ale nawet na rozwiązanie tego problemu nie stać PO/PSL
                • asperamanka Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 23:17
                  last.man.standing napisał:

                  > KRUS to najmniejszy problem w tej chwili - chociaż temat niewątpliwe do naprawy
                  > . Ale nawet na rozwiązanie tego problemu nie stać PO/PSL

                  Rozczaruję cię. Pod względem finansowym, KRUS to akurat pikuś. KRUS to "przykrywka" dla rządzących polityków, i oni tym co jakiś czas zamykają gębe "elektoratowi" kiedy sie powinno dyskutować o innych, kosztowniejszych instrumentach marnowania pieniędzy, o których się za mało mówi - bizantyjskie wydatki i przerost władzy, ilość zbędnych, wręcz szkodliwych urzędników, ZNP i Karta Nauczyciela, emerytury mundurowe po 15 latach pracy, beczka bez dna jaką jest marnotrawstwo w systemie ochrony zdrowia, synekury polityków, ich rodzin i znajomych którzy obsiedli całą masę zbędnych stołków w różnych zbędnych państwowych i samorządowych spółkach, itp, itd. To są dziesiątki miliardów co rok, jak psu w rzyć wsadził. Tymczasem do KRUS dopłacamy kilkanaście miliardów rocznie, i temat jest nośny, bo, po pierwsze, "ubezpieczony" w KRUS płaci kwartalnie jedną trzecią tej składki, jaką na ZUS płaci "przedsiębiorca" miejski miesięcznie, a po drugie, w KRUS-ie siedzi sporo cwaniaczków, którzy żadnymi "rolnikami" nie są, i w oczach opinii publicznej jest to rażąca niesprawiedliwość.

                  Tylko że gospodarstwa "towarowe", produkujące na rynek, stanowią 10% ogólnej liczby gospodarstw, i zajmują połowę areału polskich użytków rolnych (minimalny obszar opłacalnego gospodarstwa rolnego to dzis około 50 ha), a pozostałych 90% "rolników" objętych KRUS-em nie jest w stanie utrzymać z uprawy ziemi siebie i żony, o psie burku nie mówiąc. Gdybyś tych 10% "towarowych" rolników objął normalnym systemem emerytalnym i podatkowym, co powinno oczywiście dawno już się stać, a pozostałych 90% po prostu wrzucił do pomocy społecznej jako ukrytych bezrobotnych, którymi są w istocie, i KRUS zlikwidował, to by to budżet kosztowało więcej, niż dziś KRUS. Bo na wsi mamy bardzo duże ukryte bezrobocie, jak za II RP, przed wojną, i licząc tych ludzi jako "rolników" poprawiamy sobie statystyki.

                  I tu jest pies pogrzebany. KRUS to temat zastępczy. Dobry do konfliktowania poszczególnych grup wyborców ze sobą, i zwalania wszystkiego na PSL. PSL owszem, obsadził swoimi działaczami KRUS i ich ludzie czerpią z niego niemałą kasę, podobnie jak i z innych zbędnych całkiem spółek i agencji na których pasożytują ci "chłopi z Marszałkowskiej", ale prawda jest brutalna: gdyby nie było PSL, to i tak by politycy KRUS bali się ruszyć, bo i PO, i SLD, i zwłaszcza PiS "łowią" wyborców socjalnych po wsiach na dużą skalę.
                  • last.man.standing ... w pełni się zgadzam z Twoją analizą 23.10.11, 00:20
                    ... w pełni się zgadzam z Twoją analizą
          • freitag23 Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 17:22
            Masz 110% racji. To co wypisuje "profesor" nosi nazwę wulgaryzmu katedralnego lub bardziej
            swojsko "austriackiego gadania". Podobnie jest z palikociakami żywiącymi się tematami zastępczymi; trutnie gejowskie, narkotyki, krzyże i swieckość państwa. A Panu profesorowi radzę radzę przeczytać "Traktat o dobrej robocie" kogo, to dodatkowa zagadka, w tym dla tych
            podobno, dobrze wykształconych rodaków. To, że najlepszy polski uniwersytet, jest klasyfikowany pod koniec czwartej setki jest tego potwierdzeniem i wynikiem naszych nakładów na naukę i szkolnictwo.
        • last.man.standing Palikot i reformy? To jakieś żarty. Dlaczego? 22.10.11, 15:14
          Jeśli Janusz Palikot zaczyna swoją przygodę z sejmem (jako lider) od propozycji usunięcia krzyża to wysyła tym samym bardzo jasny sygnał dla trzeźwych-politycznie osób mniej więcej tej treści: "Nic-nie-potrafię STOP potrafię tylko rzucić hasła antyklerykalne STOP żeby było o mnie głośno STOP nie chce mi się robić rzeczy pożytecznych ale mało medialnych STOP"

          Ja osobiście życzę Palikotowi aby nadal tak robił. W pewnych kręgach przyznanie się do głosowania na Palikota uchodzi już teraz za nietakt. Natomiast przyznanie się do głosowania na Palikota za trzy cztery miesiące będzie ogólnie świadczyć o pochodzeniu z niższych warstw społecznych - warstw, które najłatwiej nabrać demagogią.
          • altavitae @.last.man.standing 22.10.11, 18:34
            ..last.man.standing napisał:

            > Jeśli Janusz Palikot zaczyna swoją przygodę z sejmem (jako lider) od propozycji
            > usunięcia krzyża to wysyła tym samym bardzo jasny sygnał dla trzeźwych-polityc
            > znie osób mniej więcej tej treści: "Nic-nie-potrafię STOP potrafię tylko rzucić
            > hasła antyklerykalne STOP żeby było o mnie głośno STOP nie chce mi się robić r
            > zeczy pożytecznych ale mało medialnych STOP"
            >
            > Ja osobiście życzę Palikotowi aby nadal tak robił. W pewnych kręgach przyznani
            > e się do głosowania na Palikota uchodzi już teraz za nietakt. Natomiast przyzna
            > nie się do głosowania na Palikota za trzy cztery miesiące będzie ogólnie świadc
            > zyć o pochodzeniu z niższych warstw społecznych - warstw, które najłatwiej nabr
            > ać demagogią.
            .."
            _____________________________________________________________________________
            Ze co ?????
            chirurg.....marketing dyrektor...ekonomistka...doktor nauk spolecznych...menadzer sieci sprzedazy..lekarz psychiatra....oraz inni czlonkowie mojej rodziny ..wszyscy z wyzszym wyksztalcenie..i z korzeniami inteligencji i ziemianstwa przedwojennego z prawnikami i lekarzami wlacznie....glosowali na Palikota.
            To sa ludzie , ktorych ty nazywasz.."nizsza warstwa spoleczna "//?????!!!!!!!!!!!!!!!!
            Jesli juz o takim podziale mowimy to elektorat PIS-u ( w wiekszosci) sklada sie z ludzi wlasnie z nizszych warstw spolecznych , ktore nie maja tradycji ani inteligenckich ani nawet mieszczanskich.....w najlepszym tego slowa znaczeniu.
            • redix68 wyjątkowo zgodna rodzina. I jacy szczerzy, 23.10.11, 12:19
              nie mówiąc o frekwencji. Założę się, że razem trzymając się pod rękę szli na te wybory.
              Zmartwię cię - większość ma w d..., kto nimi rządzi. Bo ci co rządzą to tylko zarządcy. To jak w PRL - strajki były nie przeciwko przedsiębiorstwu i jego władzom, ale rządowi.
              Miarą demokracji są referenda a nie wybory na partie, które są członkami tej samej korporacji. JP też. Przecież każdy go kojarzy z PO i to o czym wtedy mówił.
      • pablobodek Re: Moja odpowiedź na bzdury Czapińskiego 22.10.11, 14:57
        last.man.standing - agent wschodniego mocarstwa ? Współpracownik wuja Rydzyka ?!
    • redix68 Prognoz dot. tego co będzie w polityce za lat 10 22.10.11, 16:01
      lub 100 nie podejmują ludzie poważni. Jeśli już coś prognozują to w kategorii prawdopodobieństwa a nie całkowitej pewności. Ja już 20 lat słyszę o laicyzacji, a przecież i za Gierka opisywano te procesy. Skąd pewność, że laickie społeczeństwo będzie głosować wg kryteriów ideologicznych? Czesi głosują na prawicę. To już nie mamy innych problemów w kraju niż kwestia roli Kościoła?
      • altavitae Re: Prognoz dot. tego co będzie w polityce za lat 22.10.11, 18:40
        redix68 napisał:

        > lub 100 nie podejmują ludzie poważni. Jeśli już coś prognozują to w kategorii p
        > rawdopodobieństwa a nie całkowitej pewności. Ja już 20 lat słyszę o laicyzacji,
        > a przecież i za Gierka opisywano te procesy. Skąd pewność, że laickie społecze
        > ństwo będzie głosować wg kryteriów ideologicznych? Czesi głosują na prawicę. To
        > już nie mamy innych problemów w kraju niż kwestia roli Kościoła?

        ___________________________________________________________________________
        Oczywiscie ze mamy..
        Tyle tylko , ze temat rozwalania Polski od wewnatrz przez obca agenture Watykanu jest nie tylko goracy...ale i naglacy z wielu,wielu powodow.
        Zahacza to o ustawe zasadnicza , ktora ktos nam powaznie spie...l...o alianse niezgodne nawet z ta ustawa...nie przestrzeganie prawa ...sekciarstwo polityczne zwiazane z KK..ITD/..ITD.
        To WSZYSTKO JEST WAZNE...bo przelewa sie na inne strefy zycia spolecznego i ...gospodarczego...Rowniez na sluzbe zdrowia i szkolnictwo.
        Pomysl ..zastanow sie...a zobaczysz jakie sa korelacje ....w tym ..przeogromne zaleznosci finansowe !!!!!!!!
        ************************************
        "Acredite sempre no seu trabalho"

        ************************************
        • ubiquitousghost88 Katarem się przejmują, a na raka ręką odmahują... 22.10.11, 21:11
          altavitae napisała:

          To już nie mamy innych problemów w kraju niż kwestia roli Kościoła?[/u]
          > ___________________________________________________________________________
          > Oczywiscie ze mamy..
          > Tyle tylko , ze temat rozwalania Polski od wewnatrz przez obca agenture Watyka
          > nu jest nie tylko goracy...ale i naglacy z wielu,wielu powodow.
          > Zahacza to o ustawe zasadnicza , ktora ktos nam powaznie spie...l...o alianse n
          > iezgodne nawet z ta ustawa...nie przestrzeganie prawa ...sekciarstwo polityczn
          > e zwiazane z KK..ITD/..ITD.
          > To WSZYSTKO JEST WAZNE...bo przelewa sie na inne strefy zycia spolecznego i ...
          > gospodarczego...Rowniez na sluzbe zdrowia i szkolnictwo.
          > Pomysl ..zastanow sie...a zobaczysz jakie sa korelacje ....w tym ..przeogromne
          > zaleznosci finansowe !!!!!!!!
          > ************************************
          > "Acredite sempre no seu trabalho"
          >
          > ************************************
        • redix68 Zagadnienie jest bardzo stare. 22.10.11, 23:36
          Walka z jak to nazywasz agenturą trwa już 50 lat. Rozumiem, że bolą cię ci agenci i nie możesz przeboleć braku procesów jak ten:
          www.bibula.com/?p=14057
          www.ipn-areszt.pl/Wystawy-czasowe/proces-I
    • ubiquitousghost88 Jak tylko UE się posypie, wygra P.... 22.10.11, 18:55
      ...utin.
    • antropoid Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 19:59
      "Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra"

      Tylko pod warunkiem, że nie spieprzy swojej szansy i nie spędzi tej kadencji tylko na robieniu atrakcyjnego medialnie, lecz jałowego show.
    • sbazyli Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 21:51
      To od nas wszystkich zalerzy czy Janusz P. wygra juz przy nastepnych wyborach czy pozniej.Ja nie mam zadnych watpliwosci ze glosowalem prawidlowo,Jesli ktos ogladal Nisolowskiego ,Cymanskiego u Lisa to wie o czym mowa,ta obluda szyderstwo , wylewalo sie z kazdego slowa tych panow, dobrze ze prof. Sroda nie z tych ktore daja sie zakrzyczec.Mamy na kogo glosowac i miejmy nadzieje ze to mlode pokolenie ktore dopiero wchodzi w dorosle zycie tez bedzie glosowac na Palikota.
    • dust-on-the-wind Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 22.10.11, 23:36
      ludzie, ale wy nic nie rozumiecie!!! Polacy PRO PROSTU MAJĄ JUŻ dość bogoojczyźnianego bełkotu, człapania ze sztandarami ,bredzenia o powstaniach ( które poza jednym WSZYSTKIE zakończyły się klęskami) wszechobecności nienażartego kleru z tym ich "pokropkiem" !
      Polacy nie chcą skansenu! Dość już włażących w d.pę biskupom polityków - premier buńczucznie ogłosił że przed księdzem klękał nie będzie - myślę że ci "politycy" nie klęczą przed klerem ale są na czworakach z wypiętą d....ą!!!!!
      • 6.smiech Re: Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD 23.10.11, 09:08
        dust-on-the-wind napisała:

        > ludzie, ale wy nic nie rozumiecie!!! Polacy PRO PROSTU MAJĄ JUŻ dość bogoojcz
        > yźnianego bełkotu, człapania ze sztandarami ,bredzenia o powstaniach ( które
        > poza jednym WSZYSTKIE zakończyły się klęskami) wszechobecności nienażartego k
        > leru z tym ich "pokropkiem" !
        > Polacy nie chcą skansenu! Dość już włażących w d.pę biskupom polityków - premi
        > er buńczucznie ogłosił że przed księdzem klękał nie będzie - myślę że ci "polit
        > ycy" nie klęczą przed klerem ale są na czworakach z wypiętą d....ą!!!!!

        Calkowicie sie z toba zgadzam.
    • aekielski Czapiński: Za 10-15 lat Palikot wygra [WYWIAD] 23.10.11, 09:28
      To,że większości Polaków żyje się dobrze jest zależne od tego kogo jeszcze za Polaka liczymy. Pan profesor nie wziął pod uwagę,że coraz większa liczba naszych obywateli potrafi samodzielnie myśleć. Rozważa pan sytuację taką,że okręgi jednomandatowe w wyborach do sejmu nie przejdą. Uważa pan,że mamy tak genialnych polityków,którzy do swoich 22 letnich rządów dołożą jeszcze 20 lat i wyrównają rekord Muammara Kadafiego. Czyżbyśmy mieli przed sobą wariant libijski?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka