Moze nie wszyscy sie zgodzą, ale smutnym jest, że wiekszość wypowiedzi o
wojnie w Iraku to cytaty z wszelakich komunikatorow - 'Francja sie
boi' 'wyzwalanie iraku' 'saddam bandyta' 'bush obronca ludzkosci'...
W tym belkocie giną zupelnie rzeczywiste wydarzenia, obecne i byłe, które
kształtują rzeczywistość bliskiego wschodu. Może weżmy też pod uwage takie
przesłanki:
1. Saddam nie jest szaleńcem (cztał ktoś stosowny art. w GW?) - z pewnością
jest bandytą ale nie bardziej niż władcy dowolnego z sąsiednich krajów (z
Izraelem włącznie - dobrze sie przyjrzyjcie...) Takim samym 'szatanem' mozna
uczynic szefów 15 państw - od zaraz (a broń C użyta przez USA w Wietnamie?
jatki w tureckim kurdystanie? czeczenia? ...)
2. Broń B i C otrzymał od (poza (?) chinami) stałych członków rady
bezpieczeństwa ONZ. Czy to prawda o tym grudniowym raporcie ONZ (tajnym),
który mówi że USA Francja i Niemcy sprzedawały mu komponenty jeszcze w
zeszłym roku? (opłacało się...)
3. Gdy używał broni C na froncie z iranem USA podsyłały mu zdjęcia
satelitarne dla oceny skuteczności ataku. To wyjaśnia częściowo czemu Bush we
wczorajszym przemówieniu miał minę... mało inteligentną

Czy może mi się
wydawało?
4. Błagam, nie piszcie juz o amarykanach broniacych wolnosci, rzekomo takze
naszej. Jeśli bronią czyjejkolwiek wolnosci to wyłącznie własnej. A w naszym
przypadku nie bronili NAS tylko zwalczali ROSJE. Obronca wolności wystapiłby
także w obronie Palestyny, Tybetu, i dziesiątków narodów rządzonych przez
hunty wspierane... zagadka: czyimi funduszami?
5. Związki Saddama z al-Kaida to płytki chwyt adresowany do amerykanina,
który nawet nie wie z kim graniczy Irak. Saddam jest swiecki do bólu i na
noże z fundamentalistami religijnymi. Nie da im np. gazu, bo użyliby go z
równym prawdopodobieństwem w USA lub przeciw jego armii.
5. Nie jestem historykiem ale... czy zauwazyliście jakie wojny przynoszą
najwięcej przykrych niespodzianek? Te właśnie, które sa tak świetnie
zaplanowane, że 'nic tu nie może się zdarzyć'. Te które 'zakończą sie w
tydzień'. Takie 'szybkie, chirurgiczne interwencje'. 12 lat temu nikt nie
wiedzial jak bedzie. mowilo sie o 6 miesiacach walk. 20.000 ofiar po stronie
USA. A teraz - spacerek. I sielanka, wolność, demokracja... A to nie są
szachy. Mam nadzieję że czegoś ważnego nie przegramy, bo partia nie skończy
sie po zdjęciu czarnego króla. Tym bardziej że na szachownicy jest dwóch
szarych...