Dodaj do ulubionych

Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT

18.04.07, 09:59
Witam, chodzi mi o najbardziej aktualne informacje. Jak to jest z VATem za
auto kupione w Szwajcarii. Kupuje tam w cenie brutto, potem cło 0% (EFTA),
akcyza wg pojemnosci, a jaka jest stawka VAT i czy jezeli oplace go na granicy
Ch/D to w Polsce tez cos doplacam? Powiedzmy ze auto kosztuje 25.000 CHF.
Dzieki za konkrety.
Obserwuj wątek
    • net_friend Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 18.04.07, 23:34
      Moze jednak ktos?
      • robert888 a zapytać celnika to nie chce ci sie leniu? 19.04.07, 08:35
        • net_friend Re: a zapytać celnika to nie chce ci sie leniu? 19.04.07, 21:01
          Pytam o konkrety a nie morały.
    • scichy2 Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 19.04.07, 22:42
      VAT powinieneś zapłacić w CH.
      Jeżeli byś kupował nowy samochód w kraju EU, to płacisz VAT w Polsce
      ale w CH zawsze zapłacisz VAT... tak mi się wydaje

      Seb
    • klaudia_klein Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 20.04.07, 09:48
      Po pierwsze i najważniejsze import auta ze Szwajcarii oznacza że importujemy z
      poza UE a więc czekają nas opłaty i to nie małe. W wypadku gdy auto jest autem
      dostawczym kupowanym przez firmę nie ma chyba opłaty akcyzowej i jest taniej. W
      tym wypadku opisuje import auta osobowego.

      Przyjazd na kołach.

      Aby przyjechać autkiem na kołach ze Szwajcarii potrzeba oczywiście jeżdżące
      auto, tablice rejestracyjne i ubezpieczenie. W Szwajcarii tak jak w Polsce
      tablice przypisane są do auta aż do zmiany właściciela z tą różnicą że
      właściciel może mieć jeden komplet tablic dla 2 aut. Aby uzyskać tablice
      wyjazdowe (eksportowe) należy udać się do ichniejszego wydziału komunikacji.
      Auto musi jednak spełniać określone warunki. Pierwsze to przegląd.

      Przegląd = MFK.

      Szwajcarzy robią przegląd co dwa lub więcej lat. Im auto starsze tym rzadziej
      robi się przeglądy. Jednak przegląd taki ważny jest tylko dla właściciela. Aby
      nowy właściciel mógł jeździć przegląd nie może być zrobiony dawniej niż na rok
      przed wystąpieniem o tablice. Normalnie Szwajcar musi zrobić przegląd po kupnie
      auta. Reasumując potrzebny jest auto z przeglądem nie dawniejszym niż rok. Jeśli
      takiego przeglądu nie ma pani w okienku poprosi o dokument od jakiegokolwiek
      warsztatu że auto o własnych siłach może wyjechać ze Szwajcarii. Musi być
      stempelek, i wyglądać oficjalnie choć nie ma żadnej mocy prawnej. Tak więc warto
      jeśli planujecie przyjechać na kołach upewnić się że auto ma MFK lub że
      sprzedający może pomóc w uzyskaniu takiego dokumentu. Musi to wyglądać
      mniejwięcej tak: Auto ma sprane hamulce, układ kierowniczy, zwieszenie, oponu
      dobre, silnik sprawny, nadaje się do jazdy. Generalnie taki ogólnik.

      Wykupujemy tablice wyjazdowe. Koszt ich liczony jest w ilości dni obowiązywania.
      Obowiązują zawsze do końca miesiąca. Najdrożej będzie 1 a najtaniej pod koniec
      miesiąca. Oprócz tablic dostajesz dowód rej który zarazem jest ubezpieczeniem.
      Jest możliwość wykupienia zielonej karty ale nie jest ona potrzebna. Poza tym
      trzeba pamiętać o winietach obowiązkowych na autostrady w CH (są tylko na dany
      rok) i można jechać.

      Na granicy musimy się udać do jednej z wielu agencji celnych i dać im papiery
      naszego auta i za mniejwiecej 50 euro wypiszą nam dokumenty celne.

      Tu czeka nas kolejny wybór. Jako obywatele Polski możemy odprawić auto na
      miejscu lub tranzytowac je do urzędu celnego w Polsce. Taniej wyjdzie odprawić
      na miejscu jeśli powiemy że przeznaczenie auta to Niemcy. Dzięki umowom może się
      udac odprawić auto za minimalne stawki, pamiętajmy jednak że w kraju będziemy
      musieli zapłacić akcyzę od kwoty na dokumentach celnych tak samo jak byśmy
      sprowadzali auto z Niemiec.

      Możemy wybrać tranzyt. Tu w Polsce jednak nikt nam nie odpuści. Będą oglądać z
      góry i z dołu i karzą udowodnić wartość samochodu, sprawdzać w eurotaksach etc.
      Naliczą akcyze, vat, clo, + transport i wychodzi kwota 120% wartości na umowie.
      Nie mówiąc oczywiście o kwocie jaką musimy wydać dla agencji celnej w Polsce.
      Dodatkowo w przypadku tranzytu, agencja celna na granicy Szwajcarii ma obowiązek
      pobrać kwotę równą kwocie na umowie celem zabezpieczenia. Zwrócą (albo i nie) na
      konto.

      Proces jest dość skomplikowany i kosztowny ale ceny i stan aut rekompensują
      dodatkowe wydatki. W przypadku aut zabytkowych należy skorzystać z procedury i
      specjalnej stawki celnej dzięki której nie zapłacimy akcyzy vat'u etc.
    • klaudia_klein Przyklad Procedury przywozu z CH 20.04.07, 09:50
      Podam na prostym przykładzie ok?
      1. Kupujemy (1000fr=2500zł) auto niezabytkowe z ważnym a więc nie zrobionym
      dawniej niż rok temu MFK i chcemy wracać na kołach.

      - dojeżdżamy do sprzedającego, płacimy, dostajemy dowód rejestracyjny pojazdu
      już wymeldowany (z pieczątka czerwoną) lub jedziemy wymeldować auto z właścicielem.

      - Kupujemy tablice wywozowe/eksportowe. Koszt zależy od dnia minimalnie chyba
      300zł.

      - na granicy odprawiamy auto z udziałem agencji celnej. Oplata 50-70euro. Jeśli
      robimy transfer to płacimy równowartość wartości na umowie (1000fr) co później
      nam mają na konto zwrócić jak będzie w kompie zamknięte. Jeśli odprawiamy na
      miejscu płacimy kilku procentowy VAT (chyba 6% już nie pamiętam). W tym
      przypadku kolo 100fr. Jedziemy do domu.

      - jeśli odprawiliśmy auto to walimy do UC z przetłumaczonymi dokumentami
      (100zł), przeglądem (160zł) i płacimy akcyzę 65% (650fr = 1625zł), zaświadczenie
      o niepłaceniu VAT (120zł?) i auto jest gotowe do rejestracji.

      - jeśli zrobiliśmy transfer to auto odprowadzamy do UC do którego
      transferowaliśmy, tam pytają nas o koszty benzyny na dojazd. Powiedzmy ze 400zl,
      od tego wszystkiego czyli 2500zł + 400zł = 2900zl nie naliczą chyba cła ale jest
      VAT 22% czyli mamy kwotę około 3500zł i od tego akcyza 65% = do zapłaty 2950zł.
      Do tego przegląd (160zł), tłumaczenia (50zł - potrzeba umowę tylko - mamy sad),
      nie trzeba z US papieru. idziemy rejestrować. Dodatkowy koszt to oplata dla
      agencji celnej w Polsce.

      Podsumowując:

      1A wariant (odprawienie na granicy - powrót na kołach)

      Auto: 2500zł
      Tablice: 300zł
      Kaucja: 2500zł
      Oplata dla Agencji w CH: 200zl
      VAT CH-DE: 300zł
      Paliwo powrotne: 400zł
      tłumaczenia dok: 100zł
      Przegląd: 160zł
      Akcyza: 1625zł
      US: 120zł

      Całość przed rejestracja ale odprawione wychodzi:

      około 8100zł

      z czego muszą (prawnie) zwrócić ci
      2500zł

      oraz być może akcyzę
      1625zł

      Reasumując trzeba mieć koło 8000zł włączając cenę auta. Czyli samych opłat
      5500zł. Odliczając kaucje zostaje 3000zł, jak by odzyskać akcyzę zostaje 1445zł
      (około 3000zł z akcyzą)

      1B wariant (transfer - powrót na kołach)

      Auto: 2500zł
      Tablice: 300zł
      Oplata dla Agencji w CH: 200zl
      Paliwo powrotne: 400zł
      tłumaczenia dok: 50zł
      Przegląd: 160zł
      Opłata dla polskiej agencji celnej: 200zł
      VAT: 640zł
      Akcyza: 2300zł

      Całość przed rejestracja ale odprawione wychodzi:

      około 6750zł (4250zł bez zakupu auta)

      Jeśli zwrócą akcyzę
      2300
      Ogółem opłaty:
      1950zł (4250zł z akcyzą)
      • net_friend Re: Przyklad Procedury przywozu z CH 21.04.07, 08:06
        Dzieki. Czyli jezeli odprawiam auto na granicy CH/D (bez tranzytu) nie place w
        Polsce VATu? Tylko ten 6% w CH.
        Skąd bore zaswiadczenie o nieplaceniu VAT?
      • robert888 akcyza wynosi 65%? Hmmm tego nie wiedziałem 21.04.07, 09:14
        ale sie dowiedziałem:)
        Nie ma to jak zapytać na forum a nie w UC. Słowem - bliżej hehe:)
      • scichy2 Re: Przyklad Procedury przywozu z CH 21.04.07, 14:00
        brawo dla tego pana/pani
    • barmanik Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 21.04.07, 18:38
      Opłaty i stawki w UE dla samochodów przywożonych ze Szwajcraii:
      - cło 0% (europejczyki po uzyskaniu świadectwa EUR.1 lub odpowiedniej deklaracji na fakturze/rachunku) 10% (wszystkie marki pozaeuropejskie)
      - akcyza 3,1% lub 13,6% (pozyżej 2000 cm3)
      - vat 22%

      Nie ma oplat w UC - vat pobrany przy odprawie, nie ma zwrotu akcyzy bo taka akcyza jest legalna i prawna.
      Na fakturze powinienneś miec wart. netto - jest to dla nich eksport.
      Nie przesadzaj z wartością. Uważaj, sprawdzają czy istnieją firmy w Szwajcarii!!! Możesz miec za jakiś czas problem.
      • barmanik Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 21.04.07, 18:41
        Miało być "Nie ma opłat w US..."
        • net_friend Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 21.04.07, 22:26
          Opisales wariant tranzytowy z odprawą w Polsce, a nadal nie wiem co z VATem przy
          odprawie na granicy CH/D. Place VAT w Szwajcarii i gdzie jeszcze, bo ze clo jest
          0 i akcyza to wiem. Czy jezeli uzywane auto ze Szwajcarii wyprodukowano w
          Japonii cło na granicy CH/D jest wyzsze?
          • barmanik Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 22.04.07, 20:35
            Odprawa na granicy CH/D: płacisz vat wg stawki niemieckiej - dostajesz potwierdzenie który przedstawisz w wydziale komunikacji, w Polsce w UC składasz deklarację AKC-U i opłacasz akcyzę 3,1/13,6%.
            Cła nie płacisz (deklracje na f-rze - ale tylko do 6000 tys. EUR powyżej musisz miec świadectwo EUR.1 potwierdzone przez UC w Szwajcarii)
            Za Japończyka (ale takiego w którym VIN zaczyna sie od "J") i całą reszta świata oraz w przypadku samochodów europejskich gdy nie będziesz miał dokumentów w/w opisanych - zapłacisz 10% cła.
            -
            • net_friend Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 22.04.07, 21:31
              Dzieki Barmanik. I na podst. SADu odzyskuje u nas 19% niemieckiego vatu, tak?
              • barmanik Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 23.04.07, 08:46
                Nie, w wersji z odprawą na granicy - masz potwierdzenie zapłaty vat-u i to jest jednoznaczne z naszym SADem. Do tego jeszcze deklaracja AKC-U i w skarbówce potwierdzenie VAT-25, że właśnie ten VAT już zapłaciłeś na terytorium UE.
                • net_friend Re: Zapomnij o wcześniejszych wyliczneiach! 23.04.07, 10:31
                  Dzieki za pomoc.
    • robert888 Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 21.04.07, 18:57
      hehe i co? nadal uważasz że lepiej pytać na forum, baby w kolejce czy może
      zapytać w UC lub w agencji celnej?
      Najciemniej pod latarnią.
    • mat.pl Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 22.04.07, 19:38
      VAT płacisz tam, gdzie auto jest importowane (odprawa końcowa). Jeżeli w
      Niemczech, to będzie 19%, a potem jeszcze w Polsce musisz iść do skarbówki po
      zaświadczenie i opłacić 160 zł opłaty skarbowej.
      • hien61 Re: Auto ze Szwajcarii a konkretnie VAT 07.05.07, 11:54
        To ja mam pytanie.
        Czy marka Chevrolet traktowana jest w Szwajacarii jako marka europejska czy
        nalezy uiscic za nia wyzsza oplate.
        Sprzedawana jest przez siec Opla

        Arek
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka