Dodaj do ulubionych

Teorie spiskowe

19.10.20, 12:24
next.gazeta.pl/next/7,151003,26407182,i-ty-zostaniesz-foliarzem-teoria-qanon-i-inne-bzdury-to-moze.html#s=BoxOpMT
Obserwuj wątek
  • walmart.ca Re: Teorie spiskowe 21.10.20, 03:19
   Dlaczego my na tzw. Zachodzie jesteśmy tak dziwni? Dziwni? No tak, WEIRD (Western, Educated, Industrialised, Rich, Democratic). Oto pewna Teoria... ale chyba nie spiskowa...

   Według skopiowanych kopii fragmentów starożytnych tekstów, Pitagoras około 500 roku p.n.e. przykazał swoim uczniom i zwolennikom: ‘nie jedzcie fasoli!’ Nikt nie wie, dlaczego wydał ten zakaz (Arystoteles podobno wiedział, albo myślał, że wie...), ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ ten zakaz nigdy się nie przyjął.

   Według Josepha Henricha, mniej więcej tysiąc lat później pewni nieznani ojcowie wczesnego kościoła ogłosili edykt: Nie żenić się z kuzynami! Dlaczego to zrobili jest również niejasne, ale jeśli Henrich ma rację - a rozwija fascynujący wątek pełen dowodów - ten zakaz zmienił oblicze świata, ostatecznie tworząc społeczeństwa i ludzi, którzy byli ‘dziwni’, czyli Weird: zachodni, wykształceni, uprzemysłowieni, bogaci demokratyczni.

   Wg tej - THE WEIRDEST PEOPLE IN THE WORLD How the West Became Psychologically Peculiar and Particularly Prosperous, By Joseph Henrich - ciekawie napisanej i skrupulatnie uargumentowanej książki, ta prosta reguła zapoczątkowała kaskadę zmian, w rezultacie których terytoria grup plemiennych zastąpione zostały prowincjami albo stanami, miejsce tradycji zajęła nauka, a zwyczaj zastąpiony został prawem. Jeśli czytasz o tej książce albo samą książkę, prawdopodobnie jesteś DZIWNY, podobnie jak prawie wszyscy twoi przyjaciele, koledzy i współpracownicy, ale jesteśmy odstającymi przypadkami od wielu norm i miar psychologicznych.

   Przesada? Wydumane? Z grubsza rzecz biorąc, w dzisiejszym świecie żyje kilka miliardów mieszkańców, których umysły różnią się od naszych. My, dziwacy, jesteśmy indywidualistami, myślimy analitycznie, wierzymy w wolną wolę, bierzemy osobistą odpowiedzialność za to, co robimy i czujemy się winni, gdy źle się zachowamy i uważamy, że nepotyzm należy energicznie piętnować, jeśli wręcz nie uczynić przestępstwem. Zgoda? Oni (nie-DZIWNA większość), zdecydowanie silniej identyfikują się z rodziną, plemieniem, klanem i grupą etniczną, myślą bardziej „holistycznie”, biorą odpowiedzialność za to, co robi ich grupa (i publicznie karzą tych, którzy szkalują honor grupy), czują wstyd – ale nie mają poczucia winy - kiedy źle się zachowują i myślą, że nepotyzm jest naturalnym obowiązkiem.

   'Weird' ludzie to najnowszy etap rozwoju, wyrastający z innowacji rolnictwa około 10 000 lat temu, narodzin państw i zorganizowanych religii około 3000 lat temu, a następnie stających się „proto-WEIRD” przez ostatnie 1500 lat (dzięki zakazowi poślubiania kuzynów), czego kulminacją było nagłe pojawienie się nauki, przemysłu i „nowoczesnego” świata w ciągu ostatnich 500 lat. DZIWNE umysły wyewoluowały przez dobór naturalny, ale nie przez dobór genetyczny; ewoluowały w wyniku naturalnego doboru praktyk kulturowych i innych elementów przekazywanych kulturowo.

   www.nytimes.com/2020/09/12/books/review/the-weirdest-people-in-the-world-joseph-henrich.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka