31.01.12, 13:05
przeczytałam wiec się dzielę dzieci.pl/breedingAid,14196883,cid,1024255,title,Wyrosnac-z-autyzmu,wychowanie_artykul.html?smgputicaid=6dd66
co myśleć sama nie wiem.
pewnie za kilkanaście lat będziemy mogły zrobić własne statystyki.
pozdrawiam,
Obserwuj wątek
    • ania-pat1 Re: artykuł 31.01.12, 14:46
      I pewnie będą obiecujące - przy założeniach, że terapia jest coraz lepiej dopasowana do potrzeb dzieci. Z autyzmu się nie wyrośnie, fakt. A to, czy nauczymy nasze (HFA/ZA) dzieci jak sobie z nim radzić to inna sprawa. Bo w sumie o to idzie - jak sprawić, aby autysta miał autyzm "pod własną kontrolą".
    • roseanne Re: artykuł 31.01.12, 15:30
      przeczytalam i jestem bardzo sceptyczna

owszem objawy autystyczne u malego dziecka sa inne niz u doroslego
      postawa wobec natloku bodzcow, odreagowywanie itp sa lagodniejsze,

ale najzwyklejsza codziennosc, rytualy, sposob prowadzenia rozmowy, argumentacje, "nietolerancje" srodowiskowe sa takie same
    • yula Re: artykuł 31.01.12, 21:00
      tiak, wyrośli z autyzmu, i to w opinii rodziców, ale wiarygodne badania :/ A może by spytać otoczenie tych młodych ludzi, a najlepiej świeżo poznanych ludzi, raczej nie będzie tych dużo i na 90% w ich opinii ci ludzie nadal będą ekscentrykami. To że w miarę dobrze funkcjonują wcale nie znaczy że wyrośli z autyzmu.
    • mikkka85 Re: artykuł 01.02.12, 14:26
      Cytat z artykułu:
      "Jak się okazało, objawy autyzmu w większym stopniu utrzymywały się u osób, które borykały się również z opóźnieniem w rozwoju oraz trudnościami w nauce, a także padaczką i zaburzeniami lękowymi. Natomiast dzieci, których autyzmowi towarzyszyły wcześniej jedynie zaburzenia słuchu, nie wykazywały jego cech jako nastolatki."

Pogrubiłam kluczowy, według mnie, fragment.
      Oczywiście, jeżeli dziecko jest opóźnione z rozwoju, może wykazywać cechy autystyczne. Dziecko takie ma większe problemy ze zrozumieniem świata.
      Ale dziecko wykazujące cechy autystyczne i mające uszkodzenia słuchu zakłada aparaty, ma terapię słuchu, słyszy i dostosowuje się do otoczenia. I wtedy okazuje się, że żadnych cech autystycznych nie było.
      • rohatyna Re: artykuł 01.02.12, 16:01
        mikkka85 napisała:

> Oczywiście, jeżeli dziecko jest opóźnione z rozwoju, może wykazywać cechy autys
        > tyczne. Dziecko takie ma większe problemy ze zrozumieniem świata.
        > Ale dziecko wykazujące cechy autystyczne i mające uszkodzenia słuchu zakłada ap
        > araty, ma terapię słuchu, słyszy i dostosowuje się do otoczenia. I wtedy okazuj
        > e się, że żadnych cech autystycznych nie było.

I to jest właśnie to !

Znam kiklu chłopców autystycznych - teraz już powiedzmy ...hm... dorosłych metrykalnie i Oni niestety nie wyrosli z autyzmu -:(.
        Ja widzę jeszcze taką zależność :
        Jeśli nie ma opóźnienia intelektualnego, łatwiej jest w miarę uplywu lat maskować zewnetrzne bjawy autystyczne, czyli po prostu - udawać - rozumiejąc odbiór społeczny takich czy innych nieakceptowalnych oglnie zachowań.
        Tak jest z moim synem. Potrafi np. na imieninach u babci " sprężyć się", patrzeć w oczy, podtrzymywać konwersację, pytać innych o ich sprawy, nie gasić i zapalać nagminnie światła, nie "dreptać w miejscu", nie powracać monotonnie do jednego tematu itp. Ale wiecie ile go to kosztuje ???
        Jak wraca z takiej imprezy - kładzie się i śpi ze 3 godziny.
        Goście babci pytaja potem " Jaki autyzm ?? " Zwykly chlopak ! no może trochę dziecinny - ale dojrzeje!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka