Dodaj do ulubionych

Abin Siwak - wielki człowiek PZPR

15.03.02, 15:15
Czy pamiętacie jeszcze tę postać?
Sądzę, że teraz, gdy tak wielu ówczesnych partyjnych towarzyszy Siwaka znów
przyjęło na swe strudzone barki ciężar władzy, o tym wybitnym członku PZPR nie
możemy zapominać.

Albin Siwak, z wykształcenia betoniarz, od lipca 1981 r. aż do rozwiązania PZPR
w styczniu 1990 r. był członkiem Komitetu Centralnego.
Od 1981 do 1986 był członkiem Biura Politycznego, by następnie rozpocząc
karierę dyplomaty.

Udało mi się odnaleźć fragmenty przemówienia Albina Siwaka z plenarnego
posiedzenia KW PZPR w Gdańsku z dn. 10.06.1983 r.

"(...) Obroniliśmy nie tylko socjalizm, ale zawróciliśmy z tragedii. W zimie
1981/1982 mogło dojść do tragedii. W styczniu 1982 r. 72 proc. elektrociepłowni
nie pracowałoby. Byłaby konieczność ewakuacji ludności miast. Lekarze nie
mieliby możliwości operowania. Na 17 grudnia był powód, jak ruszyć 0,5 mlna
ludzi do rozruchów. Jest dokument podpisany przez [Zbigniewa] Bujaka, aby z
własnych szeregów uśmiercić kilkuset ludzi i zwalić to na komunistów. Niezbędne
jest, aby komuniści mieli czyste ręce. Przeciwnik jest wspierany finansowo i
moralnie przez zagranicę. Ludzie sceny, filmu mają dewizowe konta. W Paryżu
jest konto "Miłosz" dla pisarzy, którzy nie chcą pisać i publikować w Polsce.
(...)"


Dlaczego SLD zapomina o tak załużonych ludziach?
Obserwuj wątek
    • janusz2_ literówka 15.03.02, 15:31
      Oczywiście powinno być:

      "Dlaczego SLD zapomina o tak zasłużonych ludziach?"
    • janusz2_ Złote mysli A. Siwaka 15.03.02, 16:05
      Te wypowiedzi Siwaka udało mi się znależć w "Rzeczpospolitej"

      www.rzeczpospolita.pl/Pl-
      mac/gazeta/wydanie_010502/publicystyka/publicystyka_a_3.html

      Albin Siwak o:

      "O Leszku Millerze

      - Leszek to mój przyjaciel. (...) W zeszłym roku zaprosił mnie na spotkanie z
      wyborcami w Pruszkowie, ale to nie pierwszy raz. Przyjaźniliśmy się od jego
      najmłodszych lat, jeszcze jak był w ZMS. Potem, jak był sekretarzem w
      Skierniewicach, często mnie zapraszał.


      O Lechu Wałęsie, "Solidarności" i Unii Wolności

      - To prosty człowiek, który nie sprostał swemu zdaniu. Wykorzystano go. (...)
      Na czele "Solidarności" stali ludzie, którzy nie byli związani z Polską i z
      polskim narodem. Dzisiaj wiadomo, ilu nie-Polaków stoi na czele polskiej władzy
      i jak im bardzo nie zależy na tym, żeby Polska była Polską (...) Nie wymienię
      nazwisk. Ale są ludzie, którzy doszli do władzy i którym niewiele zależy na
      losie polskich rodzin, na bezrobociu.

      - Ale komu nie zależy?

      - A co? Chce pan powiedzieć, że Unia Wolności jest zakochana w polskim
      narodzie?! (...)

      - W Unii Wolności nie ma Polaków?

      - Nie, aż tak nie można powiedzieć.

      - Ale rządzą nie-Polacy?

      - O! Bardzo dobrze powiedziane.


      O Andrzeju i Stefanie Bratkowskich

      - Oni, według mnie, nazywali się Blumstein. I zrobili to sprytnie. Jako że u
      nas zgodnie z procedurą sięga do drugiego nazwiska wstecz, więc to pierwsze
      polskie nazwisko wzięli niezbyt ładne - Świnka. Łatwo im zmienili na Bratkowski.
      "

    • janusz2_ Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 15.03.02, 16:22

      Albin Siwak wydał książkę!!!

      Tytuł: "OD ŁOPATY DO DYPLOMATY"
      ISBN/ISSN: 83-87168-21-1 wydane przez:FOUNDATION PROJEKT

      Ksiązka jest do nabycia m. in. w księgarni internetowej
      www.gkn-prus.com.pl/

      Fanom Albina Siwaka życzę przyjemnej lektury
      • Gość: ALK Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka IP: *.chello.pl 15.03.02, 16:32
        APnie Januszu2_, miło (choć będzie krótko) spotkać się w tak uroczym
        towarzystwie Albina S. Była to niewątpliwie postać Wybitna, Oryginalna
        Odzwierciedlająca-Ducha-Czasów (wprost Zeitgeist w czystej postaci).
        Miło mi, że mamy tych samych Idolów.
        Pozdraeiam tym serdeczniej!
        • janusz2_ Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 15.03.02, 16:41
          Gość portalu: ALK napisał(a):

          > APnie Januszu2_, miło (choć będzie krótko) spotkać się w tak uroczym
          > towarzystwie Albina S. Była to niewątpliwie postać Wybitna, Oryginalna
          > Odzwierciedlająca-Ducha-Czasów (wprost Zeitgeist w czystej postaci).
          > Miło mi, że mamy tych samych Idolów.
          > Pozdraeiam tym serdeczniej!

          A skąd Pan wie, kto jest moim idolem?
          Na razie obawiam się, że ma Pan tendencję do wyciągania mylnych wniosków.

          Byłby Pan łaskaw wymienić tych, którzy wg. Pana są i pańskimi i moimi idolami?
          • Gość: ALK Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka IP: *.chello.pl 15.03.02, 17:41
            Oczywiście podpisuję się jako Fan Albina Siwaka, z powodu zaaferowania podpis
            wyżej się nie wykonał!
            • janusz2_ Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 15.03.02, 17:48
              Gość portalu: ALK napisał(a):

              > Oczywiście podpisuję się jako Fan Albina Siwaka, z powodu zaaferowania podpis
              > wyżej się nie wykonał!

              Wobec tego współczuję idola.
              Ja tę mroczną postać traktuję zdecydowanie odmiennie.

              Przy okazji - jek zwykle dziękuję za podbijanie wątku.
          • Gość: ALK Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka IP: *.chello.pl 15.03.02, 17:45
            janusz2_ napisał(a):
            > A skąd Pan wie, kto jest moim idolem?
            >
            Znikąd, a czy Pan na żartach się nie zna, koniecznie musimy serio?
            Proponuję założyć Klub Samotnych Srec im. Albina Siwaka; jak Pan myśli - na
            serio, czy niecałkiem, a może zupełnie nie?
            Przepraszam za literówki i liczne pomyłki (pzredostatni tekst mi w ogóle wcięło),
            ale wpadam tu na chwilę, w przerwie mozolnej roboty. Życzę miłego łykendu i dużo
            uśmiechu.
            • janusz2_ Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 15.03.02, 17:56
              Gość portalu: ALK napisał(a):

              > janusz2_ napisał(a):
              > > A skąd Pan wie, kto jest moim idolem?
              > >
              > Znikąd, a czy Pan na żartach się nie zna, koniecznie musimy serio?

              Z naszej rozmowy w wątku "Profesorowie przeciwko kampanii nienawisci" wynikało,
              że ma Pan tendencję do przypisywania poglądów przeciwnikom bez dania racji, ot
              tak sobie.

              Stąd moj "chłód".

              > Proponuję założyć Klub Samotnych Srec im. Albina Siwaka; jak Pan myśli - na
              > serio, czy niecałkiem, a może zupełnie nie?
              > Przepraszam za literówki i liczne pomyłki (pzredostatni tekst mi w ogóle wcięło
              > ),
              > ale wpadam tu na chwilę, w przerwie mozolnej roboty. Życzę miłego łykendu i duż
              > o
              > uśmiechu.

              Również życzę miłego "łykendu".
              • sceptyk Prosze pamietac, ze mamy rozjemce 15.03.02, 18:05
                Panowie, prosze nie zapominac, ze w razie drobnych nieporozumien mozna sie
                zawsze zwrocic o rozsadzenie do forumowego rozjemcy i arbitra elegancji -
                Karola W. Zastepuje go kolega nic.nic. Niewykluczone, ze mozna ich tez spotkac
                pod innymi nickami.

                Jedyny problem jaki mamy z niemi teraz, to chwilowa choroba pecherza, na jaka
                wydaja sie cierpiec. Sadzimy, ze to przejsciowe.

                pozdrowienia
                sc-k

      • wojcd Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 16.03.02, 23:06
        janusz2_ napisał(a):
        > Albin Siwak wydał książkę!!!
        >
        > Tytuł: "OD ŁOPATY DO DYPLOMATY"
        > ISBN/ISSN: 83-87168-21-1 wydane przez:FOUNDATION PROJEKT
        ===================================================================
        Panie Januszu
        ja myślałem, że Pan sobie robi z nas jaja. Sprawdziłem i zgadza się. I kto ją
        rozprowadza - Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa.
        Pozdrawiam Wojciech
        PS. Czy Zocha Grzyb też wydala jakieś naukowe dzieło?
        • janusz2_ Re: Miła wiadomość dla fanów A. Siwaka 18.03.02, 09:22
          wojcd napisał(a):

          > janusz2_ napisał(a):
          > > Albin Siwak wydał książkę!!!
          > >
          > > Tytuł: "OD ŁOPATY DO DYPLOMATY"
          > > ISBN/ISSN: 83-87168-21-1 wydane przez:FOUNDATION PROJEKT
          > ===================================================================
          > Panie Januszu
          > ja myślałem, że Pan sobie robi z nas jaja. Sprawdziłem i zgadza się. I kto ją
          > rozprowadza - Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa.
          > Pozdrawiam Wojciech
          > PS. Czy Zocha Grzyb też wydala jakieś naukowe dzieło?

          Zabił mi Pan ćwieka - przyznam, że nie wiem.
          Gdy skończę wyszukiwanie informacji o Albinie Siwaku, postaram się przybliżyć
          postać zasłużonej działaczki PZPR jaką była Z. Grzyb.

          Pozdrawiam
          Janusz

          PS. Ciekaw jestem, czy Z. Grzyb, podobnie jak A. Siwak jest obecnie dzisłaczką
          SLD?
    • janusz2_ Siwak o zjeździe SLD 15.03.02, 17:42
      W "Rzeczpospolitej" znalazłem przytoczony za "Nowym Państwem" fragment wywiadu
      z Albinem Siwakiem:

      www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_010508/publicystyka/publicystyka_a_1
      .html

      "(...)fragment wywiadu, jakiego udzielił "Nowemu Państwu" Albin Siwak, emeryt,
      lokalny działacz SLD: "W Rembertowie na zjeździe zjawili się poseł Andrzej
      Piłat i burmistrz gminy Warszawa Centrum Jan Wieteska i wyznaczyli, kto ma być
      wybrany! To samo na konferencji warszawskiej. Chciałem o tym powiedzieć, ale
      nie dopuścili mnie do głosu. Dopuszczali tylko syna Jerzego Wiatra, który
      chwalił Wieteskę, ale nie tych, co chcieli coś skrytykować". "

      Stary, zasłużony działacz PZPR, obecnie działający w SLD wydaje się być
      zatroskany sprawami umiłowanej partii.
    • Gość: Lisek Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 15.03.02, 20:59
      Milo mi doniesc, ze bohater niniejszego watku opublikowal az DWIE ksiazki.
      Oprocz wspomnianych wyzej przez pana Janusza2 wspomnien z pracy na placowce
      dyplomatycznej (tak, tak!) w Libii pt. "Od lopaty do dyplomaty" wydal on
      rowniez kolejna ksiazke - jak sie mozna domyslac - autobiograficzna pod jakze
      dramatycznym tytulem "Rozdarte zycie" (wyd. Projekt, Warszawa 2002).

      Zycze pozytecznej lektury,
      Lisek
      • janusz2_ Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR 16.03.02, 14:03
        Gość portalu: Lisek napisał(a):

        > Milo mi doniesc, ze bohater niniejszego watku opublikowal az DWIE ksiazki.
        > Oprocz wspomnianych wyzej przez pana Janusza2 wspomnien z pracy na placowce
        > dyplomatycznej (tak, tak!) w Libii pt. "Od lopaty do dyplomaty" wydal on
        > rowniez kolejna ksiazke - jak sie mozna domyslac - autobiograficzna pod jakze
        > dramatycznym tytulem "Rozdarte zycie" (wyd. Projekt, Warszawa 2002).
        >
        > Zycze pozytecznej lektury,
        > Lisek

        Zawstydziłeś mnie, Lisku.
        Ja znalazłem tylko informacje o jednej książce Albina Siwaka.
        Postaram się zrehabilitować wyszukując, w miarę wolnego czasu, kolejne informacje
        o tej postaci.

        Pozdrawiam
        Janusz

    • Gość: U Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.gis.net 15.03.02, 21:43
      Stworzenie Albina S.

      jak wiadomo AS pracowal jako betoniarz. Nasypywal wlasnorecznie cement z rozprutych
      wlasnorecznie papierowych workow.Pyl cementowy gryzl go w oczy,wlosy wypelnili sie cymenyem,ale
      On nie dbal o to.Przyswiecala mu swietlana przyszlosc,w ktorej Polska bedzie rosnac w sile,a ludzie
      zyli dostatniej.Pokryty cymentem, slaniajacy sie na nogach............dramat.........epopeja..............


      I wtedy zaczal kropic kapusniaczek.Niedlugo...............I potem pokazalo sie slonce. Cyment na AS
      zaczal zasychac.Albin walczyl jeszcze chwile............w koncu zastygl. Stal sie pomnikiem pod tytulem
      partyjny beton.


    • lustrator Re: Abin Siwak - wielki członek PZPR 15.03.02, 22:05

      > Dlaczego SLD zapomina o tak załużonych ludziach?

      a członek Zofia Grzyb ?

      zlustrowana
      • Gość: waldi Re: Abin Siwak - wielki członek PZPR IP: *.krakow.cvx.ppp.tpnet.pl 15.03.02, 22:53
        SLD nie zapomina - przyjęło AS-a w poczet członków w ub. roku
        • Gość: ALK Re: Albin Siwak oczywiście IP: *.chello.pl 15.03.02, 23:06
          Albin - Członek Wiecznie Żywy Klubu Samotnych Serc.
          Miłych snów i jeszcze milszego obudzenia Wszystkim Fanom (ma się te
          wspomnienia).
    • Gość: Tom Re: Albin Siwak - "Człowiek z pustaków" IP: 213.77.14.* 18.03.02, 09:29
      ....jak swego czasu mówił J. Federowicz
      • bykk Re: Albin Siwak - 18.03.02, 14:33
        A pamiętacie jak płakał w TV wtedy jeszcze niepublicznej,że on ma kłopoty
        z ręką,z okiem(przezywali go Falconetti,starsi wiedzą dlaczego),a mimo to
        on własnoręcznie jako brygadzista na budowie parzył kawę marki "Turek"
        i podawał ją zmarzniętym budowlańcom?!smile))Teraz z niego jego podopieczni
        się naśmiewają z niego? Ach ta niesolidarność!
        hej!
      • alfalfa Re: Albin Siwak - 11.06.02, 13:19
        Pan Jajacek bardzo nie lubi jak się jego nazwisko przekręca (Fedorowicz).
        pozdr.
    • Gość: Balzer Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 18.03.02, 15:01
      Z wykształcenia betoniarz powiadasz. No to juz wiadomo czemu reprezentował
      partyjny beton.
    • Gość: ziuta Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 18.03.02, 18:02
      Bardzo sie ciesze, ze znalazlam fanow Albina na tym Forum! Ja bylabym za tym aby mlodzierzy przypomniec
      jeszcze kilku idoli z tamtych wspanialych lat. Np. Milewskiego. Prawdopodobnie odpowiedzialnego za smierc ks.
      Popieluszki. Odpowiadal z ramienia KC za te sluzby. Ale on jest bardzo skromny. A towarzysze boja sie go do
      dzis. Wiec jest to postac nieznana. A szkoda. A taki Olszowski, ktory mial za zle Kiszczakowi i Jaruzelowi, ze za
      mieko reaguja na strajki okupacyjne po wprowadzeniu stanu wojennego. Siedzi cicho w USA, zadnego prcesiku
      nikt mu nie szykuje. A to nie gorszy betoniarz niz nasz idol Siwak, choc z wyzszym wyksztalceniem.
      Przypomnijmy mlodziezy swietlane postaci !!!
      • Gość: jaski Re: Abin Siwak - wielki cz&# 322;owiek PZPR IP: 64.37.254.* 18.03.02, 18:54
        Gość portalu: ziuta napisałcryinga):

        > Bardzo sie ciesze, ze znalazlam fanow Albina na tym Forum! Ja bylabym za tym ab
        > y mlodzierzy przypomniec
        > jeszcze kilku idoli z tamtych wspanialych lat. Np. Milewskiego. Prawdopodobnie
        > odpowiedzialnego za smierc ks.
        > Popieluszki. Odpowiadal z ramienia KC za te sluzby. Ale on jest bardzo skromny.
        > A towarzysze boja sie go do
        > dzis. Wiec jest to postac nieznana. A szkoda. A taki Olszowski, ktory mial za z
        > le Kiszczakowi i Jaruzelowi, ze za
        > mieko reaguja na strajki okupacyjne po wprowadzeniu stanu wojennego. Siedzi cic
        > ho w USA, zadnego prcesiku
        > nikt mu nie szykuje. A to nie gorszy betoniarz niz nasz idol Siwak, choc z wyzs
        > zym wyksztalceniem.
        > Przypomnijmy mlodziezy swietlane postaci !!!

        Och, doprawdy milczenie Mirka Milewskiego jest na reke obu stronom, kto wie komu
        bardziej. Przypomiec chocby warto pare posiedzen kc z 1980.

    • janusz2_ Sensacja!!! Wywiad z Albinem Siwakiem 19.03.02, 11:26
      Sądzę, że ta wiadomość ucieszy wszystkich - Nowe Państwo zamieściło wywiad z
      Albinem Siwakiem.
      www.nowe-panstwo.pl/np_17_2001/17_temat_tygodnia.htm

      "
      (...)
      - Wraca Pan do polityki.

      - Działam w SLD, wstąpiłem po 10 latach. Przychodzili do mnie ludzie i pytali,
      na kogo głosować, co robić, więc pomogłem. Razem ze mną wstąpiło 115 osób:
      lekarze, prawnicy, wykształceni ludzie, ani jednego robotnika. Wybrano mnie na
      I zjazd rembertowski, na konferencję warszawską. Może to nie koniec.

      - Gratuluję, rozumiem, że rozpoczyna Pan karierę.

      - Ale nie wszystko mi się podoba. W Rembertowie na zjeździe zjawili się poseł
      Andrzej Piłat i burmistrz gminy Warszawa Centrum Jan Wieteska i wyznaczyli, kto
      ma być wybrany! To samo na konferencji warszawskiej. Chciałem o tym powiedzieć,
      ale nie dopuścili mnie do głosu. Dopuszczali tylko syna Jerzego Wiatra, który
      chwalił Wieteskę, ale nie tych, co chcieli coś skrytykować. Zauważyłem też parę
      innych złych rzeczy - chodzi o korupcję - i napisałem nawet list do Millera, bo
      Leszek to mój przyjaciel.

      - Ta przyjaźń przetrwała?

      - Tak, do dziś utrzymujemy kontakt. W zeszłym roku zaprosił mnie na spotkanie z
      wyborcami w Pruszkowie, ale to nie pierwszy raz. Przyjaźniliśmy się od jego
      najmłodszych lat, jeszcze jak był w ZMS. Potem, jak był sekretarzem w
      Skierniewicach, to mnie często zapraszał. Zresztą Jaskiernia też mnie
      zapraszał, kiedy był szefem ZSMP, a teraz, jak mnie widzi na konferencji, to
      ucieka bokami i udaje, że mnie nie zna.

      - Jakie jest to nowe SLD?

      - W SLD jest rozłam ideologiczny. W Sojuszu nie ma ludzi, którzy poparliby
      Balcerowicza, a przecież nie kto inny, jak Kwaśniewski, hołduje jemu i
      Geremkowi. To są dziwne sprawy. Jakie przesłanki działają w oparciu o to, co
      się robi? To są pytania Polaków. Ulica się o to pyta.

      - I co Pan odpowiada?

      - Niektórych rzeczy teraz wyjaśnić się nie da. Trzeba poczekać.

      - Wstąpił Pan do partii socjaldemokratycznej, wcześniej był Pan we władzach
      partii komunistycznej. Czuł się Pan komunistą?

      - W Polsce w ogóle nie było komunizmu. Komuniści byli przed wojną, ale
      wyniszczył ich Stalin. Ja nie mogłem być komunistą ze względów rodzinnych,
      wiary i innych, ale uważałem, że skoro PZPR jest partią robotniczą, a ja jestem
      robotnikiem, to powinienem należeć.
      (...)
      - Był Pan betoniarzem?

      - Byłem brygadzistą stuosobowej grupy. Moi ludzie musieli mieć po kilka
      zawodów, ja też. Pracowało się na akord i trzeba było robić to, co było.

      - A trzeba było kombinować?

      - A to każdy kombinował.

      - Dobry był Pan w tym?

      - Potrafiłem wyprowadzić w pole najsprytniejszego technika pomiaru.

      - Jak to się robiło?

      - Są pozycje, na których w ogóle pan nie oszuka - nie można napisać, że się
      postawiło więcej płotu niż naprawdę, bo to łatwo sprawdzić. Ale są takie, przy
      których można kombinować, na przykład usuwanie gruzu. Czasami pisało się, że
      usunęliśmy go tyle, że jego kubatura była większa od kubatury całego budynku!
      No i za to płacili.

      - Był Pan przodownikiem pracy?

      - Byłem. I ja, i cała brygada. Mieliśmy ordery i gwiazdy. Jak się robiło normę
      dwa czy trzy razy większą, to wisiało się na tablicy i w ślad za tym szły
      odznaczenia.

      - Nikt tego nie sprawdzał?

      - Proszę pana, kiedyś Jaroszewicz zaprosił dziesięciu najlepszych budowlańców z
      Polski na plenum. I ja byłem w tej dziesiątce!
      (...)
      "

      Trzeba przyznac, że SLD ma się na kim oprzeć.
      Pamiętajmy, że są jeszcze tacy ludzie.

      • Gość: zybi Re: Sensacja!!! Wywiad z Albinem Siwakiem IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 19.03.02, 18:31
        Naprawde wzruszylem sie!! Warto by przypomniec wiecej tch sztandarowych postaci. Mlodziez kocha REJS,
        MISIA to zrozumie jak to bylo naprawde !!! A tak przy okazji. W Polsce antysemityzm idzie w poprzek wszelkich
        podzialow politycznych.
    • janusz2_ Szlakami karier politycznych 19.03.02, 13:11
      "Reczpospolita" piórem Jana Bazyla Lipszyca przypomniała jak to za PRL-u
      kariery robiono.
      Oczywiście nie zabrakło tam wmianki o naszym bohaterze.
      arch4.rp.pl/a/rz/1994/07/19940723/199407230105.html

      "
      (...)
      Szlakiem Cioska lub Siwaka
      Tradycyjnie od kilkudziesięciu lat karierę robiło się z partyjnego nadania.
      Klasycznym przykładem jest droga, jaką przebył ambasador w Moskwie Stanisław
      Ciosek
    • janusz2_ Bratkowski wspomina Siwaka 19.03.02, 13:32
      Za "Rzeczpospolitą"
      arch.rp.pl/a/rz/2001/05/20010512/200105120080.html?
      k=on&t=1993010120020319

      "Efekt, jakby ożył i zagadał pterodaktyl czy inny gad
      jurajski: "Rzeczpospolita" przedrukowała enuncjacje pewnej żywej skamieliny
      PRL. Biedaczek; nie pamięta go, dziś członka SLD, nawet już dawny druh, Leszek
      Miller! On sam jednak zapamiętał - mnie: zdemaskował mnie jako... Żyda.
      Niekłamany zaszczyt - wpisał mnie tym samym do grona ludzi, których darzy nadal
      szczerą nienawiścią jako tych, co jemu samemu i partii-nieboszczce najbardziej
      nabruździli (wiadomo, wszystkiemu winni Żydzi); przesadził co do skali mych
      zasług w tym względzie, choć nie bez pewnej mojej drobnej satysfakcji.

      Skąd on akurat do mnie? Otóż 20 lat temu, w czerwcu 1981 r., podczas
      warszawskiej konferencji partyjnej, Albin Siwak, bo to o niego tu chodzi, zadał
      mi, jednemu z animatorów "struktur poziomych", miażdżące politycznie
      pytanie: "A jak wyście się, towarzyszu Bratkowski, przedtem nazywali"?
      Rozbawiony, odpaliłem wtedy, że kilkaset lat temu nosiliśmy nazwisko "Świnka",
      ale to nie najlepiej brzmiało (ponoć mu poradziłem, żeby sobie zajrzał do
      herbarzy; ja takich swoich słów nie pamiętam, żenowałoby mnie wyjść na snoba;
      mój brat oczywiście nie wdawał się z nim w żadne rozmowy). Jeśli przy tej
      okazji nie wyśmiałem samej manifestacji antysemityzmu, to tylko dlatego, że
      robiłem to już po wielekroć.

      O poetyce tamtej epoki mało kto dziś ma pojęcie, choć nawet w PZPR roku 1981
      był to okaz wyjątkowy; za jego antysemityzm niech się wstydzą ci, co go wówczas
      wprowadzili do władz partii-nieboszczki i dziś do SLD."



    • Gość: leo Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: 212.160.238.* 19.03.02, 15:53
      Wstydu nie macie !!!
      Wypisujecie bzdury o ciemnych typach, którzy oprócz propagandowego krakania nic
      więcej dla Polski nie zrobili.
      Nie macie nawet pojęcia, bo jesteście prostakami, dlaczego Siwak dostał się do
      KC. Bandycka PZPR w każdym okresie potrzebowała parawanu, wsparcia czy ogłupiać
      cały naród. Tacy jak Jaruzelski, Siwak, czy Milewski, to pospolici zdrajcy-
      bandyci. Oni zawsze byli przeciw Narodowi .
    • janusz2_ Abin Siwak - literatem 27.03.02, 16:34
      Tygodnik "Angora" o Albinie Siwaku:
      www.angora.com.pl/teksty/towarzyska/skeleton.ihtml?file=__41-00

      "Albin Siwak
      Chce do klubu literatów
      - W swoim pisarstwie o prostych ludziach na Czarnym Lądzie jest lepszy nawet od
      samego Ryszarda Kapuścińskiego, a jeżeli chodzi o reporterski styl, dorównuje
      Melchiorowi Wańkowiczowi - takie opinie o Siwaku usłyszało "Życie" na imprezie
      promującej książkę członka politbiura PZPR a potem radcy ambasady polskiej w
      Libii. "Rozdarte serca" to druga książka 68-letniego Siwaka. Wcześniej
      napisał "Od łopaty do dyplomaty", która miała dwa wydania., w związku z czym
      autor stwierdził, że ma już na koncie trzy publikacje, więc może ubiegać się o
      przyjęcie do Klubu Literatów.

      Za komuny pokpił sprawę, teraz żeby zostać literatem musi pisać książki."

    • janusz2_ Re: Abin Siwak - ideowiec 27.03.02, 16:44
      "Trybuna", piórem Marii Szyszkowskiej, z szacunkiem wyraża się o postawie
      Albina Siwaka
      www.trybuna.com.pl/200108/d1.htm?id=114

      "(...) Ponieważ wspomniałam nie tak dawno, odpowiadając na pytanie
      dziennikarzy, że Albin Siwak nie zostałby zapewne przyjęty do SLD - czuję się
      zobowiązana, by to szerzej wyjaśnić. Zwłaszcza, że piszę o ideowości. Otóż nie
      miałam i nie mam wątpliwości co do ideowej postawy Albina Siwaka.
      (...)
      Albin Siwak wzbudza we mnie szacunek, ponieważ nie wyrzekł się swojej
      przeszłości, nie jest koniunkturalistą. Nie należy do tych -mówiąc obrazowo -
      którzy wczoraj czcili Lenina, a po 1989 roku - świętych. Należy do grona ludzi
      zdolnych, jak sądzę, do wzniesienia się ponad osobiste interesy. Cenię ideowców
      choćby ich poglądy były odległe od moich."

      Proponuję hasło - Albin Siwak wzorem dla SLD-owskiej młodzieży.
    • janusz2_ Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR 27.03.02, 17:06
      Wywiad z Józefem Oleksym w Radio RMF (8.05.2001)
      radio.rmf.pl/wiadomosci/index.html?id=23464&loc=1


      "RMF: (...) Albin Siwak – spotkał go już pan na korytarzach, na rozbrat
      partyjny, bo wie pan, że jest członkiem SLD od niedawna.

      Józef Oleksy: Też dowiedziałem się tego niedawno.

      RMF: Pamięta pan Albina Siwaka z lat ’80?

      Józef Oleksy: No oczywiście.

      RMF: To człowiek, który wzywał do konfrontacji z Solidarnością, namawiał, żeby
      spekulantów wsadzać do obozów pracy.

      Józef Oleksy: Ale tak każdemu wyciągać do czego wzywał i co mówił to byśmy
      nigdy tego nie skończyli. Albin Siwak był przedstawicielem robotników w biurze
      politycznym i dużo zachował z takiego stylu.

      RMF: Teraz Albin Siwak pisze książki o żydowskim spisku, który rządzi Polską.
      Dumny jest pan z takiego towarzysza partyjnego.

      Józef Oleksy: Niech pan mnie nie pyta z kogo jestem dumny, a z kogo nie – za
      długi byłby to wywód.

      RMF: Cieszy się pan, że Albin Siwak jest w SLD? Pytamy o Albina Siwaka tylko.

      Józef Oleksy: Proszę pana, ja się martwię wieloma sprawami, które widzę i
      przestrzegam także w mojej partii. Więc to nie jest tak, że SLD niesie ze sobą
      jedynie dobre programy. Ale zdarzają się również problemy, które nie muszą być
      aprobowane. A jeśli chodzi o ocenę ludzi panowie, to nie powinna ona być na
      wieki wieków, bo każdy ma prawo dokonywać zmiany swoich poglądów i swojego
      postępowania.

      RMF: I sądzi pan, że Albin się zmienił?

      Józef Oleksy: Ja tak zakładam, że on się zmienił.

      RMF: Z tego co on mówi o spisku żydowskim i o tym, że po śmierci wyda książkę.

      Józef Oleksy: Panowie nie wdajmy się w oceny ludzi, bo są ich setki. Gdybyśmy
      tak przeszli po wszystkich zmianach poglądów, które ludzie przeszli także z
      dawniej PZPR i z dzisiejszego SLD to do czego by to prowadziło? Cała Polska się
      zmienia.

      RMF: To powinien pan pewnością powiedzieć, że to wspaniale, że pan Siwak trafił
      w szeregi SLD.

      Józef Oleksy: Ja nie mówię, że to jest źle, bo ja nie mam dziś żadnej wiedzy o
      panu Siwaku.

      RMF: A może powinien jej pan nabrać?

      Józef Oleksy: A po co?

      RMF: żeby zobaczyć z kim pan jest w jednej partii. Nie interesuje to pana?

      Józef Oleksy: Mam więcej punktów obserwacyjnych, niekoniecznie z Albinem
      Siwakiem związanych."


      Mam wrażenie, że Oleksy niechętnie "przyznawał się" do swojego partyjnego
      towarzysza.
      Na szczęście SLD pozostawia nadzieję, że będzie kroczyło szlakiem wytyczonym
      przez tow. Albina.
    • janusz2_ Dziś w TVP1 film o Albinie Siwaku 11.06.02, 13:08
      Sensacja!!!
      Wielki dzień dla wszystkich zwolenników SLD.
      Film o "wielkim członku" SLD - Albinie Siwaku.
      Dziś w TVP1 o godz 21:05 - Czas na dokument; Ja, robotnik budowlany; film
      dok.Marii Zmarz-Koczanowicz.
      • bykk Re: do Janusza dwójki 11.06.02, 13:17
        Witaj Janusz.
        Nie wiesz przypadkiem czy to będzie jaki serial?
        Jeśli tak ile odcinków,bo muszę przygotować taśmy,aby nagrać ten "ciekawy"
        dokument!smile))
        pozdrawiam Cię
        hej!
        • janusz2_ Re: do bykk-a 11.06.02, 13:27
          bykk napisał(a):

          > Witaj Janusz.
          > Nie wiesz przypadkiem czy to będzie jaki serial?
          > Jeśli tak ile odcinków,bo muszę przygotować taśmy,aby nagrać ten "ciekawy"
          > dokument!smile))
          > pozdrawiam Cię
          > hej!

          Na razie to tylko film jednoczęściowy. Sądze jednak, że sympatycy SLD wymuszą na
          przyjaznym im (bądź co bądź) kierownictwie TVP jakiś dłuższy serial o "Wielkich
          członkach PZPR i SLD". Może wówczas o Siwaku będzie kilka odcinków, kto wie?smile)

          Pozdrawiam
          Janusz
    • Gość: Nowy Re: Abin Siwak? pamiętam! zwykłe bydlę IP: *.torun.dialup.inetia.pl 11.06.02, 20:34
      Pamiętam w 1980 A. Siwak w jakim programie tv
      twierdził, że Lech Wałęsa to:
      "bardzo dobrze znany milicji kryminalista z długą
      kartoteką przestępstw. Chował się [Wałęsa] przed
      sprawiedliwością, ale teraz to za sprawy nie osądzone
      pójdzie do więzienia"
      Mniej więcej tak to powiedział.
      Ciekawy jestem czy dzisiaj w telewizji pokażą tę jego
      wypowiedź.
      Że też takich czerwonych gnojów jak Siwak nie postawiło
      się przed sądem (osobiście dałbym mu czapę)
      Może coś powie na temat wysokości swojej emerytury. To
      by niektórym szczeny opadły. Zasłużony dla....
      Nowy
      • Gość: Arek Re: Abin Siwak? pamiętam! zwykłe bydlę IP: *.abo.wanadoo.fr 11.06.02, 23:17
        Twierdzil rowniez w owym 80-tym roku, ze Walesa to agent CIA i,ze zarabia 40$ i
        18centow, tylko skad on te centy wzial?smile))
        • Gość: siedem Re: Abin Siwak? pamiętam! zwykłe bydlę IP: *.tgory.pik-net.pl 12.06.02, 08:53
          Gość portalu: Arek napisał(a):

          > Twierdzil rowniez w owym 80-tym roku, ze Walesa to agent CIA i,ze zarabia 40$ i
          >
          > 18centow, tylko skad on te centy wzial?smile))

          zwykły fizol nie potrafił sobie wyobrazić większej kwoty. znam osobiście ludzi
          którzy po denominacji w Polsce rozumieją pojęcie tysiąca złotych ale zupełnie nie
          wiedzą na czym polega 1MLN. w ich swiadomosci po tysiacu nastepuje od razu "stary
          dobry" miliard

          7,46
    • Gość: siedem Abin Ślimak - wielki człowiek PZPR /nt IP: *.tgory.pik-net.pl 13.06.02, 08:45
      7,10
    • alfalfa Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR 13.06.02, 15:20
      Widziałem kawałek "dokumentu" w tv i musiałem szybko zmienić kanał bo chyba bym
      się zrz...ł. Co za świnia, debil i kłamca! Cała komuna i jej propaganda w
      pigułce. Smutne bo niektórzy pewnie zaczęli myśleć "może to prawda?". Ten facet
      pewnie dostaje niezłą emeryturkę (?) z naszych podatków...
      • bykk Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR 13.06.02, 16:15
        Nagrałem to i obejrzałem.Te skurwiele z TVP za nasze pieniądze robią
        takie gówno.Było o Jaruzelu,teraz o Siwaku(też ta nawiedzona Torrańska),
        wnet patrzeć jak będzie o Piotrowskim,zasłużonym mordercy.
        Był jednak moment,że wnet posrałbym się ze śmiechu.
        Jeśli ktoś nie widział opowiem.
        Jest pochód 1 maja 2001 rok,pokazują taką starszą babę(ok.70 lat)ona wykrzykuje
        różne hasełka pod adresem AWS(w tle Siwak),idą dalej,podchodzą pod podium
        dla Millera,ta sam baba krzyczy:"Panie Miller dostanie pan 60% głosów,a SLD
        kleru pies,SLD kleru pies,oj pomyliłam się ku..(obok inn baba mało się nie
        zesika ze śmiechu)a "bohaterka" to miało być AWS kleru pies(cichotko),kur...
        Ludzieeeeeeeeeeeeeee jak to usłyszałem,tak się śmiałem,stara zasada,czerwony
        powie prawdę jak się pomyli!
        pozdrawiam
        hej!
        P.s. dobre też było jak to Siwaka,bardzo szanował marszałek Kulikow,jak go
        pytał o rady itp.,jak to Falconetti odwołał Kanie z pierwszego,jak mu
        proponowali byciem PIERWSZYM,ale on tylko po podstawówce i niepełnej zawodówce
        bał się rządzić krajem,do kontroli partii,to tak,ale się bali i wysłali
        go jako radcę ambasady!

        • alfalfa Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR 13.06.02, 16:29
          Doładnie. "Wymiękłem" jak powiedział jak to partia chciała wejść do Solidaności
          a potem na zjeździe pełno było partyjnych ze znaczkiem S w klapie i "czyj to
          jest zjazd" oraz jak to po jego wystąpieniu Kania ustąpił. Zmieniłem kanał bo
          zaczęły mi się przypominać "klimaty" z tamtych czasów. Własciwie to żona mi
          kazała bo znowu się z telewizorem kłóciłem smile
          • Gość: emigrant Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.dip.t-dialin.net 17.06.02, 15:33
            No w koncu zobaczyliscie ta faze w ruchu Solidarnosc.Sam widzialem jak
            sekretarze PZPR latali z znaczkami Solidarnosci w klapie .Sam nie nosilem tej
            blaszki bo solidarnosc mialem w sercu i mam to dalej(ale tylko ta z okresu
            1980-1981).Niestety byl to Zwiazek Zawodowy i nie mozna bylo odmowic przyjecia
            do zwiazku innym wspolpracownikom.Raz przed zebraniem aktywu Solidarnosci
            podchodzi do mnie kolega z prezydium i prosi mnie abym poprosil oficjalnie
            o sprawdzenie czy na sali sa tylko pracownicy naszego zakladu(chodzilo po
            prostu o wykrycie SBekow)niestety przewodniczacy Solidarnosci zbyl moja uwage
            brakiem czasu.Ten przewodniczacy tworzyl solidarnosc(specjalnie mala litera)
            po stanie wojennym.Ja i kolega musielismy opuscic Polske.Jak tak czytam
            zyciorysy innych politykow(szczegolnie z ramienia Solidarnosci)to mozna tam
            znalezc -dzialalnosc z 1968 lub 70roku,rejestrowani w SB lub emigracja.Jezeli
            komus jeszcze zachce walczyc o sprawiedliwosc to przytrafi mu sie to co
            JURCZYKOWI i juz jest spokoj w interesie.Teraz to pozostalo tylko poczytac
            "Wesele"Wyspianskiego i pomazyc o "zlotym rogu"
        • Gość: alfalfa Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: 217.11.132.* 13.06.02, 17:47
          Doładnie. "Wymiękłem" jak powiedział jak to partia chciała wejść do Solidaności
          a potem na zjeździe pełno było partyjnych ze znaczkiem S w klapie i "czyj to
          jest zjazd" oraz jak to po jego wystąpieniu Kania ustąpił. Zmieniłem kanał bo
          zaczęły mi się przypominać "klimaty" z tamtych czasów. Własciwie to żona mi
          kazała bo znowu się z telewizorem kłóciłem smile
          • bykk Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR 13.06.02, 18:02
            Alfa, ciekaw jestem tylko, czy oglądali to zwolennicy SLD z F.
            Nie wierzyli,że było tak,że był po prostu "prikaz" aby wstąpić do "S",by potem
            rozwalić od wewnątrz,to stara UB-ecka strategia.
            Co dzisiaj robią np.Celiński,Labuda,i inni?
            pozdrawiam
            hej!
            Ps. a co dzisiaj wypisuje np.śLIMAK,dawny członek "S"?smile))
            • Gość: Nowy Może by tak V.C. to skomentował IP: *.torun.dialup.inetia.pl 13.06.02, 20:50
              On udaje, że tego wątku nie ma. Bo wydaje się, że nijak
              by z tego nie wybrnął.
              z poważaniem Nowy
            • alfalfa Re: Albin Siwak - wielki człowiek PZPR 14.06.02, 14:59
              Jak widzę Celińskiego i Labudę, że nie wspomnę o "odchudzonym" i jego słodko
              pierdzącej żonce to "nóż mi się w kieszni otwiera"...

              pozdr
    • Gość: mamut Re: Abin Siwak - wielki człowiek PZPR IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 13.06.02, 21:52
      Tow. A.SIWAK jest takim samym towarzyszem jak Prezzydent Magister(sic!)
      A.KWAŚNIEWSKI i PAN PREMIER LESZEK CEZARY MILLER. To jadna ekipa< mocno
      czerwona i wykształcona ekipa.
      • bykk Re: do Nowego 14.06.02, 14:41
        Nowy,nie tylko V.C.,jest tu kilku co mają cosik do powiedzenia na temat
        Siwaka,ale widać boją się go,przecież wyraźnie Falconetti to mówiłsmile!
        Coż,nie dziwię się im,co tu zaprzeczać,takie fakty?
        pozdrawiam Cię
        hej!
        • janusz2_ Re: lewicowcy na forum 17.06.02, 10:49
          bykk napisał(a):

          > Nowy,nie tylko V.C.,jest tu kilku co mają cosik do powiedzenia na temat
          > Siwaka,ale widać boją się go,przecież wyraźnie Falconetti to mówiłsmile!
          > Coż,nie dziwię się im,co tu zaprzeczać,takie fakty?
          > pozdrawiam Cię
          > hej!

          Jakoś lewicowcy na forum nie podejmują tematu Albina Siwaka - byłego członka
          PZPR, obecnego członka SLD. Czyzby się wstydzili takiego "towarzysza"?
          • bykk Re: do Janusza 17.06.02, 11:26
            Hej Janusz!
            Jaki członek? Toż to wybitny działacz,fachowiec,literat,no i oczywiście
            słyszałeś,że bacznie przygląda się działaniom Millera i śle do niego rady?
            pozdrawiam Cię
            • janusz2_ Re: do Bykk-a 17.06.02, 11:58
              bykk napisał(a):

              > Hej Janusz!
              > Jaki członek? Toż to wybitny działacz,fachowiec,literat,no i oczywiście
              > słyszałeś,że bacznie przygląda się działaniom Millera i śle do niego rady?
              > pozdrawiam Cię

              Były czlonek Biura Politycznego PZPR, czyli nie jakiś szeregowy partyjniak, ale
              sama "wierchuszka".
              Obecni SLD-owcy, po kosmetycznym przefarbowaniu się z socjalistów "sowieckich" na
              europejskich starają się ignorować czołowego przedstawiciela "betonu", który może
              ten obecny, wygodny "imidż" nieco psuć.
              Ale, co towarzysz, to towarzysz, w szeregi SLD go przyjęli.
    • janusz2_ Ktokolwiek wie 08.11.02, 14:19
      Czy ktoś wie, co obecnie porabia ten wielki działacz PZPR, a obecnie SLD?
      Może umacnia sojusz robotniczo-chłopski tworząc koalicje SLD i Samoobrony?
      • Gość: skrent Re: Ktokolwiek wie IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 09.11.02, 18:57
        janusz2_ napisał:

        > Czy ktoś wie, co obecnie porabia ten wielki działacz PZPR, a obecnie SLD?
        > Może umacnia sojusz robotniczo-chłopski tworząc koalicje SLD i Samoobrony?
        --------------
        Po operacji plastycznej szefuje Samoobronie. Chodzą również słuchy, iż po
        zdobyciu (władze uczelni nie broniły się zbyt długo) tytułu doktorskiego, w
        przerwach między sesjami Sejmu dorabia konsultacjami w Ministerstwie Finansów.
        Jego specjalizacja to Internet, a prawdziwa pasja - nasze Forum.
        • janusz2_ Re: Ktokolwiek wie 12.11.02, 12:23
          Gość portalu: skrent napisał(a):

          > janusz2_ napisał:
          >
          > > Czy ktoś wie, co obecnie porabia ten wielki działacz PZPR, a obecnie SLD?
          > > Może umacnia sojusz robotniczo-chłopski tworząc koalicje SLD i Samoobrony?
          > --------------
          > Po operacji plastycznej szefuje Samoobronie. Chodzą również słuchy, iż po
          > zdobyciu (władze uczelni nie broniły się zbyt długo) tytułu doktorskiego, w
          > przerwach między sesjami Sejmu dorabia konsultacjami w Ministerstwie
          Finansów.
          > Jego specjalizacja to Internet, a prawdziwa pasja - nasze Forum.


          Brdzo interesujące informacje. Operacja plastyczna operacją plastyczną, ale
          skąd ten kolorek na twarzy szefa Samoobrony?
          A tak poważnie, to co ciekawego dzieje się z członkiem SLD, dawnym "betonem"
          PZPR, Albinem Siwakiem?

          Pamiętam taki dowcip z lat osiemdziesiątych:
          przychodzi facet do urzędu w sprawie zmiany nazwiska.
          - Jak pan sie nazywa? - pyta urzędnik?
          - Albin Dupa - odpowiada facet
          - No, faktycznie nie najładniej - komentuje urzędnik - a jak pan chce się
          nazywać?
          - Jan Dupa - odpowiada facet.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka