Dodaj do ulubionych

Imię dla chłopca

02.06.23, 22:47
Do naszego babińca dołączy już niebawem chłopiec.
Mamy dość spory problem z wyborem imienia. Imię dla dziewczyny było już wybrane, ale z decyzją dla chłopca jest kłopot.
Ja chciałbym żeby imię było w miarę uniwersalne, dobrze odbierane w ob krajach (PL i Turcja) i żeby nie sprawiało problemu w wymowie dla rodziny zarówno mojej, jak i męża. Mieszkamy poza PL, ale tutaj bardzo często jesteśmy.

Na mojej liście mam; Adam, Engin, Yigit, Efe, Ali
Adam jest najbardziej uniwersalny, ale w PL trochę zbyt popularny..
Mąż bardzo by chciał żeby był Mustafa, ale mi się to imię okropnie nie podoba. Juz przy poprzedniej ciąży mówił, ze jak syn to Mustafa, ale urodziła się dziewczynka. Podoba mu się jeszcze Murat, tutaj tez ja nie jestem przekonana. Ciężko szukać innych opcji, bo mezowi się nic nie podoba poza tymi dwoma. Zaczęłam sie już tez zastanawiać czy nie odpuścić, bo jednak przy wyborze imion dla córek ja mialam ostatnie zdanie.

A może macie jakieś inne uniwersalne pomysły? Dodam, ze w domu mamy już Florę i Lidię (oba imiona super się sprawdzają,, a drugie imiona dziewczynki maja typowo tureckie).
Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Imię dla chłopca 02.06.23, 23:19
      Hej, gratulacje!
      Szczerze mówiąc wolałabym Murata niż Adama. Murat pasuje do polskiej pisowni, jest znany w kulturze choćby ze względu na "Hadźiego Murata" Tołstoja (nie mówiąc już o historii, bo to postać autentyczna). Jest też kilkaset osób o nazwisku Murat, co oznacza, że imię to nie jest w Polsce nowością (a wręcz przeciwnie). Kojarzy mi się najbardziej z Kaukazem. Muratów i Muradów w Polsce jest niemal 900.

Rozważyłabym jeszcze Imrana (Ümran po turecku), który jest równy jednej ze średniowiecznych spolszczonych form imienia Emmeram, Selima (imię nadawane wśród polskich Tatarów), vide Selim Chazbijewicz, Attylę, Bachtiara, Beniamina (trochę inna pisownia po turecku). Kasyma, Hasana, Muchtara, Alego oczywiście też, a przede wszystkim Mansura, który ogromnie mi się podoba.
    • emnilda.wolna Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 00:02
      Murat i po problemie. Sama uwielbiam Adama, ale skoro ma być mężowskie... Mustafa też w porządku, może nieco zbyt zamaszysty w Polsce, ale jak Ci się nie podoba, to nie ma co.
    • adalia_decempunctata Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 00:11
      Przede wszystkim - Twoje córeczki mają śliczne imiona i gratuluję powiększenia się gromadki. 🙂

Podobają mi się wszystkie przedstawione wyżej przez Gaudencję propozycje, zwłaszcza Selim pasuje mi do imion dziewczynek: Flora, Lidia i Selim. <3

Dodałabym do listy jeszcze Kemala - nie dość, że to imię znanej (także w Polsce) i cenionej postaci historycznej (Mustafy Kemala Atatürka), to dobrze współgra z imionami sióstr oraz kojarzy się z popularnym Kamilem, więc nie brzmi obco. Może Twój mąż chce nazwać synka właśnie na cześć Atatürka, wtedy mogłabyś go przekonać do kompromisu i wyboru drugiego imienia ojca-założyciela współczesnej Turcji. 😉

Behind the Name podpowiada z kolei, że turecka forma Adama to Adem - więc może na taki zapis się zdecydować?

Poza tym podobają mi się też: Alim, Altan, Berat, Ensar, Erhan, Ilhan, Nadir, Orhan, Samed, Selman, Semir.
      • niii Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 12:52
        Popieram imię Kemal, przyjemnie brzmi smile Może być też podobny głoskowo Kenan, a ze zbliżonych do podanych jeszcze Selim, Osman, Ozan, Nedcet, Emir. Z propozycji męża, Murat lepszy niż Mustafa, bardziej poręczny i lepiej brzmi dla chłopca.
    • dalenia Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 08:38
      A ja, patrząc na imiona córek, jednak szukałabym czegoś bardziej uniwersalnego. Z Twoich typów wybrałabym Adama (może Adam Mustafa?). Pozostałe niekoniecznie, dla mnie są zbyt "etniczne", podobnie Mustafa. Murat ewentualnie mógłby być.
      • paula.anna Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 09:06
        Też jestem za czymś uniwersalnym, nie tylko ze względu na imiona córek 😃.
        Adam jest ok, niby popularny, a jednak daleko mu do Kuby czy Jaśka. Poza tym Wy tylko bywacie w Polsce.
        Jeśli nie Adam, to inne uniwersalne, nie typowo tureckie imię.
        A Mustafa męża na drugie.
      • dalenia Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 09:26
        A może jeszcze spodoba się Wam Namir? Niby słowiański, a jednak brzmi nieco "arabsko" wink
      • remigia1 Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 18:19
        dalenia napisała:

> A ja, patrząc na imiona córek, jednak szukałabym czegoś bardziej uniwersalnego.

Podpisuję się pod tym. smile

> Z Twoich typów wybrałabym Adama (może Adam Mustafa?). Pozostałe niekoniecznie,
        > dla mnie są zbyt "etniczne", podobnie Mustafa. Murat ewentualnie mógłby być.

Również wybrałabym Adama.
    • niii Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 12:43
      W tym przypadku, patrząc na imiona Córeczek wybrałabym neutralne imię, takie jak:

Emil
      Namir
      Adam
      Daniel
      Gabriel
      Kamil
      Adrian
      Alan

Z bardziej tureckich np. Adel lub Deniz oprócz Adama, Volkan, Emin zamiast Engina, Almaz zamiast Alego, Umit zamiast Yigita, Levent zamiast Efe.
      Engin w zapisie może kojarzyć się z silnikiem, może być kontrowersyjny pośród złośliwych ludzi.
    • niii Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 13:08
      Przede wszystkim, gratuluję ogromnie i cieszę się, że masz i Córeczki, i za chwilę Synka smile
    • sulimira Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 14:58
      Osobiscie bardzo mi sie podoba Murat. Jeden ze znanych tenisistow mial tak na imie.
      Z tureckich union podoba mi sie bardzo Boran.
      Z imion, ktore Maja podobne brzmienia w obu jezykach to Sambor, Nadar/Nader, Zamir, Sulimir/Sulim
    • zamarzenia90 Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 15:15
      Mnie najbardziej podoba się Ali.
      Zastanawia mnie jest Ibrahim, myślicie ze w PL nie byłoby problemu z odbiorem?

Zaproponowany Mansur tez jest całkiem niezły. Chyba nawet podoba mi się bardziej niż Murat.
      Spodobały mi się jeszcze Namir i Emir - tutaj na plus łatwa wymowa i pisownia.
      • n.ataleczk.aa Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 15:29
        O, Ali, Namir i Emir - bardzo ładne 🥰
      • dalenia Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 15:32
        Piszę odpowiedź chyba juz trzeci raz i ciągle mi usuwa 🙈 Może teraz się uda.

Ali dla mnie zbyt zdrobnieniowy i trochę jak dopełniacz od żeńskiego zdrobnienia. Może jakieś inne imię w ten sposób zdrabniane - typu Aleksy, Aleksander, Albin, Alwin, Alwar?

Ibrahim z kolei w moim odczuciu jest jednak dość etniczny. Ja mam silne skojarzenia arabskie, trochę muzułmańskie - to nie są złe skojarzenia, po prostu zbyt silne i jednoznaczne jak dla mnie.

Myślę, że ten Namir to fajny typ. Emir z kolei dla mnie zbyt rzeczownikowy.
        • adalia_decempunctata Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 17:59
          Mam właśnie ten sam problem z imieniem Ali - dla polskich uszu zdecydowanie brzmi jak spieszczenie i podejrzewam, że podczas wizyt w Polsce powodowałoby to niekończące się pytania. W Wielkiej Brytanii "Ali" też funkcjonuje jako skrót - od szkockiego imienia Alistair/Allister (czyli ichniejszej wersji Aleksandra). Chyba zdecydowałabym się na formę "Alim", a "Alego" używałabym jako zdrobnienia. (Poza tym, wedle Behind the Name, "Alim" oznacza w języku arabskim nauczyciela, eksperta, uczonego, więc ma całkiem pozytywny źródłosłów.)
      • gaudencja Re: Imię dla chłopca 04.06.23, 01:39
        zamarzenia90 napisała:

> Mnie najbardziej podoba się Ali.

Jego głównym minusem jest MSZ skojarzenie z Alim Babą i 40 rozbójnikami.

> Zastanawia mnie jest Ibrahim, myślicie ze w PL nie byłoby problemu z odbiorem?

Znacznie bardziej jednoznacznie kojarzy się z islamem niż np. Murat.

Co do Mansura, to Almanzor u Mickiewicza był Al-Mansurem.
      • sulimira Re: Imię dla chłopca 04.06.23, 12:34
        Ali rowniez kojarzy mi sie zdrobnieniowo tylko, ze akurat z zenskimi zdrobbieniami Jak Alice lub Alexandra.
        Podoba mi sie Mansur, ale nie bardziej is Murata.
        Ibrahim kojarzy mi sie bardzo etnicznie, a Emir rzeczownikowo.
        Sulim I Tolim to Mike kolejne propozycje.
        Z waszych rozwazan najbardziej podoba mi sie Murat I Mansur
    • n.ataleczk.aa Re: Imię dla chłopca 03.06.23, 15:29
      Gratulacje! ☺️
      Flora i Lidia to piękne imiona. Podoba mi się imię "Ali", a pozostałe jakoś mnie nie przekonują.
    • annthonka Re: Imię dla chłopca 04.06.23, 08:39
      Murat zdecydowanie. Moim zdaniem bardzo ładne imię, sprawdzi się również w Polsce. Pozostałe zaproponowane imiona zupełnie nie w moim guście.

Adam jakiś taki bezbarwny dla mnie, mimo że znam cudownego chłopczyka o tym imieniu. Adem byłby lepszy.

Efe i Ali takie "niedokończone" trochę, jak zdrobnienia.

Engin - może kojarzyć się z silnikiem (ang. engine), a jednak teraz ciężko uniknąć styczności z kulturą anglosaską.

No i nie odpuszczaj tak zupełnie, bo trudno będzie Ci wołać do dziecka imieniem, które Ci się nie podoba. Na pewno znajdziecie jakiś kompromis.
    • zamarzenia90 Re: Imię dla chłopca 18.09.23, 20:01
      Jednak będzie kolejna panna…
      jeśli chodzi o imię dla chłopca nadal nie było konkretnego wybranego, wiec może to i lepiej 🫣

Będziemy wybierać z tych imion: Leyla, Mavi, İlayda, Maya, Eva.

Mamy swój faworyt, ale zdecydujemy po zobaczeniu córki.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi w wątku!
      • niii Re: Imię dla chłopca 18.09.23, 20:55
        Gratulacje, cieszę się bardzo z Waszej Córeczki smile
        1. Leyla i Mavi jednocześnie
        2. Maja
        3. Eva
        4. Ilayda
        • niii Re: Imię dla chłopca 19.09.23, 23:43
          Zamiast Ilaydy można też nadać Nilay.
          Mavi cudna, Leyla klasyczna i tajemnicza, śliczna pomimo popularności.
      • polik17 Re: Imię dla chłopca 18.09.23, 20:59
        Przede wszystkim gratulacje kolejnej córeczki smile Z imion z Waszej listy najbardziej podoba mi się Leyla☺️
        • remigia1 Re: Imię dla chłopca 22.09.23, 00:05
          Mi też najbardziej podoba się Leyla z wymienionychsmile
          Wszystkiego dobrego!
      • sulimira Re: Imię dla chłopca 18.09.23, 21:54
        Ale nieapodzianka ♥️
        Hratuluke i zycze lekkiego porodu 😁
      • paula.anna Re: Imię dla chłopca 19.09.23, 06:21
        Ech, to wróżenie ginekologów 😉.
        I zmiany zdania, tak jakby płeć biologiczna nie była ustalona i niezmienna od etapu komórki jajowej i plemnika.

Jestem bardzo ciekawa, które imię wybierzecie 😃.
      • dalenia Re: Imię dla chłopca 19.09.23, 15:48
        Ale zwrot akcji wink wszystkiego dobrego! Kiedy Maleństwo ma być na świecie?
      • gaudencja Re: Imię dla chłopca 21.09.23, 23:31
        Daj znać i kciuki za dobrą ciążę i narodziny!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.