Dodaj do ulubionych

Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca

IP: *.dynamic.chello.pl 18.11.12, 21:51
Czy ktoś wie co z rozpoczęciem budowy? Niestety w miejscu, gdzie podobno za 1,5 roku ma stanąć nowa szkoła krzaki rosną, jak rosły a śladu budowy nie widać :(
Obserwuj wątek
    • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 02.03.13, 13:35
      Czytałam gdzieś info, że mają zacząć budować od marca 2013 roku. A ponieważ akurat spaceruje w okolicy czasem z młodszą to od czasu do czasu napisze tu kilka słów o postępach. Na razie jednak wiem, że rozgorzały dyskusje mam pt. czy będą przenosić do tej szkoły pod przymusem dzieci ze szkoły przy ul. Oławskiej (pomińmy to). Jak nic się nie zmieni będzie to rejon da mojego 3 latka od 2015 roku.
    • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 04.03.13, 19:24
      04.03.2013 roku
      Na działce, na której ma powstać szkoła rosną sobie "krzaczory". Może wiosną się coś zacznie, bo przedwiośnie już chyba mamy. Temperatury dodatnie, nawet słońce całkiem fajne i pierwsze nieliczne pączki na krzewach.
      Ciekawe czy plan budowy przewiduje zachowanie starych drzew, które rosną na tym terenie. Gdyby się udało, byłoby trochę naturalnego cienia. Wiem, że rodzice z Oławskiej narzekają na "brak cienia - patelnię" na tamtejszych boiskach, placach zabaw.
        • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 25.09.13, 21:20
          Racja i byłoby to rozsądne, bo w najbliższej okolicy nowej szkoły to az tak wielu nowych uczniów podstawówki nie przybyło (nie na szkołę na 1000 uczniów).
          Przynajmniej w porównaniu z Fortem Bema, gdzie powinna powstać szkoła.
          Piszę tak, mimo tego, że mnie do Nowej Szkoły po drodze.
          Jeśli mam się jednak czepiać to nie rozumiem, czemu tu nie powstaje, jakaś mniejsza szkoła i druga na Forcie.
          Tak czy owak. Myślę, że tu gimnazjum powstanie. Za 3, 4 lata gimnazjum przy ul. Andriolego, które dziś tak chętnie oddaje sale przedszkolu zacznie czuć braki lokalowe.
          • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 25.09.13, 21:52
            Ta szkoła zapewne przejmie część rejonu szkoły na Oławskiej i na Szadkowskiego. Dzięki temu zrobi się miejsce dla dzieci z Fortów Bema.

Po tej stronie Powstańców Śl. też się dużo buduje, jest dużo dzieci, które niestety żeby dojść do szkoły muszę przejść przez niebezpieczną ulicę Powstańców Śl. Zatem ta szkoła właśnie tu jest bardzo potrzebna.
            • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 26.09.13, 12:52
              Nie podwazam tego. Tak, ta szkoła jest Tu bardzo potrzebna.
              Nie zdziwie sie tylko, jesli za kilka lat będzie to podstawówka i gimnazjum :)
              Do mojej podstawówki chodziło 500 uczniów (śródmieście).
              Nasza szkola będzie eksperymentem i molohem, od co. Mam nadzieję, że bedzie tam zgrany zespol nauczycieli, wspolpracujacy rodzice, beda pomoce naukowe, lawki, zabawki, ksiazki i multimedia w tych naukowych bibliotekach a i ze dalsze prace przy budowaniu placów zabaw, boisk itp. Nie zakłóca nauki czytania :)
      • Gość: hem Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca IP: *.dynamic.chello.pl 30.08.13, 03:33
        nie uszło mojej uwadze, że:

- pan prezydent Dąbrowski podał w wartościach bezwzględnych przyrost dzieci korzystających ze stołówek przed i po reformie (odpowiednio 4000 i 4300 dzieci)
        - pan burmistrz podawał, że wzrosła liczba bemowskich dzieci

Z tego co pamiętam, to w Warszawie w latach 2005-2009 liczba urodzeń wzrosła z 13000 do blisko 20000 dzieci. Rocznie przybywało ich po 2-3 tysiące w skali miasta.

W skali Bemowa te 300 dzieci mniej więcej obrazuje przyrost uczniów. A być może uczniów przybyło jeszcze więcej? Bo praktycznie wszystkie bemowskie podstawówki jadą na dwie zmiany, teraz łącznie z ostatnią ostoją jednozmianowości, tj. SP321.

Wysnuwam hipotezę, że twierdzenia p. prezydenta Dąbrowskiego, nie poparte danymi o demografii/odsetku dzieci korzystających, zostały zaprezentowane w sposób wygodny dla władz Warszawy, ale nie koniecznie popierający prezentowane tezy.
      • aurita Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 15.10.13, 08:59
        Z plotek slyszalam, ze ma byc przeniesiona czesc uczniow z Olawskiej (klasami: tak ulozyli juz pierwsze klasy) i niestety slyszalam, ze ta szkola ma byc oczkiem w glowie wlodarzy i beda podbierac najlepsza kadre w innych szkolach. Jest to mozliwe: otwierajac przedszkole na Obroncow Tobruku, ogolocili z kadry przedszkole na Rosy Bailly (dyrektorka, nauczycielki, a nawet pan wozny...)

• asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 15.10.13, 10:44
        Wywiad z Burmistrzem Bemowa - Echo Bemowo - w skrócie:

Od tego roku w szkole na ul. Oławskiej są stworzone klasy I "zza ul.Powstańców Śląskich", które mają być przeniesione do Nowej Szkoły. Szkoła przy ul. Szadkowskiego nie zgodziła się na utworzenie klas I "zza ul. Powstańców".

Wnioskuję, ze planowaną granicą rejonu nowej szkoły będzie ul. Powstańców Śląskich.
        Oficjalnie podobno o rejonie można mówić dopiero po stworzeniu szkoły itp.
          • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.11.13, 11:00
            Jest już projekt uchwały dot. założenia nowej szkoły wraz z określeniem jej obwodu.
            cytuję ze strony Urzędu Dzielnicy:

Określa się obwód Szkoły Podstawowej nr ……. w Warszawie, ul. Zachodzącego Słońca 25.
            Granice obwodu przebiegają:
            - od strony północnej:
            granicą administracyjną Dzielnicy Bemowo i Dzielnicy Bielany na odcinku od styku
            ogródków działkowych z terenami lotniska do ul. Powstańców Śląskich.
            - od strony wschodniej:
            ul. Powstańców Śląskich od granicy administracyjnej Dzielnicy Bemowo i Dzielnicy Bielany
            do północnej granicy osiedla przy ul. Jana Blatona, dalej przez osiedle przy ul. Jana Blatona
            między blokami, pozostawiając po wschodniej stronie budynki z numerami 2 i 4, a po
            zachodniej stronie budynki z numerami 1, 3 i 6 do ul. Jana Blatona, następnie ul. Jana Blatona
            do ul. Wrocławskiej, ul. Wrocławską do ul. Stanisława Lencewicza i dalej ul. Stanisława
            Lencewicza do ul. Powstańców Śląskich oraz ul. Powstańców Śląskich do Al. Obrońców
            Grodna (trasa S-8).
            - od strony południowej:
            Al. Obrońców Grodna ( trasa S-8) na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Lazurowej.
            - od strony zachodniej:
            granicą ogródków działkowych z terenami lotniska do ul. Piastów Śląskich, ul. Piastów
            Śląskich do ul. Dostępnej, ul. Dostępną w kierunku południowym do ul. Telewizyjnej , dalej
            północną i wschodnią granicą wydzielonego Osiedla „Radiowa 20, 20 A-K” do ul. Radiowej,
            ul. Radiową do ronda z ul. gen. Sylwestra Kaliskiego, ul. gen. Sylwestra Kaliskiego w
            kierunku południowym, dalej ul. Lazurową do Al. Obrońców Grodna (trasa S-8).

W skład obwodu wchodzą następujące ulice lub ich części:
            ul. Andyjska, ul. Afrodyty, ul. Apenińska, ul. Apollina, ul. Artemidy, ul. Jana Blatona nr 1, 3,
            6, ul. Dostępna – numery nieparzyste (brak budynków mieszkalnych), ul. Dynarska, ul.
            Dywizjonu 303 - od nr 105 do nr 173 C, ul. Elektry, ul. Hery, ul. Himalajska, ul. Franciszka
            Kawy, ul. Wojciecha Korfantego, ul. Stanisława Lencewicza (nr nieparzyste), ul. Stanisława Ligonia, ul. płk. Witolda Łokuciewskiego, ul. Karola Miarki, ul. Romualda Millera, ul.
            Gustawa Morcinka, Al. Obrońców Grodna (brak budynków mieszkalnych), ul. Piastów
            Śląskich, ul. Pirenejska, ul. Podmiejska, ul. Romana Popiołka, ul. Posejdona, ul. Powstańców
            Śląskich od nr 102 do 108, 108B-C (numery parzyste), ul. Powstańców Śląskich od nr 101 do
            nr 133 (numery nieparzyste), ul. Prometeusza, ul. Radiowa – numery nieparzyste od nr 1 do
            nr 9 i nr parzysty 22, ul. Rodła, ul. Stanisława Rostworowskiego, ul. Sosnowiecka, ul. Pawła
            Stellera, ul. Wrocławska od nr 25 do nr 27, ul. Zachodzącego Słońca, ul. Zeusa, ul. Żołnierzy
            Wyklętych.
                  • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 15.11.13, 09:04
                    Mnie też się wydaje, ze to spory obwód. Poza tym niektóre bloki są naprawdę idiotycznie przypisane.
                    Naturalną granicą powinna być ulica Powstańców Śląskich i Wrocławska.
                    A tak, dzieci mieszkające przy bazarku na Powstańców Śl. zamiast chodzić do szkoły na Szadkowskiego będą chodzić do szkoły na Zachodzącego Słońca. Muszą przejść przez bardzo niebezpieczne skrzyżowanie.
                    Podobnie dzieci z kilku bloków Blatona – też mają rejon na Zachodzącego Słońca. A przecież tak blisko mają na Oławską.
                    Podobnie część bloków z Wolfkego będzie miało rejon na Szadkowskiego.
                    Strasznie namieszali. Powinni się kierować dobra drogą do szkoły.
                    • jerrymum Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 15.11.13, 19:33
                      Dzięki za linka :)

Tak wyglądały obwody wcześniej:
                      www.bemowo.waw.pl/dzieci_i_mlodziez/edukacja/rekrutacja_do_szkol_i_przedszk/obwody_bemowskich_szkol_podsta/
                      Na Szadkowskiego chodziły dzieci zza ul. Powstańców Śląskich (Millera, Morcinka itp). Też nie było to komfortowe. Nie dogodzisz wszystkim. Ważniejsze dla Bemowa jest rozładowanie 2 zmian w szkołach niż dopasowanie, czy komuś pasuje czy nie. Taka smutna prawda :(
                        • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 19.11.13, 12:52
                          Przez przypadek wpadł mi w ręce artykuł z przed roku. Jeden z burmistrzów wypowiadał się o tym, ze problem niebezpiecznych przejść do szkoły rozwiąże się sam wraz z powstaniem nowej szkoły. Sama mieszkam po lepszej stronie "powstańców" moje dzieci nie będą przechodzić przez pętle do szkoły. Zauważam jednak pewne rzeczy, fakty, zjawiska które mogły być poprawione zanim szkoła ruszy pełną parą.
                          - złe oświetlenie ulicy Żołnierzy Wyklętych - teraz to widać po zmroku ok 16:00 jest ciemno; osoby przebiegające są słabo widoczne. Wczoraj "złapałam się za głowę" jadąc tam. Niedoświetlona ulica i różne pomysły dzieciaków.
                          - brak przejścia ze światłami;
                          Moje dzieci będą musiały do szkoły iść wzdłuż ul. Piastów Ślaskich i Żołnierzy Wyklętych. Czyli chodnikiem zalanym woda albo ścieżką rowerową. Przejście przez blokowisko z tysiącem płotów jest długie i niebezpieczne, bo chodników brak. Będzie jak będzie tylko czy ktoś pomyśli żeby np ze ścieżki rowerowej zrobić pieszo-rowerową i dostosować jej "nazwę" do stanu faktycznego.
                          My jako mieszkańcy widzimy tysiące takich "małych" spraw, które powinny być zrobione przy okazji tej szkoły.
                          • altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 19.11.13, 16:40
                            nie mieszkam w planowanym rejonie tej szkoły,
                            ale bardzo kibicuję jej budowie, bo może rozluźni 'moją' szkołę rejonową ;)

ale - może spisujcie te uwagi i ślijcie mailem do burmistrza, do rzecznika, do dyrektora wydziału oświaty w naszym ratuszu? albo może wizyta tam przy okazji?
                            bo może trzeba będzie zbierać (społecznie) podpisy pod zmianami do tej proponowanej uchwały? to tutaj czas się bardzo będzie liczył..

w razie co - na Bemowie I/II ludziska też chętnie podpiszą takie wnioski/petycje/uwagi ;)
      • altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.12.13, 09:29
        widziałam w wersji papierowej ;)
        rozbroiła mnie ulica Szofera ;)
        o Lemcewicza nie wspomnę.

niemniej - obwód po wschodniej stronie ul.Powstańców Śląskich to jakieś nieporozumienie.
        dzieci z np. parzystej strony Lencewicza idą do szkoły na Szadkowskiego, podczas gdy dzieci z nieparzystej Lencewicza i parzyste Powst.Śl. 102-108 - już do Zachodzącego Słońca, podczas gdy fizycznie dzieli te adresy ok. 50-150 metrów.
        podobnie z Blatona.
        i widać, że jest silne lobby ludzi, których dzieci były w obwodzie szkoły na Thommego - przecież dzieci z Kocjana mają o wiele bliżej do szkoły na Thommego czy Szobera, niż do szkoły na Zach.Słońca.

• altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.12.13, 13:37
            no są absurdy, niestety.
            ale trzeba iść już teraz tłumaczyć urzędnikom, żeby zmienili obwód - pewnie się da to zrobić, bo do 1 września 2014 r. jeszcze sporo miesięcy zostało.

tylko - trzeba chodzić do tego urzędu, aż się sprawę wychodzi..
            wylewanie żalów na forum niewiele pomoże..
            jak będzie jakaś publiczna petycja, zbieranie podpisów itp., to z chęcią poślę, chociaż nasza lokalizacja/rejonizacja zostaje nietknięta..
            • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.12.13, 19:37
              popieram - trzeba pisać, chodzić i sygnalizować problemy.
              Władze dzielnicy nie pomyślały, że podstawowym kryterium rejonizacji powinna być bezpieczna i krótka droga do szkoły.
              Moje dzieci chodzą teraz do szkoły na Szadkowskiego i muszą przejść przez Powstańców Śląskich, więc bardzo się cieszę, że nowa szkoła będzie blisko nas i bez konieczności przechodzenia przez Powstańców. Ale teraz zafundowali to dzieciom z Blatona i Lencewicza. Kretynizm.
    • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 11.01.14, 18:05
      i kolejny wspaniały pomysł w sprawie tej szkoły :(

Widziałam na stronie dzielnicy protokół z sesji Rady, na której poruszany był temat organizacji nowej szkoły. Bardzo zmartwił mnie fakt, że nie planuje się utworzenia starszych klas w najbliższym roku. Rozumiem te najstarsze klasy, czyli obecne klasy 5 i 6 czy nawet 4. Ale dzieci z obecnych 2 i 3 klas powinny mieć możliwość przeniesienia do nowej szkoły. Powinno się wziąć pod uwagę zdanie rodziców dzieci z klas 1-3 z nowego rejonu, którzy chociażby mają młodsze rodzeństwo i to młodsze rodzeństwo pójdzie już do nowej szkoły. I co wtedy - dzieci będą chodzić do różnych szkół? Bez sensu. Tak samo bez sensu jest to, że będziemy mieli piękną nowiutką nowoczesną szkołę koło domu, a nasze dzieci będą chodziły do przepełnionej starej szkoły, a my będziemy drżeć o to jak będą do tej szkoły docierać i z niej wracać. Nasze dzieci, żeby dojść do szkoły muszą przejść przez Powstańców Śląskich. Obydwa przejścia z sygnalizacją są i tak dość niebezpieczne, jest tu masa wypadków. A przejście przez Powstańców na wysokości ul. Pirenejskiej jest bez świateł i jest tu bardzo niebezpiecznie. Jak puścić dziecko samo do szkoły.Do nowej szkoły dzieci mogłyby chodzić same. Miałyby do pokonania tylko lokalną uliczkę.

Jak to u Was wygląda? Są tu rodzice dzieci z obecnych klas 2-3? Czy chcielibyście przenieść dzieci do nowej szkoły?
      • altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 11.01.14, 22:10
        hm. moje dziecię jeszcze nieszkolne..

ale.. może warto byłoby poruszyć temat na forum szkoły?
        na zebraniach z rodzicami?
        napisać list - prośbę - petycję - żądanie,
        mieć poparcie dyrektora szkoły,
        zebrać sporo podpisów (może nie tylko od rodziców dzieci z "waszej" strony Powstańców Śl,
        i uderzać z tym do wydziału oświaty dzielnicy? do samego burmistrza? do kuratorium?
        gdziekolwiek, byleby o tym problemie było głośno (może nawet media??)

fakt, szkoda będzie jak nowa szkoła będzie się marnowała i będzie obsadzona tylko przez dwa roczniki (zerówki i pierwszaków).

ale obawiam się, że może tutaj także chodzić o pieniądze - a tutaj to już nie miałabym pomysłu jak to rozwiązać.

ale póki można, to trzeba o tym głośno mówić i informować rodziców, bo też mam wrażenie, że niewiele osób w ogóle jest świadomych, że ich dziecko będzie chodzić do tej szkoły, lub mogłoby chodzić, jeżeli się tematem zainteresują..
        • jagasz Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 13:03
          ja mam dziecko w obecnej klasie 3 i z uwagi na przeladownie w szkole na Szadkowskiego moje dziecko chodzi do szkoly na Bielany.
          do szkoly na Zachodzacego Slonca mamy jakies 200-300 metrów, i nie ukrywam, ze rozwazalam i dalej rozwazam przeniesienie dziecka na Bemowoe, ale w obecnej sytuacji....
          A dlaczego tylko pierwsze 2 roczniki? a reszta szkoły ma stac niewykorzystana?
          • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 13:43
            to pytanie do burmistrza.
            Może nie chcieli robić zamieszania i przenosić na siłę dzieci. Może spodziewali się protestu rodziców, ale wystarczyłoby, żeby zapytali o zdanie samych zainteresowanych - czyli rodziców dzieci z roczników 2003-2006
            Myślę, że warto bombardować urząd pytaniami. Im więcej takich głosów tym lepiej.
            Ja wysłałam zapytanie w tej sprawie.
            • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 15:11
              nie będzie tylko boisk.
              Dlaczego chcę przenieść dziecko? Dlatego, ze chodzi obecnie do 2 klasy i przed nią jeszcze 4 lata szkoły. Obecna szkoła jest przepełniona. Musiałaby do niej przechodzić przez niebezpieczną ulicę, a nową szkołę mamy tuż kolo domu.
              Argumenty innych rodziców: mają młodsze dziecko, które za 2 lata pójdzie do nowej szkoły, więc chcieliby, zeby starsze dziecko też już było przeniesione. Dzięki temu za te 2 lata dzieci będą uczęszczały do jednej szkoły.
              • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 18:09
                Chwileczkę,
                przecież w szkole przy Oławskiej specjalnie były w tym roku tworzone klasy I (dzieci mieszkające za Powstańców Śląskich), które w całości miały przejść do Szkoły przy Zachodzącego Słońca.
                To bez sensu.
                Najpierw Burmistrz specjalnie postulował o utworzenie takich klas pierwszych, żeby potem nie przenieść ich do nowej szkoły!?
                Takie klasy miały powstać i w szkole przy Szadkowskiego tylko nie było zgody dyrekcji szkoły.
                Pisze na podstawie inf od znajomych z dziećmi w I klasie i inf z prasy lokalnej - Echo Bemowa.
                Napiszcie pytanie do dzielnicy może odpowiedzą. Ja tez się postaram (dzieciaki właśnie chodza mi po głowie :)
                  • beataj02 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 18:56
                    Klasy powyżej 3 są o tyle trudne do utworzenia, że do każdego przedmiotu potrzebuja innego nauczyciela oraz innej pracowni. A dokończenie i wyposażenie kilku pracowni specjalistycznych kosztuje i wymaga wielu zabiegów czasowo-organizacyjnych. Do tego nie zatrudni się nauczyciela np. przyrody na 2 lekcje w tyg (1 klasa) czy nawet 4. Jeśli powstałyby takie klasy, to nauczyciele musieli by dojść na wybrane lekcje np. z Oławskiej = kłopotliwe ułożenie planu. Dlatego łatwiej jest zacząć od przedszkola, klas "zerowych" (ma być 10), pierwszych (pewnie tyle samo) oraz ew. drugich, w całości przenoszonych z Oławskiej. I szkoła "dorasta", zaludniając się wraz z wiekiem dzieci.
                    Taka jest teoria. A jaka będzie realizacja, to życie pokaże...
                    • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 20:53
                      Ja to rozumiem, ale tak czy inaczej w pierwszym etapie zawsze będą takie trudności organizacyjne. To nieuniknione. Nieważne, czy teraz czy za dwa lata problem będzie taki sam.
                      Nawet jeśli teraz przeniesiono by tylko tę jedną 1 klasę z Oławskiej i byłaby to jedyna druga klasa w nowej szkole od września 2014 to za dwa lata byłaby to jedyna 4 klasa i taki sam problem. Dla jednej klasy trzeba będzie zatrudnić nauczycieli od wszystkich przedmiotów.
                      Zatem to nie rozwiązuje problemu, a jedynie odwleka go w czasie.
                    • altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 21:02
                      10 oddziałów zerowych?
                      10 oddziałów pierwszej klasy?
                      szok.
                      na chwilę obecną na Szadkowskiego jest 9 oddziałów zerowych. (stąd info), więc chyba jakieś przekłamanie z tymi prognozami.

i fakt, jeżeli rodzice dzieci z klas wyższych (szkół przy Oławskiej i Szadkowskiego) nie będą monitowali już teraz - to może się okazać, że faktycznie w szkole przy Zachodzącego Słońca będzie kilka klas w tym ogromnym budynku.. a w następnym roku szkolnym będzie problem logistyczny - bo faktycznie pewnie sporo rodzeństw będzie rozdzielonych lub rodzice i tak będą woleli prowadzać dzieci do innych szkół, tam gdzie chodzi starsze rodzeństwo.
                      • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 21:08
                        altu -dokładnie o tym mówię.
                        Tak - ma być podobno 10 klas pierwszych, 7 oddziałów zerowych i przedszkole.

Na stronie Bemowa jest protokół z zebrania Rady, w którym jest mowa o tym, że będzie utworzonych teraz cyt."dziesięć oddziałów klas pierwszych, ale w tej szkole będzie też otworzone przedszkole, będą oddziały przedszkolne jakby przy szkole, trzy oddziały przedszkolne dla trzylatków i zakładamy dla odciążenia innych placówek siedem oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich z drugiej połowy rocznika dwa tysiące osiem. "
                        • beataj02 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 22:30
                          Niekoniecznie za parę lat może być taki sam problem. Z kilku powodów. We wrześniu mają zostać przeniesione dwie klasy drugie z Oławskiej, co za dwa lata da dwie klasy czwarte + wszystkie dzieci, które WTEDY będą nadawały się rocznikowo do kl IV, również z innych szkół, a będące w rejonie. Tylko to da pewnie ze cztery klasy czwarte, a to znacząco zwiększa ilość godzin dla nauczycieli. Poza tym szkoła będzie już "okrzepnięta", kilkuletnia, więc po pierwszych zawirowaniach organizacyjnych. Tych nie da się uniknąć, najwięcej będzie ich oczywiście w pierwszym roku funkcjonowania. Również kwestie finansowe oraz wyposażeniowe rozłożą się w czasie... Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;-). A pamiętajcie, że dodatkowo kwestia uruchomienia tej szkoły jest w dużej mierze kwestią polityczną, bo otwarcie planowane jest tuż przed wyborami...
                          • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 22:43
                            a skąd takie informacje? Że teraz mają być przeniesione dwie klasy pierwsze z Oławskiej (miała być jedna) Skąd wiadomo, że pozostałe obecne klasy pierwsze czy drugie mają być przeniesione dopiero za 2 lata?
                            Czy ktokolwiek zastanawiał się tu nad dobrem dziecka?

Tak się składa, że ja z racji przeprowadzki musiałam starszemu dziecku zmienić szkołę. Mogłam to zrobić po 2 klasie SP lub po 3 klasie. Wydawało mi się, że dobrze będzie w starej szkole zamknąć etap edukacji wczesnoszkolnej. Skonsultowałam to jednak z psychologiem i jego argumenty bardzo mnie przekonały, aby przenieść dziecko po 2 klasie. 4 klasa to i tak bardzo dużo zmian dla dziecka - nowe przedmioty,nowi nauczyciele, nowy wychowawca. Więc dobrze jak klasa i szkoła chociaż od roku jest ta sama.
                            Dlatego, jeśli moje młodsze dziecko ma być przeniesione za dwa lata do nowej szkoły to ja chciałabym dla jej dobra, żeby była przeniesiona już teraz. Utworzenie oddziału dla klasy 3 nie wymaga wielkiego wysiłku w organizacji.
                              • beataj02 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 13.01.14, 23:25
                                Nie, nie, źle zrozumiałaś - teraz, we wrześniu, mają z Oławskiej być przeniesione te (dziś) klasy pierwsze, czyli staną się klasami drugimi, które w całości przynależą rejonem do nowej szkoły i są przygotowane pod to. Ponoć są takie również obecne drugie, czyli wrześniowe trzecie. Ale w przypadku tych starszych klas wszystko ma zależeć od decyzji rodziców. Tak przynajmniej twierdził pracownik ratusza. Natomiast co będzie, to zobaczymy...
                                  • malinowy-deser Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.01.14, 17:32
                                    A dlaczego rodzice nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie?
                                    Mam dziecko w młodszych klasach 1-3 na Szadkowskiego. Od roku z niecierpliwością czekam na otwarcie nowej szkoły na Zachodzącego Słońca, która jest bardzo blisko mojego domu. Na Szadkowskiego mamy hektar (chociaż to rejon). Bardzo chciałabym i nie tylko ja - bo wiele osób z mojego osiedla przenieść dziecko do nowej szkoły. Może powinno się przeprowadzić ankietę wśród rodziców dzieci klas 1-3, wtedy nikogo do niczego nie będzie się zmuszać. Przy okazji rozluźnimy Szadkowskiego - przenosząc dzieci na Zachodzącego Słońca. Wtedy każdy będzie zadowolony.
                                    • joanna4268 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 14.01.14, 18:49
                                      Myślę, że decydować powinni rodzice.
                                      Jak widzę jest wielu, który chcą przenieść dzieci. Znam tez wielu, którym zależy bardzo by ich dzieciaki zostały w swoich starych szkołach i klasach i którzy boja się, że dzieci będą przenoszone na siłę.
                                      Otworzenie nowej szkoły to duży wysiłek organizacyjny. Z samymi zerówkami i I klasą, nie mówiąc o przedszkolu będzie to niezły wysiłek. I raczej będzie dużo niedociągnięć i jest to zrozumiałe i będzie wymagać dużo dobrej woli od rodziców. Szkoły czy przedszkola nie organizuje się od tak. A ta szkoła/przedszkole będzie na początku wielką niewiadomą i eksperymentem.
                                      Jestem za zrobieniem badania/ankiety dla rodziców.
    • altu Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 15.02.14, 16:34
      rozpisano zasady rekrutacji do klas pierwszych, i oddziałów przedszkolnych w szkołach:
      edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/szesciolatki/5547_kryteria-rekrutacji-do-klas-pierwszych-w-szkolach
      czy orientujecie się, czy do szkoły na Zachodzącego Słońca będzie rekrutacja w tym terminie,
      czy to będzie rekrutacja w jakimś systemie dodatkowym?
    • ewcia_75 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 07.03.14, 10:26
      Byłam wczoraj na zebraniu na Oławskiej w sprawie rekrutacji dzieci do klas pierwszych na Zachodzącego Słońca i jestem załamana ponieważ dzielnica planuje nabór tylko małych dzieci 3,4 latków oraz 6,7 latków do klas pierwszych. Kupiliśmy tutaj mieszkanie w obwodzie nowej szkoły z myślą aby nasze dzieci miały blisko do szkoły. Niestety okazuje się że starsze dziecko do 4 klasy będzie musiało chodzić na Szadkowskiego a młodsze na Zachodzącego Słońca. To jakaś paranoja. Podejrzewam, że nie wyrobią się we wrześniu na otwarcie szkoły dla starszych klas.
      Burmistrz mówił na zebraniu że nie będą wyrywac dzieci z klas i przenosić do nowej szkoły.
              • niitka1 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 08.03.14, 14:50
                No to zaszaleli z miejscami dla trzylatkow. Chyba mozna zapomniec o miejscu dla dziecka... a czy byla moze informacja w jakich godzinach bedzie czynne przedszkole. Oraz kiedy najlepiej skladac wnioski
                a moze jest jakas osoba kontaktowa do ktorej mozna zadzwonic i zapytac oszczegoly?

Z gory dziekuje za informacje
                  • jagasz Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 10.03.14, 08:22
                    Odpowiedz Burmistrza, na moje zapytanie o stworzenie klas 4:

"Praktyka nakazuje, aby w nowo tworzonej szkole uruchamiać oddziały najmłodsze. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 357 przy ul. Zachodzącego Słońca 25 byłyby to oddziały przedszkolne oraz klasa pierwsza. Wiąże się to z zapewnieniem dzieciom już uczęszczającym do szkół możliwości kontynuowania nauki w placówce, w której rozpoczęły edukację. Takie są preferencje zarówno uczniów jak i ich rodziców. Każda zmiana organizacyjna w oddziale, który rozpoczął już edukację szkolną, przyjmowana jest z wielkimi oporami.
                    Dzielnica przygotowana jest na to, aby w pierwszym roku funkcjonowania nowej szkoły uruchomić w niej również klasę drugą. W jednej z okolicznych szkół funkcjonuje aktualnie oddział klasy pierwszej, do którego uczęszczają wyłącznie dzieci zamieszkujące w aktualnym odwodzie Szkoły Podstawowej nr 357 przy ul. Zachodzącego Słońca 25. Jednak na przeniesienie ich do nowej szkoły, a tym samym zmianę środowiska, musi być zgoda rodziców wszystkich uczniów tego oddziału.
                    Jeszcze bardziej skomplikowane jest tworzenie klas programowo wyższych. Nie wystarczy tylko odpowiednia liczba chętnych, ale musi być zapewniona w szkole tzw. „drożność”, tzn. nie można tworzyć np. klasy szóstej bez powołania klasy piątej. Szkoła musi zapewnić uczniom możliwość powtarzania klasy w przypadku różnych sytuacji losowych.
                    W bardzo sprzyjającym układzie szkoła mogłaby ruszyć w pełnej planowanej organizacji i jesteśmy na to przygotowani. Doświadczenie pokazuje jednak, że rodzice bardzo niechętnie zmieniają szkołę (nauczycieli, kolegów) dzieciom w ramach konkretnego cyklu edukacyjnego.”

Czyli jednym slowem nie ma szans, dla klasy 4 w nowej szkole. a szkole mamy przez ulice.....
                    • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 10.03.14, 08:35
                      ja mam wrażenie, że oni się tak zasłaniają, że rodzice "bardzo niechętnie zmieniają dzieciom szkołę".
                      Zadałam burmistrzowi pytanie, czy urząd nie mógłby wykazać odrobinę dobrej woli i zapytać rodziców o zdanie. Jestem pewna, że znalazłaby się wystarczająca liczba chętnych dla uruchomienia klas na każdym poziomie, Zwłaszcza 2-4. Ale oni chyba nie chcą tego zrobić, bo jest to im zwyczajnie nie na rękę. Burzy to porządek itd. Bezpieczeństwo i komfort dzieci nie mają dla nich żadnego znaczenia.
                      Ja akurat walczę o klasę 3. I też pomału przestaję wierzyć, ze się uda. A do nowej szkoły mam bardzo blisko :(
                      • ewcia_75 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 10.03.14, 09:28
                        Mi również zależy na klasie 4 bo chciałbym aby oboje moich dzieci chodziło do jednej szkoły.
                        Chętnie też z Wami powalczę tylko jeszcze nie mieszkam na Bemowie więc nie wiem co mam robić, dajcie znać, a się chętnie dołączę. Nowa szkoła na Zachodzącego Słońca to od mojego nowego mieszkania rzut beretem...
                        • beataj02 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 10.03.14, 11:16
                          Tak naprawdę, to nie chodzi tylko o "zasady czy praktykę z innych jednostek". problem tkwi w czymś innym (jak nie wiadomo o co chodzi, to ... ;-)). Już wcześniej to pisałam, ale powtórzę - klasy powyżej 3 są o tyle trudne do utworzenia, że do każdego przedmiotu potrzebują innego nauczyciela oraz innej pracowni. A dokończenie i wyposażenie kilku pracowni specjalistycznych kosztuje i wymaga wielu zabiegów czasowo-organizacyjnych. Do tego nie zatrudni się nauczyciela np. przyrody na 2 lekcje w tyg (1 klasa) czy nawet 4. Jeśli powstałyby takie klasy, to nauczyciele musieli by dojść na wybrane lekcje np. z Oławskiej = kłopotliwe ułożenie planu. I - jak ktoś pisał - nie jest to odwlekanie problemu w czasie, że za 2 lata czwartą będzie właśnie ta jedna dziś druga. Będzie ta jedna czwarta (lub dwie, bo chodzą słuchy o dwóch drugich dziś, tzn, od września) + wszystkie dzieci, które WTEDY będą nadawały się rocznikowo do kl IV, również z innych szkół, a będące w rejonie. To da pewnie ze cztery klasy IV, a to znacząco zwiększa ilość godzin dla nauczycieli. Poza tym szkoła będzie już "okrzepnięta", kilkuletnia, więc po pierwszych zawirowaniach organizacyjnych. I wszystko to - nauczyciele, sprzęt, kolejne sale, pracownie, zaplecze itd - sprowadza się do finansów...
                          Doskonale rozumiem żal rodziców, którzy mają szkołę "za oknem", a muszą dzieci dowozić/doprowadzać do dalszej placówki. A jednocześnie nie da się przeskoczyć pewnych ograniczeń czasowo-logistycznych :(
                      • jagasz Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 10.03.14, 21:42
                        Szczerze? Uwazam, ze ktos za nas zadecydowal, nie do konca sprawiedliwie tworzac klasy tylko poczatkowe. Tym samym moje 9 letnie dziecko nie skorzysta z tej szkoly i musze mu tlumaczyc dlaczego, wozac je do szkoly na Bielany.
                        A wlasnie, ze chetnie bym go przeniosla z innej klasy, z innej szkoly, aby mogl tez poczuc ten komfort szkoly na wyciagniecie reki, pachnacej nowoscia, z dobrym zapleczem naukowym i jescze lepszym pedagogicznym.
                        Jest wielu doskonalych nauczycieli, na umowy zlecenia na zastepstwo, ktorzy nie moga pracowac na caly etat, bo "karta nauczyciela" zajmuje im miejsce, i chetnie podjeliby prace w tej szkole w starszych klasach.
                        To nie jest "malo czasu" to jest brak woli. Z murem nie dyskutuje.
        • marcyszka Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 05.05.14, 11:37
          to prawda, ja zgłosiłam swoje dziecko.
          Problem tylko w tym, że mało kto o tym wie.
          Sekretariat podobno poinformował wszystkich, ale my dowiedzieliśmy się od wychowawcy. W innych klasach wychowawcy nie przekazali rodzicom tej informacji, więc jak mieli zgłosić. Oczywiście przekazujemy te informacje, ale nie mamy pewności czy wszyscy już wiedzą. Nie wiem jak to działa na Oławskiej.

Ten sam problem dotyczy rodziców mających dzieci w innych szkołach, którzy przeprowadzili się w rejon nowej szkoły. Gdzie mają się zgłaszać. Bałagan straszny. Ewidentnie komuś zależy, żeby jak najmniej osób się zgłosiło. Zawsze można wtedy powiedzieć "pytaliśmy, było mało chętnych, więc nie będzie starszych klas".
          • asai1978 Re: Nowa szkoła podstawowa ul.Zachodzącego Słońca 05.05.14, 11:50
            Ja to się zastanawiam, czy szkoła ruszy 1 września bez poślizgu i dobrze zorganizowana. Życzę jej jak najlepiej. Teraz kiedy nie ma żadnego burmistrza. Kto tym się zajmuje? Co by nie było ta szkoła była oczkiem w głowie ostatniego burmistrza A.S. Może być trochę śmiesznie a trochę strasznie, bo machina typu samorząd rozpędza się powoli i może ze względów proceduralnych coś zostanie zawalone, np. konkurs na dyrekcję/ kadrę/ zakup ławek itp.
            Teraz wszystko stanęło na głowie i koncepcja może się całkowicie zmienić. Nowa władza - nowa koncepcja.