Dodaj do ulubionych

Trypel - normy okienne 2021

28.11.20, 18:16
Hej Trypel,
czy są jakieś normy okienne na rok 2021 które każą by te okna nie przepuszczały ciepła, były ciepłe?
Czy należy się obawiać jak nowy dom ma bardzo dużo przeszkleń - takich okien drzwiowych od dołu do góry prawie całą ścianę i prawie całą kolejną? A na górze też duże okna - typu 220x140.
Czy nie ma strachu o ogrzewanie?
Ty jesteś tu szpecem w temacie.
Obserwuj wątek
  • oixio Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 20:01
   Nie znam norm, ale podpowiem, że duże okna od strony południowej można prosto wykorzystać do dogrzewania domu na przedwiośniu, jesienią i zimą.
   Warunki takie, że jest to strona południowa i, że aktualnie (28.11) promyki słońca tam dochodzą.

   Wtedy stosujesz czarne-matowe aluminiowe żaluzje wewnątrz pomieszczenia. Cała ich powierzchnia nagrzewa się do ok.50 st.C i oddaje ciepło do pomieszczenia z powierzchni 2x większej ! Sprawdzone - TU

   Latem należałoby zastosować srebrne żaluzje zewnętrzne :)
   Wygląd nie zachwyca ale skuteczność jest :)
    • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:05
     Kolego bywalec, nie ma żadnych norm dotyczących okien w prywatnych domach, a z tego co się teraz robi, to idzie szyba o Ug co najwyżej 1,0 W/m2xK, profile w klasie co najmniej Hi, lepiej Si (piszę o aluminium). A o jaki materiał ram okiennych chodzi? O jakiego typu konstrukcje ? (okna rozwiero-uchylne, drzwi podnoszono-przesuwne, ogród zimowy) O jakie wymiary maksymalne?
      • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:25
       bywalec.hoteli napisał:

       > Okna PCV, trzyszyvowe, rozwierno-uchylne jak i przesuwne. Okna maksymalnie 2,8m
       > na 2,3m.
       >
       To jak pisałem, trzeba zwrócić uwagę na szyby, maja mieć współczynnik Ug co najmniej 1,0 W/m2xK, a te okna z tym wymiarem to chyba nie jest kwatera z jednym skrzydłem o wymiarach 2,8x2,3? Bo takiego w PCV nie da się zrobić. Ta kwatera o tych wymiarach jak jest dzielona? Czy może to stałe szklenie? (nieotwierane)
       • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:35
        Jeszcze co do szyb- warto zamówić szyby z tak zwaną "ciepłą ramką" chodzi tu o materiał izolatora , który oddziela tafle szkła w szybie, w standardzie jest to aluminium, które jak wiadomo dość dobrze przewodzi ciepło. Taki element sporo poprawia termikę okna, a profile PCV maja już dość wysoką izolacyjność termiczną i wszystkie te, które są na rynku, są do siebie pod tym względem podobne.
        • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 00:29
         bywalec.hoteli napisał:

         > Dzielone okno pół na pół. Okno przesuwne tarasowe. To rozwieralne jedno większe
         > skrzydło nieotwierane a drugie mniejsze rozwieralne..
         >
         Jak zrozumiałem- szerokość całej kwatery 2,8 m , wysokość 2,3 m. Ta kwatera dzielona w pionie na : skrzydło przesuwne i na stałe szklenie, obok którego wjeżdża to przesuwane skrzydło. Podział na szerokości jest niesymetryczny i skrzydło przesuwne ma mniejszą szerokość niż to stałe szklenie, za którym chowa się skrzydło. Czy tak?
         Mamy to wykonać z PCV, aluminium byłoby do takich rzeczy lepsze, bo ma mniejszą rozszerzalność cieplną, jest wytrzymalsze mechanicznie i jest lżejsze (ze względu na brak wzmocnień stalowych w środku profila). W tym przypadku mamy możliwość wyboru dwóch wersji okuć: - okucie uchylno- przesuwne, gdzie skrzydło najpierw się uchyla (tworzy szczelinę na górze) a potem odjeżdża kilka cm w naszą stronę i daje się przesuwać w bok (to coś jak w aucie qqubka, tylko tam się nie uchyla)
         -okucie podnoszono-przesuwne (HS od hebe-schiebe) gdzie obrót klamki powoduje uniesienie się w górę skrzydła o kilka mm, po czym skrzydło zostając w tej samej płaszczyźnie daje się przesuwać.
         Pierwszy rodzaj okucia jest wyraźnie tańszy, obsługa jest jednak mniej wygodna i są duże ograniczenia co do wymiarów i ciężaru szyby- jeśli waży ona kilkaset kg, to trudno jest nawet jednej osobie takie skrzydło zamknąć ze stanu uchylenia. Drugi typ okucia (HS) jest sporo droższy, pozwala jednak robić ogromne rozmiary drzwi, mogące mieć wymiar całej ściany w salonie (do 8m całość), możliwy jest tu tez napęd elektryczny (tylko w przypadku równych szerokości skrzydła i stałego szklenia). Porządne, eleganckie wielkie drzwi tego typu (HS) kosztują jednak krocie.
         • bywalec.hoteli Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 00:43
          Nie, tych kwater 2,8x2,3 jest 3. Czyli 3 duże otwory okienne w salonie. Dwie są dzielone w połowie i okno jest przesuwne - to są wyjścia na taras a jedno dzieli się na 2 części - mniejsza otwierana, większa nieotwierana.
          Nie wiem jaki rodzaj okuć jest ale to deweloper buduje, to nie wiem czy HS wpakował. Ug jest chyba 0,6 :)
          • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 01:19
           bywalec.hoteli napisał:

           > Nie, tych kwater 2,8x2,3 jest 3. Czyli 3 duże otwory okienne w salonie. Dwie są
           > dzielone w połowie i okno jest przesuwne - to są wyjścia na taras a jedno dzie
           > li się na 2 części - mniejsza otwierana, większa nieotwierana.
           > Nie wiem jaki rodzaj okuć jest ale to deweloper buduje, to nie wiem czy HS wpak
           > ował. Ug jest chyba 0,6 :)
           >
           Rozumiem, co do elementów przesuwnych to chyba już masz jasność jakie warianty można tu zastosować i o co pytać dewelopera (i wiedzieć o co chodzi gdy odpowie), Ug=0,6 jest przyzwoita wartością. Obydwa typy okucia; HS i uchylno -przesuwny są w zasadzie w tym wypadku akceptowalne- obydwa gwarantują należytą szczelność i komfort obsługi (w przypadku uchylno-przesuwnego będzie on mniejszy- trzeba użyć znacznej siły przy zamknięciu ciężkiego skrzydła ze stanu uchylnego), -jednak na wszelki wypadek spytaj czy to na pewno będzie okucie U/P lub HS , -żeby nie zastosował jakiegoś tańszego "wynalazku".
           Z trzecim elementem może być problem- wysokość 2,3 m dla skrzydła PCV jest trochę duża, może wystąpić tu zakleszczanie się skrzydła w ramie, bo w ekstremalnych warunkach (duże nasłonecznienie i wysoka temperatura) profile na wysokości mogą się wydłużyć nawet o 4 mm, jeśli szczelina między skrzydłem i ościeżnicą będzie taka lub mniejsza, to nie będzie można takich drzwi otworzyć albo zamknąć- możesz spytać o to dewelopera i poprosić o gwarancje na taką okoliczność.
            • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 01:53
             bywalec.hoteli napisał:

             > Dzięki Bruner, chyba jestes fachowcem w temacie nie gorszym niż Trypel :)
             > Mam możliwości podpatrzyć co buduje dew w innym domu - tam okna juz są. Na cos
             > zwrocic na tych oknach uwagę?
             >
             No cóż- zobacz jak to wszystko wygląda, elementy stolarki powinny być ładne i eleganckie- są dla wszystkich doskonale widoczne, zwróć uwagę na komfort obsługi- czy daje się je lekko otwierać i zamykać, czy nie trzeba się z nimi szarpać i używać za dużych sił (zwłaszcza skrzydła U/P i być może ten trzeci element, bo możliwe że przy sporych wymiarach nawet bez nagrzania i zwiększenia wymiarów już ciężko pracuje). Zwróć uwagę czy nie ma szczelin na styku listew przyszybowych, jak wyglądają uszczelki- zwłaszcza uszczelka środkowa w elemencie rozwiernym- w narożach uszczelek powinny być narożniki gumowe, w żadnym wypadku nie mogą być tam uszczelki sklejone klejem sekundowym a tym bardziej nie może być szczelin w narożach uszczelek- tych widocznych po otwarcie okna- w narożach skrzydła i ościeżnicy a także w tych widzianych z zewnątrz.
     • bywalec.hoteli Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:53
      bruner4 napisał:

      > Kolego bywalec, nie ma żadnych norm dotyczących okien w prywatnych domach, a z
      > tego co się teraz robi, to idzie szyba o Ug co najwyżej 1,0 W/m2xK, profile w k

      No na stronie "Veki" piszą "UWAGA: Od 2021 roku okno energooszczędne nie będzie mogło mieć Uw wyższego niż 0,9 W/m²K.". Nie jest tak, że teraz deweloperzy muszą budować energooszczędnie, żeby spełnić jakieś tam normy i stąd wynika że musi być to Uw poniżej 0,9?
      • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 00:37
       bywalec.hoteli napisał:

       > No na stronie "Veki" piszą "UWAGA: Od 2021 roku okno energooszczędne nie będzie
       > mogło mieć Uw wyższego niż 0,9 W/m²K.". Nie jest tak, że teraz deweloperzy mus
       > zą budować energooszczędnie, żeby spełnić jakieś tam normy i stąd wynika że mus
       > i być to Uw poniżej 0,9?
       >
       Co trzy lata zaostrzane są normy dotyczące oszczędności energii w elementach stolarki i fasadach, tak by producenci mogli za tym nadążyć. Normy te dotyczą obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkaniowych, natomiast we własnym domu możemy sobie wstawiać takie okna i drzwi, jakie nam się podoba.
   • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:13
    oixio napisał:

    > Nie znam norm, ale podpowiem, że duże okna od strony południowej można prosto w
    > ykorzystać do dogrzewania domu na przedwiośniu, jesienią i zimą.
    > Warunki takie, że jest to strona południowa i, że aktualnie (28.11) promyki sło
    > ńca tam dochodzą.
    >
    > Wtedy stosujesz czarne-matowe aluminiowe żaluzje wewnątrz pomieszczenia. Cała i
    > ch powierzchnia nagrzewa się do ok.50 st.C i oddaje ciepło do pomieszczenia z p
    > owierzchni 2x większej ! Sprawdzone - TU
    >
    > Latem należałoby zastosować srebrne żaluzje zewnętrzne :)
    > Wygląd nie zachwyca ale skuteczność jest :)

    Jeszcze lepszą wydajność "grzewczą" mają zasłony ciemnego koloru nieprzepuszczające światła, umieszczone przed oknem (patrząc od środka), bo mają większą powierzchnię absorbcji (brak w nich szczelin , które występują między lamelami tych cudownych żaluzji). Do tego są ładniejsze, można je zsunąć na bok, łatwo się je pierze itp. To takie robienie ludzi w balona, ale przynajmniej dużo za to nie chcą.
   • engine8 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:14
    Ja pierd..... a ja myslem ze okna sa po to aby ptaki i wiewiorki do domu nie wlatywaly... a okazuje sie ze niedlugo to beda sterowane komputerem, beda miec auto scimnianie, ogrzewanie albo ochladzanie i kleszcze jak zlodziej rozwali to mu kutasa odetna.. Fajne beda...
    • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:16
     engine8 napisał(a):

     > Ja pierd..... a ja myslem ze okna sa po to aby ptaki i wiewiorki do domu nie
     > wlatywaly... a okazuje sie ze niedlugo to beda sterowane komputerem, beda miec
     > auto scimnianie, ogrzewanie albo ochladzanie i kleszcze jak zlodziej rozwali t
     > o mu kutasa odetna.. Fajne beda...

     Już są sterowane komputerem, mogą mieć autościemnianie jeszcze tylko kutasa złodziejowi nie obcinają. Ale prace trwają.
     • engine8 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 22:16
      Nauczylismy sie - nie wiem od kogo i kiedy ale pelno ich jest.... Otwieraj sie o do srodka i na zewnatrz ..
      I jakby to nie otwrac to sa niewygodne. Ja preferuje przesuwane w bok. Wtedy od zewnatrz mam siatke w ramce ktora sie latwo wyciaga i zaklada a od srodka zaslony a wiec moge miec okno otwarte ile chce i z ktorej strony chce a jednoczesne siatki i zaslony zaslonete.
      A ze sie przesuwaja to wyciagniecie jednej czesci do mycia jest trywialne.
    • waga170 Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 21:49
     "a ja myslem ze okna sa po to aby ptaki i wiewiorki do domu nie wlatywaly.."

     Zawsze mam okna otwarte w nadziei ze moze wleci do mnie jakis ptak albo wiewiorka:)

     Raz jak bylem maly i rodzice zabrali mnie zima do kosciola, zobaczylem pod drzewem wrone wbita w snieg tylko jej ogon wystawal. Wlozylem do poly kozucha a w domu na parapecie nad kaloryferem odzyla. Wypierdolila przez cale mieszkanie, jebnela lbem w okno i sie zajebala. Tak juz mam ze przy niezwyklych wydarzeniach/tematach przechodze na jezyk o stopien wyzszy:)
  • qqbek Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 22:16
   Widząc twoje dylematy i rozterki bardzo się cieszę, że kupiłem już gotowy, wybudowany i przeszklony dom.

   Okna mam 3-szybowe, z tańszym (argonowym) wypełnieniem, nominalnie Ug =0,55.
   Sam bym pewnie się srał pomiędzy pakietem "minimum" (obecnie Ug=1,1) a szarpaniem się na krypton czy inne chujumuju o Ug=0,4, albo i mniej.
   A tu proszę, zdecydowano za mnie (do tego profile mają niski Uw, więc w razie czego się szarpnę jeszcze na ten krypton).

   Zanim zadasz kolejne pytania -
   - automatykę bramy i garażu mam Somfy - nie dość, że chodzi idealnie, to jeszcze programowanie pilotów zajmuje kilka sekund... kto inny programował i jedno i drugie, skutkiem czego dostałem aż 4 piloty, które sam sobie poprogramowałem do wszystkiego,
   - kocioł Bosch-a i też sobie chwalę póki co,
   - całą część "sanitarną" kupiłem Cersanitu, bo mam dobre doświadczenia z mieszkania pod wynajem z nimi (dwa klopy City Oval ze stelażami z tradycyjnym mechanicznym sterowaniem, wanna, brodziki),
   - schody na strych mam jakieś duńskie, ale marki nie pamiętam
   - drzwi wejściowe Gerda NTT Revo
    • qqbek Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 22:38
     Bidet jeszcze niewybrany (to samo umywalki na górę).
     Schodów szukaj z poręczą.
     Ja mam bez i są wygodne, ale mam określone obawy co do tego, jak się będzie po nich chodzić z czymś do wyniesienia na górę :)
     • bywalec.hoteli Re: Trypel - normy okienne 2021 28.11.20, 23:00
      A są możliwe takie schody rozkładane z poręczą?
      Schody zamontuje pan deweloper. Ale łajfka mi narzeka, że nikt nie będzie chciał chodzić na strych (który chciałem zaadaptować na pokój rozrywek) i namawia, żeby zamontować schody na stałe. A to poważna komplikacja - trzeba wycinać w stropie, budować nowe schody ze spocznikiem, o coś je opierać. Nie wiem czy warto.
   • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 01:01
    qqbek napisał:

    > Okna mam 3-szybowe, z tańszym (argonowym) wypełnieniem, nominalnie Ug =0,55.
    > Sam bym pewnie się srał pomiędzy pakietem "minimum" (obecnie Ug=1,1) a szarpani
    > em się na krypton czy inne chujumuju o Ug=0,4, albo i mniej.
    > A tu proszę, zdecydowano za mnie (do tego profile mają niski Uw, więc w razie c
    > zego się szarpnę jeszcze na ten krypton).

    Jeśli masz szyby o współczynniku Ug=0,55 to jest to bardzo dobry współczynnik, profile jak pisałem mają zbliżony współczynnik Uf (taki współczynnik dotyczy profili), wynikowym jest współczynnik Uw- dla całego okna. Ludzie już często przeginają w pogoni za jak najbardziej ciepłymi elementami stolarki, często płacą dużo za minimalne zwiększenie izolacyjności cieplnej (zwłaszcza w drzwiach). Modne są domy pasywne, które maja zerowy pobór energii i w których elementy stolarki mają najwyższe parametry. Ja w takim domu nie chciałbym mieszkać- wygląda jak bunkier o grubych ścianach, małych oknach i ma małą wymianę powietrza w środku (klimat we wnętrzu tez przypomina ten w bunkrze).
    Co do oszczędności to mając współczynnik Uw dla okien łatwo wyliczyć straty energii i oszczędności wynikłe ze zmiany tego współczynnika.
  • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 09:16
   Widzisz ilu fachowców.

   Ja tylko dodam ze kolega promujący aluminium zapomina o drzewie które daje największe możliwości przy dużych wymiarach.
   A co do norm - polskie są tak wyśrubowane ze żaden szalony deweloper nie wsadzi nie spełniającej norm stolarki z pakietem dwuszybowym.
   A trzyszybowy to miedzy 0.4-0.8 Ug, z reguły 0.5-0.6. Pakiet to najcieplejsza cześć okna wiec im mniej podziałów i więcej powierzchni szkła tym okno cieplejsze.
   Co do okien przesuwnych - plastik tego niedługi wiec wymiary musza byc mniejsze ( plastik z uwagi na rozszerzalność w zależności od temperatury ma skłonność do zakleszczenia okien jak jest gorąco i rozszczelniania jak jest zimno). I wtedy HS jest złym rozwiązaniem, HKS lepszym, a najlepszym zwykle drzwi balkonowe
   HS jest super (wyjście bez progu) ale na profilu aluminiowym lub drewnianym.
   I uważaj z tymi oknami od południa (albo południowego zachodu) bo przy dużym przeszkoleniu bez klimy bedzie cieżko
   • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:28
    trypel napisał:

    > Widzisz ilu fachowców.
    >
    > Ja tylko dodam ze kolega promujący aluminium zapomina o drzewie które daje najw
    > iększe możliwości przy dużych wymiarach.

    Mógłbyś podać jakiś przykład realizacji elementu o dużych wymiarach z drewna?
    Zalety aluminium w porównaniu z drewnem w elementach stolarki to:
    -mniejsza masa
    -większa odporność na uszkodzenia mechaniczne
    -większa wytrzymałość mechaniczna (statyka)
    -niepalność
    -nie wymaga konserwacji
    -możliwość uzyskania większej ilości kolorów łącznie z anodowaniem i łącznie z wyglądem drewna (nawet z widokiem słojów)
    -no i uwaga...tego na pewno nie wiedzieliście- aluminium jest zdrowszym materiałem niż drewno (wbrew pozorom), bo drewno nasączone jest impregnatami, które parują i które wdychamy, powierzchnia drewna musi być nimi co pewien czas konserwowana.
    • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:35
     Przesuwka (HS) z drewna może mieć (wg producentów okuc) do prawie 20 m rozpiętości przy 3 m wysokości (6 skrzydeł w tym dwa nieruchome)
     Najszersze jakie ja sprzedawalem miały 16-17 m i wysokość 2,7
     Drewniany HS może być elementem konstrukcyjnym domu szkieletowego i przenosić obciążenia
     Pełna zgoda że drewno trzeba konserwowac i to częściej niż się zdaje. Aluminium jest wieczne
     Poradzili sobie z tym problemem skandynawowie- nie zabezpieczają drewna impregnatami tylko zmieniają okna co 10-15 lat
     • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:48
      trypel napisał:

      > Przesuwka (HS) z drewna może mieć (wg producentów okuc) do prawie 20 m rozpięto
      > ści przy 3 m wysokości (6 skrzydeł w tym dwa nieruchome)
      > Najszersze jakie ja sprzedawalem miały 16-17 m i wysokość 2,7
      > Drewniany HS może być elementem konstrukcyjnym domu szkieletowego i przenosić o
      > bciążenia
      > Pełna zgoda że drewno trzeba konserwowac i to częściej niż się zdaje. Aluminium
      > jest wieczne
      > Poradzili sobie z tym problemem skandynawowie- nie zabezpieczają drewna impregn
      > atami tylko zmieniają okna co 10-15 lat
      >
      W przykładzie o którym piszesz wychodzi że skrzydło ma wymiary 2,5mx3m , to wcale nie jest dużo, drzwi aluminiowe HS potrafią mieć szerokość skrzydła 4mx2,5m i masę szyby rzędu 500 kg. Jeśli te drewniane HS-y były elementem statycznym, to wymagało tylko dołożenia odpowiedniej belki nad górną szyną i podparcia jaj z obu końcach na innych belkach- w aluminium tez jest to jak najbardziej możliwe i to jeszcze używając belek statycznych z aluminium o dużo mniejszych wymiarach (bo aluminium jest bardziej wytrzymałe mechanicznie). No ale wiesz, z ta wymianą co 15 lat to taka metoda nie wszystkim odpowiada :-)
      • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:54
       Pewnie dużo się zmieniło w ciągu 5 lat (tyle nie pracuje w oknach) Ale wcześniej max rozmiar aluminiowego HS w jednej ramie to było 12 m. Jak ktoś chcial więcej to drewno lub dzielenie na dwa. A to już było inne rozwiązanie
       • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 14:02
        trypel napisał:

        > Pewnie dużo się zmieniło w ciągu 5 lat (tyle nie pracuje w oknach) Ale wcześnie
        > j max rozmiar aluminiowego HS w jednej ramie to było 12 m. Jak ktoś chcial więc
        > ej to drewno lub dzielenie na dwa. A to już było inne rozwiązanie
        >
        Producenci nie mieli takich rozwiązań, bo mało kto ich potrzebował (po co komu takie szerokie drzwi??). Ale są firmy aluminiowe, które potrafią na zamówienie zrobić rozwiązanie specjalne, nieco modyfikując standard. A dlaczego niby z drewna można to zrobić a z aluminium nie? Akurat aluminium ma lepsze parametry mechaniczne i można z niego zrobić elementy o większych wymiarach- także okna, drzwi, nie mówiąc już o fasadach.
     • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:57
      Jest jeszcze jeden problem z tym drewnem, chodzi o szerokość widoczną profili w elemencie stolarki, wszyscy życzą sobie by było jak najmniej widać profile w oknie czy drzwiach HS (wszyscy chcieliby widzieć tylko szybę) no i tu drewno nie ma szans z aluminium, z którego można zrobić profil o szerokości widocznej ok. 3 cm w skrzydle drzwi tarasowych przesuwnych o ogromnych wymiarach, gdzie z większej odległości widzimy tylko szyby. Ma to też inne konsekwencje- więcej światła, lepsza termika bo większy udział powierzchniowy szyny (jak sam pisałeś)
      • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 18:04
       Oczywiście
       Stąd zresztą rosnąca moda na aluminium - więcej okna w oknie z uwagi na cieńsze profile.
       Ale te duże rozmiary w drewnie to prawie wyłącznie UK, Szwajcaria, Skandynawia i Finlandia. Dla nich wciąż drewno robi różnicę
       Mi by się nie chciało malować, a już drew-alu to cena czystego aluminium
       Jednak uwaga - ta zimna rama drewniana i tak ma koło 1.0 -1.2 w zależności od grubości profilu drewna A aluminiowa 1.5-2.0, dlatego że jest jej mniej to okno ma podobne parametry ale jednak drewno lepiej izoluje od Alu z przekładka z tworzywa. Bo tam przecież też jest plastik żeby mostka nie było
   • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:39
    trypel napisał:

    > Co do okien przesuwnych - plastik tego niedługi wiec wymiary musza byc mniejsze
    > ( plastik z uwagi na rozszerzalność w zależności od temperatury ma skłonność d
    > o zakleszczenia okien jak jest gorąco i rozszczelniania jak jest zimno). I wted
    > y HS jest złym rozwiązaniem, HKS lepszym, a najlepszym zwykle drzwi balkonowe
    > HS jest super (wyjście bez progu) ale na profilu aluminiowym lub drewnianym.

    Dlaczego HS jest wtedy złym rozwiązaniem? Przecież ze względu na konstrukcje właśnie tam występuje większa szczelina między skrzydłem i ościeżnicą, bo skrzydło jest unoszone i opuszczane podczas pracy, dlatego oprócz normalnej szczeliny dochodzi jeszcze ta na ten ruch unoszenia i opuszczania skrzydła. A dlaczego HKS jest gorszy niż drzwi rozwierne balkonowe? Przecież tam przy użyciu tych samych profili występuje identyczna szczelina między skrzydłem a ościeżnicą(są nawet te same uszczelki)?
    • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 13:53
     Ja nie jestem inżynierem tylko humanista
     HKS przy większym rozmiarze ZAWSZE chodzi gorzej jeśli okno jest plastikowe, nieraz naprawdę trzeba przyłożyć duzo siły żeby otworzyć i jeszcze więcej żeby zamknąć.
     Otwarcie zakleszczonego HKS jest trudne. A HS plastikowy przy dużych rozmiarach nie jest szczelny w zimie
     Dlatego mam cały dom z okien PCV a balkonowy HS drewniany (ale z twardzieli więc spokój na dozywocie) plus próg z włókna szklanego
     • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 14:31
      trypel napisał:

      > Ja nie jestem inżynierem tylko humanista
      > HKS przy większym rozmiarze ZAWSZE chodzi gorzej jeśli okno jest plastikowe, n
      > ieraz naprawdę trzeba przyłożyć duzo siły żeby otworzyć i jeszcze więcej żeby z
      > amknąć.
      > Otwarcie zakleszczonego HKS jest trudne. A HS plastikowy przy dużych rozmiarach
      > nie jest szczelny w zimie
      > Dlatego mam cały dom z okien PCV a balkonowy HS drewniany (ale z twardzieli wię
      > c spokój na dozywocie) plus próg z włókna szklanego
      >
      Ja niestety jestem inżynierem. HKS chodzi ciężej ze względu na tryb pracy okucia, które uchyla i odsuwa skrzydła a w przypadku okna rozwiernego tylko je odryglowuje. HKS jest rozwiązaniem budżetowym, które najchętniej stosują deweloperzy przy drzwiach tarasowych, rozwiązaniem właściwym jest tu aluminiowy HS z obsługą manualną lub napędem elektrycznym- tak się robi porządne drzwi w rezydencjach. Możliwe że HS w drzwiach PVC jest nieszczelny zimą, bo PCV się nie nadaje na elementy o dużych gabarytach, o czym już wielokrotnie pisałem. Ale na zwykłe okna o niewielkich wymiarach PCV się sprawdza doskonale.
      • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 17:58
       Dokładnie to napisałem
       Bez uwag. Poza jedna. Elektryczny napęd HSa to porażka. Działa wolno. Zbyt wolno. I sigenia próbowała i winkhaus ale chętnych brak. A każdy kto to kupił bardzo szybko przerabial na napęd ręczny
   • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 18:45
    bywalec.hoteli napisał:

    > Bruner, Trypel-dzięki za porady, macie niesamowitą wiedzę. A potwierdzacie, że
    > polskie okna to dziś ektraklasa światowa?
    >
    Czy ekstraklasa? Jeśli chodzi o wielkość produkcji i eksportu to tak, ale jeśli chodzi o jakość polskich systemów (czyli kompletu do produkcji gotowych okien i drzwi jak: profile, uszczelki akcesoria i okucia ) to jeszcze nie, choć przyznam że czołowi polscy systemodawcy wiele robią by dorównać czołówce. Ale rzeczywiście, są polskie firmy produkcyjne, które bazując na zachodnich systemach potrafią robić doskonałe elementy, wcale nie odbiegające jakością od tych kupowanych w innych krajach,
    @Trypel- co do termiki to mylisz się, są już izolowane systemy aluminiowe, które posiadają profile o Uf=0,71 W/m2xK, są już także okna pasywne z aluminium. Jest to tak zrobione że dwa półprofile połączone są odpowiednio rozbudowaną komorą termiczną, składającą się nie tylko z przekładek termicznych ale i wypełnień izolacyjnych jak styropor i inne o wysokiej izolacyjności termicznej. Okucia elektryczne są sprzedawane do luksusowych HS-ów, bo podnoszą znacznie komfort obsługi (zwłaszcza jak trzeba pchać skrzydło o masie 500 kg), a mała prędkość (potrzebna szczególnie przy zamykaniu) wymuszona jest bezpieczeństwem oraz tym, że jak 500 kilogramowe skrzydło rozpędzone przywali w zderzak na ościeżnicy to potrafi sypać się tynk ze ściany, nic dziwnego przy takiej masie.
    • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 19:05
     Udało nam się sprzedać 3 takie modele
     A w roku 2011 byliśmy jedynie w Polsce oferujący HSy na pilota. Choćby za darmo to nigdy bym w to nie wszedł.
     Z uwagi na koszmarne tempo w obie strony
     I klienci którzy wzięli mówili potem to samo.
     Oczywiście skrzydła są wielkie i ciężkie ale dziecko nie ma problemu z poruszaniem. Powiedzmy dziecko 10letnie ;)

     A co do jakości- zgoda z wyłączeniem pakietów szybowych
     W tym wyznaczamy jakość na świecie
     Zarówno pod kątem jakości produkty jak rozmiarów i rozwiązań, a nową technologia gięcia 3d w pressglass obecna chyba od roku jest chyba jedynym tego typu rozwiązaniem na świecie. (Dotychczasowe były 5 x droższe i nie dawały takich możliwości)
     • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 20:17
      Zapewniam Cię że nie jesteście jedynymi, którzy oferują w Polsce HS-y na pilota :-), myślę tu o aluminiowych HS-ach, gdzie jeszcze co najmniej kilku systemodawców umożliwia swoim klientom (producentom okien, drzwi i fasad) wykonanie i sprzedaż takich elementów. Powtórzę jeszcze raz- mała prędkość przesuwu skrzydła jest ze względu na bezpieczeństwo- tak by kilkusetkilogramowe skrzydło nikomu nie zrobiło krzywdy, to żaden problem przecież dać większą przekładnie i silnik- wtedy takie skrzydło jeździłoby szybciej niż te napędzane ręcznie, a nie bałbyś się wtedy takich drzwi używać? Bo ja tak. Czasem, gdy skrzydła ważą po 500 kg napęd elektryczny jest koniecznością, w przypadku kilkudziesięciokilogramowych okien uchylno-przesuwnych można go sobie darować i szarpać się ze skrzydłem. Ale niestety, napęd elektryczny podnosi bardzo cenę takiego elementu.
      Liderzy w produkcji szyb zespolonych o których piszesz, to zagraniczne firmy, które korzystając z taniej siły roboczej produkują u nas, sprawa wygląda tu podobnie jak z systemodawcami elementów aluminiowych, gdzie jedyna polska firma na poziomie powiedzmy średnim to Aluprof.
        • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 21:11
         To jak już wrócisz że spaceru to przeczytaj że jedyną firma byliśmy w 2011 roku.
         A od 5 lat już tam nie pracuje.
         Pozbud był drugi
         Potem schuco próbowało w 2013 z HSem Alu z napędem i to była dopiero tragedia.
         Jeden gość w okolicy qbka wybudował dom w 2012 roku z 16 HSami, z każdej strony. Parterowy dom. Daleko od sąsiadów. Dal za nie wtedy ponad pół miliona. Ale napędu po próbie nie wziął.
         • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 22:30
          Z tego co mi wiadomo to w tych latach były już takie napędy oferowane (nie chce mi się sprawdzać ofert targowych np. na BAU), może nie w twojej okolicy- nie wiem. Z tego co wiem to realizowane są obiekty z takimi elementami np. w okolicach Warszawy, nie rozumiem co Ty tak ciągle o wolnym działaniu tych napędów- szczerze mówiąc nie słyszałem od żadnej firmy tego typu zarzutów, a rozmawiałem z ludźmi w wielu firmach (mówiono co najwyżej o widocznych elementach tego napędu na elementach i ich cenie). Gdyby było jak mówisz, to po prostu by tego nie oferowano (bo po co oferować coś, co jest niesprzedawalne?), tymczasem jest to w ofercie wiele lat i niektóre (te największe) skrzydła mają tylko taki napęd (bo za duża masa skrzydła). Nie znam historii jakiejś inwestycji, -z reklamacjami u inwestorów różnie bywa. Pozbud to nie systemodawca tylko mała firma wykonująca elementy gotowe, Schuco jest systemodawcą, który nie sprzedaje gotowych elementów. Wiec w jakim sensie mogła być u nich z tym tragedia?? Bo do dzisiaj to sprzedają (materiał swoim klientom-wykonawcom, a oni te drzwi). Firma wykonawcza, która robi gotowe elementy tego typu musi przejść specjalistyczne szkolenie, może tego komuś zabrakło? Może z drewnem to jakoś inaczej działa- producent kupuje u jednego profile drewniane u drugiego uszczelki, potem akcesoria i kogoś innego okucia i składa wszystko do kupy- to może się różnie skończyć. W aluminium zwykle wszystko bierze z jednego źródła i systemodawca gwarantuje poprawne działanie elementów. Tak się składa, że okolica qqubka to też moja okolica, pamiętasz może na jakim systemie to było? I jaki materiał profili wchodził w grę? Coś mi tu nie gra- ludzie nie chcą kupować bo nie podoba im się że kilkusetkilogramowe skrzydło za wolno się zamyka i otwiera? Aż porozmawiam jutro o tym zamykaniu, co to niby nikt go nie akceptuje- dziś pierwszy raz o tym słyszę , choć w branży już jestem długo i z tymi drzwiami też mam do czynienia.
          • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 22:48
           Poza tym, do drzwi drewnianych i aluminiowych HS stosowane są inne mechanizmy napędu (i inne okucia) skąd wiesz z jakimi prędkościami przesuwa się skrzydło aluminiowe? Skoro systemodawcy drzwi alu-HS maja te napędy już wiele lat w ofercie i sprzedaje się materiał na te drzwi, to może w aluminium tego problemu nie ma? (bo ja też o tym nie słyszałem) A może jakiś montażysta niewłaściwie zamontował jakiś uniwersalny siłownik z Siegenii czy Aubi do jakiś drzwi drewnianych (bo jak pisałem, w tych drzwiach jest zbieranina elementów od różnych dostawców) ?
           • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 30.11.20, 07:11
            Ten pies Cię dalej tak meczy? Czy po prostu z zasady czytasz wybiórczo?
            W 2011 (słownie: dwa tysiące jedenaście) byliśmy pierwsza firma która pokazała to rozwiazanie w Polsce bazujące na sigenii. Schuco pokazało pierwszy model dopiero rok później.
            W norymberdze na Frontale w 2011 (albo12) były 3 firmy mające HSy na pilota, w tym my jako jedyni z polski.
            A o drewnianej stolarce jak widać z powyższego nie masz zadnego pojęcia - nikt nie kupuje profili drewnianych tylko sam je robi. Po to ma dział R&D żeby wypuścić swój produkt. Oczywiście kupując okucia od dostawcy okuć a uszczelki od dostawcy uszczelkę. I dodam klamki od dostawcy klamek.
            A mówienie o pozbudzie ze to mala firma wykonująca elementy gotowe świadczy ńie najlepiej o znajomosci tematu.
            • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 30.11.20, 14:00
             Fakt, na drewnie się nie znam, ale dobrze napisałem- drewniarz sobie wyszukuje dostawców wszystkiego jak piszesz, składa to do kupy i sobie bada. Tylko takie elementy składowe nie zawsze muszą idealnie do siebie pasować i ze sobą współpracować. W aluminium (przynajmniej w tych lepszych systemach) jest inaczej, producent kupuje u systemodawcy komplet materiału (i dodatkowo szyby), obrabia go według technologii systemodawcy i ma pewność że wszystko będzie dobrze działało, bo systemodawca sam wszystko zaprojektował pod kątem wzajemnej współpracy i przebadał. A że jesteśmy w dziale motoryzacyjnym to dam przykład analogiczny z tego podwórka: np. takie auto Arrinera Hussarya :-) - chałupniczy zlepek elementów z różnych aut i auto zaprojektowane i wyprodukowane przez duży , doświadczony koncern- przebadane w różnych zmęczeniowych testach. Wiadomo że to drugie jest lepiej przebadane i dopracowane.
             W 2011 roku drzwi HS z napędem elektrycznym (też możliwość sterowania pilotem) posiadała np. firma heroal, która ma wykonawców w Polsce, dla których wykonanie takich elementów było dostępne. Jeśli ci partnerzy heroala tego nie reklamowali, to widać byli bardziej zainteresowani innym segmentem wyrobów. Ale to wcale nie znaczy że nie mogli takich drzwi zrobić.
             A firma Pozbud...jest to nawet firma bardzo mała, gdy porównamy ją z innymi, które też zajmują się tematem HS-ów,- np. z firmą SCHUCO. To tak to jest ze znajomością tematu.
             A jeszcze chciałem spytać @bywalec.hoteli- masz jeszcze jakieś pytania? Wszystko jasne?
             • trypel Re: Trypel - normy okienne 2021 30.11.20, 14:11
              "Fakt, na drewnie się nie znam, ale dobrze napisałem- drewniarz sobie wyszukuje dostawców wszystkiego jak piszesz, składa to do kupy i sobie bada. Tylko takie elementy składowe nie zawsze muszą idealnie do siebie pasować i ze sobą współpracować"
              Proszę nie brnij dalej
      • bruner4 Re: Trypel - normy okienne 2021 29.11.20, 20:36
       Ja u siebie w domu mam okna PCV i rozwierne drzwi na taras- dwuskrzydłowe, stałe szklenia PCV, drzwi wejściowe- drewniane. Dlatego że zostało to zoptymalizowane w stosunku do moich możliwości, inaczej mówiąc - nie stać mnie na porządnego HS-a aluminiowego z napędem, na aluminiowy porządny ogród zimowy i porządne drzwi wejściowe z panelem dekoracyjnym (tylko aluminiowe)- by zamówić rzeczy , które wymieniłem, potrzebowałbym jeszcze kilkaset tysięcy złotych, których (niestety) nie posiadam. Ale są u nas tacy , których stać na takie coś i takie elementy zamawiają, jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądają porządne HS-y (niestety, nie są tanie) to wklejam link (celowo systemodawcy, by nie robić reklamy żadnemu producentowi na naszym rynku):
       www.schueco.com/web2/systemy_przesuwne/ass_77_pd

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka