Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Obcięcie etatu przez pracodawcę

28.07.11, 14:00
    Mój pracodawca obniżył mi etat z pełnego na 3/4.Przyczyna były ponoć cięcia kosztów.Mogłam albo się zgodzić albo zostałabym zwolniona.
    W dniu dzisiejszym pracodawca oświadczył mi iż będę musiała jeszcze złożyć wniosek iż to JA proszę o zmniejszenie etatu bo inaczej zostanę zwolniona.
    Czy ja naprawdę muszę pisać ten wniosek?Podkreślam iż to nie ja wnosiłam o skrócenie etatu tylko mój pracodawca.
    Pozdrawiam
    Agnieszka
    Obserwuj wątek
          • snajper55 Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę 28.07.11, 22:49
            nchyb napisała:

> czy zwolnienie w tej sytuacji będzie odwetem?
            > Skąd pewność, że ma pracować na cały etat a mieć płacone za część?
            > Może lepiej pracować na 3/4 niż wcale?

Według mnie pracodawca sprawdza na ile może sobie pozwolić i na takie rozumowanie liczy: lepiej na 3/4 niż wcale, lepiej na 1/2 niż wcale, lepiej na 1/4 niż wcale, lepiej 12h niż wcale.

S.
              • snajper55 Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę 29.07.11, 09:36
                jedno nie wyklucza drugiego. Upadajacy przedsiębiorca najpierw "proponuje" 3/4 etatu, potem 1/4 etatu, a potem 12h pracy. Już pierwsza propozycja powinna skłonić pracownika do szukania innej pracy.

S.
                --
                Polen, Polen, über alles! (pol. Polska jest najważniejsza!)
                Polen, erwache! (pol. Polsko, obudź się!)
                • Gość: ... Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.11, 10:11
                  Pod żadnym pozorem nie pisz takiego wniosku, bo wyjdzie na to, ze jest to Twoja inicjatywa. To pracodawca musi dać ci porozumienie odnosnie zmiany warunków umowy o pracę ,a więc zmniejszenie etatu, wtedy jeśli odmówisz złożenia podpisu, może Cię zwolnic. Nie ma takiej mozliwośc, ze zwolni cię jesli sama nie napiszesz wniosku, zawsze możesz się odwołać do PIP. Powiedz pracodawcy, że podpiszesz dokumenty ale napisane przez niego, gdyż to jest jego inicjatywa nie twoja.
                  • Gość: Toxic Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę IP: *.toya.net.pl 29.07.11, 13:34
                    Po pierwsze - dziwię się że kilka osób już się wymądrza, a jeszcze nikt nie zadał podstawowego pytania: "Jaką masz umowę o pracę i jakie okres wypowiedzenia ?". Od tego zależy przecież rozwiązanie!

Oto opcje:
                    1) umowa na okres określony
                    Jeśli taką posiadasz to kiedy została podpisana i kiedy się kończy? Jaki masz okres wypowiedzenia? Pamiętaj że posiadając taką umowę KP staje po stronie pracodawcy. Przyznaje mu prawo do zwolnienia pracownika bez podania przyczyn.
                    2) umowa na okres nieokreślony
                    Tu z kolei KP stoi po stronie pracownika. Pracodawca który chce wypowiedzieć umowę o pracę musi dostarczyć szczegółowo opisany wniosek, który SP traktuje jako elementarny dowód rzeczowy w sprawie.
                    3) umowa o dzieło
                    Bez jakiejkolwiek ochrony pracownika. Możliwość "pokazania drzwi" w każdym momencie. Przedmiotem tej umowy nie jest stosunek pracy ale wykonanie dzieła (zlecenia).

Zmniejeszenie etatu wcale nie musi być gorszą opcją. Kwestia leży w negocjacjach wynagrodzenia - tu może uda Ci się otrzymać od szefa coś więcej.

Nie ma takiej mozliwośc, ze zwolni cię jesli sama nie napiszesz wniosku, zawsze możesz się odwołać do PIP
                    Nie jest to prawda. PIP to organ kontrolny a nie egzekucyjny. Wszystkie sprawy związane ze stosunkiem pracy rozstrzyga SP.
                    • Gość: ... Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.11, 14:42
                      Tak ale nie sądze, żeby szaraczek wiedział jak po kolei załatwiac sprawy w sądzie, dlatego lepiej najpierw iśc do PIP i dowiedziec się, jakie ma się mozliwość.Stąd taka moja podpowiedź. Jak dla mnie pracodawca szuka środków na zmniejszenie kosztów, dlatego na ręke jest mu zmuszanie pracownika, żeby sam z siebie "poprosił" o zmniejszenie etatu, wtedy nie musi się tłumaczyc w końcu to inicjatywa pracownika on mu przecież poszedł na ręke. Nie bądź głupia, nie pisz tego wniosku!!!!!!!!!
                    • snajper55 Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę 31.07.11, 00:27
                      Gość portalu: Toxic napisał(a):

> Po pierwsze - dziwię się że kilka osób już się wymądrza, a jeszcze nikt nie zad
                      > ał podstawowego pytania: "Jaką masz umowę o pracę i jakie okres wypowiedzenia ?
                      > ". Od tego zależy przecież rozwiązanie!

Nie, rozwiązanie od tego nie zależy. Jakiż wpływ na decyzje czy godzić się na zmniejszenie wymiaru czasu pracy ma długość okresu wypowiedzenia???

> Oto opcje:
                      > 1) umowa na okres określony
                      > Jeśli taką posiadasz to kiedy została podpisana i kiedy się kończy? Jaki masz o
                      > kres wypowiedzenia? Pamiętaj że posiadając taką umowę KP staje po stronie praco
                      > dawcy.

Brednie. Prawa stron umowy są zrównoważone niezależnie, czy umowa jest na czas określony czy nieokreślony.

Przyznaje mu prawo do zwolnienia pracownika bez podania przyczyn.
                      > 2) umowa na okres nieokreślony
                      > Tu z kolei KP stoi po stronie pracownika. Pracodawca który chce wypowiedzieć um
                      > owę o pracę musi dostarczyć szczegółowo opisany wniosek,

Brednie. Nie istnieje taki obowiązek.

który SP traktuje jako
                      > elementarny dowód rzeczowy w sprawie.
                      > 3) umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie jest umowa o pracę, więc po co o niej piszesz?

> Bez jakiejkolwiek ochrony pracownika. Możliwość "pokazania drzwi" w każdym mome
                      > ncie. Przedmiotem tej umowy nie jest stosunek pracy ale wykonanie dzieła (zlece
                      > nia).
                      >
                      > Zmniejeszenie etatu wcale nie musi być gorszą opcją. Kwestia leży w negocjacjac
                      > h wynagrodzenia - tu może uda Ci się otrzymać od szefa coś więcej.
                      >
                      > Nie ma takiej mozliwośc, ze zwolni cię jesli sama nie napiszesz wniosku, zaw
                      > sze możesz się odwołać do PIP

> Nie jest to prawda. PIP to organ kontrolny a nie egzekucyjny. Wszystkie sprawy
                      > związane ze stosunkiem pracy rozstrzyga SP.

W sumie: nie wymadrzaj się, bo nie masz o prawie pracy zielonego pojęcia.

S.
      • Gość: Roman Re: Obcięcie etatu przez pracodawcę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.11, 10:12
        Logicznie rzecz biorąc, to pracodawca I TAK cię zwolni niezależnie od tego czy wniosek napiszesz ty czy pracodawca. Sama sugestia, że chce cię zwolnić z tak błahego powodu powinna dać ci do myślenia, że on tak naprawdę cię nie potrzebuje, lub nie ma kasy na twoją pensję, ale jeszcze przed definitywnym rozstaniem spróbuje wycisnąć cię jak cytrynkę. Pamiętaj: żaden normalny pracodawca, który mając chwilowe trudności, ale potrzebując pracownika, nie stawiał by przed tobą takiej alternatywy, tylko po prostu dał kwit zmniejszający wymiar godzin.
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka