1szylider
06.04.04, 00:39
Witam!
Kosmetyki przywalone akcyzą
Poniedziałek, 05 kwietnia 2004 - 16:23 CEST (14:23 GMT)
Utrzymanie akcyzy na kosmetyki grozi wycofaniem się z Polski wielkich firm
kosmetycznych i załamaniem eksportu tych towarów - alarmują przedsiębiorcy z
Business Centre Club.
Wysokie ceny mogą doprowadzić do tego, że z Polski "uciekną" wielkie
kosmetyczne firmy np. Oriflame czy Avon, które oprócz tego, że zatrudniają
tysiące ludzi, stały się znaczącym eksporterem.
"Nowa ustawa akcyzowa przewiduje utrzymanie kosmetyków na liście towarów nią
objętych. Co więcej, w projekcie ustawy zapisano maksymalną stawkę 65 proc.
Wcale nie wiadomo, czy właśnie taką stawką nie zostaną objęte środki do
makijażu, perfumy i wody toaletowe" - powiedział członek BCC Jarosław
Mulewicz. Obecnie akcyza na te kosmetyki wynosi 20 proc.
Jego zdaniem, Polska jest jedynym krajem w powiększonej UE, w którym
kosmetyki zostały objęte akcyzą. To zaś - jak twierdzi Mulewicz - ograniczy
popyt w Polsce i będzie sprzyjać tworzeniu szarej strefy.
Mulewicz przypomniał, że kosmetyki dają mniej niż 1,5 proc. dochodów z akcyzy
(98,54 proc. to wpływy z akcyzy za papierosy, alkohol, samochody i energię
elektryczną). Ministerstwo Finansów, utrzymując akcyzę na kosmetyki, zwolniło
z niej łodzie wycieczkowe i sportowe oraz sprzęt elektroniczny.
em, pap
Chcesz więcej,klinij tu:MLM, biznes po godzinach... Katalog Oriflame
Pozdrawiam i zapraszam!