Dodaj do ulubionych

Saldo a persaldo

IP: *.brwsa.com.pl / *.brwsa.com.pl 10.11.04, 12:49
Witajcie! czym się różni saldo od persalda - chodzi mi o saldo i persaldo na
koncie księgowym.Dzięki za odpowiedź.
Obserwuj wątek
    • jamagducha Re: Saldo a persaldo 10.11.04, 14:34
      Przykładowo: jeśli na stronie Wn konta rozrachunkowego są następujące zapisy:
      100, 50, 20 a po stronie Ma: 80, 20, 100 to saldo Wn wynosi 170 (należności) a
      saldo Ma 200 (zobowiązania), natomiast persaldo wynosi 30.
      • jck.x Re: Saldo a persaldo 10.11.04, 14:45
        żarty sobie robicie ;) ? -
        per saldo (łac., dosłownie) = (po)przez saldo

per saldo zatem to "coś minus coś innego"

w przykładzie powyżej 170 i 200 to nic innego jak tylko obroty konta, saldo
        jest zaś kredytowe i wynosi 30
        innymi słowy : "per saldo wychodzimy na 30 (po stronie ma)". Pozdro. :-))
        • jamagducha Re: Saldo a persaldo 10.11.04, 14:50
          No dobrze, jck.x, a jakbyś w przedstawionym przykładzie miał przenieść salda
          tego konta do odpowiedznich pozycji w bilansie, to jakbyś to zrobił (cały czas
          zakładając, że to konto rozrachunkowe, bo głównie przy tych kontach uzywa się
          pojęć saldo i persaldo) ?
          • jck.x Re: Saldo a persaldo 10.11.04, 15:48
            30 w pozycji "zobowiązania (wobec dostawców)" po kredycie naturalnie (bo to
            jest zobowiązanie). z jedną uwagą - jeśli obroty zawierają tez Wasze faktury na
            rzecz tego podmiotu (czyli obciązacie się wzajemnie), to m. zd. nie powinno się
            tego kompensować (ogólna zasada jest właśnie taka). Czyli wyodrębniłbym 2 salda
            (wystawione fry minus otrzymane płatn. oraz otrzymane fry minus dokonane
            płatności) i je włożył odpowiednio do aktywów (należności) oraz pasywów
            (zobowiązania).

3mam kciuki za poród. gdzie rodzisz i co to będzie ? :)

• jamagducha Re: Saldo a persaldo 10.11.04, 15:40
      Właściwie to się chyba trochę pospieszyłam i nie do końca zastanowiłam -
      przyznaję bez bicia, a na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że jestem
      aktualnie w bardzo zaawansowanej ciąży i myśli moje czasem błądzą już po
      porodówce a nie po zawiłościach rachunkowości :-) Moje powyższe wytłumaczenie
      ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mówimy o koncie np."Rozrachunki z
      dostawcami i odbiorcami" (a w praktyce rzadko się już zdarza, żeby ktoś
      prowadził takie konto bez rozdzielenia na dwa osobne) i zakładając, że
      wszystkie zapisy po stronie Wn oznaczają np. faktury wystawione przez nas
      odbiorcom (nasze nalezności) a po stronie Ma - faktury wystawione nam przez
      dostawców (czyli nasze zobowiązania). Wtedy rzeczywiście saldo Wn 170 oznacza
      należności i powinno znaleźć się w aktywach bilansu a saldo Ma 200 oznacza
      zobowiązania i przenosi się je do pasywów bilansu. Per saldo zaś wynosi 30 i
      częstym błędem popełnianym przez księgowych (o zgrozo !) jest właśnie
      umieszczanie w bilansie tego persalda (w powyższym przypadku byłoby to wpisanie
      salda w pasywach bilansu jako salda zobowiązań).

Pozdrawiam.
      • alaska31 Re: Saldo a persaldo 11.11.04, 14:24
        jamagducha napisała:

> Właściwie to się chyba trochę pospieszyłam i nie do końca zastanowiłam -
        > przyznaję bez bicia, a na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że jestem
        > aktualnie w bardzo zaawansowanej ciąży i myśli moje czasem błądzą już po
        > porodówce a nie po zawiłościach rachunkowości :-) Moje powyższe wytłumaczenie
        > ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mówimy o koncie np."Rozrachunki z
        > dostawcami i odbiorcami" (a w praktyce rzadko się już zdarza, żeby ktoś
        > prowadził takie konto bez rozdzielenia na dwa osobne) i zakładając, że
        > wszystkie zapisy po stronie Wn oznaczają np. faktury wystawione przez nas
        > odbiorcom (nasze nalezności) a po stronie Ma - faktury wystawione nam przez
        > dostawców (czyli nasze zobowiązania). Wtedy rzeczywiście saldo Wn 170 oznacza
        > należności i powinno znaleźć się w aktywach bilansu a saldo Ma 200 oznacza
        > zobowiązania i przenosi się je do pasywów bilansu. Per saldo zaś wynosi 30 i
        > częstym błędem popełnianym przez księgowych (o zgrozo !) jest właśnie
        > umieszczanie w bilansie tego persalda (w powyższym przypadku byłoby to
        wpisanie
        >
        > salda w pasywach bilansu jako salda zobowiązań).
        >
        > Pozdrawiam.

Nie wierzę że jakikolwiek księgowy zrobiłby bilans traktując konto zobowiązań i
        należności jako jedno konto, i różnicę tych kont potraktował jako persaldo.
        Myślę,że wymyśliłaś to na poczekaniu nie bardzo wiedząc o czym piszesz.

Powodzenia.
          • alaska31 Re: Saldo a persaldo 11.11.04, 14:56
            jamagducha napisała:

> No to wiedz, że spotkałam się z takim przypadkiem aż 2 razy. Nie zarzucaj mi
            > zmyślania tylko dlatego że ty nigdy czegoś takiego nie widziałaś.

Jeśli naprawdę spotkałaś się z takim przypadkiem to cię przepraszam, ale ten
            który zrobił taki błąd nie może siebie nazywać księgowym.

Pozdrowienia
            • jamagducha Re: Saldo a persaldo 11.11.04, 15:33
              Wiem, że to brzmi nieprawdopodobnie, tym bardziej, że autorem takiego "kwiatka"
              była w jednym z tych przypadków właścicielka biura rachunkowego ... Sądzę, że
              specjalizowała się tylko w KPiR i nie wiedziała co robi podejmując się
              prowadzenia ksiąg rachunkowych.
    • alaska31 Re: Saldo a persaldo 11.11.04, 14:17
      jeśli np. mamy konto należności księgujemy faktury sprzedaży wn 100 kontrahent
      zapłacił ma 80 saldo wn 20. ale inny kontrahent faktura wn 200 zapłacił ma 230
      saldo ma 30. konto zamyka się saldem dwustronnym wn 20 ma 30 =persaldo ma 10.
      Persaldo to saldo konta wykazującego salda na obu stronach zarówno "wn" jak
      i "ma".
      analitycznie mamy konto z saldem po stronie ma oraz konto z saldem po stronie
      wn syntetycznie konto ma saldo dwustronne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka