Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  segregacja

  16.06.14, 13:39
  po co segregować smieci skoro trafiają one potem na sortownie, gdzie odbywa się jeszcze raz segregacja ... ? głupiego robota i tyle !
  Obserwuj wątek
   • Gość: madeinchina Re: segregacja IP: *.dynamic.chello.pl 26.06.14, 21:39

    Odpowiedź jest bardzo prosta, choć większość ludzi nie zdaje sobie z niej sprawę. Otóż aby segregacja była sprawna i efektywna, należy we właściwy sposób prowadzić ją w dwóch etapach: tzw. "segregacja u źródła" czyli w domu oraz segregacja w sortowni. Praca sortowni polega na oddzieleniu poszczególnych frakcji (papier, szkło, plastik metal itp) od siebie, celem wygenerowania z nich wartościowych surowców wtórnych. Odpady przywiezione do sortowni przemieszczają się na specjalnych taśmociągach na których transportowane są do różnego rodzaju sit, bębnów i magnesów oraz do najważniejszego punktu, czyli segregacji ręcznej wykonywanej przez pracowników zakładu. Jeżeli odpady przyjadą podzielone, dajmy na to frakcja plastikowa pracownicy mogą na wstępie oddzielić wszystkie inne odpady tzw. nie plastikowe (tak, ludzie nie potrafią segregować, bądź nie chcą i często odpady lądują w niewłaściwych koszach), a następnie pozostały plastik rozdzielić np. pod względem kolorów czy różnego tworzywa. Tak samo sprawa wygląda z pozostałymi frakcjami. W tym przypadku odpady krążą na taśmociągach raz może dwa razy. Jeżeli natomiast dojdzie do sytuacji że odpady zostaną zmieszane taśmociąg musi przejechać kilkanaście razy zanim uda się oddzielić od siebie poszczególne frakcje, a dodatkowo, ilość odzyskanych surowców jest mniejsza, gdyż np. odpady bio mogą zabrudzić surowce wtórne przez co nie będą nadawały się do odzysku. Wielokrotny przejazd taśmociągu oznacza więcej zużytej energii oraz więcej pracy ludzi, co równa się z wyższymi kosztami. Mniejszy odzysk surowców, równa się z mniejszą ich sprzedażą, a co za tym idzie niższymi zyskami. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy że ponoszona przez nich opłata za odbiór odpadów to nie tylko, opłata za przewoźnika, ale przede wszystkim opłata za funkcjonowanie zakładu. W związku z tym im zakład będzie narażony na wyższe koszty, a efektywność spadnie, przez małą sprzedaż, istnieje duża szansa że opłaty za odbiór śmieci z posesji mogą wzrosnąć. I oczywiście odwrotnie, im lepsza segregacja i większa efektywność zakładu tym większa szansa na zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie jej (co miało miejsce w kilku krajach zachodniej europy).
    • lilis2 Re: segregacja 04.07.14, 14:18
     Segregacja jest jednym z ważniejszych punktów dla gmin, dlatego jest tyle kar, ale są sposoby, odpowiednie projekty i programy dla miast jak na przykład: kiedywywoz.pl/
      • sayyesssss Re: segregacja 09.10.14, 12:09
       ja z kolei słyszałam, ze tak domowa segregacja to przede wszystkim oddzielenie od siebie śmieci suchych i mokrych, a w sortowni odpadów dopiero wszystko jest dzielone na odpowiednie frakcje. oczywiście mogę się mylić... swoją drogą według mnie powinien jeszcze stanąć taki kosz na elektroodpady, bo z nimi naprawdę człowiek nie ma co zrobić. sama chciałam oddać stary sprzęt, ale bez firmy www.agorecykling.pl/ to by się nie udało.
     • atosiek32 Re: segregacja 21.10.14, 14:26
      lilis2 napisał(a):

      > Segregacja jest jednym z ważniejszych punktów dla gmin, dlatego jest tyle kar, ale są sposoby, odpowiednie projekty i programy dla miast jak na przykład: kiedywywoz.pl/


      Gminy dbają o to, ale każdy projekt wspomagający to jest dobry.

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka