Dodaj do ulubionych

slaby ontakt wzrokowy

26.08.07, 15:45
Moja 10 miesieczna coreczka ma wrodzona cytomegalie, obnizone
napiecie miesniowe i opoznienia w etapach rozwoju psychoruchowego
(jeszcze nie siada). Najbardziej martwi mnie jej nie najlepszy
kontakt wzrokowy. Patrzy na nas i na zabawki, ale niezbyt dlugo...
Nie zawsze reaguje na moje pojawienie sie w jej obecnosci, zdarza
sie, ze smieje sie do mnie ale nie zawsze. Jednym slowem z kontaktem
wzrokowym bywa roznie. Mam pytanie, jak to bywalo u Waszych
dzieciaczkow? Czy macie jakies "sposoby" na zmotywowanie dziecka do
skupiania wzroku?
Obserwuj wątek
    • pumka3 Re: slaby ontakt wzrokowy 26.08.07, 19:19
      Nie wiem czy dużo pomogę ale jak mój syn się urodził to szczególnie
      zwracano uwagę właśnie na to jak mówię do synka.Zawsze mówiąc
      patrzysz mu w oczy i starasz sie ściagnąć jego zainteresowanie.Mam
      kuzynkę pediatre i ona podpowiedziała mi jeszcze jeden sposób-otóż
      malowałam usta na wsciekły czerwony kolor dużo mówiłam do dziecka
      patrząc na nie i zwracając uwagę aby patrzyło właśnie na moje
      usta.Nie wiem czy to to pomogło ale do dziś syn wymaga ode mnie abym
      patrzyła na niego kiedy coś do niego mówię.Pozdrawiam.
    • perlai Re: slaby ontakt wzrokowy 27.08.07, 09:13
      zadam banalne pytanie;) : byłaś z córcią u okulisty? mam podobny
      przypadek i okazało się, że okulary powoli rozwiązują problem...
      • titi2005 Re: slaby kontakt wzrokowy 27.08.07, 11:14
        perlai napisała:

        > zadam banalne pytanie;) : byłaś z córcią u okulisty? mam podobny
        > przypadek i okazało się, że okulary powoli rozwiązują problem...

        Badalysmy wzrok i nie ma wady (jest zezik, ale mam wrazenie ze
        stopniowo maleje).
        Martwie sie bardzo tym naszym kontaktem wzrokowym, bo mam wrazenie
        ze to jest najwiekszy hamulec jej rozwoju. Mam nadzieje, ze wraz z
        poprawa napiecia miesniowego bedzie poprawiac sie i skupianie
        wzroku, w koncu to tez czynnosc wymagajaca pracy miesni galki
        ocznej...
        • perlai Re: slaby kontakt wzrokowy 27.08.07, 14:03
          nasza mała z powodu wcześniactwa była pod opieką specjalistycznej
          poradni do 6-tego miesiąca. teraz ma 10 miesięcy. około miesiąca
          temu poszliśmy ponownie do okulisty, bo nadal nie było z nią
          kontaktu wzrokowego i zachowywała się tak, jak opisujesz swoje
          dziecko.
          stwierdzono zeza i nadwzroczość, dostała okulary. efekt prawie
          natychmiastowy. zaczęła się interesować otoczeniem, skupiać wzrok na
          dłużej na wybranych obiektach i co najważniejsze zaczęła śledzić nas
          wzrokiem. od kilku dni zauważyłam, że bardzo przygląda się mojej
          twarzy, gdy ją przebieram, karmię itp. gdy nie założe jej okularów,
          zachowuje się jak poprzednio....
          dodam, że jest ma również obniżone napięcie mięśniowe i jest
          opóźniona w rozwoju

          --
          la vida es un carnaval
          • titi2005 Re: slaby kontakt wzrokowy 27.08.07, 17:25
            My badalysmy wzrok w maju (byla nadwzrocznosc niemowleca w granicach
            normy)a teraz na poczatku pazdziernika idziemy na kontrole. Hmmm,
            moze i u nas pokaze sie teraz cos czego wczesniej nie bylo widac...
            Nie jestem specjalista, ale pewnie Wasz maluch teraz nadrobi
            zaleglosci, sama mam wade wzroku i wiem, ze bez okularow niewiele
            ciekawego mozna zobaczyc:-)
            • elzbietaad prosze o odpowiedz ?????? 29.08.07, 17:40
              witam drogie mamy powiedzcie mi czy wasze pociechy w ogole nie
              wodzily za wami wzrokiem nie patrzyly tez jak strolyscie dziwne miny
              i roze odglosy ????? a jak z zainteresowaniem zabawkami ???? bo moja
              Kamilka tez ma obnizenie napiecia miesniowego i ten kontakt tez taki
              sobie .... (ma 7 miesiecy ) nie reaguje na imie ale to moze nasza
              wina bo malo mowilismy do niej po imieniu .... a napiszcie tez czy z
              innymi osobami tez nie interesowaly7 sie bo nasza sie interesuje i w
              ogole ale martwi mnie to ze jak umysli sobie jakas zabawke albo ruch
              to nie ma bola ja dowolac chyba ze z klasnieciem albo cos
              takiego.... a do tego niejadek wiec przy jedzeniu glownie zabawy a
              nie jedzenie ze skupieniem na mojej twarzy ( je lyzeczka wiec
              wszystko w okol jest super ) !!!!!!!prosze o odpowiedz ...
              • perlai Re: prosze o odpowiedz ?????? 30.08.07, 09:43
                dokładnie, moja córka nie wodziła za nami wzrokiem. nawet jak
                się "wygłupiałam" i robiłam głupie miny, to zdołałam przyciągnąć jej
                uwagę na 1-2 sek. rejestrowała tylko naszą obecność, ale nie była
                zainteresowana żadnym kontaktem. tak samo rejestrowała pojawienie
                się w jej obecności nowych osób (babcia, dziadek), obcym osobom
                przyglądała się trochę dłużej. późno zaczęła wodzić za zabawkami
                (jakiś 5 msc), a zaczęła się nimi bawić na dobre, gdy miała jakieś 7
                msc.
                jesteśmy w OWI pod kontrolą psychologa i neurologa, przechodziliśmy
                terapię wzroku, ćwiczę z nią w domu. ostry makijaż i plansze nie
                sprawdziły się(brak reakcji). lepsze było podświetlanie zabawek i
                twarzy latarką, a najlepiej u córci sprawdza się zabawa moją twarzą.
                najlepsze efekty dały okulary, choć nadwzroczność ma w granicach
                tzw. normy dla niemwląt, a zez (rozbieżny!) nie był przez nas
                zauważalny.
                teraz Aga denerwuje się, gdy nie ma okularów na nosie. w nich jest
                bardzo spokojna i wszystkiemu uważnie się przygląda. zaczęła wodzić
                na mną wzrokiem i reagować na swoje imię. coraz częściej przygląda
                się twarzom (nie tylko mojej, ale również twarzy tatusia, babci,
                dziadka), zaczyna się do nas uśmiechać.
                nie moge jeszcze powiedzieć, że problem minął, ale poprawa jest
                znaczna!
                odkąd dostała okulary zaczęła zdecydowanie wyciągać do wszystkiego
                ręce i ma taki pewniejszy chwyt (choć to może być wynikiem
                rehabilitacji i zbiegło się w czasie) zaczęła się też odzywać,
                gaworzyć, bo przedtem jedynym wydawanym przez nią dźwiękiem był
                krzyk. choć to pewnie też zbieg okoliczności.
                córcia też jest niejadkiem. łyżeczką je dość chętnie, ale niezbyt
                wielkie ilości. zwykle jedząc rozglądała się po całym pokoju,
                ostatnio patrzy się na mnie:) wierzę, że powoli rozwiązujemy
                problem, ale jest jeszcze za wcześnie, by się w pełni cieszyć....
                • elzbietaad Re: Do Perlai 01.09.07, 16:54
                  dzieki za odpowiedz ..... u mnie jest nieco inaczej .... super
                  chwyta zabawki, bawi sie od bardzo dawna,wodzi za nimi od jeszcze
                  wczesniejszych czasow, podobnie jak za nami, ale ten kontakt z
                  twarza nasza .... tylko przy w sumie porzadnej zabawie albo zanim
                  dojrzy cos na horyzoncie ..... obcym przyglada sie badawczo ostatnio
                  pani psycholog powiedziala ze to przez to, ze mala caly czas jest
                  noszona tylem i nawet wozek mamy z siedziskiem w tyl do nas.... wic
                  pracuje nad tym sadzam ja w krzeselko zabawiamy sie i jest chyba
                  troszke lepiej teraz pracujemy nad jej reakcja na imie a przy
                  jedzeniu i spogladaniu na mnie to roznie ale raczej musi byc czyms
                  zajeta jak to chyba niejadki -chyba ze tak to sobie tlumacze.
                  QWzrok raczej ma dobry( miala badane dno oka ale nie wiem czy cos
                  jeszcze np ostrosc widzenia chyba to sprawdze) bo potrafi wypatrzec
                  wiekszy paproch kurzu i probuje go zlapac. Nie wiem o co chodzi z
                  tymi tablicami czy mpoglabys mi napisac cos na ten temat czy to
                  jakas forma cwiczen ???? czy diagnostyki ???? a tak w ogole to co ma
                  stwierdzone Wasza Kruszynka ???? ) chodyi mi o ten kontakt wyrokowy,
                  wzrok i inna pryzpadlosc jak na przyklad napiecie miesniowe ___bo
                  nasza ma obnizone.
                  p.s. na czym polega terapia wzroku ___
                  dzieki jeszcze raz za odpowiedz
    • osmag Re: slaby ontakt wzrokowy 29.08.07, 21:49
      Są takie tablice, które można zrobić samemu. Rysuje się je na kartce
      formatu A4 i przesuwa przed twarzą dziecka. Rysunki są duże i
      wyraźne. Kolor czarno-biały. Czy dziecko diagnozował dobry psycholog?
      • titi2005 Re: slaby ontakt wzrokowy 29.08.07, 22:22
        Chodzimy do stow. Tecza i spotykamy sie tam z pania psycholog i
        terapeutka widzenia. Probowalam z kontrastowymi kolorami, swiecacymi
        foliami itp. Ona na to owszem patrzy, ale za malo wyciaga raczki,
        nie lapie... Choc ostatnio troche sie poprawia.
        • osmag Re: slaby ontakt wzrokowy 30.08.07, 09:19
          Rozumiem, że rehabilitacja ruchowa jest prowadzona równocześnie ze
          stymulacją wzroku, a rozwój psychiczny dziecka jest w normie.
          Problem z wyciąganiem rączek może leżeć w np.zablokowanej rotacji
          kręgosłupa ( tak gdybam, bo nie widzę dziecka). Potrzebna jest
          bardzo dobra rehabilitacja.
        • aga588 Re: slaby ontakt wzrokowy 06.09.07, 09:44
          Mój synek t4ż jest po cytomegali wrodzonej.Jest opużnieni9e psychorucowe(narazie
          czworakuje i chodzi bokiem przy meblach)ma prawie 13 miesięcy i też z tym
          kontaktem jest nie tak jak powinno być .Nie patrzy na nas z bliska, nie
          utrzymuje długo kontaktu wzrokowego.Wzrok będziemy badać 11 września czyli
          potencjały wzrokowe W CZD, czy wasze dzieci teżmiały takie badanie czt inne,
          miał badane dno oka kóre wyszło ok. Ja nawet podejrzewam u niego autyzm, ale
          może to wada wzroku, Jak możecie podpowiećcie mi gdzie można w Warszawie pójuść
          na terapie wzroku, albo dobrego psychologa który zna się na tak małych dzieciach
          i prowadzi taką terapie,Jestem z małego miasta itu oczywiście nic takuiego nie ma.
          • osmag Re: slaby ontakt wzrokowy 06.09.07, 10:35
            A w "TĘCZY" próbowałaś? Mają duże doświadczenie w prowadzeniu dzieci
            słabo lub nioewidzących w różnym wieku, nawet tych z dużymi
            uszkodzeniami neurologicznymi.
        • aga588 Re: slaby ontakt wzrokowy 06.09.07, 09:51
          Czy nadwzroczność może spowalniać rozwój ruchowy i umysłowy?
          • titi2005 Re: slaby ontakt wzrokowy 06.09.07, 12:48
            Robilysmy potencjaly wzrokowe i badanie dna oka w CZD oraz badanie
            okulistyczne w Teczy. Jesli jestes z okolic Wwy koniecznie sie
            wybierz do Teczy (na Nowolipiu maja wczesna interwencje, znajdziesz
            wszystko na ich stronie www). Panie robia cuda nie tylko z
            dzieciaczkami, ale i z "podlamanymi" mamusiami :-)
            • perlai Re: slaby ontakt wzrokowy 07.09.07, 08:05
              ciekawa jestem, co ci powiedzieli w CZD. właśnie wybieramy się tam w
              przyszłym tygodniu do poradni neurologicznej. czy takie zachowanie
              dziecka (brak kontaktu wrokowego) jest do wyprowadzenia?
              moja córeczka miała badanie na cytomegalię dopiero w 9. msc życia, a
              wyniki wyszły IgM (-), a IgG (+). lekarze nie są w stanie
              powiedzieć, czy te przeciwciała ma od urodzenia, czy przeszła tę
              chorobę. ale wydaje mi się, że tu jest źródło naszych problemów...
              • aga588 Re: slaby ontakt wzrokowy 08.09.07, 07:55
                U nas cytomegalia teą była póżno wykryta, na oddział w centrum trafiliśmy jak
                miał 8 miesięcy, dno oka miał ok.Z daleka jest dobrze , patrzy w miare normalnie
                wodził wzrokiem za zabawkami, im bliżej jego twarzy tym gorzej , jak mu coś
                pokazuje to wzrok skupia też na krótko. Co wam w tęczy powiedzieli odnośnie tego
                kontaktu wzrokowego a rozwoju psychoruchowego, czy to może opużniać rozwój?
                • titi2005 Re: slaby ontakt wzrokowy 09.09.07, 13:54
                  U dzieci wszystko jest ze soba powiazane - u nas obnizone napiecie
                  miesniowe powoduje klopoty z utrzymaniem prawidlowej postawy
                  (rowniez kontroli glowy), z tym sie wiaze gorszy kontakt wzrokowy a
                  za tym idzie cala reszta - gorsze zainteresowanie swiatem, czyli
                  opoznia sie rozwoj:-(
                  Z drugiej strony jak czasem bardzo zainteresuje ja jakas zabawka,
                  obrazek lub widok to natychmiast poprawia sie napiecie miesniowe.
                  Dlatego staram sie dbac nie tylko o rehabilitacje ruchowa, ale i
                  poprawe jej kontaktu wzrokowego, skupianie uwagi, bo po prostu jedno
                  ma wplyw na drugie.
                  • perlai Re: slaby ontakt wzrokowy 10.09.07, 08:04
                    u nas prawdziwy przełom w rehabilitacji nastąpił po założeniu
                    okularów. aga zaczęła się mocno "wysilać", by trzymać głowę prosto i
                    w krótkim czasie zrobiła bardzo duże postępy. teraz widać, że bardzo
                    chce już siedzieć, cała się "spina" i próbuje podnosić. rehabilitant
                    potwierdził, że aga ma teraz motywację. nas cieszy jeszcze to, że
                    zaczęła gaworzyć i śmiać się głośno, i jest mniej płaczliwa. wydaje
                    mi się, że okularki ma jeszcze za słabe, ale musimy poczekać jeszcze
                    miesiąc na konsultację u okulisty...
                    • titi2005 Re: slaby ontakt wzrokowy 10.09.07, 16:08
                      No wlasnie, ta motywacja...To jest najwazniejsza sprawa:-)
                      Czy moglabys mi wyslac (na priv) namiar na Waszego okuliste? Moze
                      warto, zebysmy sie skonsultowaly z drugim lekarzem.
                      • aga588 Re: do perlai 13.09.07, 16:22
                        Czy mogłabyś wysłać mi namiary na swojego okuliste, prosiłabym na adres
                        robert_dom@o2.pl. Z góry dziękuje
        • ewik255 Re: slaby ontakt wzrokowy 01.09.08, 23:07
          mysmy zkupili folie ,duzo zabawek blyszczacych ,bo nasz synek takze
          tylko jak zobaczyl jak ze zabawka swieci lub folia szelesci ,to sie
          tak cieszyl iprobowal lapac ,po kilku miesiacach i terapi zaczal
          chwytac mocno,kolory tez probowalismy,jednak u nas folia
          poskutkowala ,trraz jak zobaczy gazete to szaleje bo chce ja
          potargac a ile radosci przy tym ,smiechu,,,,pozdrawiamy ,,,mysmy
          dlugo czekali az synek zacznie lapac i wyciagac do nas rece ,trzeba
          byc cierpliwym i czekac...
    • minka2403 Re: a czy interesują sie odbiciem w lustrze? 12.09.07, 22:42
      Witam,
      A czy Wasze dzieci przygladaja sie swojemu odbiciu w lustrze czy to tez je nie
      interesuje? Moj synek (7 m-cy) tez ma problemy z kontaktem wzrokowym. Ciesze
      sie, bo ostatnio zrobil postepy i czesciej niz kiedys patrzy na nasze twarze.
      Ludzie obcy bardziej przykuwaja jego uwage. Lepiej patrzy na nas z daleka niz z
      bliska. Ale martwi mnie, ze jego praktycznie wcale nie interesuje odbicie w
      lustrze. Staram sie na wszelkie sposoby go tym zainteresowac. A jak jest u
      Waszych dzieciaczkow?
      • titi2005 Re: a czy interesują sie odbiciem w lustrze? 12.09.07, 23:32
        Moja owszem spoglada w lustro, ale oglada w nim wszystko, nie
        przyglada sie jakos szczegolnie dlugo odbiciom twarzy...
    • minka2403 Re: pytanie o badania okulistyczne 14.09.07, 22:36
      W zwiazku z tym gorszym kontaktem wzrokowym moj synek mial badane dno oka - tu
      okazalo sie wszystko w porzadku. Ale czytam, ze Wam zlecono rowniez inne
      badania. Czy mam rozumiec, ze inne badanie mogloby wykazac ,ze cos jest nie tak
      z jego widzeniem? Nikt mi tego nie sugerowal - nawet neurolog.
      • minka2403 Re: i jeszcze jedno pytanko o psychologa 14.09.07, 22:41
        W Waszych wypowiedziach przeczytalam, ze macie juz za soba takie wizyty. Przed
        nami w przyszlym tygodniu pierwsza i bardzo jej sie boje. Jak sie do niej
        przygotowac? Na czym polega takie "psychologiczne" badanie 7-mczego dziecka?
        Boje sie, gdyz w naszym przypadku neurolog nie poszedl w strone okulistyki, ani
        porad typu: trzeba ostry makijaz czy dziecko w wozku "twarza do mamy", tylko
        bylo jakies napomkniecie o autyzmie. I bardzo nie chce czegos takiego uslyszec
        od tej pani psycholog, do ktorej idziemy.Mam wielka nadzieje, ze ona tez rozwazy
        inne mozliwosci, zanim zacznie nas straszyc...
    • ewik255 Re: slaby ontakt wzrokowy 01.09.08, 22:54
      u nas bylo podobnie ,ale bylismy z Synkiem u okolisty ,i wybadal
      wade wzroku astygmatyzm na jedno oko ana drugie nystygmatyzm,od
      9mies nosi okulary i odrazu ogromna zmiano w zachowaniu i takze
      ruchowa ,przez kolejne miesiace noszenia okularow nasze dziecko
      zaczelo siedziec ,wlaczac zabawki,patrzy na nas jak cos mowimy lub
      pokazujemy i stara sie powtarzac po nas ,ma dobry kontakt
      wzrokowy.wtej chwili ma 2lata ,potrafi usiasc ,zaczyna raczkowac i
      robic powolutku kroki ,samodzielnie sobie zjada i trzyma butelke.ja
      motywuje tym ze mam najpierw w rece swiecaca zabawke i trzymam ja
      tak dlugo az maly i zaczyna patrzec i sluchac i opowiadam o tej
      zabawce,wkoncu ja powoli odkladam i mowie dalej ,a synek patrzy na
      mnie..pozdrawiamy ,
      • perlai do ewik255 02.09.08, 07:37
        co to jest nystygmatyzm???
    • olka794 Re: slaby ontakt wzrokowy 03.09.08, 21:21
      Ja naklejałam sobie naklejkę na czoło. I to podziałało. Tylko że mu synek miał 3
      i pół roku. Ciągle zmieniałam te naklejki żeby się nie przyzwyczaił tylko do
      jednej. Spróbuj. Pozdrawiam.
    • baanna Re: slaby ontakt wzrokowy 17.09.08, 21:08
      Okulista - jak najbardziej, ale skontaktuj się też z terapeutą
      widzenia: jego zadaniem jest między innymi nauka patrzenia
    • baanna Re: slaby ontakt wzrokowy 25.09.08, 21:54
      Zapraszamy małe dzieci z dysfunkcją widzenia do punktu wczesnego
      wspomagania rozwoju w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci
      Słabowidzących w Warszawie. Oferujemy: zajęcia z tyflopedagogiem,
      tyflopsychologiem, terapię widzenia, orientację
      przestrzenną, terapię integracji sensorycznej oraz usprawnienie
      manualne.
      Zajęcia są bezpłatne.
      Zapisy: 0-22 621 68 44 lub 0-22 621 14 52

    • ciociakubusia Re: slaby ontakt wzrokowy 29.09.08, 07:24
      Witam. U mojego siostrzeńca występuje podobny problem. Urodził się 3
      miesiace przed czasem Obecnie ma 11 miesięcy urodzeniowe (8
      terminowe). bardzo niepokoi nas słaby kontakt wzrokowy. Słabo wodzi
      za zabawkami - tylko w pozycji leżcej, słabo reaguje na pojawiając
      sie wokól niego soby. Wyciąga ręce do zabawek wydających dźwięki,
      Bardzo reaguje na głos mamy. Miał robione badanie okulistyczne - dno
      oka które nie wykazało żadnych zmian - wzrok w normie. Mały ma
      ubytek w mózgu w częsci odpowiadającej za wzrok. Bardzo się
      martwimy. Poradźcie coś. W przyszły tygodniu wizyta u neurologa i w
      ośrodku wczesnanej interwencji w Łodzi badanie okulistyczne.
      Zastanawiamy się taż nad badaniem potencjałów wzrokowych w
      Warszawie. Słyszałam opinie , ze to badanie nie jest do końca
      wiarygodne.Jęsli spotkałyście się podobnymi problemami proszę
      napiszcie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka