21.06.21, 13:06
... jest co prawda dokumentowana w wątku "Makroekonomia, inflacja, budżet", ale temat jest tak istotny i tak na czasie, że postanowiłam wyodrębnić. Inflacja na świecie i w Polsce. Czynniki wzrostu cen, przejawy w różnych aspektach.

Na początek wywiad z piwotalnym (eh, co za czasy były smile ) prof. Hausnerem. Bardzo ciekawy.

"Rok temu chodziło o to, by nie dopuścić do głębokiej recesji jako następstwa pandemii i wprowadzonych w związku z nią restrykcji. Ale teraz już nie jesteśmy w recesji. Przeciwnie - jesteśmy w fazie ożywienia i wejdziemy w fazę ekspansji. Należałoby z tej polityki wyjść. Po 2007 r. w skali globalnej mieliśmy długi okres długiej recesji, ale potem wyjątkowo długi okres wysokiego wzrostu. A mimo to nie wycofano się ze skupu aktywów. Dlaczego? By nie zabijać wzrostu. I teraz też tak się mówi. Ale to jest pułapka.
(...)
- Wejście w niekonwencjonalną politykę pieniężną to jest jazda ulicą jednokierunkową - z górki bez trzymanki. Im dłużej się tak jedzie, tym odwrót jest trudniejszy. Jego koszty gospodarcze, społeczne i polityczne są coraz wyższe.

Jasne jest, że po powstrzymaniu się od drukowania pieniędzy wzrost gospodarczy, który tak podtrzymujemy, siądzie. Im później jednak to zrobimy, tym bańka pęknie z większym hukiem, będą poranieni, będą złe długi, będą nowe postępowania sądowe.
(...)
Niektórzy uważają, że jak będzie wysoki wzrost, to szybciej wyrośniemy z długu, jaki dodatkowo powstał. Przed pandemią było już tego ponad bilion złotych, teraz doszło jeszcze 300 mld zł w jeden rok. Co z tym zrobić? Najprostsza odpowiedź, którą oferują nam zwolennicy nowej teorii monetarnej, to „wyrośnijmy z długu".

Brzmi dobrze. Ale znów trochę jak magia.
- Czy 5-proc. wzrost PKB to dobry wynik? W sumie tak, ale zależy, co z tego wynika. Wzrost może być jałowy, pusty z punktu widzenia zaspokajania podstawowych potrzeb. Wprawdzie unikamy stagnacji w gospodarce, ale wcale nie oznacza, że unikamy zagrożenia inflacyjnego. W ten sposób ten tak wysoki przecież nawis długu pokazuje swoje działanie. To po prostu transfer długu publicznego z budżetu marnie zarządzanego państwa do naszych kieszeni. On nie znika za pomocą operacji księgowych, ale jest transferowany do sektora przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Czy zwykli ludzie widzą dług, który zaciągnęło państwo? Wydaje się, że nie, a tymczasem ujawnia się on w postaci inflacji.
(...)
cel inflacyjny nie jest określony sztywno, inflacja wcale nie musi twardo tkwić w jednym punkcie, by dostosowania polityki były możliwe. Jednak wypuszczenie inflacji poza granice dopuszczalnych odchyleń od celu (1,5-3,5 proc.) – bez żadnej reakcji, próby gaszenia - potęguje szkody, bo zaczyna się przekładać na oczekiwania inflacyjne.
(...)
- Trzeba rozładować tę bańkę, rozminować to pole. NBP, Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów mają różne narzędzia, mogą z nich korzystać w porozumieniu. Jeśli nie zrobią tego w imię podtrzymywania wzrostu, to będziemy iść na zderzenie ze ścianą. Pęknięcie takiej bańki pociągnie za sobą całą falę: upadek firm, utratę pracy przez ludzi, niespłacane kredyty… Nie można do czegoś takiego doprowadzać ponownie.

Jak w soczewce widać to na przykładzie sektora budowlanego: mamy szalony popyt, chętnych na kupno nie brakuje, ceny rosną, materiały drożeją, chętnych jest jeszcze więcej, kręci się, kręci, kręci… Do kiedy? Aż ciężar tej inflacji, która w sektorze mieszkaniowym jest wyższa niż w całej gospodarce, będzie nie do udźwignięcia. Będzie to stanowiło potężne zagrożenie dla banków, dla stabilności systemu finansowego.

Jeśli ktoś wierzy, że przez sam wzrost PKB z tego długu wyrośniemy, to mówię wprost: nie."


Właściwie całość można by cytować, całość tutaj:

wyborcza.biz/biznes/7,177151,27213265,prof-jerzy-hausner.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy#s=BoxWyboImgLink
Obserwuj wątek
  • cojestdoktorku Re: Inflacja 21.06.21, 13:39
   ok, kiedyś to było tylko opozycyjne straszenie inflacją ale teraz bez wątpienia robi się to problemem, Hausner wydaje sie ze ma rację, ale nie zauważa jednego, co z tego ze my będziemy gasic inflacje jeśli inni jak na razie nie zamierzają?

   załóżmy ze my zgasimy do zera a w strefie euro i w dolarze będzie zrobione 50% w ciagu kilka lat,
   wtedy by zachowac obecny porzadek złotówka musiałaby się bardzo mocno wzmocnić, byśmy mogli kupowac chocby ropę i gaz po zbliżonych kosztach, no ale euro po 3 złote zabije nasza konkurencyjność przecież, to sie skończy jazdami kursowymi kończącymi sie frankowiczami, opcjami walutowymi czy innymi problemami, tak jak to było przy poprzednich takich wahaniach

   no a jak zgasimy inflację a na zewnątrz będzie 50% ale sie złoty nie umocni odpowiednio, to nagle wszystko co z importu podrozeje o 50%, ropa, gaz, nagle staniemy się absurdalnie tani, sklepy nam wykupią, komu będzie się opłacało produkowac dla biedronki skoro tu tak tanio trzeba sprzedac? wszystkie te kraje co są bogate SA DROGIE bo musza byc by tam się opłacało półki zapełniać, im taniej w danym kraju tym mniej opłaca sie półki zapełniać,

   duszenie inflacji bedzie wiec miało sens jak zacznie dusic ją zachód, a skoro tamci sie rozpędzaja to trzeba podążać za nimi by utrzymac równowowagę, a dokładniej to lepiej być malutki krok przed nimi by zachowac też konkurencyjnosc i wypierac z rynku innych
  • pigeon_shit_dust Niebezpieczna zbieznosc mysli 21.06.21, 14:12
   Hehe.
   Juz mialem pisac post Inflacja....chociaz pod katem cen frachtow. Jak i KIEDY ceny frachtow podbija ceny towarow na polkach. Idiota z FED powiedzial w piatek ze stopy w USA beda nie zmienione przez nastepne dwa lata, bo nie widac inflacji.
   Ceny nie rosna i anale finansowi dostali orgazmu, bo tez sa idiotami i nie wiedza , ze ceny wzrosna dramatycznie dopiero, gdy te drozsze kontenery wplyna do portow. I tak to glupota rzadzi tym naszym dobrym swiatem

   "More Bidenomic propaganda imho if one can share their opinion freely. The writer is talking about 1st quarter earnings season which was 3 months ago! Since then our sea container costs have risen from $8,400 to $18,000. From a pre-covid price of $5,400. We won't be passing these costs on until those shipments hit our doors. We have more ability to pass those costs on to consumers as pressure for product rises going towards the end of the year/holiday season. Could be another 20 something writer trying to effect the markets/what is real. Check out he bios on these writers. The writer should speak to a CFO like me. BTW. the increase in sea container costs raises the price of our product 11.11%. Not sure how much will be passed on to customers but it will be significant."


   www-cnbc-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.cnbc.com/amp/2021/06/17/covid-outbreak-satellite-imagery-show-containers-backlog-at-the-port-of-yantian.html
  • pigeon_shit_dust Profesor a nie rozumie 21.06.21, 14:21
   dorota_333 napisała:


   > "Rok temu chodziło o to, by nie dopuścić do głębokiej recesji jako następstwa p
   > andemii i wprowadzonych w związku z nią restrykcji. Ale teraz już nie jesteśmy
   > w recesji. Przeciwnie - jesteśmy w fazie ożywienia i wejdziemy w fazę ekspansji

   Ze we wszystkim dzis trzeba brac poprawke na Covid-19. Jak ktos slusznei napisal, C-19 juz z nami zostanie. Ale profesorstwo jeszcze tego nei rozumie, bo mimo ksiazkowej wiedzy, staruchy maja twarde glowy do myslenia.
   Nie bedzie ekspansji. Bedzie recesja jakiej dawno nie bylo, tyle tylko e odsunieta w czasie.
   Wszystko co dzis widzimy, jest FAKE, pedzone nadmuchanym rozdawnictwem kasy bez zadnego opamietania.
   Szarym ludziom pomieszalo sie w makowkach rowniez.
   Rzucaja prace, przenosza sie 3000 km od miejsca gdzie mieli do i te prace , nie zastanawiajac sie nawet nad tym co bedzie za miesiac. I wydaja kase jak opetani, bo maszynka propagandowa dziala. Good for them wink
   Wczoraj w sklepiku z craft beer gostek zrzucil z portfela przy mnie 562 dolce na piwo. Sprzedawczymi mruga do mnie, zobacz , hehe. Ale oniemiala jak zastanowienia dodal automatycznie 20% tipa i mamy 675, bo tam mozna chlac na miejscu i jest taka opcja .
  • lastboyscout Re: Inflacja 21.06.21, 19:12
   Ale jaja ! wink

   Jeden mowi o he, he o “gaszeniu inflacji”, ta powtarza brednie o “rozminowaniu infacji”

   Chetnie bym sie dowiedzial od takich “medrcow JAK TO SIE ROBI !?
   Bo chyba nie stopami !? smile
   A moze to zgoda na konfiskaty albo pracami przymusowymi ?!!!!!!! smile
   • pigeon_shit_dust Ale mnie ubawiles :) Pewnie, ze stopami !!!! 21.06.21, 19:48
    lastboyscout napisał:

    powtarza brednie o “rozminowaniu
    > infacji”
    >
    > Chetnie bym sie dowiedzial od takich “medrcow JAK TO SIE ROBI !?
    > Bo chyba nie stopami !? smile


    To nie wiesz jak Ruskie rozminowywali pole minowe? Stopami. Jeden szedl i stopami tupal, jak nadepnal na czujnik, to JEB i rozminowane.
    Dzis maja bardzo podobna sytuacje w Starym Kraju.....jebnie i rozminowane.


    > A moze to zgoda na konfiskaty albo pracami przymusowymi ?!!!!!!! smile


    A jakie to ma znaczenie? Przeciez w Polsce 90% ludzi nie rozumie slyszalo nic w temacie a polowa tych co slyszeli, niczego z tego nie rozumie.
    • lastboyscout Re: Ale mnie ubawiles :) Pewnie, ze stopami !!!! 21.06.21, 20:18
     Tutaj Kolany bierze sie za temat:

     www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zerowe-stopy-procentowe-czynia-bogatych-jeszcze-bogatszymi-8135521.html

     Kierunkowo sensownie bo osmiesza liberalow ale gubi sie we wnioskach bo realna wartosc akcji i nieruchomosci idzie w gore tylko do czasu druku a potem cala pseudowartosc znika jak fatamorgana na horyzoncie.

     Bezpiecznie tez omija niewygodna czesc tematu o rozlozeniu swiatowego, REALNEGO bogactwa, ktore wsysa kapital biedniejszych.

     Numer o nieruchomosciach juz mu calkiem nie wychodzi bo np. moje nieruchomosci kupi ide mnie corka wiec ani im nie oddam za odwrocona pozyczke ani nie skoncze na prowincji.

     To twoje porownanie jest lepsze od mojego “To obcy pociagnie za cyngiel” poniewaz oni wlasnie koncza minowanie i teraz Glapa i jemu podobni (patrz np. Wenezuela, Korea, teraz Kuba, Polska itp. MUSZA wejsc na te miny pierwsi.

     Z grzcznosci dla bankrutow bedzie to nazwane pomoca miedznarodowa czy resetem zamiast
     doslownie.

     My, Polacy lubimy zreszta takie inscenizacje, nazwanie nas he, he .... wolnymi, europejskimi i biznesmenami wink
     Kazdy okupant omamial nas bajkami o wolnosci sad a wolnosci nie mozna DOSTAC jak te drukowane lub unijnodotacyjne “pieniadze” , ktore w efekcie okradaja “obdarowywanych”
  • pigeon_shit_dust Jedno trzeba im oddac 21.06.21, 19:58
   Ze PLN bronia jak lwy. Przecietny Polak mogl nie slyszec wiele o inflacji a jak slyszal to nie bardzo lapie o co chodzi, ale kursy walut widzi przechodzac kolo kantoru po drodze do kosciola i na to nie ma zmiluj.
   Zobaczymy jakie byly koszta tej interwencji i na ile jeszcze maja koksu, oczywiscie zakladajac ze PiS podaje narodowi prawdziwe dane. Nie dalbym 5 zlotych za to smile
  • pigeon_shit_dust Ceny zarcia. Nic sie nie dzieje. 22.06.21, 21:07
   Zadziwiajace, jak ten tradycyjnie czarnowidzacy narod nam rozjasnial i zmienil sie w kraj glupkowatych optymistow.
   W sumie dobrze, pono 90% ludzkich zmarwien jest bezpodstawnych. Wiec cieszta sie, Polaki.
   Efekt bazy, zagranica, chinskie ktrowy nagle chca zryc i gra.
   next.gazeta.pl/next/7,151003,27234676,mocno-drozeja-zboza-mieso-zapowiada-sie-ostre-przyspieszenie.html#s=BoxOpMT
   Od siebie zwroce uwage na fakt dla mnie oczywisty, dla Polakow zapewnie nie.
   Zarcie bedzie drozec. Zarcia sie nie liczy do core inflation, bo przeciez czlowiek w sumie jesc nie musi. Ale pamietajcie- ja sie zrobi "goraco" i jednak Glapa stopy podniesie, to nie tylko wrosna wam z dnia splaty zaciaganych dzis bez zadnego opamietaia jumbo kredytow hipotecznych , ale tez tegoz wlasnie chleba waszego powszedniego. I wszystkiego innego ...
    • pigeon_shit_dust Gazeta tez podrozala 23.06.21, 14:58
     Nie poczytam.
     Mialem subskrybcje przez miesiac, ale to daje tyle , ile wczesniej czytanie bez subskrypcji.
     Yebac ich.
     PiS bedzie musual zrobic teraz manewr- zdublowac prywatne pensje. Ot, tyrasz, zarabiasz 6000. PiS da ci drugie 6000. I juz. Najwazniejsze jest kreatywne znalezienia kanalu przekazania pustego pieniadza do ludu.
  • dorota_333 "Dominacja fiskalna" i niechęć banków do depozytów 24.06.21, 14:14
   Dwa artykuły. Ogólnie o inflacji z nie całkiem pesymistycznym wnioskiem:

   "Nie chciałbym straszyć hiperinflacją, bo prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń jest nikłe, ale długi okres inflacji powyżej 5 proc. to scenariusz realny, a taki stan trudno byłoby nazwać znośnym. Groźba hiperinflacji nie powinna być jednak ignorowana. To jeden z czarnych łabędzi, czyli mało prawdopodobne zdarzenie o doniosłych skutkach."

   forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8193166,dominacja-fiskalna-napedza-wzrost-cen-czy-grozi-nam-hiperinflacja.html


   ... ale też o niechęci polskich banków do utrzymywania depozytów przedsiębiorstw i ludności. W sytuacji, gdy inflacja zaczyna się rozpędzać, banki karzą przedsiębiorców i zniechęcają osoby fizyczne do utrzymywania depozytów.

   wyborcza.biz/biznes/7,147582,27244885,kolejny-duzy-bank-nie-chce-juz-naszych-pieniedzy.html?_ga=2.29083068.1605823713.1623245430-1987459613.1623245430#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.maly


   "Aby po wprowadzeniu karnych opłat pieniądze klientów za nadmierne depozyty nie odpłynęły, banki już teraz pracują nad poszerzeniem oferty inwestycyjnej."

   aha.
   • pigeon_shit_dust Zalew swietnych wiadomosci. 24.06.21, 15:07
    dorota_333 napisała:

    > Dwa artykuły. Ogólnie o inflacji z nie całkiem pesymistycznym wnioskiem:
    >
    > "Nie chciałbym straszyć hiperinflacją, bo prawdopodobieństwo takiego rozwoju wy
    > darzeń jest nikłe, ale długi okres inflacji powyżej 5 proc. to scenariusz realn
    > y, a taki stan trudno byłoby nazwać znośnym. Groźba hiperinflacji nie powinna b
    > yć jednak ignorowana. To jeden z czarnych łabędzi, czyli mało prawdopodobne zda
    > rzenie o doniosłych skutkach."
    >

    Doskonale....jeszcze lepeij ze PiS "broni" PLN. Tym sposobem szybko zamorduja turystyke ( mniejszy problem) i eksport ( wiekszy problem). Oparty na prostych technologocznie produktach przemysl zacznie sie momentalnie dusic w momencia minimalnego psadku eksportu. Chlop powroci na pola. A rezerwy walutowe wroca do kanalu.

    > forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8193166,dominacja-fiskalna-napedza-wzrost-cen-czy-grozi-nam-hiperinflacja.html
    >
    >
    > ... ale też o niechęci polskich banków do utrzymywania depozytów przedsiębiorst
    > w i ludności. W sytuacji, gdy inflacja zaczyna się rozpędzać, banki karzą przed
    > siębiorców i zniechęcają osoby fizyczne do utrzymywania depozytów.
    >

    Doskonale. Macie wszystko wydac w gwizdu, bo wtedy bedziecie sprzedawac wasze dzisiejsze "inwestycje" za bezcen o ile wczesniej wam ich nie zagarna banki. Im szybciej wydajecie i im glebsza jest wasza podswiadoma wiara ze PiS nie klamie i ze jestesci finasowo bezpieczni nawet bez oszczednosci, tym lepiej.
    Wracaj na pola, chlopie.
  • pigeon_shit_dust Polacy nie chca juz pracowac 06.07.21, 19:19
   Niestety, ta kretynska pisanina nie daje odpowiedzi na temat faktycznych pwodow braku zainteresowania praca.
   Nikt przeciez juz nie uwirzy w brednie, ze 500+ moze kogos calkowicie odciagnac od pracy. 500+ to ja prawdopodobnie w knajpie zostawie w tym roku za jednym posiedzeniem. No, z kniakiem i cygarem, OK

   next.gazeta.pl/next/7,151003,27296403,wakacje-w-pelni-a-brakuje-pracownikow-w-handlu-i-gastronomii.html
   Brak checi do pracy? To jest OK, ale znow- z czegos taki niechetny musi sie utrzymywac jakos? Czeciowo prawdopodobnie sa to oszczednosci, parujace z kont bankowych. Kase sie bierze, bo "nie oplaca sie" jej w banku trzymac, no a jak sie wzemie to sie i wyda, nie ma sily.
   BTW to w ogle nie klapi z Dorocina teoria o tym, ze w Polska ludzie nei dostawali kasy od rzadu. Dostawali i dostaja, nawet jesli nie w formie bezposredniej.
  • pigeon_shit_dust W Polsce bedzie drogo tego wrzesnia 07.07.21, 14:22
   Wprawdzie hotelik nadal trzyma znizkowa cene sprzed 5 lata dla Kadiego, no boscie sie przeciez juz odbili i hossana jest. Ale reszta bedzie droga, bo ceny leca w powietrze jak pierdolone swietliki w ciemna noc a waluty na razie stoja. W sumie super, procz zamordowanai eksportu ekipa zamorduje tez turystyke. Zostanie krajowa + Ruskie, co tylko przyspieszy degeneracje.
   Wliczajac do dywagacji veny biletow wyjdzie na jedno bo znalazlem bilecik za 267 dolarow ( pamietajcie, ekonomia juz sie odbila a nawet przewyzsza te sprzed Kowida) . Ja oczywiscie nei latam ekonomiczna wiec patrze tu na wydatek rzedu 1 100 dolcow za biznes. Place oczywiscie gotowka , bo nie oplaca sie wypalac mil bonusowych gdy bilety sa tak tanie ,pamietajcie, swiatowa ekonomia juz sie odbila a nawet przewyzsza te sprzed Kowida. Pamietam biznes Lufa w bie strony kiedys za 7700......
   Po cichu licze ze w maju za to bedzie juz tanio, maj '22. Aha, kolega od turystyki nakazal mi czekac z zakupem do sierpnia, bo nie wiadomo jeszcze "co ci idioci tam wymysla". Tzn u was tam, jak pierdolnie 4 fala. A bilety i tak nie podrozeja.
   Btw, u siostry w robocie zniesli obowiazek maskowania od wczoraj, dla wszystkich. A ja musialem isc do notariusza, podpisac forme na ktorej zaswiadczam, ze rozumiem ze jak nie bylem szczepiony, to musze miec maske na pysku przez CALY CZAS w biurze, z wyjatkiem posilkow. Do 9 forma ma byc na biurku szefa wiec musze tam znowu jechac, qurwa masc. Pierwszy raz od cwierc wieku musialem papier do roboty notaryzowac.
  • pigeon_shit_dust Gdy idiotami rzadza idioci 09.07.21, 14:54
   To potrzebne widocznie sa takie artykuly?
   next.gazeta.pl/next/7,151003,27305959,to-moze-nas-zabolec-raty-kredytow-drastycznie-wzrosna-ekspert.html
   Moze idiotom trzeba tabelke zrobic? Po lewo suma kredyty, po prawo o ile wzrosnie splata miesieczna a w srodku o ile % wzrasta Stopa bazowa ?
   Standardowy idiota przeciez tego nie policzy.
    • pigeon_shit_dust Re: Wincyj religii w szkołach, wincyj 09.07.21, 15:10
     dorota_333 napisała:

     > ... religia zastąpi matematykę tak samo dobrze jak biologię: "Ja tam się nie sz
     > czepiłam. Nie ma co ryzykować. Wszyscy we wsi, co się zaszczepili, to poumieral
     > i."
     >
     Na pd-wsch sa bodobno rejony gdze zaszczepilo sie 12% ludu.
     To pewnei tam gdzie dobrodziej kazal, ze najlepsze lekarstwo na wirusa to modlitwa?
     • dorota_333 Re: Wincyj religii w szkołach, wincyj 09.07.21, 15:15
      Żeby jeszcze modlitwa, przynajmniej bez kaca. Ale jest nieco bardziej tradycyjnie:

      "Pan z piwkiem: – Najlepsza szczepionka to jest ta, którą dobrze znamy. 40-procentowa co sobotę. Pewna, a nie jakieś eksperymenty.
      Rozlega się głośny śmiech.
      Wychodzę ze sklepu. Przede mną, tuż obok stacji tabliczka "Lipnica Wielka"."

      zakopane.wyborcza.pl/zakopane/7,179294,27304261,magazyn-wszyscy-co-sie-zaszczepili-to-poumierali-dlaczego.html

      BTW, warto zapamiętac nazwę Lipnica. Zobaczymy, czy faktycznie odmiana delta ich polubi, czy jednak mogą liczyć na góralską odporność.
      • pigeon_shit_dust Re: Wincyj religii w szkołach, wincyj 09.07.21, 16:07
       dorota_333 napisała:


       >
       > BTW, warto zapamiętac nazwę Lipnica. Zobaczymy, czy faktycznie odmiana delta ic
       > h polubi, czy jednak mogą liczyć na góralską odporność.

       Nadal nie powiem ze szczepinka jest bezpieczna i nie popierdoli nam kiedys organizmu, ale jak ktos sie nie zaszczepil i umrze to ja od siebie sle mu staropolskiego chuja w dupe.
  • pigeon_shit_dust SPROSTOWANIE 09.07.21, 16:42
   Bardzo wazne wyszlo i w dobrym czasie .
   Prezes naprostowal niewiernych.

   next.gazeta.pl/next/7,151003,27309997,inflacja-pozera-twoje-pieniadze-glapinski-ona-nie-ma-negatywnego.html#do_w=57&do_v=67&do_st=RS&do_sid=330&do_a=330&s=BoxOpLink
   Jestem BARDZO zadowolony z dzialanosci tego prezesa.
   jak to kiedys jeden juz napisal" inflacja jest dobra".
  • pigeon_shit_dust Rynek pracy ma sie swietnie 15.07.21, 15:18
   next.gazeta.pl/next/7,151003,27330619,setki-tysiecy-ofert-o-prace-najwyzszy-wynik-od-dwoch-lat-wraca.html
   Autor pominal sprawe zarobkow w tych "nowych" , niezliczonych ofertach pracy , co w zasadzie wyjasnie wszystko.

   Jezu, jaki ten nardod jest infantylny.
  • pigeon_shit_dust To jest duzy sukces 27.07.21, 21:15
   next.gazeta.pl/next/7,151003,27375791,ponad-80-mld-zl-wyparowalo-z-lokat-w-rok-az-dziw-ze-jeszcze.html#s=BoxOpImg1
   Swietnie....niech zmyja te lokaty i oszczednosci do zera lub blisko zera. Wtedy zobaczymy czy kupowanie 5 ogrodkow dzialkowych i mieszkania na spolke w 8-miu bylo dobra "ucieczka przed inflacja".
    • pigeon_shit_dust Jeszcze ciekawostka: 28.07.21, 17:35
     dorota_333 napisała:

     > Co tu powiedzieć, Glapiński stóp nie podniesie, najwcześniej w przyszłym roku.
     > Jak inflacja będzie już dwucyfrowa.

     "Co jednak ważne, mimo wszystko środki Polaków nie odpływają z sektora bankowego. Wręcz przeciwnie - cały czas mamy ich tam coraz więcej, ale lądują one przede wszystkim na kontach osobistych, ewentualnie rachunkach oszczędnościowych. Tak jak jeszcze rok temu na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych trzymaliśmy 707 miliardów, to obecnie kwota ta urosła do 845 miliardów "
     Moja siostra do zeszlego roku nie miala konta w obcej walucie. Dzis za ma prawie 200 000 euro w swym podstawowwym banku. Kapisz? Wiara pozamieniala PLN na waluty, wiec balans idiotom jak Batrosz Turek "rosnie".
     Buahahaha.     "Jednocześnie Glapiński uspokajał osoby, które czują, że rosnące w stosunkowo szybkim tempie ceny drenują ich budżety domowe.
     Inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków. Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej, więc zasobność portfeli Polaków też rośnie o wiele szybciej niż inflacja
     - twierdził prezes NBP. Dodawał, że płace będą rosły szybciej niż inflacja także w kolejnych latach. - Dochody realne Polaków będą cały czas rosły, Polacy będą się bogacić - zapowiadał Glapiński."

     Czy ten ch.j ma w ogole mature ?
   • pigeon_shit_dust Koszta obslugi dlugu ? 28.07.21, 14:01
    NIe wzrosna. Rzady bede niedlugo likwidowac dlugi, umarzac. Jak w USA tuition za uczelnie ktore nikomu juz nic nie daja.
    Ciulacze dostana w jaja a ci co szli na calosc dostana bonusa.
    A dzisiejsi 20 latkowie beda sie bic o chleb i inne jedzonko.
    Historyjka taka:
    Oddalem wczoraj zegarek do wymiany baterii. Mam jeden kwarcowy, taki na codzien.Za darmo mam wymiane tam gdzie go kupilem . Normalnie dawali kwitek i odbior jutro wieczorem . A dzis mi pizda mowi, ze za 4 miesiace. Mieli 12 osob, dwoch serwisowcow a teraz nie maja zadnego i wysylaja to do Texasu, nawt na wymiane baterii...... Buahaha. Przy mnie ludzie ostentacyjnie wychodzili- kto bedzie czekal na sprzedawce pol godziny placac za to gowno 20 000+ ?
    • lastboyscout Re: Koszta obslugi dlugu ? 28.07.21, 14:27

     NIe wzrosna. Rzady bede niedlugo likwidowac dlugi, umarzac. Jak w USA tuition za uczelnie ktore nikomu juz nic nie daja.

     Nie ma zadnego znaczenia czy stopy wzrosna czy nie wzrosna, czy beda umarzac czy nie uwarzac poniewaz nie mozna bez resetu wyjsc ze stagflacji.

     Praktycznie teraz jest juz tylko chaos, prowizorka i korporacyjna anarchia.

     Bedzie wiec dalsze golenie do lysego przy jednoczesnym zameczaniem zarazami, pozbawienie resztki praw wolnosciowych i swiadomosciowych a potem propozycja resetu nie do odrzucenia.

     Rzady zadnych dlugow nie moga likwidowac czy umarzac poniewaz to sa dlugi wobec bankow a nie rzadow.

     Gdyby nawet banki mialy umorzyc dlugi to wowczas nie mialyby z czego wyplacic depozytow nawet gdyby rzad dotrzymal swoich gwarancji.

     Oczywiscie rzad moze zadrukowac splate wszelkich dlugow ale wowczas wydrukuje kosmosinflacje czym wykreuje rewolucje, pozbawi sie wplywow podatkowych i tymsamym finasowanie a wiec istnienie samego rzadu.
     • pigeon_shit_dust Oj bede, beda. 28.07.21, 17:14
      lastboyscout napisał:

      >


      >
      > Rzady zadnych dlugow nie moga likwidowac czy umarzac poniewaz to sa dlugi wobec
      > bankow a nie rzadow.


      Even before Biden’s inauguration, his staff reiterated the president's support for Congress to "immediately" cancel $10,000 of federal student loan debt per person as part of COVID-19 relief.

      That amount could wipe out debt completely for nearly 15 million borrowers who owe $10,000 or less, according to federal data. The majority of student loan borrowers (roughly 67%) have more than $10,000 in debt.

      To akurat jest dlug wobec rzadu .....
      • lastboyscout Re: Oj bede, beda. 28.07.21, 18:12
       Nie.
       Rzad nie posiada banku, ktory pozycza pieniadze a jezeli cos o tym wiesz to chce poznac jego nazwe poniewaz tam teraz nalezaloby wlozyc wszystkie pieniadze ! wink

       Ale masz po czesci racje.

       Studenci finansuja swoje he, he wink "studia" uzywajac roznych finansowych DZIWOLAGOW.

       Jak w zydowskim sklepiku, im bardziej namacone tymbardziej klient traci orientacje
       przez kogo, jak i czym jest okradany sad

       Zwlaszcza, ze te przekrety sa finansowane z zyrujacych swoim dorobkiem zycia rodzicow ...

       Same tzw. stypendia to juz jest niezly przewal ale to osobny temat.

       Jedna z pozyczek, nazwana pokretnie rzadowa, choc ograniczona kwotowo jest najbardziej korzystna z uwagi na ograniczenia oprocentowania.
       I pewnie o tym mowi Biden ale nie wierze temu kundlowi.
       Raz, ze to tylko kielbasa wyborcza a jezeli nawet wprowadzi to w zycie ta meda a raczej nim sterujacy w doskonale wiedza, ze pozyczkobiorcy siedza w petli zadluzeniowej i te $10 000 NICZEGO NIE ZMIENI bo nie o to chodzi aby zlapac kroliczka ale gonic go.

       Praktycznie: moja corka skonczyla dwie prywatne uczelnie co jej zabralo 7 lat.
       W tym czasie jej potencjalny, rynkowy poziom zarobkow spadl z kilkuset tysiecy dolarow na kilkadziesiat)

       Gdyby pozyczyla na studia/kwaterunek/utrzymanie itp. i nie byla dobra w zawodzie prawnika
       (jest juz partnerem)
       to zadne $10 000 NIC BY NIE ZMIENILO bo nigdy by juz nie wyszla z liberalno-korporacyjnej petli zadluzeniowej.

       Wez rowniez pod uwage, ze niby niskie oprocentowanie pozyczek rzadowych staje sie relatywnie ... rosnie jezeli wezmie sie pod uwage spadajace realne place i rosnace realnie ceny
       (obecna inflacja NIE MA podloza pienieznego a jest typowym, akademickim etapem monopolizowania resztek tzw. rynku)

       Mozna spokojnie uznac te $10 000, chocby $100 000 za wylacznie cyniczny chwyt reklamowy
       aby nastepne naiwne i w sumie glupie (skoro nie rozumieja jak sa rolowani) wyksztalciuchy
       jak te lemingi wpadaly w przepasc finasowa i zyciowa ...

       Tak sie wspolczesnie tworzy tzw. Elyte...

       Powiedz KTO ma zmienic ten parszywy swiat jezeli zwykli mlodzi tylko spaceruja nacpani na ulicach a tzw. elyta to idioci ksztalca idiotyzmami idiotow?
  • dorota_333 Premierowi się podoba 30.07.21, 15:19
   ... bo: "wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej. Możemy kupić więcej cukru".

   next.gazeta.pl/next/7,151003,27388850,inflacja-5-proc-morawiecki-wynagrodzenia-rosna-dwa-razy-szybciej.html#s=BoxOpImg3


   Komentarz:
   "Inflacja i dług publiczny biją rekordy. Premier-historyk który zarobił dziesiątki milionów złotych za to że reprezentował interesy „obcego kapitału” w Polsce twierdzi, że spirala cenowo - płacowa (inflacyjna) to w sumie dobra rzecz. Pamięta lata osiemdziesiąte?"

   twitter.com/KarnowskiJakub/status/1421075639910780931

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka