Dodaj do ulubionych

"Dom Guccich"

31.07.21, 21:38
Gucci to rozpoznawalna na całym świecie marka modowa istniejąca od 1921 r.
Dom Gucci zaczynał jako biznes rodzinny we Włoszech, szczyt popularności przeżywał w latach 60., kiedy Gucciego zaczęły nosić gwiazdy Hollywood. W latach 70. prestiż firmy ucierpiał przez skandale
Maurizzio Gucci, wnuk założyciela marki, zginął 27 marca 1995 r. zastrzelony przed swoim biurem na zlecenie swojej byłej żony Patrizii
O historii rodziny Guccich, nieuchronnej drodze do tragedii i konsekwencjach zabójstwa opowiada film Ridleya Scotta "Dom Guccich", którego premiera już 24 listopada 2021 r.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:40
   Do roli Patrizii przymierzane były Angelina Jolie, Penelope Cruz, Anne Hathaway i Margot Robbie, a Maurizio Gucciego mieli zagrać kolejno Christian Bale i Leonardo DiCaprio. W końcu wybór padł Adama Drivera, święcącego triumfy w kinie mainstreamowym i niezależnym, oraz Lady Gagę - będącą świeżo po zdobyciu Oscara za piosenkę do filmu "Narodziny gwiazdy".
   • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:41
    W obsadzie, obok Lady Gagi i Adama Drivera, znaleźli się też Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Salma Hayek i Jack Huston. Autorem scenariusza jest Roberto Bentivegna.

    Reakcja rodziny Guccich na projekt związany z ich przeszłością była łatwa do przewidzenia. Nikt nie był specjalnie zadowolony z tego, że to właśnie historię Maurizio, który ostatecznie odciął rodzinę od ich firmy, postanowiono przenieść na duży ekran.
    • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:41
     Scenariusz "Domu Guccich" oparty jest na książce Sary Gay Forden "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" wydanej w 2001 r. Rodzina Guccich zarzuca autorce książki nieścisłości, a Ridleyowi Scottowi brak kontaktu w sprawie filmu i zaangażowanie hollywoodzkich gwiazd do ról osób, które w żaden sposób nie były powiązane z zabójstwem Maurizio Gucciego.

     Co więcej, Patrizia Gucci powiedziała, że po premierze filmu "Dom Gucci" - która będzie miała miejsce 24 listopada 2021 r. - rodzina zadecyduje, jakie podejmie kroki względem twórców. Może to oznaczać kolejną dużą sprawę sądową w bogatej historii rodziny Guccich.
     • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:42
      Historia marki Gucci zaczyna się od jej założyciela. W 1921 r. Guccio Gucci założył pierwszy butik z artykułami skórzanymi, w którym sprzedawał głównie torby jeździeckie. Z początku sam prowadził biznes, projektował i wytwarzał artykuły. Z czasem w firmie zaczęły pracować także jego dzieci - w tym najstarszy syn Aldo. To właśnie za jego namową Gucci w 1938 r. otworzył kolejny butik w Rzymie, a potem w Mediolanie w 1951 r. Aldo okazał się mieć niesłychany talent do biznesu.

      Po śmierci Guccio Gucciego w 1953 r. Aldo przekształcił niewielki rodzinny interes w prawdziwe imperium mody. Kolejne ekskluzywne butiki otworzono w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu i wypuszczono takie klasyczne już projekty, jak torba Jackie, szal Flora czy męskie mokasyny. Wśród największych wielbicielek w tamtych czasach marki znalazła się aktorka i późniejsza księżna Monako Grace Kelly.
      • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:45
       Para rozwiodła się w 1991 r. Patrizia miała dostawać alimenty w wysokości 500 tys. dol. rocznie. Po kilku latach zażądała zwiększenia kwoty do 1 mln dol., ale były mąż się nie zgodził. Poczucie upokorzenia i żalu do Maurizzia, który miał brać ślub z nową partnerką, sprawiły, że w 1995 r. Patrizia Reggiani zdecydowała się na drastyczny krok.
       • mala200333 Re: "Dom Guccich" 31.07.21, 21:46
        Do Patrizii funkcjonariuszy przywiodła... wróżka, której porady Reggiani szukała w sprawie swojego byłego męża, i która dla niej wynajęła mężczyznę, by pozbył się Gucciego. Tej zbrodni daleko było do miana doskonałej, bo nie był to jednak prawdziwy profesjonalista, tylko zdesperowany i zadłużony właściciel niewielkiej pizzerii.

        Patrizia została aresztowana w styczniu 1997 r. i oskarżona o wynajęcie zamachowców w celu zabicia Maurizzio Gucciego. Jej proces był szeroko omawiany we włoskich mediach, a ona sama otrzymała przydomek Czarnej Wdowy.

        Ostatecznie Patrizia Reggiani została skazana na 26 lat więzienia. W trakcie odbywania wyroku próbowała jeszcze popełnić samobójstwo, ale została uratowana przez strażników więziennych.

        W październiku 2016 r. opuściła więzienie za dobre sprawowanie. Nadal otrzymuje roczne alimenty od domu Gucci. Utrzymuje też, że to nie ona zleciła zabójstwo Maurizzia, tylko... wróżka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka