Dodaj do ulubionych

1 Chanuka...

IP: *.red.bezeqint.net 20.12.03, 06:51
Dzis zapalamy pierwsza swieczke CHanuka.
Zycze Tobie i rodzinie wszystkiego najlepszego, duzo zdrowia i
pomyslnosci.
Zeby swiatlo tych swiec, swiecila Tobie na drodze w ktorej chodzisz.
Zeby Pan Trzymal tobie ten swiecznik, tak jak Trzymal nam w tamtych
czasach... Amen!
Serdecznie pozdrawiam,
Mosze


P.S.
Kiedy Pan Wygonil Adama i Ewe z Raju dam im na droge paczki....
Po heb. paczki nazywaja sie "sof-gan-ja" - koniec ogrodu Pana...
Obserwuj wątek
    • abstrakt2003 Macie dzisiaj święto? 20.12.03, 08:42
      W takim razie Mosze
      WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
      • Gość: Mosze Re: Macie dzisiaj święto? IP: *.red.bezeqint.net 20.12.03, 10:09
        Tak, przez caly tydzien co dzien dodajemy swieczke, to na znak cudu 2500 lat
        temu...
        • camel_3d Re: Macie dzisiaj święto? 20.12.03, 10:33
          Wszystkiego najlepszego!!!!
          camel
    • d_nutka Re: 1 Chanuka... 20.12.03, 11:31
      Mosze
      najserdeczniejsze życzenia a w nim, by w pokoju i zdrowiu wszyscy dotrwaliśmy
      do dnia zapalenia ostatniej Chanukowej świeczki.
      zdaje się, że jest ich 8
      to by znaczyło, że świętować ostatnie 3 świeczki będziemy racem smile

      d_nutka
      • abstrakt2003 Jest ich siedem. Mam w domu taki świecznik. 20.12.03, 13:04
        • pan.scan Re: Jest ich siedem. Mam w domu taki świecznik. 20.12.03, 13:20
          Osiem. Świecznik chanukowy - chanukija - ma ich osiem. Ósma to ta, od której
          odpala się codziennie kolejną świeczkę.
          Zwykły świecznik siedmioramienny to menora.

          www.mateusz.pl/wdrodze/nr316/316-16-wlodek.htm
          • ogniomistrz Dzięki za oświecenie ;-) 20.12.03, 13:47
            Mam menore. Czy świecznik chanukowy to specjalny świecznik tylko na tę okazję?
            Pozdrawiam!
            • abstrakt2003 Co ja dzisiaj wyprawiam! :-(((((( 20.12.03, 13:55
              Mieszam nicki! Z jednego forum na drugie bez zmiany nicku przechodzę! Jeszcze
              na pacynkę wyjdę!
              A wracając do tematu. Dziekuję za tę chnukową stronę. Wszystko jest jasne!
              Pozdrawiam!
              Wesołych Świąt!
          • Gość: Mosze 2 Chanuka... IP: *.red.bezeqint.net 20.12.03, 22:27
            TOMASZ WŁODEK

            Chanuka



            Co ciekawe jednak — przez tysiąclecia w obchodach tego święta nie kładziono
            specjalnego nacisku na to, co stanowiło jego właściwy powód czyli na
            zwycięstwo militarne, koncentrując się na upamiętnianiu owego cudu z olejem.
            Dopiero po powstaniu nowożytnego państwa Izrael, żydzi zaczęli w święcie
            Chanuka dostrzegać to, czym ono jest w istocie — świętem niepodległości.



            W grudniu żydzi obchodzą święto Chanuka, po polsku znane też jako święto
            świateł. Zwyczajowo uważa się, że jest to takie „żydowskie Boże Narodzenie”,
            tyle że zamiast choinki używa się w nim dziewięcioramiennego świecznika.

            Historia sprawia, że wiele świąt chrześcijańskich wywodzi się z wcześniejszych
            żydowskich. Tak na przykład Wielkanoc wiąże się z Paschą. To bezpośrednio
            przed tym świętem Jezus został ukrzyżowany, Ostatnia Wieczerza zaś stanowiła
            paschalny seder, czyli rytualną ucztę, którą żydzi celebrują dla uczczenia
            ostatniego posiłku, jaki Izraelici zjedli w Egipcie w noc poprzedzającą
            ucieczkę. Podobnie też Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego
            obchodzone siedem tygodni po Wielkanocy wiąże się z żydowskim świętem Tygodni
            (obchodzonym siedem tygodni po święcie Paschy). Oba mają zresztą podobne
            znaczenie — zesłanie Ducha Świętego stanowi w rozumieniu teologów początek
            pierwszej gminy chrześcijańskiej oraz Kościoła. Z kolei święto Tygodni
            obchodzone jest przez żydów na pamiątkę otrzymania przez Mojżesza tablic z
            przykazaniami. Wydarzenie to legło u genezy narodu żydowskiego.

            Wydawałoby się, że Boże Narodzenie i Chanuka muszą mieć jakieś wspólne
            korzenie. W rzeczywistości nie mają z sobą nic wspólnego oprócz tego, że
            przypadkowo świętowane są w tym samym miesiącu. Geneza Chanuki wiąże się z tak
            zwanym powstaniem Machabeuszy.

            Gdy na scenę historii wkroczył król Syrii Antioch Epifanes, wiedział o tym, że
            jego nie–greccy poddani hellenizują się i popierał to. Grecy byli dość
            tolerancyjni dla innych religii — sami byli politeistami i gdy odkrywali bogów
            innych narodów, zazwyczaj postępowali w myśl zasady „w każdym bóstwie jest coś
            boskiego”. Często utożsamiali obce bożki z odpowiednikami ze swojego panteonu.
            Tak właśnie w Egipcie Amona utożsamili z Zeusem, a później, gdy spotkali się z
            Rzymianami — z Jupiterem, Marsa zaś z Aresem.

            Gdy Antioch Epifanes dowiedział się, że w Jerozolimie żyje plemię modlące się
            do jakiegoś swojego Boga, któremu nie wolno budować posągów, uznał, że na
            pewno musi być to kolejna inkarnacja Zeusa — i nakazał świątynię jerozolimską
            zamienić na przybytek tego ostatniego. Prawdopodobnie nie był wrogiem żydów i
            niewiele o nich wiedział. Po prostu — chciał dobrze, uważając, że lepiej
            będzie, jeżeli różne narody żyjące w jego państwie będą się asymilować i
            stopią w jeden, co pozwoli zaoszczędzić waśni i wojen domowych.

            Niestety, jego dobre chęci nie spotkały się ze zrozumieniem. Zhellenizowana
            żydowska arystokracja zareagowała z entuzjazmem, ale konserwatywna biedota
            była oburzona. Zapewne trochę i dlatego, że król nie tylko zbezcześcił
            świątynię, ale i przy okazji podniósł podatki.

            Wtedy postępowcy, uważając, że mają mandat samego monarchy, postanowili
            rozprawić się raz na zawsze z zabobonem. Na wyznawców religii żydowskiej
            posypały się dekrety mające im obrzydzić życie i przekonać do uznania jedynej
            słusznej drogi — hellenizacji i asymilacji kultury greckiej. Gdy to nie
            pomogło — przystąpili do systematycznych prześladowań.

            Kroplą przepełniającą czarę był nakaz złożenia przez mieszkańców Palestyny
            ofiar bogom helleńskim. W odpowiedzi żydzi chwycili za broń. Powstanie pod
            wodzą rodu Makabi, po grecku zwanych Machabeuszami, trwało szereg lat i
            obfitowało w przykłady wielkiego okrucieństwa. Trudno powiedzieć, jak by się
            skończyło, gdyby nie to, że daleko na zachód od Palestyny na arenę dziejów
            wkroczył nagle republikański Rzym. Szybko potem legioniści zaczęli stanowić
            realne zagrożenie dla Syrii. Wykorzystali to powstańcy, wysyłając nad Tybr
            poselstwo z propozycją sojuszu. Oferta została przez Senat przyjęta.

            Dzięki wsparciu Rzymu powstanie zakończyło się sukcesem, Jerozolima wyzwolona,
            żydowscy arystokraci oraz syryjscy urzędnicy królewscy przepędzeni lub
            pozabijani, pomnik zaś Zeusa wywleczony ze świątyni i rozbity.

            Oczyszczona ze śladów kultu pogańskiego świątynia mogła zostać rededykowana.
            Według tradycji przy tej okazji miał miejsce cud — gdy powstańcy wkroczyli do
            niej i zaczęli usuwać greckie posągi, zorientowali się, że nie mają oliwy do
            rytualnego świecznika. Przepisy religii żydowskiej mówią, że w świątyni wolno
            używać tylko specjalnego oleju, którego nie było pod ręką, a jego
            przygotowanie trwało osiem dni.

            Przypadkiem odnaleziono zagubiony gdzieś w zakamarkach świątyni dzban z
            resztką rytualnego oleju. Było go bardzo mało i wydawało się, że go zabraknie.
            Cudownie jednak olej palił się przez osiem dni, po których dostarczono nowy i
            w ten sposób świątynny świecznik mógł płonąć nieprzerwanie.

            Na pamiątkę zwycięstwa powstańców żydzi obchodzą w grudniu przez osiem dni
            święto Chanuka. Zwyczaj każe w jego czasie zapalać wieczorem świeczki na
            dziewięcioramiennym świeczniku — zaczynając od pierwszej i dodając w następne
            dni kolejne. Świecznik chanukowy, czyli chanukija, nie powinien być mylony z
            siedmioramienną menorą. Posiada on osiem ramion oraz dziewiąte, środkowe,
            służące do umieszczania małej świeczki do przenoszenia ognia pomiędzy
            pozostałymi świeczkami. Zgodnie z tradycją, podczas święta żydzi jedzą potrawy
            pieczone na tłuszczu — takie jak placki ziemniaczane lub pączki — dla
            upamiętnienia cudu ze świątynną oliwą.

            Co ciekawe jednak — przez tysiąclecia w obchodach tego święta nie kładziono
            specjalnego nacisku na to, co stanowiło jego właściwy powód czyli na
            zwycięstwo militarne, koncentrując się na upamiętnianiu owego cudu z olejem.
            Dopiero po powstaniu nowożytnego państwa Izrael, żydzi zaczęli w święcie
            Chanuka dostrzegać to, czym ono jest w istocie — świętem niepodległości.

            Ta niechęć do upamiętniania powstańców miała dwojakie powody. Po pierwsze —
            żydzi żyli dawniej w diasporze, stanowiąc element podejrzany i niepewny.
            Uważali więc, że lepiej jest nie podawać wrogom pretekstu do oskarżeń: „Żydzi
            świętują bunt przeciwko legalnej władzy”. Bezpieczniej było świętować pamiątkę
            cudu ze świecznikiem niż — na przykład zwycięstwo nad Grekami w bitwie pod
            Modiin, pierwszej bitwie żydowskiego powstania.

            Powód drugi, dla którego odzyskana wolność nie była przez rabinów wspominana
            ze zbytnim entuzjazmem, był nieco głębszy. Niepodległe państwo żydowskie,
            jakie zostało wywalczone przez Machabeuszy, było dalekie od ideału. Wstrząsały
            nim zaciekłe wojny domowe, jego królowie w wielu przypadkach okazali się
            tyranami, a na domiar złego nie potrafili się wykazać pochodzeniem z rodu
            Dawida, co w oczach rabinów odbierało im — i nadal odbiera — prawo do tronu. A
            na koniec wydało z siebie żydowski odpowiednik tego, co w Polsce określamy
            mianem Targowicy. Podczas którejś z wojen domowych, pomiędzy chętnymi do
            rządzenia Jerozolimą, jedna z walczących stron postanowiła szukać pomocy
            przeciwko drugiej u Rzymian. Ci prośbę wysłuchali i przybyli do Palestyny z
            bratnią pomocą. W efekcie królestwo żydowskie stało się wasalem Rzymu.

            Tyle, jeżeli chodzi o genezę święta Chanuki. Jak widzimy, trudno doszukać się
            w niej jakichkolwiek wspólnych korzeni z Bożym Narodzeniem. Co jednak nie
            znaczy, że nie jest ono wspominane w Nowym Testamencie. Gdy Jezus przybył do
            Jerozolimy z okazji święta Oczyszczenia świątyni (tzn. — święta Chanuki,
            upamiętniającego oczyszczenie świątyni z wpływów helleńskich), wywołał
            awanturę z bankierami i kupcami handlującymi
            • Gość: Mosze Re: 2 Chanuka... IP: *.red.bezeqint.net 20.12.03, 23:03
              Tyle, jeżeli chodzi o genezę święta Chanuki. Jak widzimy, trudno doszukać się
              w niej jakichkolwiek wspólnych korzeni z Bożym Narodzeniem. Co jednak nie
              znaczy, że nie jest ono wspominane w Nowym Testamencie. Gdy Jezus przybył do
              Jerozolimy z okazji święta Oczyszczenia świątyni (tzn. — święta Chanuki,
              upamiętniającego oczyszczenie świątyni z wpływów helleńskich), wywołał
              awanturę z bankierami i kupcami handlującymi na jej terenie. Jak wspominają
              Ewangelie, ukręcił sobie bicz ze sznura i kupców przepędził, a stoły bankierów
              powywracał. Analogia z Machabeuszami wypędzającymi ze świątyni pogan jest
              oczywista.



              TOMASZ WŁODEK
              ur. 1965, pracownik naukowy, przebywa w USA, publikował w miesięczniku „W
              drodze” oraz w polskiej prasie wydawanej poza granicami kraju.


              P.S.
              Dzieki Scanowi...dobrze opisanie, nawet mnie jest kilka nowosci...
              Teraz mozna widziec zapalone swieczniki Chanukijot, pala sie jak w tamtych
              czasach, sa to swieczniki z oliwa oliwkowa staja na dworzu lub w oknach, duzu
              publicznych budynkow maja na dachach swieczniki. W Tel Awiwie, gdzie mieszkam
              budynek burmiszcza miasta, ma swiecznik na 10 pieter z kolorowym ogniem...
              moze to najwieksza Chanukija...


              • Gość: Santa Kookaburra Odwieczne swieta zimowego przesilenia slonecznego IP: *.nsw.bigpond.net.au 21.12.03, 09:45
                A mnie sie wydaje, ze jednak istnieje zwiazek pomiedzy Chanuka a Swietami t.zw.
                Bozego Narodzenia. Ludzkosc swietowala w okolicach zimowego przesilenia
                slonecznego od zarania. Byly to Swieta poswiecone narodzinom boga-Slonce, u
                pogan polnocnej Europy zwane Yule (czyli wheel, kolo - poganski symbol slonca).
                Podobnie jak w Chanuka, zapalano swieczki. Rzymianie mieli swoje Saturnalia
                bodaj rozpoczynajace sie 17 grudnia, zwiazane z czcia boga rolnictwa. Natomiast
                dlugo wczesniej swietowali w okolicach 25 grudnia starozytni Babilonczycy,
                ucztujac na czesc syna Isis, bogini natury.

                To dopiero w 350 roku papiez Juliusz I zadecydowal, ze narodziny Chrystusa beda
                obchodzone 25 grudnia. Jezus, jak wiadomo, urodzil sie w marcu. Natomiast
                choinka (ze swieczkami - jak w Chanuka, jak w Yule) pojawila sie ponoc w
                Niemczech, dopiero gdzies w XVI wieku.

    • absztyfikant Re: 1 Chanuka... 20.12.03, 11:31
      zapalilem!!!
    • rychost 400 chanukowych swiec 20.12.03, 11:41
      Zycze wszystkim abyscie wszystkie 400 chanukowych swiec zapalili na swoim
      terytorium.

      Szalom swiatu
    • Gość: Marek Re: 1 Chanuka... IP: *.nitronet.pl / *.nitronet.pl 20.12.03, 20:31
      Szalom Mosze.
      • k_az Re: Chanuka to Swięto w obronie Wiary 20.12.03, 21:15
        w Haszem jedynego PANA naszego. To najmłodsze Swięto zapisane w TANACHU.
        CHANUKA znaczy "inauguracja,poświęcenie". W 25 dzien miesiaca kislew
        165r.p.n.e.Swiątynia JEROZOLIMSKA została konsekrowana, po wcześniejszym
        odbiciu jej z panowania wpływu religii greckiej. MATATIAS Kapłan Żydowski dał
        sygnał do obrony wiary , dał sygnał raczej do przywrócenia wiary. Jego syn
        JUDA stanoł na czele powstańców i w miesiącu kislew 165r.p.n.e. jego wojsko
        wkroczyło do JEROZOLIMY. Żydzi znowu byli u siebie. Od tej chwili trwa wesołe
        Święto CHANUKA. Wolnośc trwała do roku 37 p.n.e. do czasu najazdu wojsk
        rzymskich.
        pozdrawiam.kaz.
        SHALOM.
      • gini Re: 1 Chanuka... 20.12.03, 21:39
        Mosze i Miriam, Wesolych swiat.
    • snajper55 Re: 1 Chanuka... 20.12.03, 22:10
      Gość portalu: Mosze napisał(a):

      > Dzis zapalamy pierwsza swieczke CHanuka.
      > Zycze Tobie i rodzinie wszystkiego najlepszego, duzo zdrowia i pomyslnosci.
      > Zeby swiatlo tych swiec, swiecila Tobie na drodze w ktorej chodzisz.
      > Zeby Pan Trzymal tobie ten swiecznik, tak jak Trzymal nam w tamtych
      > czasach... Amen!
      > Serdecznie pozdrawiam,
      > Mosze
      >
      >
      > P.S.
      > Kiedy Pan Wygonil Adama i Ewe z Raju dam im na droge paczki....
      > Po heb. paczki nazywaja sie "sof-gan-ja" - koniec ogrodu Pana...

      Pokoju, Mosze, dla Ciebie i wszyskich wokół Ciebie. Tak, dla nich też.

      Szalom, Mosze smile)

      Snajper.
    • Gość: AndrzejG Re: 1 Chanuka... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.03, 22:11
      Wszystkiego Najlepszego Mosze

      A.
    • Gość: Emily Do przyjaciol Zydow: IP: *.dc.dc.cox.net 21.12.03, 04:06
      wszystkiego najlepszepo z okacji Chanuka!
      • Gość: jankes Re: Do przyjaciol Zydow: IP: *.dyn.optonline.net 21.12.03, 04:22

        Ja tez przylaczam sie do tych zyczen.
        Zycze wszystkim Zydom pomyslosci i dobrego zdrowia,
        oraz tego,aby ten przyslowiowy "zloty cielec" nie przeslanial
        wam drogi zycia zmiezajacej do owladniecia tym swiatem.
        Nie bez przyczyny chyba bizuteria po amerykansku nazywa sie
        Jew_llery,cos w tym chyba jest?chyba ow cielec.
        smile
    • maniekxxx Re: 1 Chanuka... 21.12.03, 17:21
      Dolanczam sie do zyczen :HAPPY HANUKA.A tak przy okazji
      moze ktos z tutejszych Zydow powie cos nam nie Zydom
      wiecej o Hanuce i innych swietach zydowkich!.Sholom
      • Gość: Mosze Zobacz... IP: *.red.bezeqint.net 21.12.03, 19:59
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=9776859&a=9786322
    • Gość: Perła Chanuka sameach Mosze /ntx IP: *.blue-net.com.pl 21.12.03, 19:32
    • Gość: exTerek 8 plus 1 IP: *.acn.pl 22.12.03, 23:59
      Z życzeniami dla Wszystkich.

      Scan napisał: "Osiem. Świecznik chanukowy - chanukija - ma ich osiem. Ósma to
      ta, od której odpala się codziennie kolejną świeczkę. Zwykły świecznik
      siedmioramienny to menora."

      Scanie od dziewiątej odpala się kolejne świece lub ogarki. Tę dziewiątą zwie
      się szames (pomocnik), tak samo nazywa się woźnego w synagodze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka