spitt
30.05.08, 20:06
Jak czerwoni na Tiananmen placu - Czekam na reakcje demokracji ,...
====================================================================
Izraelczycy otworzyli ogień do demonstrantów
=============================================
jen 30-05-2008
Wojsko izraelskie otworzyło ogień do 3.000 Palestyńczyków
demonstrujących w pobliżu głównego przejścia na granicy z Izraelem w
Sufie, raniąc siedem osób, w tym dwie ciężko.
W Sufie jest punkt rozdziału pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków
zamieszkałych w Strefie Gazy. Półtoramilionowej ludności Strefy
brakuje dosłownie wszystkiego, odkąd Izrael ustanowił żelazną
blokadę tego terytorium.
Blokadę wprowadzono latem zeszłego roku, gdy kontrolę nad Strefą
przejął radykalny islamski Hamas. Już kilkakrotnie organizował on
demonstracje na granicy Strefy.
Izraelski oficer, uzasadniając wobec dziennikarzy ostrzelanie
uczestników cywilnej demonstracji, oświadczył, że "chciano w ten
sposób zapobiec ich wejściu na teren Państwa Izrael".
Demonstranci palili opony samochodowe i wznosili okrzyki "Zakończyć
blokadę!".
- Strzelaliśmy do tłumu, aby zmusić go do cofnięcia się - powiedział
oficer Izraelskich Sił Obronnych, indagowany przez dziennikarzy,
dlaczego wojsko strzelało do bezbronnych.
- Zauważyliśmy wśród demonstrantów co najmniej jedną uzbrojoną
osobę - tłumaczył wojskowy użycie ostrych naboi przeciwko cywilom.
Dodał, że przed przejściem granicznym umieszczono tablicę
ostrzegawczą z napisem "Groźba śmierci".
"Będziemy działali wszystkimi siłami, aby przeszkodzić dotarciu
demonstrujących osób do przejścia granicznego - zapowiedział
izraelski wojskowy.