04.07.06, 10:53
Pracuje od 1.5 roku(pelen etat). W tym czasie nie otrzymalem od ZUS, zadnego
powiadomienia, ze powinienem wybrac OFE. Nie otrzymalem rowniez zadnej
informacji od OFE, czyli wyglada na to, ze nie zostalem wylosowany. Czy to
jest prawidlowe? czy moze ZUS zagubil jakies informacje? czy moze nie
podpadam jeszcze pod obowiazek wyboru funduszu.
moja sytuacja - pracujacy student, lat 25.
Obserwuj wątek
    • eliza.wisniewska Re: wybor OFE 04.07.06, 14:23
      Odpowiem pytaniem. Pana odpowiedzi będą wyjasnieniem na Pana maila.
      Czy otrzymuje Pan co miesiąc druk RMUA, na którym wyszczególnione są obok
      wysokości wynagrodzenia brutto, netto (do wypłaty) i odprowadzanego podatku,
      również wysokości składek odprowadzanych na poszczególne rodzaje ubezpieczeń do
      ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe)?
      1. Jeśli tak, to proszę, jak najszybciej wybrać fundusz emerytalny
      2. Jeśli nie – to oznacza, że wykonuje Pan pracę w ramach umowy zlecenia, a jak
      wynika z Pana maila jest Pan pracującym studentem. Jako 25-letni student nie
      podlega Pan ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia, więc nie ma Pan
      obowiązku wyboru OFE. Nawet gdyby Pan wybrał, Pana umowa zostałaby przez ZUS
      odrzucona, gdyz nie podlega Pan ubezpieczeniom społecznym. Tak więc w tym
      przypadku z wyborem OFE należy się wstrzymać do podjecia pracy w ramach umowy o
      prace lub w przypadku kontynuowania umowy zlecenia, do ukończenia 26 lat życia
      Pozdrawiam, Eliza Wisniewska
      • keitel10 Re: wybor OFE 06.07.06, 20:15
        Kurcze ja już dawno nie jestem studentem, pracuję na umowę zlecenie, nigdy nie
        pracowałem na umowę o pracę, po 26 roku życia - też mi nic nikt nie przesyła,
        żadnego rmua, podlegam ubezpieczeniom społecznym czy nie?
        • ekusztal Re: wybor OFE 14.07.06, 23:06
          i tez nie dostałeś żadnego pisma zus że zostaniesz wylosowany???może są jakieś
          błędy w dokumentacji zgłoszeniowej do Zus a jeśli nie masz żadnego dokumentu
          stwierdzającego że pracujesz to może nadalpracujesz na "czarno"
    • eliza.wisniewska Re: wybor OFE 17.07.06, 08:36
      Najprawdopodobniej jest Pan zatrudniony na umowę zlecenia. Jako 25-letni
      student nie podlega Pan wówczas ubezpieczeniom społecznym i nie ma Pan
      obowiązku wyboru OFE. Proszę sprawdzić u pracodawcy rodzaj zawartej umowy.
      Pozdrawiam, Eliza Wisniewska

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka