Dodaj do ulubionych

Witajcie :(

05.04.17, 22:54

Jestem mamą trójki dzieci,córki i dwóch synów,mieszkamy na Śląsku.U środkowego 8,5 latka przedwczoraj definitywnie stwierdzono autyzm (F 84.0),u młodszego(3l) podejrzewają to samo,ale tu czekam z diagnozą jeszcze pół roku.
Diagnozowaliśmy w Syriuszu i u doktor Lamparskiej -Warchalskiej
Póki co jestem troche podłamana,oswajam się z sytuacją i zastanawiam co dalej ?
Obserwuj wątek
    • chocolatemonster Re: Witajcie :( 06.04.17, 07:41
      Dalej...terapia,codzienność, terapia. Górki i dołki ale lepiej działać niż się załamywać. Jak funkcjonuje Twój synek ,ten starszy?
    • baba_za_kolkiem Re: Witajcie :( 06.04.17, 09:19
      Dalej sinusoida, raz z górki raz pod górkę...
      A tak naprawdę, to swoje dzieci już znasz i wiesz mniej więcej czego się spodziewać (lub jak mogą zaskoczyć), a mając diagnozę, świadomość, terapie, może być tylko lepiej :)
      Opowiedz o synkach, jacy są, co lubią, jakie mają trudności a jakie zdolności :)
      Mój ma 3,5 roku, daje popalić ale ma też wspaniałe dni...
    • agata_abbott Re: Witajcie :( 06.04.17, 10:49
      Dalej - zacznij od orzeczenia o kształceniu specjalnym. Zadzwon do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, powiedz, że syn dostał diagnozę i chciałabyś załatwić orzeczenie. W każdej z poradni proces jest trochę inny - czasami dadzą Ci do wypełnienia papiery, czasami najpierw zaproszą na spotkanie - różnie. W każdym razie jak już będziesz szła na spotkanie - weź całą dokumentację medyczną i psychologiczną syna - diagnozę , opinie psychologiczne, informacje o wizytach u lekarzy (jeśli jakieś mieliście). No, najlepiej weź wszystko, w praniu wyjdzie, co będzie potrzebne.

      Druga sprawa to orzeczenie o niepełnosprawności - jeśli chcesz takie uzyskać. Tutaj musisz złożyć wniosek (jest na stronie urzędu, który wydaje takie orzeczenia - w Warszawie to jest Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych). Wypełniasz wniosek, składasz dokumenty, po jakimś czasie zapraszają na posiedzenie komisji (razem z dzieckiem).

      Niemniej jednak, jeśli syn jest w wieku szkolnym, to priorytetem jest zorganizowanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Z tym orzeczeniem uzyskasz najwięcej wsparcia (chociaż możliwe, że będziecie musieli zmienić szkołę na bardziej chętną do współpracy).

      Głowa do góry - wszystko się ułoży! :)
      • qasiaq Re: Witajcie :( 06.04.17, 11:46
        Jeśli mieszkasz na Śląsku, najlepsza jest Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Katowicach na Sokolskiej, ale ze swojej musisz uzyskać do niej skierowanie, chyba, że masz meldunek w Katowicach, tam zgłoś się i trochę Ci panie rozjaśnią , co dalej, powodzenia i napisz, coś o swoich synkach, czemu starszy dostał tak późno diagnozę, do jakiej szkoły obecnie chodzi?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka