26.07.06, 08:58
Zaintrygowało mnie to śliczne imię, mimo faktu, że jego pochodzenie jest
niejasne.
Wątki zarchiwizowane:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=14640175&v=2&s=0
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=20011456&v=2&s=0
Nie zalicza się też do popularnych: jedna Wisenka w Warszawie od lipca 2004
do chwili obecnej:
www.gorny.najlepsze.pl/imiona/
Ciekawa jestem waszych wrażeń.
Moc serdeczności.
Obserwuj wątek
        • gaudencja Re: Wisenna 26.07.06, 11:25
          Imiona literackie zawsze popierałam, a w sumie czymże one są innym, jak nie
          neologizmami? Ważne tylko, zeby wiedzieć, co wybierasz - jeśli neologizm, to
          bez dorobionej bajki o tym, jakoby to bylo imię starosłowiańskie. Pozdrawiam smile
          • olianka Re: Wisenna 26.07.06, 16:04
            Wisenka oczywiście bardzo mi się podoba.
            Wisenna była w którymś opowiadaniu Sapkowskiego, a Krzesimir Dębski stwierdził
            kiedyś w wywiadzie, że chciałby mieć kiedyś wnuczkę o tym imineiu.
      • minerwamcg Re: Wisenna 26.07.06, 17:08
        imię pochodzi z opowiadania "Droga z której się nie wraca" Andrzeja
        Sapkowskiego. Opowiadanie można przeczytać tu:
        www.sapkowski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=403
        Później Sapkowski uczynił Visennę matką wiedźmina Geralta.
    • lupula1 Re: Wisenna 31.05.16, 22:11
      ,,Klasztor mniszek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce. Ufundował go przed rokiem 1228 (może około 1216?) Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny"
      Jak widać imię pisane jest przez literę ,,z", przy czym w "Encyklopedii staropolskiej" Zygmunta Glogera (1900-1903) występuje taki zapis:
      "Benedyktynki w Polsce pierwszy swój klasztor miały w Staniątkach, o 3 mile na wschód Krakowa, fundowany r. 1240 przez Klemensa na Ruszczy i Klimontowie, herbu Gryf, kasztelana krakowskiego, dla córki swojej Wisenny, jedynaczki, która poślubiwszy czystość, zamąż pójść nie chciała."
      Jak widać napisane jest tam imię przez "s". W tej samej encyklopedi, powyższe imię jest wymienione wśród imion staropolskich i tam też jego pisownia jest przez "s".
      Odpowiedź tak naprawdę może być bardzo prosta, kiedyś dokumenty spisywano w łacinie, a tam nie występuje litera ,,z''. To jaka pisownia jest prawidłowa sadzę że bardzo trudno ustalić. Cytując siostrę Małgorzatę z wyżej wymienionego zakonu ,,Nikt w tej sprawie "poprawności" nie ustalił, a w ogóle identyfikacja słowiańskich imion w średniowiecznych łacińskich dokumentach to puzzle, nad którym już niejeden profesor osiwiał''
      • gaudencja Re: Wisenna 09.06.16, 20:31
        lupula1 napisał(a):

> ,,Klasztor mniszek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Pol
        > sce. Ufundował go przed rokiem 1228 (może około 1216?) Klemens Jaksa Gryfita dl
        > a swojej córki Wizenny"

W SEM nie ma ani Wisenny, ani Wizenny. Jest tylko Wizna. Co to za dokument źródłowy mówi o Wizennie?
    • dalenia Re: Wisenna 01.06.16, 08:51
      Mnie się średnio podoba. Trochę jak "wiosenna", trochę jak "senna", a w zdrobnieniu jak "wisienka" - niby sympatycznie, ale nieeeee ...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.