scannalis 18.06.06, 19:12 Witam wszystkich, chcialbym nazwać w przyszlości mojego syna Parys, ale zanim to nastapi chcialabym dowiedziec sie czegos o tym imieniu, znaczenie, a nie tylko o Troi. Prosze o linki. Pozdrawiam Scannalis Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
gaudencja Re: Parys 18.06.06, 20:20 Pierwse przeszukiwanie wskazuje, że imię to ma etymologię nieznaną. Zachęcam do lektury tego opisu oraz komentarzy do imienia: www.behindthename.com/php/view.php?name=paris-1 Jak podaje "Słownik etymologiczno-motywacyjny polskich nazw osobowych", jest to imię pochodzenia prawdopodobnie przedhelleńskiego (jakiego? - słownik milczy na ten temat). Wśród świetych - Parys, bc Teano w Kampanii, IV wiek. W staropolszczyźnie zapisywane jako Parzysz i Parys; niestety nie potrafię wydedukować z tego slownika, kiedy po raz pierwszy imię to było nadane w Polsce, ale skoro się w słowniku znajduje, na pewno nastąpiło do przed XVI wiekiem. Imieniny Parys obchodzi 5 sierpnia. Pozdrawiam, g. Odpowiedz Link Zgłoś
mrs.eljot Re: Parys 21.07.06, 17:16 Bardzo pięne imię. Chciałabym się dowiedzieć czegoś o nim więcej. MOże ktoś jeszcze coś dopisze do tego co juz napisano?? Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Parys 21.07.06, 17:19 Mogę jeszcze napisać, ze zachodni Paris w wersji męskiej to właśnie Parys. I chwilowo nic więcej; znalezienie nawet tych informacji nie było takie proste Ale moze jeszcze ktoś się dopisze. Odpowiedz Link Zgłoś