15.10.06, 14:47
"nie czytałem uchwały - mówiono mi tylko o niej" - jeśli Pan nie zna to jak
na podstawie tej nieznajomości może pan kogoś oczerniać?
Są tacy, co za 33 tysiące są gotowi nawet zeznać, że AK to zajmowała się
głównie mordowaniem Żydów.
Ciekawe co się stało ze wschodzącą gwiazdką publicystyki historycznej GW -
red. Cichym? Ucichł jakoś... Wyrzuty sumienia go dopadły?
Obserwuj wątek
    • obalmykaczyzm Re: List 15.10.06, 19:26
      m635
      Są tacy, co za 33 tysiące są gotowi nawet zeznać, że AK to zajmowała się
      > głównie mordowaniem Żydów.

No, nie glownie, ale sie zdarzalo. Zydzi, ktorzy zrazu przylaczyli sie do AK,
      bardzo szybko zorientowali sie, ze nie ma tam dla nich miejsca. Niezyjacy stryj
      mojej zony Daniel (Tadek) Rudnicki (byly maz Aliny Rudnickiej - znanej
      spikerki PR)musial bardzo ukrywac swoje pochodzenie gdyz dwaj inni jego
      towarzysze broni, ktorzy byli Zydami, zostali wydani w rece Gestapo przez
      kolegow-akowcow. W pewnym momencie stryj byl tak zagrozony wydaniem, ze musial
      uciekac z AK.
      Zmarl na poczatku lat siedemdziesiatych. Opisal swa histrie w AK, ale jego
      druga zona, prosta polska dziewucha, spalila wspomnienia.
      Nie dziwi mnie, ze akowscy kombatanci sa antysemitami. Prosze mi pokazac
      srodowisko w Polsce wolne od antysemityzmu.
      • drojb Nie masz racji m635 16.10.06, 20:11
        AK było współtworzone przez różne środowiska, w tym spore wpływy miały
        ugrupowania endeckie (to taki wcielony do AK oddział endeków zamordował 10
        ukrywających się Żydów na początku powstania). Zdarzały się przypadki
        internowania żydowskich ochotników, którzy zgłaszali się do władz powstańczych.
        Generalnie AK nie uważało walki Żydów za "swoją", zaś Żydów za "godnych" do
        uczestnieczenia w obronie ojczyzny. Pod koniec powstania w getcie (1943)
        przedstawiciele Żydowskiej Organizacji Bojowej zwrócili się do AK z prośbą, by
        ci, którzy przedrą się przez mur wcielani byli do AK - spotkało się to z
        odmową. Ocaleni bojownicy zostali wcieleni do partyzantki Armii Ludowej.

A teraz o Światowym Związku AK - mam w swoich zbiorach antysemickie publikacje
        wydane pod tym szyldem przez jednego z jego członków. Co prawda władze
        organizacji odcięły się od nich, ale nie był to jedyny incydent tego typu.
        Oczywiście, nie wszyscy kombatanci są antysemitami, ale zdarza sie to
        niektórym.
        • tristesse11 Bzdury 17.10.06, 06:15
          Mój krewny,pułkownik AK,ukrywał w swoim domu w Warszawie osobę pochodzenia
          żydowskiego (imię i nazwisko tej osoby są znane).
          5 sierpnia 1944r. batalion AK "Zośka" zdobył obóz koncentracyjny "Gęsiówka",
          wyzwalając kilkuset żydowskich więźniów.
          Część uwolnionych Żydów wstąpiła do AK,biorąc udział w Powstaniu w szeregach
          batalionów "Zośka","Parasol" i,być może,innych jednostek AK.
          Żołnierzem AK - owskiego "Parasola" był m. in. uczestnik Powstania w getcie,
          członek ŻOB,Henryk Poznański - Bystry.
          Znany endek i antysemita,zarazem oficer AK, J. Dobraczyński brał udział w
          ratowaniu żydowskich dzieci. Itd.
          drojb nie ma pojęcia o tamtych czasach. To mało ważne,ale nie wie nawet,że
          Armia Ludowa w 1943r. nie istniała.
          W Powstaniu w getcie warszawskim brały udział dwie organizacje: lewicowa ŻOB
          i prawicowy ŻZW. Armia Krajowa przekazała Żydom w getcie pewną ilość broni
          (niedużą,sama miała mało) oraz umożliwiła ŻOB dostęp do łączności radiowej
          i do sieci kurierskiej.
          Wypowiedzi opluwające AK pięknie nawiązują do stalinowskiej
          tradycji.
          • europejczyk21 Re: Bzdury 24.10.06, 16:36
            tristesse11 napisał:
            Mój krewny,pułkownik AK,ukrywał w swoim domu w Warszawie osobę pochodzenia
            > żydowskiego (imię i nazwisko tej osoby są
            znane).
            > 5 sierpnia 1944r. batalion AK "Zośka" zdobył obóz koncentracyjny "Gęsiówka",
            > wyzwalając kilkuset żydowskich więźniów.
            > Część uwolnionych Żydów wstąpiła do AK,biorąc udział w Powstaniu w szeregach
            > batalionów "Zośka","Parasol" i,być może,innych jednostek
            AK.
            > Żołnierzem AK - owskiego "Parasola" był m. in. uczestnik Powstania w getcie,
            > członek ŻOB,Henryk Poznański - Bystry.
            > Znany endek i antysemita,zarazem oficer AK, J. Dobraczyński brał udział w
            > ratowaniu żydowskich dzieci. Itd.
            > drojb nie ma pojęcia o tamtych czasach. To mało ważne,ale nie wie nawet,że
            > Armia Ludowa w 1943r. nie istniała.
            W Powstaniu w getcie warszawskim brały udział dwie organizacje: lewicowa ŻOB
            > i prawicowy ŻZW. Armia Krajowa przekazała Żydom w getcie pewną ilość broni
            > (niedużą,sama miała mało) oraz umożliwiła ŻOB dostęp do łączności radiowej
            i do sieci kurierskiej.
            > Wypowiedzi opluwające AK pięknie nawiązują do stalinowskiej
            > tradycji.

W połowie żydowskiego pochodzenia był jeden z najsłynniejszych AK - owców,K. K.
            Baczyński.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka