Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Problem z odliczeniem.

    20.04.05, 09:30
    W ubiegłym roku rozpocząłem budowę domu. Z tego co wiem - ulga budowlana
    została zlikwidowana. Czy mogę zakupione dotychczas materiały budowlane
    wykazać jako materiały do remontu tego domu, w którym obecnie mieszkam i
    odliczyć je w zeznaniu podatkowym?
    Obserwuj wątek
      • eksperci.gumulka Re: Problem z odliczeniem. 20.04.05, 15:57
        Niestety w przypadku opisanym w
        pytaniu nie ma takiej możliwości. Zakup materiałów budowlanych nie można
        zaliczyć
        do prac remontowych, a to z tego powodu, iż istotą remontu jest przywrócenie
        pierwotnego stanu technicznego i użytkowego danego lokalu lub budynku. Skoro
        więc wydatki te nie mają charakteru odtworzeniowego, nie można uznać je
        za wydatki poniesione na remont, a tym samym skorzystać z ulgi, o której
        mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g) ustawy.
        • belfi Re: Problem z odliczeniem. 21.04.05, 19:33
          Pani w US powiedziała mi, że jeżeli mam tytuł własności do domu i fakturę na
          materiały budowlane za 2004 rok to mogę odliczyć sobie to w zeznaniu. I kto ma
          rację? Czy ktoś przyjdzie sprawdzić gdzie wlałem cement, beton, gdzie
          powsadzałem stal fi12 i co zrobiłem z pustakami?
          • eksperci.gumulka Re: Problem z odliczeniem. 25.04.05, 14:55
            belfi napisał:

            > Pani w US powiedziała mi, że jeżeli mam tytuł własności do domu i fakturę na
            > materiały budowlane za 2004 rok to mogę odliczyć sobie to w zeznaniu. I kto ma
            > rację? Czy ktoś przyjdzie sprawdzić gdzie wlałem cement, beton, gdzie
            > powsadzałem stal fi12 i co zrobiłem z pustakami?

            Prosze Pana, cóż mogę Panu napisać. Ulga budowlana została już zlikwidowana i
            nie obowiązuje od 1.01.2002r.
            Ulga ta obowiązuje tylko dla tzw. "kontynuatorów", czyli te osoby, które
            rozpoczęły odliczanie przed 1.01.2002r. Z Pana wypowiedzi wynika jednoznacznie,
            iż zaczął Pan budowę dopiero w 2004r.
            Wynika to z regulacji zawartych w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001
            r.
            nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr
            134, poz. 1509). Na podstawie tego przepisu podatnicy, którzy w latach
            1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na
            cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy o podatku dochodowym
            od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r. (w tym
            na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej), mają prawo do odliczania od
            podatku, na dotychczasowych zasadach, dalszych wydatków na kontynuację
            danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia
            2004 r. Ustawodawca bowiem likwidując od 1 stycznia 2002 roku dużą ulgę
            budowlaną, jednocześnie określił zasady dalszego korzystania z tej ulgi przez
            podatników, którzy nabyli prawo do odliczeń przed 1 stycznia 2002 r.
            Jeśli nie wierzy Pan ekspertom, proszę sprawdzić przepisy.
            Ponadto myli Pan niestety ulgę budowlaną, rpzysługującą na iwnestycję jaką jest
            niewątpliwie budowa domu, z ulgą remontową.
            Nie wnikając w literalne brzmienie przepisów ulga remontowa jest ulgą zupełnie
            odrębną od ulgi inwestycyjnej.
            Reasumując zakup cementu, cegieł itp. nie można zaliczyć do wydatków
            remontowych.

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka