Dodaj do ulubionych

Problem z imieniem Stanisław

22.10.21, 16:18
Mój syn ma 8 miesięcy i ma na imię Staś. Niby ok ale ja od jakiegoś czasu mam problem z tym imieniem. Zgodziłam się na to imie bo nie miałam żadnego typu a mąż bardzo chciał tak nazwać syna. Teraz mam wątpliwości czy dobrze wybraliśmy bo jako maly chłopiec imię Staś jest słodkie, tak nie mogę sobie wyobrazić dorosłego mężczyzny o tym imieniusad wiem
, że już za późno na zmianę imienia ale strasznie mnie to męczy. Teraz wybrałabym imię bardziej neutralne jak Wojciech, Michał lub Tomasz. Maz oczywiście nie zgadza się na zmianę i nie wyobrażam sobie reakcji rodziny( tym bardziej, że dziecko już ochrzczone). Czy da się przyzwyczaić do imienia?...
Obserwuj wątek
    • paula.anna Re: Problem z imieniem Stanisław 22.10.21, 17:52
      Nie podoba Ci się Stanisław- w ogóle, czy Staś dla chłopca, mężczyzny?
      Bo jeśli to drugie, to są opcje Stasiek, Stach.
      No i zawsze można używać pełnej formy, to tylko 3 sylaby. Tak samo jak w Monice, Martynie itp.
      Nie ma obowiązku zdrabniania 🙂.

Myślę, że fakt ochrzczenia nie ma znaczenia w kwestii zmiany imienia w usc.
      Do 6 mcy jest jakaś krótsza procedura zmiany, teraz wcale nie jest za późno, jeśli chodzi o kwestie formalne.

Co do rodziny... Cóż...
      Pewnie stwierdzenie, że to wasze dziecko niewiele wniesie do sprawy.

Zapewne "da się" przyzwyczaić do imienia.
      Co innego Ci pozostaje, skoro sama piszesz, że mąż nie zgadza się na zmianę i nie wyobrażasz sobie reakcji rodziny?
      • borek98 Re: Problem z imieniem Stanisław 23.10.21, 09:43
        Jakoś nie mogę się przekonać do zdrobnień dla dorosłego typu Stasiek, Staszek, Stachu. Może wydziwiam i to imie będzie na tyle popularne, że się oslucha i znormalnieje jak np. Michał. Spróbuję jeszcze pogadać z mężem, chociaż wiem jaka będzie jego odpowiedź...
    • sulimira Re: Problem z imieniem Stanisław 22.10.21, 23:34
      Jezeli chodzi oo zdrobnienie dla starszego Stasia to moze byc Stanisz i pozostale wczesniej wymieniona. Stanislaw ma to wlasnie do siebie, ze jest mozna je zdrabniac przeroznie.
      Ogolnie nie wiem czy da sie przyzwyczaic do imienia. Wydaje mi sie, ze to zalezy od charakteru. Wedlug mnie jednak jezeli nie mialas typow wczesniej, teraz tez nie masz jakiegos silnego kandydata i na poczatku bylo ok, a pozniej zmienilas zdanie to mozliwe, ze za jakis czas znowu zmienisz zdanie.
    • dalenia Re: Problem z imieniem Stanisław 23.10.21, 11:18
      Przecież tylu dorosłych Stanisławów chodzi o świecie wink to imię, szczególnie w pokoleniu Twojego syna, jest na tyle popularne, że nikogo dorosłych Stasiek/Staszek/Stanisław nie będzie zapewne dziwił. I nie sądzę, że kojarzy się z wujkiem z brzuchem czy dziadkiem. Owszem, to imię z gatunku retro-dziadkowych, ale powrócił na tyle, że wydaje mi się być bardzo naturalny, powszechny wśród małych chłopców. A kiedyś nastolatków, dorosłych facetów itd.
    • kocynder Re: Problem z imieniem Stanisław 23.10.21, 18:54
      Bardzo lubię to imię i gdyby nie jego popularność - rozważałabym dla syna. Znam kilku dorosłych już Stachów i wszyscy są świetnymi mężczyznami. Z tym, że ze zdrobnień najbardziej mi się podoba jedno, które zachowało się w pamiętnikach z przełomu wieku XIX i XX mojej babci - o jej ówczesnym... Jakby to ująć... Ukochanym to za duże słowo, ale były spotkania, jakieś spacery, fajfy itp. Pisała o nim Stachny. "Stachny przyszedł punktualnie jak zawsze.", "Poprosiłam, żeby Stachny zamówił bilety do teatru dla mnie i Lodzi - oczywiście zdobył i to w loży na pierwszym piętrze!". Bardzo mi się "Stachny" podoba. smile
    • angelina7-83 Re: Problem z imieniem Stanisław 28.10.21, 19:04
      No, ja nie wiem. Mój dziadek zmarł w wieku 71 lat i do końca był i jest dziadkiem Stasiem. Babcia zawsze na dziadka Stasiu mówiła i nikt z tym problemów nie miał. Staszek też fajne. Mojego tata to 68-letni Stasiu i nikogo takie niby dziecięce zdrobnienie nie dziwi. Mój chrześniak jest 20-letnim Stasiem, imię otrzymał po dziadku.
    • debrna Re: Problem z imieniem Stanisław 28.10.21, 19:51
      Jeżeli nie ma mowy o oficjalnej zmianie imienia dziecka, to istnieje kilka innych możliwości.

1. Rodzice mogą zacząć używać konsekwentnie drugiega imienia dziecka na codzień.
      Jeżeli dziecko nie ma drugiego imienia, to jest okazja zrobić zmianę i nadać mu w urzędzie drugie imię. Istnieje wiele osób, które używają drugiego imienia jako pierwsze.

2. Wymyślić ładne zdrobnienie i tym zdrobnieniem nazywać stale dziecko; np. Stan, Sam, Sobek, Stefan, Sambor, Witek, Tolek etc. Zdrobnienie niekoniecznie musi przypominać pełne imię. Ludzie za bardzo boją się opinii rodziny i sąsiadów i żyją pod strachem co inni powiedzą, zamiast żyć na swój oryginalny sposób.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.