Dodaj do ulubionych

Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O)

24.06.19, 07:18
PiS buduje oligarchię, by umocnić swoją władzę. Dlatego prezesi spółek płacą na fundusz wyborczy

Dominika Wielowieyska
24 czerwca 2019 | 06:00

Partia Jarosława Kaczyńskiego zmienia system finansowania ugrupowań politycznych w karykaturę. Wykorzystuje do tego państwowe spółki.

Partie polityczne są w Polsce finansowane z budżetu, mogą też przyjmować limitowane darowizny od osób prywatnych. Te przepisy uchwalono dlatego, aby politycy nie wisieli u klamki biznesmenów i byli bezstronnymi arbitrami przy rozstrzyganiu konfliktów między różnymi lobby gospodarczymi. I by obowiązywały jasne reguły finansowania dające każdemu szansę na zaistnienie.

Jednym z poważnych zarzutów wobec tych reguł było to, że betonują scenę polityczną. Dają sporo pieniędzy największym formacjom, bo wysokość subwencji zależy od liczby zdobytych głosów w wyborach. To nie jest zła reguła: popierając jakąś partię, decydujemy także o przekazaniu jej ułamka swoich podatków.

Niestety, dziś zarzut o betonowaniu sceny politycznej staje się prawdziwy. Ale nie dlatego, że przepisy są złe, tylko dlatego, że PiS znalazł nowe perpetuum mobile na swoje kampanie wyborcze.

To prawda, że o wyniku wyborów decydują nie tylko pieniądze. Do Sejmu wiele razy dostawały się nowe ugrupowania, które bogate nie były. Niemniej pieniądze są ważne i mogą przechylić szalę zwycięstwa na czyjąś korzyść.

Prezes Kaczyński od lat 90. XX w. konsekwentnie budował swoje zaplecze finansowe wokół spółki Srebrna. W 2018 r. chciał z wykorzystaniem kredytu ze zrepolonizowanego banku Pekao SA zbudować w Warszawie komercyjny drapacz chmur za mniej więcej 1,2 mld zł, który zapewniałby nowy potężny strumień finansowania środowiska PiS poza oficjalnym systemem wsparcia partii z budżetu. To kapitalizm polityczny.

Teraz ujawniamy inny mechanizm. Ludzie, którzy dzięki łasce PiS dostali posady w spółkach skarbu państwa – a nigdy wcześniej żadna inna partia nie wymieniała tak często i w takiej liczbie menedżerów firm – masowo wpłacali darowizny na fundusz wyborczy. To nie pojedyncze przypadki, które mogły się zdarzyć. To zaplanowany system pośredniego drenowania państwowych spółek, tak aby część pieniędzy wędrowała na konta partii rządzącej.

W ten sposób PiS, łamiąc standardy, zapewnia sobie kolejne źródło finansowania, którego partie opozycyjne nie mają. Zwiększa się przepaść między możliwościami obozu władzy a możliwościami jego politycznych adwersarzy.

To psucie demokracji, budowanie państwa oligarchicznego, które ma służyć głównie jednej idei: umacnianiu władzy PiS.

wyborcza.pl/7,75398,24928157,pis-buduje-oligarchie-by-umocnic-swoja-wladze-dlatego-prezesi.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.glowka
Od dwoch lat twierdze, ze obsadzenie przez PiS posad w spolkach skarbu panstwa swoimi ludzmi, od gory do sprzataczki, a nastepnie windowanie ich plac, premii, nagrod, musi byc zwiazane z systemem wyplacania sie partii. Uwazalem, ze zatrudnieni w tych spolkach placa Partii haracz za mozliwosc intratnej pracy. Co i tak oplaca im sie, nawet po odjeciu wplacanych kwot.

No i prosze, znow wyszlo na moje. Pomimo zapewnien klero-faszystow, ze ich rzady charakteryzowac sie beda uczciwoscia i przejrzystoscia. Gdy tymczasem podatnik rabany jest na potege i opluwany prosto w twarz.

Tzw. "suweren" to glownie beneficjenci rezymu, wlacznie z zatrudnonymi w spolkach skarbu panstwa. Oni, czyli taki np. Sz0k, Perla, Kretynluka, Qwardian, Piq, Oleg3, przejmuja sie nadal "afera osmiorniczkowa", a rabowane ze spolek miliardy nie robia na nich najmniejszego wrazenia. Ktore to spolki, jak sama nazwa mowi, przynajmniej w czesci sa wlasnoscia podatnika.

Kaczynski to tepy komunistyczny leb, ktory stosuje to czego nauczyl sie wczesniej kiedy nalezal do PZPRu, tzn. finansowania potrzeb Partii poprzez dojenie panstwowych przedsiebiorstw.
Obserwuj wątek
  • benek231 "Milion na kampanię. Tak szefowie spółek wpła:O) 24.06.19, 15:33
   wpłacają na wyborczy fundusz PiS."

   Przynajmniej 1 mln zł przekazali w 2018 r. na fundusz wyborczy Prawa i Sprawiedliwości ludzie z zarządów i nadzorów państwowych agencji i spółek.

   To z funduszu wyborczego partie finansują swoje kampanie. W 2018 r. – tę do samorządów. Osoba fizyczna mogła przekazać maksymalnie 31,5 tys. zł. Na liście wpłacających, którą udostępniła nam Państwowa Komisja Wyborcza, za pomocą napisanego specjalnie do tego celu oprogramowania znaleźliśmy około 150 osób zatrudnionych w spółkach kontrolowanych przez państwo lub agencjach rządowych.

   W 2018 r. te osoby przelały na fundusz PiS łącznie ponad 1 mln zł. Cały fundusz wyborczy PiS wyniósł blisko 37 mln zł - to głównie wpłaty od darczyńców i pieniądze z subwencji z budżetu państwa.

   Energa hojna dla partii

   Chcąc wykluczyć przypadkową zbieżność nazwisk, sprawdzaliśmy historyczne wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym, oświadczenia majątkowe, weryfikowaliśmy adresy, z których dokonywano wpłat, wreszcie zapytaliśmy biura prasowe państwowych koncernów. Te, niestety, poza jednym przypadkiem nie zareagowały na nasze prośby. Nie możemy jednak zupełnie wykluczyć zbieżności nazwisk, choć jest ona bardzo mało prawdopodobna.

   Na początku sprawdziliśmy, kto wpłacił najwięcej. Znaleźliśmy Grzegorza Ksepkę, p.o. prezesa Energi, koncernu energetycznego kontrolowanego przez państwo. Wpłacił 31,5 tys. zł. Alicja Klimiuk, była p.o. prezesa Energi, obecnie prezeska Energi Operator, przekazała 25 tys. zł. To osoby, jak większość w spółkach skarbu państwa, które zawdzięczają posady rządowi PiS. Ksepko i Klimiuk zarobili w Enerdze w 2018 r. po 740 tys. zł.

   Zmiany we władzach Energi i jej spółek zależnych są częste, ale znaleźliśmy kilkanaście osób, które przewinęły się przez ich zarządy i rady nadzorcze w tym roku i ubiegłym i które pojawiły się na liście wpłacających na fundusz PiS. Większość tych osób nie kandydowała w wyborach samorządowych, więc ich wpłaty trudno odbierać jako finansowanie własnej walki wyborczej.

   Jednym z wyjątków jest Ewa Rzymkowska. To starsza specjalistka w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy i radna Kutna z listy PiS. Według stanu na 16 czerwca 2019 r. zasiadała też w radzie nadzorczej Energi Obrót, spółki córki Energi SA. Na fundusz wyborczy PiS z miejscowości Bociany w gminie Kutno wpłaciła ponad 20,6 tys. zł. Według oświadczenia majątkowego Rzymkowska w 2018 r. zarobiła w radzie Energi-Obrót prawie 76 tys. zł.

   Ale już Jan Chlebowicz, wiceprezes Energi Obrót, czy Krzysztof Kurt, wiceprezes Energi Wytwarzanie, nie kandydowali. Pierwszy wpłacił 21,5 tys., drugi – 31,5 tys.

   Łącznie jako wpłaty od osób, które zidentyfikowaliśmy jako związane z Energą i jej spółkami-córkami, wpłynęło do funduszu wyborczego PiS prawie 300 tys. zł. Biuro prasowe firmy nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie.

   KOMENTARZ DOMINIKI WIELOWIEYSKIEJ: "To nie pojedyncze przypadki, które mogły się zdarzyć. To zaplanowany system pośredniego drenowania państwowych spółek, tak aby część pieniędzy wędrowała na konta partii rządzącej". >>> CZYTAJ CAŁOŚĆ
   Menedżerowie wpłacają na potęgę

   Na liście fundatorów są też menedżerowie innych największych spółek: PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, PGNiG, Orlen czy KGHM. Znaleźliśmy również nazwiska związane z Polskim Radiem, Pocztą Polską, Polfą, Nano Carbonem (spółką, która miała produkować grafen), a także np. z lokalnymi spółkami komunikacyjnymi (PKS, MZK). Nie zabrakło też wysokich urzędników państwowych agencji.

   Wielu spośród tej grupy darczyńców nie kandydowało w wyborach. Inni mają na koncie karierę w samorządzie, ale teraz przenieśli się do spółek. Jeszcze inni kandydowali i wpłacali na fundusz wyborczy, będąc jednocześnie na listach płac państwowych firm.

   Takim przykładem jest Artur Kamiński. W 2018 r. miejsce w radzie powiatu zamienił na stanowisko wiceprezesa Zakładów Azotowych "Kędzierzyn" wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W tym samym roku przelał na fundusz wyborczy PiS z Nowego Świętowa w powiecie nyskim 16 tys. zł, ale w wyborach samorządowych już nie startował. Według oświadczenia majątkowego, które składał jeszcze jako radny, w 2017 r. w Radiu Opole i Grupie Azotów zarobił łącznie ponad 116 tys. zł.

   Kamiński odmówił odpowiedzi na pytania o wpłatę na fundusz PiS. „Nie czuję potrzeby ani obowiązku, aby informować media o moich prywatnych wydatkach, gdyż nie mają one charakteru publicznego i w żaden sposób nie są związane z aktualnym miejscem mojego zatrudnienia i pełnioną funkcją" - napisał nam w e-mailu.

   Ireneusz Purgacz jest z kolei przewodniczącym rady miasta Pułtuska, na fundusz PiS wpłacił ok. 15,5 tys. zł. Według jego oświadczenia majątkowego z grudnia 2018 r. od dwóch lat był członkiem rady nadzorczej Grupy Azoty SA i zarobił na tym stanowisku ponad 156 tys. zł.

   ***

   Wybrani fundatorzy kampanii samorządowej PiS

   łączna wpłata w 2018 r.
   • Grzegorz Ksepko - p.o. prezesa zarządu Energi SA - 31 500 zł

   • Krzysztof Figat - prezes Polimeksu-Mostostal SA - 18 000 zł

   • Artur Kamiński - wiceprezes Grupy Azoty Kędzierzyn - 16 000 zł

   • Alicja Klimiuk - była p.o. prezesa Energi, obecnie prezes Energi Operator - 25 000 zł

   • Ewa Rzymkowska - członkini rady nadzorczej Energi Obrót, radna Kutna, pracownica Kancelarii Prezydenta - 20 620 zł

   • Krzysztof Kurt - wiceprezes Energi Wytwarzanie - 31 500 zł

   • Marek Kasicki - wiceprezes Energi Operator - 20 000 zł

   • Robert Perkowski - wiceprezes PGNiG - 15 750 zł

   • Piotr Tutak - prezes EuRoPol Gazu - 20 000 zł

   • Zbigniew Dżugaj - wiceprezes PGE Dystrybucja, członek rady nadzorczej Poczty Polskiej - 10 000 zł

   • Marcin Kasza - prezes zarządu Orlen Projekt - 13 467 zł

   • Adam Meller - prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia - 12 000 zł

   ***

   Dla "Wyborczej": To partyjna "VIP-składka"

   Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, Uniwersytet SWPS
   Takie zachowania nie są nielegalne ani zabronione, o ile wpłacający robią to z własnej woli, nie są do wpłat zmuszani. Można by mówić o naruszeniu zasad finansowania kampanii, gdyby udało się udowodnić, że ktoś dostał stanowisko w zamian za wpłatę, albo że wpłacał pieniądze przez “słupy”, czyli podstawione osoby. To, o czym można mówić w tym wypadku, to przede wszystkim naruszenie konstytucyjnej zasady równości partii wobec prawa. Partia rządząca ma przewagę - dysponując stanowiskami i rozdając je na masową skalę, “kupuje” sobie przewagę finansową, opozycja takiej możliwości nie ma.

   sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,24927206,szefowie-spolek-wplacaja-na-kampanie-pis.html
   Pewnie, ze te zachowania nie sa nielegalne niemniej nie mozna mowic o nich w oderwaniu od nagminnego w spolkach skarbu panstwa windowania plac, wyplacania co i rusz wymyslanych premii, czy przeroznych nagrod. O niezgodnosci z prawem bedzie mozna mowic gdy ktorys pisior, z jakiegos powodu, wylamie sie i zacznie sypac, ze np. warunkiem otrzymania pracy byla zgoda na odpalanie Partii haraczu, w odpowiedniej wysokosci.

   W jednym z zakladow pracy, w Stanach, jeden z majstrow sciagal "dobrowolny" haracz od podleglych mu pracownikow, ktorym staral sie o premie, nadgodziny i nagrody, no i trzymal zatrudnionych pomimo np. opieprzania sie. Gdy sprawa wyszla na jaw majster stracil prace choc wplaty do jego kieszeni byly jak najbardziej dobrowolne i wszyscy byli zadowoleni.


   • oleg3 Re: "Milion na kampanię. Tak szefowie spółek wpła 24.06.19, 16:22
    benek231 napisał:
    "W jednym z zakladow pracy, w Stanach, jeden z majstrow sciagal "dobrowolny" haracz od podleglych mu pracownikow, ktorym staral sie o premie, nadgodziny i nagrody, no i trzymal zatrudnionych pomimo np. opieprzania sie. Gdy sprawa wyszla na jaw majster stracil prace choc wplaty do jego kieszeni byly jak najbardziej dobrowolne i wszyscy byli zadowoleni."

    A mógłbyś Krzysiu wyjaśnić jak ten amerykański kazus ma się do polskiego systemu wyborczego? Byle krótko!


    --
    "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
    • oleg3 Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 24.06.19, 16:29
     Umowy z 2005 r. to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Samoobrony. Kandydaci podpisywali je w biurze partii w Warszawie, nie mogli zabrać kopii. Ich wahania przecinano - nie podpiszesz, nie startujesz.

     Dotarliśmy do kopii takiej umowy. Konstrukcja jest sprytna - weksle nie są po prostu "karą za opuszczenie partii". Kandydaci godzili się zapłacić związkowi zawodowemu Samoobrona 552 tys. zł - za korzystanie z logo Samoobrony w kampanii wyborczej. Co miesiąc przez całą kadencję kandydaci muszą spłacać po 11,5 tys. zł. Umowa zastrzega: na konto związku przelewa się tylko 2300 zł. To 20 proc. raty; 80 proc. jest zawieszane.

     Jeśli poseł czy senator nie robi kłopotów, suma zawieszonych rat na koniec kadencji będzie umorzona. Ale co wtedy, gdy odchodzą z partii? Wtedy muszą zwrócić całą niespłaconą kwotę. I to niezależnie od tego, czy odeszli sami, czy ich wyrzucono. Weksle podpisywano in blanco; dla pewności poręczali je małżonkowie.
     wyborcza.pl/1,75248,3641407.html
     - Na spotkaniu koła powiatowego partii dowiedzieliśmy się, że powinniśmy podpisać weksle. Mówiono, że to nie przymus, ale sprawdzian, czy zależy nam na losach PSL. Odczytaliśmy to tak: kto się nie zgodzi może stracić stanowisko, a jego współpracownicy nie znajdą się na listach wyborczych - mówi gazecie jeden z wielkopolskich starostów. A jeden z burmistrzów dodaje: - Padła konkretna kwota. Weksel ma mieć wartość ok. 20 tys. zł. Dla radnego w małej gminie, który ma kilkaset złotych diety to astronomiczna kwota.
     www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/psl-kaze-podpisywac-weksle,147975.html
     --
     "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
     • benek231 Wiesz gdzie mozesz sobie te obrazki wetknac? :O) 24.06.19, 18:34
      Nie bylem w Samoobronie, nie bylem w PSL - nie ma do nich sentymentu. Tym bardziej, ze to juz prehistoria.

      Interesuje mnie PiS i jego byznesowe praktyki. Teraz. Ty bronisz PiSu bo jestes pisior. Ale tego rodzaju symetrie to tym bardziej mozesz sobie wetknac.
      Podatnik rabany jest przez PiS na mnozace sie pozycje w spolkach skarbu panstwa oraz windowane pensje, nagrody, premie. Po to by z niezasluzenie wygorowanych plac spadala czesc wprost do partyjnej kieszeni. I to nie jest OK. Jestes na przegranej pozycji - nie do obrony.


     • andrzejg Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 25.06.19, 15:42
      Hehe, przecież inni też robią przekręty...

      Wiesz jaka jest różnica pomiędzy PiS , a Samobroną i PSL?

      Tamte dwie partie dały weksel z „propozycją” dobrowolnych wpłat na całą kadencję i do tego z podpisaną umową. PiS robi przewałkę na całego rotując prezesami w Spółkach państwowych, a ci bez żadnych umów bulą. Proponowałbym przyspieszyć bieg karuzeli i zmieniać prezesów co miesiąc .

      Ciebie, tak prawego i kościelnego człowieka to nie rusza?
       • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 25.06.19, 16:24
        Że też chce ci się Andrzeju udawać pierwszą naiwną! Jak Polska długa i szeroka od zarania III RP beneficjenci spółek Skarbu Państwa i samorządowych płacili dolę na fundusz wyborczy tych, którzy im dali zarobić. PiS niczym się pod tym względem nie wyróżnia. Twój idol prez. Dutkiewicz nie zbierał w ten sposób kasy?

        --
        "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
         • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 25.06.19, 20:11
          Bronię Andrzeju zdrowego rozsądku. Tyle!
          Nie jest moją winą, że pamiętam to i owo. Czy to aby nie PO obiecywała likwidację spółek SP?

          --
          "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
          • andrzejg Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 25.06.19, 20:29
           aleś ty nudny, wszystko to wina Tuska.

           Przecież PiS rządzi już prawie cztery lata, a patalogie kwitną w najlepsze. Ba , rozkwitają.
           To jest ten zdrowy rozsądek?

           Na oskarżenie PiSu o przekręty masz tylko tyle do powiedzenia, że inni też tak robili?
           To Jest ta katolicka moralność?
           • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 25.06.19, 20:53
            Andrzeju,

            PO nie może atakować PiSu zarzutem wykorzystywania spółek SP. Jeżeli tego nie rozumiesz, to napij się zimnej wody.

            A tak ogólnie.
            Jesteś głęboko wierzącym demokratą. Musisz się pogodzić z faktem, że nie ma demokracji bez szemranych funduszy wyborczych.

            --
            "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
             • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 26.06.19, 11:23
              Andrzeju,
              jak piszę, ze demokracja jest be, to obrażam twoje uczucia. Mam atakować PiS, bo jest partią demokratyczną? Kohl padł na nielegalnych funduszach partyjnych, premier Francji (wtedy już były) popełnił z tego powodu samobójstwo. Ale tylko PiS jest be, bo demokracja to wspaniały ustrój równych szans i transparentności. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie jak Dutkiewicz zbierał fundusze wyborcze. smile

              --
              "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
              • andrzejg Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 26.06.19, 11:40
               Kiedy obraziłem się na stwierdzenie, że demokracje jest Twoim zdaniem "be"? Co najwyżej zwróciłem uwagę, że jak na razie nie mamy nic lepszego. Obecna sytuacja z wygrana PiSu też jest dobrą strona demokracji : takie było zapotrzebowanie społeczeństwa. Jeżeli teraz PiS postara się przejść na autorytarne rządy rozpirzając demokracje, to skończy się rewoltą. Kiedys PiS znudzi się ludziom, a jak nie będą mieli możliwości wyboru , to dadza temu upust.

               Czy to ,że demokracja jest niedoskonala pozwala ludziom okreslajacym siebie samych ludźmi z najwyższym moralem na przekręty? Skoro żyjemy w demokracji też pozwalasz sobie na przekręty? Skoro przymykasz oko na PiS, to chyba tak.

               Nie wiem jak Dutkiewicz zbierał fundusze na swoje potrzeby wyborcze. Nie interesowałem się tym. Pewnie masz informacje ,ze ciągnął ze spółek miejskich. Pewnie wododociągi, MPK...

               Uprzedzając Twoje pytanie, czy ja robie przekręty skoro przymykam oko...
               Ja z definicji jestem złodziejem, bo każdy prywaciarz to złodziej. Za czasów PO to nastawienie lekko się zmieniło, ale wszystko wróciło do starego porządku. W sumie to mi z tym dobrze, bo jakby nie było borykam się z tym całe swoje zycie, od komuny do PiSu. ( jak tu nie uwierzyć w prawdziwiść powiedzeń? "historia kołem się toczy")
               • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 26.06.19, 11:45
                > Nie wiem jak Dutkiewicz zbierał fundusze na swoje potrzeby wyborcze. Nie interesowałem się tym.
                Fajnie się żyje w poczuciu moralnej wyższości. Wystarczy przymknąć oko i odwalić ad personam.
                > Skoro żyjemy w demokracji też pozwalasz sobie na przekręty? Skoro przymykasz oko na PiS, to chyba tak.

                --
                "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
               • oleg3 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 26.06.19, 12:12
                andrzejg napisał:

                > Nie wiem jak Dutkiewicz zbierał fundusze na swoje potrzeby wyborcze. Nie intere
                > sowałem się tym. Pewnie masz informacje ,ze ciągnął ze spółek miejskich. Pewnie
                > wododociągi, MPK...

                Dla mnie Dutkiewicz to odległa persona. Ale dla ciebie to idol. I nie mogę uwierzyć w to, że nie interesowałeś się funduszami wyborczymi swojego idola. W minutkę znalazłem w necie coś takiego.

                Cytat
                – Złożyłem do prokuratury pismo, gdyż mam sprawę o odszkodowanie za krasnoludki. Zorientowaliśmy się, że dokumenty, których oni nie chcą przedstawić, to papiery, o których była mowa w prasie – i dotyczą nielegalnego finansowania kampanii wyborczej – Obywatele do Senatu. To była inicjatywa Dutkiewicza i Majchrowskiego. Na pewne układy zwrócił również uwagę redaktor Witold Gadowski. Ponieważ mam od 7 lat proces z Wrocławiem i mój konflikt z Dutkiewiczem jest długi, to Wrocławiowi przyglądam się szczególnie. Widzę to. Jest układ, który spowodował, że Wrocław dostał „Europejską Stolicę Kultury”, że zmarnowano pieniądze na tę inicjatywę, że wiele projektów, które się robi to projekty, które mają polegać na wydaniu pieniędzy, a nie zrobieniu czegoś pożytecznego. Do tego wszystkie duże inwestycje kończą się procesami. Od dawna mówiono na temat prokuratury we Wrocławiu - córka jednego z prokuratorów była wicedyrektorem spółki miejskiej. Dużo zadłużenia ukryte jest w spółkach miejskich. Wrocław to miasto najbardziej zadłużone. Dutkiewicz obawia się, że jak dojdzie do władzy ktoś z PiS-u, to będzie tym różnić się od PO, że nie tylko odsunie ich od władzy, ale sprawy trafią do prokuratury. Myślę, że może nie tylko skończyć się „kręcenie lodów”, ale mogą zacząć się procesy i areszty – tłumaczy nasz rozmówca.

                Major Frydrych


                --
                "Ludzie muszą cię zaszufladkować i nazwać. A na koniec muszą ci dopier…, co polega na tym, że piszą do ciebie „pisiorze” - J. Jakimowicz
      • czuk1 Re: Obrazki z historii. Specjalnie dla Beńka 26.06.19, 21:44
       andrzejg napisał: Hehe, przecież inni też robią przekręty... Wiesz jaka jest różnica pomiędzy PiS , a Samobroną i PSL?

       To , że inni robili to nie znaczy, że powinno się przyjąć to jako normalność. I tolerować. Tym bardziej, że skala afer pisowskich wielokrotnie przerasta to co można przypisać poprzednikom.

       > Ciebie, tak prawego i kościelnego człowieka to nie rusza?
       Jeśli tak, to znaczy, że nie wiesz (??!) , że jestem ateistą .

       --
       Zostały już tylko dwie przeszkody: niezależne prywatne media i Rzecznik Praw Obywatelskich. Po ich usunięciu partia będzie mogła robić z Polską, co zechce.
       Eliza Michalik 25 czerwca 2019
  • czuk1 Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 25.06.19, 06:37
   benek231 napisał:
   > Kaczynski to tepy komunistyczny leb, ktory stosuje to czego nauczyl sie wczesniej kiedy nalezal do PZPRu, tzn. finansowania potrzeb Partii poprzez dojenie panstwowych przedsiebiorstw.

   Wg mnie. Czas by opozycja miała już i głosiła swoje "atrakcyjne" programy wyborcze.
   A na bieżąco by - poprzez niezależne media - przekazywała opinii publicznej , takie jak w tym wątku informacje o niegodziwościach, przekrętach i kłamstwach PiS.   • xiazeluka Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 25.06.19, 10:11
    Wg ćwierćinteligenta. Czas by opozycja miała programy wyborcze, tak ze dwie setki. "Atrakcyjne", oczywiście, czyli nieatrakcyjne.
    A na bieżąco by - poprzez niezależne, proszetynowe media - przekazywała całemu światu i okolicom informacje o tym, że Kaczyński krzywo spojrzał na przedstawiciela ruchów LGBTEUROAGDHIVAIDS, że Kuchciński ma za długie nazwisko, przez co wymawiając je zużywa się tlen, produkuje w nadmiarze CO2 i szkodzi w ten sposób klimatowi i że PiS skłamało mówiąc, że mordercom dzieci wolno zakładać kajdanki.

    --
    Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
   • benek231 Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 25.06.19, 16:31
    Wiesz Czuku, osobiscie uwazalem, ze to 500+ pomoze ludziom niezbyt zamoznym stanac na nogi i jednoczesnie poprawic ekonomie. Wtedy, t.j. na samym poczatku 500+ nie spodziewalem sie az tak bandyciego skoku na panstwowa kase, dla ktorego 500+ byl odskocznia. Duzo naczytalem sie w przeszlosci o klientelizmach w Ameryce Pld. czy Azji, ale PiS pobil ich wszystkich na leb. Tamte systemy autorytarne, uzywajac klientelizm dla uzyskania poparcia, mialy jednak troche wstydu i zaden nie poszedl choc w polowie tak daleko z grabieniem panstwa jak pisiory.
    • czuk1 Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 26.06.19, 22:13
     benek231 napisał:
     > Wiesz Czuku, osobiscie uwazalem, ze to 500+ pomoze ludziom niezbyt zamoznym stanac na nogi i jednoczesnie poprawic ekonomie. Wtedy, t.j. na samym poczatku 500 + nie spodziewalem sie az tak bandyciego skoku na panstwowa kase, dla ktorego 500+ byl odskocznia. Duzo naczytalem sie w przeszlosci o klientelizmach w Ameryce Pld. czy Azji, ale PiS pobil ich wszystkich na leb. Tamte systemy autorytarne , uzywajac klientelizm dla uzyskania poparcia, mialy jednak troche wstydu i zaden nie poszedl choc w polowie tak daleko z grabieniem panstwa jak pisiory.

     Faktycznie. Też nie przewidziałem , że można tak ogłupić i uśpić społeczeństwo, że nie widzi złych rządów PiS. Grabienie państwa przez rozdawnictwo środków finansowych, profitów, stanowiska prowadzone są w interesie partii rządzącej. Zadłużanie państwa jest niebezpieczne dla suwerenności i rozwoju państwa a dla rządzących (niestety) jest metodą realizacji jej polityki - utrzymania się długo u władzy przez rządy autorytarne, niszczenie podstaw państwa demokratycznego.
     .
     --
     Zostały już tylko dwie przeszkody: niezależne prywatne media i Rzecznik Praw Obywatelskich. Po ich usunięciu partia będzie mogła robić z Polską, co zechce.
     Eliza Michalik 25 czerwca 2019
     • czuk1 Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 26.06.19, 22:21
      Muszę poprawić wpis, jest niegramatyczny . Tak wychodzi kiedy wykonuje się na raz 2-3 czynności (oglądanie "testu o lesie", jedzonko, pisze post).

      Faktycznie. Też nie przewidziałem , że można tak ogłupić i uśpić społeczeństwo, że nie widzi złych rządów PiS. Grabienie państwa przez rozdawnictwo środków finansowych, profity dla swoich , tkm - stanowiska prowadzone są w interesie partii rządzącej. Zadłużanie państwa przez PiS staje się niebezpieczne dla suwerenności i rozwoju państwa a dla rządzących (niestety) jest metodą realizacji ich polityki - utrzymania się długo u władzy poprzez rządy autorytarne, niszczenie podstaw państwa demokratycznego.

      --
      Zostały już tylko dwie przeszkody: niezależne prywatne media i Rzecznik Praw Obywatelskich. Po ich usunięciu partia będzie mogła robić z Polską, co zechce.
      Eliza Michalik 25 czerwca 2019
   • czuk1 Re: Bandycki rabunek na potrzeby PiSu :O) 26.06.19, 21:33


    benek231 napisał:
    > > Kaczynski to tepy komunistyczny leb, ktory stosuje to czego nauczyl sie w
    > czesniej kiedy nalezal do PZPRu, tzn. finansowania potrzeb Partii poprzez dojen
    > ie panstwowych przedsiebiorstw.

    czuk1 napisał:
    Wg mnie. Czas by opozycja miała już i głosiła swoje "atrakcyjne" programy wyborcze. A na bieżąco by - poprzez niezależne media - przekazywała opinii publicznej , takie jak w tym wątku informacje o niegodziwościach, przekrętach i kłamstwach PiS.

    Poza tym ludzie opozycji (działacze partyjni, uczciwi obywatele, naukowcy, stowarzyszenia obywatelskie) powinni lepiej wykorzystać media internetowe - różne lewicowe blogi, portale, FB, YTB, - do ujawniania kłamstw PiS, przeinaczeń, przekrętów i totalnej propagandy ; do pokazywania prawdy. Dziś marnie wygląda aktywność ludzi opozycji w sieci, na tle totalnej kampanii propagandowej prowadzonej przez armię najemników......


    --
    Zostały już tylko dwie przeszkody: niezależne prywatne media i Rzecznik Praw Obywatelskich. Po ich usunięciu partia będzie mogła robić z Polską, co zechce.
    Eliza Michalik 25 czerwca 2019
  • felusiak1 Betonowanie? 26.06.19, 08:31
   No proszę, kiedy moi betonowali to bylo dobrze i nie przeszkadzalo. no bo moi nie obsadzali niczego swoimi ludźmi. zawsze obsadzali tylko i wylacznie ludźmi kompetentnymi i uczciwymi bez wzgledu na partyjne sympatie. a tu tek plugawiec kaczor betonuje i obsadza swoimi i kradnie demokrację która byla dobra a teraz jest zla. ale jak moi wrocą do koryta to rozprawią sie z tymi faszystami komunistycznymi, kaczorowymi. wszadzą ich wszystkich do wiezienia.

   a potem te kaczory wrocą do wladzy i wszadzą do wiezienia moich i tak na zmianę. demokratycznie.
   • benek231 Pieprzysz Felusiak jak na antydemokratyczne :O) 26.06.19, 21:03
    gowno przystalo.

    felusiak1 napisał:

    > No proszę, kiedy moi betonowali to bylo dobrze i nie przeszkadzalo...
    ****
    Poprzednicy nie wyczyscili wszystkich stanowisk od prezesa do sprzataczki, tak jak to zrobily pisiory. Nie poobsadzali tez tych wszystkich stanowisk swoimi ludzmi. Poprzednicy nie dali swym ludziom w spolkach OK na windowanie plac, premii, nagrod by wydoic maksymalnie te spolki wydoic. Nie zorganizowali tez karuzeli stanowisk na ktorej prezesi vice, itp. zmieniali sie co kilka misiecy, kazdorazowo otrzymujac ogromne odprawy. To bylo systemowe i bezczelne dojenie panstwa, by swoi ludzie mogli zarobic no i miec z czego odpalic na partie.

    Za czasow PO jakos nie slyszalem o podobnym zjawisku systemowego bandytyzmu i rabowania podatnika. A te spolki przynajmniej w czesci naleza do skarbu panstwa czyli do podatnika. Gdyby choc w polowie poprzednicy poczynali sobie tak jak pisiory teraz to zostaliby przez pisiorow pozagryzani. A oni potrafia zagryzac skoro te gowno warte osmiorniczki rozdmuchali do rozmiarow afery za miliardy.

    Zanim rzucisz oszczerstwem to sprobuj najpierw poszukac poparcia dla swoich oskarzen - w faktach - doktrynerski pisiorze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka